WebReporter

Cofnij
Strona g│≤wna
Poprzedni artyku│NastΩpny artyku│


-= CO SúYCHA╞? =-
WebReporter nr 03 - 2000.03.15 Wojciech ªciga│a

Shoutcast - niech CiΩ us│ysz▒!

"W│▒cz Winampa, wci╢nij ctrl-L, wpisz 102.95.199.213:8000 i s│uchaj nas do upad│ego!" - tego typu zaproszenia mo┐na czΩsto spotkaµ na polskich kana│ach IRC. I nie jest to wcale reklama p│atnego serwisu czy te┐ potajemne zbieranie adres≤w e-mail. To informacja o dzia│aniu jednej z wielu amatorskich radiostacji internetowych, opartej na technlogii Shoutcast.

Radia w Internecie pojawi│y siΩ dosyµ dawno. Jednak w przewa┐aj▒cej ilo╢ci by│y to cyfrowe transmisje 'zwyk│ych' rozg│o╢ni. Wymagania by│y spore - opr≤cz serwera z │▒czem o wysokiej przepustowo╢ci trzeba jeszcze by│o kupiµ drogie oprogramowanie do kompresji RealAudio. I gdzie┐ tu by│o miejsce dla amator≤w, chc▒cych sprawdziµ swoje umiejΩtno╢ci w komputerowym eterze? Z pomoc▒ przyszed│ im Nullsoft, tw≤rca Winamp'a - najpopularniejszego programu do odtwarzania d╝wiΩku w Windows. Na bazie tego programu stworzono system Shoutcast, kt≤rego g│≤wnym zadaniem jest transmisja d╝wiΩku miΩdzy odleg│ymi u┐ytkownikami Winampa.

Typowy model komunikacji sk│ada siΩ z trzech element≤w - nadawcy, odbiorcy oraz │▒cz▒cego ich medium transmisyjnego. I podobnie z trzech element≤w sk│ada siΩ Shoutcast. Po stronie odbiorcy nie zauwa┐ymy ┐adnych ciekawostek - standardowa instalacja Winampa, odbieraj▒ca strumie± danych mp3 z podanego adresu w sieci. Du┐o ciekawszy jest za to duet nadawca - nadajnik.

Nadawc▒ jest tak┐e Winamp, wzbogacony w modu│ "Shoutcast source". Ten┐e modu│ zamienia d╝wiΩk niezale┐nie od jego oryginalnego pochodzenia (pliki mp3, wave, p│yta CD, mikrofon itd...) na nieprzerwany strumie± mp3 o zadanej jako╢ci (a tym samym objΩto╢ci). Ten strumie± trafia do nadajnika, kt≤ry mo┐e mie╢ciµ siΩ na tym samym komputerze co nadawca, jednak r≤wnie dobrze (a czΩsto nawet lepiej) umie╢ciµ go w innym zak▒tku Sieci. Nadajnik jest ju┐ zupe│nie niezale┐nym od Winampa programem pe│ni▒cym rolΩ dystrybutora d╝wiΩku - do niego pod│▒czaj▒ siΩ nasi s│uchacze.

Rozdzielenie nadawcy i nadajnika przynosi dwie podstawowe korzy╢ci. Po pierwsze nadawca, zwany popularnie DJ'em, nie musi posiadaµ │▒cza zdolnego obs│u┐yµ na raz wielu s│uchaczy. Z powodzeniem mo┐na wiΩc nadawaµ muzykΩ korzystaj▒c z po│▒czenia modemowego umieszczaj▒c nadajnik na przyk│ad na serwerze uczelnianym. Druga korzy╢µ, to mo┐liwo╢µ zmiany DJ'a prowadz▒cego prawie niezauwa┐alnie dla s│uchaczy, pod│▒czonych przecie┐ wci▒┐ do tego samego nadajnika (serwera). Dysponuj▒c odpowiedni▒ liczb▒ prowadz▒cych, mo┐na nawet pokusiµ siΩ o stworzenie radia graj▒cego bez przerw 24 godziny na dobΩ.

O jako╢ci radia decyduje zaanga┐owanie jego tw≤rc≤w. Niestety, wiele z radiostacji kt≤re spotka│em to jedynie automaty emituj▒ce losowo utwory z poka╝nych zbior≤w mp3. Jednak┐e kilka rozg│o╢ni zaskoczy│o mnie profesjonalnym podej╢ciem - utwory nachodzi│y na siebie, tak aby w radiu nie zapanowa│a cisza, DJ zapowiada│ utwory, pojawia│y siΩ przygotowane jingle reklamuj▒ce radio... Nie wspominaj▒c o tym, ┐e z prowadz▒cym oraz pozosta│ymi s│uchaczami mo┐na by│o porozmawiaµ na radiowym kanale IRC.

Zrobienie dobrego program radiowego wbrew pozorom nie wymaga ponadprzeciΩtnych zdolno╢ci. Potrzeba tylko dobrzee przygotowanego warsztatu (na stronach Winampa mo┐na znale╝µ du┐o przydatnych dodatk≤w), trochΩ treningu oraz sporo pomys│owo╢ci i wyobra╝ni. I tych dw≤ch ostatnich rzeczy szczeg≤lnie naszym sieciowym radiowcom ┐yczΩ.

+ NULLSOFT - www.nullsoft.com
+ SHOUTCAST - www.shoutcast.com
+ WINAMP - www.winamp.com

[spis tre╢ci][do g≤ry]