Jak poda│a ameryka±ska agencja NASA, 17-go stycznia br. zako±czy│y siΩ wszystkie pr≤by nawi▒zania │▒czno╢ci z l▒downikiem Mars Polar Lander. 6-go stycznia zosta│ wys│any ostatni blok rozkaz≤w (fale UHF), maj▒cych ustawiµ l▒downik w tryb "safe mode". Od tego czasu nas│uchiwano odpowiedzi za pomoc▒ Mars global Surveyor'a, kt≤ry kr▒┐y po orbicie Marsa. MGS nadal przeszukuje powierzchniΩ planety w celu zlokalizowania l▒downika MPL lub jego spadochronu. Niestety jak dot▒d niczego nie zaobserwowano, prace te bΩd▒ kontynuowane jeszcze w pierwszych dniach lutego. RozpoczΩto te┐ analizΩ terenu w poszukiwaniu ╢lad≤w po pr≤bnikach Deep Space 2, kt≤re po oddzieleniu siΩ od MPL mia│y uderzyµ w powierzchnie planety z prΩdko╢ci▒ 720 km/h i zag│Ωbiµ siΩ na ok. 60 cm.
Na miejsce l▒dowania MPL wybrano rejon: 76 stopni szeroko╢ci po│udniowej i 195 stopni d│ugo╢ci zachodniej. Dla mikropr≤bnik≤w natomiast odpowiednio: 73 S i 210 W. Regiony te le┐▒ na skraju po│udniowej czapy polarnej Marsa (zdjΩcie powy┐ej).
Sonda zosta│a wystrzelona w kosmos przez rakietΩ no╢n▒ Delta, 3 stycznia 1999. Jej podr≤┐ trwa│a 11 miesiΩcy a l▒dowanie przewidziane by│o na 3 grudnia 1999. Celem misji by│o zbadanie, czy na powierzchni planety (lub pod ni▒) znajduje siΩ woda.
Mars Polar Lander i Deep Space 2 s▒ zarz▒dzane przez Jet Propulsion Laboratory dla agencji NASA. JPL jest czΩ╢ci▒ Kalifornijskiego Institute of Technology w Pasadenie
Jacek Szulc na podstawie biuletynu NASA
|