POLSKA DALEKA I BLISKA

Temat miesi▒ca
Spis artyku│≤w
Archiwum
Kontakty
Informacje
Strona g│≤wna
Poczta do redakcji

Towarzystwo im. Stefana Kisielewskiego

Szanowna redakcjo!

Chcia│bym ustosunkowaµ siΩ do artyku│u Pana prof. Andrzeja Piskozuba.

Temat artyku│u jest bardzo interesuj▒cy i chcia│bym m≤c wkr≤tce przedstawiµ sw≤j komentarz. Z braku jednak czasu chcia│bym na razie ustosunkowaµ siΩ do pewnych nie╢cis│o╢ci dotycz▒cej pocz▒tkowej czΩ╢ci artyku│u, a mianowicie etap≤w rozwoju miasta Gda±ska.

Tak siΩ sk│ada, ┐e sam zajmowa│em siΩ tymi sprawami. Po╢wiΩci│em temu artyku│ "Rozw≤j przestrzenny Gda±ska" opublikowany w Tece Gda±skiej t.3 wydanej w 1998 roku. Opracowuj▒c materia│y ╝r≤d│owe i przegl▒daj▒c dotychczasowe publikacje stwierdzi│em wiele nie╢cis│o╢ci, natrafi│em te┐ na tematy pomijane.

Jedn▒ z publicznie kolportowanych nie╢cis│o╢ci jest kwestia przynale┐no╢ci Pruszcza do Gda±ska oraz kwestia praw miejskich tej┐e miejscowo╢ci. Ot≤┐ na podstawie istniej▒cych oficjalnych dokument≤w niemieckich, najbardziej miarodajnych w tej sprawie, mo┐na jednoznacznie stwierdziµ, ┐e od 1.04.1942 Pruszcz │▒cznie z Migowem, Uje╢ciskiem, Ostr≤┐kiem, Lipcami i Roszkowem zosta│ w│▒czony do granic Miasta Gda±ska. Co wiΩcej nie ma w tych dokumentach mowy o mie╢cie Pruszczu a o gminie. Po wojnie w│adze polskie zignorowa│y ten fakt i przywr≤ci│y stan granic z 1933 roku. Mimo do╢µ d│ugich poszukiwa± nie uda│o mi siΩ natomiast natrafiµ na akt prawny zaliczaj▒cy Pruszcz do rzΩdu miast. Nic o tej sprawie nie wiedz▒ te┐ w│adze miasta Pruszcza. Byµ mo┐e fakt uznania miejskiego charakteru tej miejscowo╢ci dokona│ siΩ przez umieszczenie na li╢cie miejscowo╢ci woj. gda±skiego w kategorii miast.

W zwi▒zku z tym cytowana Grassowska wyliczanka w│▒czanych do Gda±ska przedmie╢µ nie jest wcale zniekszta│con▒ artystycznie wizj▒ tylko prawd▒.

NastΩpna nie╢cis│o╢µ dotyczy daty w│▒czenia do granic administracyjnych obszar≤w. Wed│ug ╝r≤de│ odby│o siΩ to na podstawie 2 decyzji Komisji Organizacyjnej powo│anej dla uporz▒dkowania administracji miasta w duchu nowej ordynacji miejskiej z 1808 roku. Pierwsza decyzja z 14.02.1814 o w│▒czeniu obszar≤w Zjednoczonych Miast Che│m (tj. Stare Szkoty, Che│m, Siedlce i ªw. Wojciech). Druga decyzja tak samo datowana w│▒cza pozosta│e przedmie╢cia: Wrzeszcza, Nowych Szkot≤w, Nowego Portu, Przedmie╢cia Oru±skiego, Nowych Ogrod≤w ZewnΩtrznych, Knipawy i Siennej Grobli. Realizacja decyzji nast▒pi│o w dniu 17.03.1814 roku.

Datowanie tego wydarzenia na 1817 roku jest czΩsto powtarzanym b│Ωdem.

Chcia│bym jednocze╢nie zaprosiµ Pa±stwa do lektury Teki Gda±skiej nr 3, po╢wiΩconej rozwojowi przestrzennemu Gda±ska oraz nr 4 - po╢wiΩcony problemom odbudowy Gda±ska.

Pozdrawiam serdecznie,

Marek Najmajer
mnajmajer@ros.gda.use.pl


Zobacz:
Pucel do z│o┐enia (1) - Andrzej Piskozub

 

Historia | Pogl▒dyWywiady | Heraldyka | Religia i polityka | Polska daleka i bliska
Cz│owiek i cywilizacja | »ycie codzienne | Clintonland story | Podr≤┐e | Poradnik

 

 Data publikacji
2000-02-21

 

 

 

Hit Counter