033 | Wirtualny Komputer - Wakacje'01

poprzednia kartka - spis tre╢ci - nastΩpna kartka   


 


Na THE WARD czeka│em d│ugo, bardzo d│ugo. Ju┐ od momentu pojawienia siΩ pierwszych zapowiedzi nie mog│em siΩ jej doczekaµ. Gra wed│ug zapowiedzi mia│a byµ niesamowita, ale to obiecuj▒ wszyscy tw≤rcy. Jej fabu│a mia│a byµ bardzo rozleg│a i zakrΩcona, a przy tym wci▒gaj▒ca. Og≤│em, gra mia│a przej╢µ do historii. Czy tak siΩ stanie? Szczerze m≤wi▒c w▒tpiΩ, ale mi szczeg≤lnie przypad│a do gustu. Tym samym przynajmniej ja nie zawiod│em siΩ na zapowiedziach tw≤rc≤w.

Jak wiadomo, jest bardzo du┐o gier, w kt≤rych kierujemy poczynaniami zbawcy ╢wiata. Pomys│ ten by│ tak wiele razy powielany, a┐ w ko±cu zacz▒│ nas wszystkich nu┐yµ. Tw≤rcy jednak nie poprzestali na swoim i dalej wydaj▒, w gruncie rzeczy wci▒┐ te same gry. Jedyne, co zmieniaj▒ to fabu│Ω, a dalej to ju┐ tylko wprowadzaj▒ ma│e zmiany w grafice,

d╝wiΩku i muzyce. My, jako gracze, jeste╢my zmuszeni do tego by w nie graµ, poniewa┐ gdyby╢my nie chcieli wiΩcej razy zabawiµ siΩ z tego typu gr▒, nie graliby╢my praktycznie w nic. Oczywi╢cie istniej▒ takie gry jak TETRIS czy KULKI, ale w dzisiejszych czasach raczej ma│o os≤b w nie gra.

Oczywi╢cie nie twierdzΩ, ┐e wy┐ej wymienione gry s▒ z│e, ale jednak... Dzisiaj nie s▒ tak popularne, jak kiedy╢. Nie twierdzΩ r≤wnie┐, ┐e na rynku istniej▒ prawie same gry o wybawcach ╢wiata. Owszem, jest ich ju┐ du┐o, chyba nawet za du┐o, ale pojawi│o siΩ te┐ wiele tytu│≤w akcji nie traktuj▒cych o losach naszej jak┐e wspania│ej Ziemi. 

Istnienie Wszech╢wiata zaczΩ│o siΩ od Wielkiego Wybuchu i sko±czy siΩ procesem kurczenia, kt≤ry jest procesem podobnym do eksplozji, tyle ┐e w odwrotnym kierunku. W przysz│o╢ci ludzko╢µ rozwinΩ│a siΩ we wspania│▒ cywilizacjΩ, znan▒ innym rasom jako Tw≤rcy. DziΩki swojej przewadze technologicznej zapewnili sobie trwa│y uk│ad pokojowy z innymi rasami oraz bezkrwawo zaludnili ca│▒ galaktykΩ. Od tej pory jedynym problemem Tw≤rc≤w by│ proces kurczenia siΩ Wszech╢wiata, kt≤remu w ┐aden spos≤b nie mogli zapobiec. Pomimo przewagi nad innymi rasami nie potrafili zmieniµ jego praw fizyki. Zdecydowali siΩ wiΩc wys│aµ ╢lad swojej obecno╢ci poprzez czas, dziΩki czemu ludzka cywilizacja mog│aby zostaµ wzbogacona ju┐ na pocz▒tku swojej historii, co w efekcie spowodowa│oby wiΩkszy rozw≤j cywilizacyjny pod ka┐dym wzglΩdem. Taki proces powinno siΩ powtarzaµ tak czΩsto, a┐ poziom rozwoju ludzko╢ci osi▒gn▒│by maksimum, co pozwoli│oby na rozwi▒zanie problemu kurczenia siΩ Wszech╢wiata. 

Jedyn▒ rzecz▒, kt≤r▒ Tw≤rcy mog▒ wys│aµ poprzez czas, s▒ artefakty czekaj▒ce na odnalezienie. Obejmuje to r≤┐ne technologie, kt≤re mog▒ byµ wykorzystane przez dowoln▒ rasΩ. Jednak taki ╢lad Tw≤rc≤w, nazywany Katalizatorem, mo┐e byµ odebrany przez cz│owieka z odpowiednio zaawansowanym kodem DNA. Energia, kt≤ra mo┐e rozpoznaµ tak▒ istotΩ, jest nazywana Ark▒ i jest przechowywana pod powierzchni▒ KsiΩ┐yca. Po rozpoznaniu potencjalnego odbiorcy, Arka │▒czy siΩ z nim i prowadzi do Katalizatora, kt≤ry oczekuje w odleg│ym systemie gwiezdnym o nazwie Draco. Taka istota, chroniona przez ArkΩ, jest od tego momentu nazywana Stra┐nikiem.

W THE WARD wystΩpuj▒ r≤wnie┐ inne rasy: Szarzy i Reptoidzi. Reptoidom uda│o siΩ pokonaµ Szarych, kt≤rzy s│u┐▒ im teraz jako niewolnicy. Szarzy nie maj▒ ┐adnej w│a╢ciwej technologii. Wszystko czego potrzebuj▒, dostaj▒ od innych ras. Oczywi╢cie obejmuje to du┐▒ czΩ╢µ technologii Tw≤rc≤w zaprogramowanej na rozpoznanie i pomoc Stra┐nikowi. Reptoidzi nie zdaj▒ sobie sprawy z natury i celu Katalizatora, lecz wyczuwaj▒ jego wielk▒ si│Ω i pragn▒ go zdobyµ. Z tego powodu ca│y czas porywaj▒ ludzi i zabieraj▒ ich do artefaktu, sprawdzaj▒c jego reakcje. Planuj▒ nastΩpnie pobraµ energiΩ Arki od Stra┐nika, zmodyfikowaµ j▒, a nastΩpnie u┐yµ na Reptoidzie, kt≤ry bΩdzie m≤g│ odebraµ Katalizator na Draco. Pewna ma│a grupa Szarych, zwana Frakcj▒, r≤wnie┐ oczekuje w tajemnicy na pojawienie siΩ Stra┐nika. Zdaj▒ sobie sprawΩ z tego, ┐e jego sukces ma ogromne znaczenie dla wszystkich ras i dlatego chc▒ mu pom≤c w misji.

Intro rozpoczyna siΩ od fikcyjnej wyprawy APOLLO XIX. Jest ona czΩ╢ci▒ programu kosmicznego Apollo. W wyprawie bierze udzia│ trzech astronaut≤w, w tym nasz g│≤wny bohater: David Walker. Wszyscy robi▒ sobie spokojne badania, ale (cholera, ┐e te┐ zawsze musi byµ gdzie╢ to "ale" :)) w pewnym momencie nadlatuje UFO, kt≤re przerywa badania. Zabija dw≤ch koleg≤w i zabiera Davida do podziemnej bazy na KsiΩ┐ycu. Po pewnym czasie budzi siΩ on w dziwnym miejscu, lecz niczego nie kojarzy. Co╢ wybucha, David wstaje i od tej pory rozpoczyna siΩ historia, w kt≤rej od nas zale┐y ca│y sens istnienia Wszech╢wiata... Na szyi mamy dziwn▒ obro┐Ω, kt≤ra ma s│u┐yµ prawdopodobnie (a raczej na 100%) do pilnowania nas. Nie martwmy siΩ jednak. W pewnym momencie i tak siΩ jej pozbΩdziemy. Nie bΩdΩ tu jednak pisa│ solucji, a recenzjΩ, wiΩc zajmΩ siΩ g│≤wnie tym, a nie sposobem przej╢cia wszystkich trzech akt≤w.

No w│a╢nie... Akcja bΩdzie siΩ rozgrywaµ w trzech aktach. Pierwszy polega na wydostaniu siΩ ze statku kosmicznego, na kt≤rym jeste╢my wiΩ╝niem. Drugi polega na dostaniu siΩ na Marsa i rozpoznaniu kto jest wrogiem, a kto sojusznikiem. W trzecim wyjdziemy poza granice tego, co wiemy. Ods│oni on przed nami ca│▒ tajemnicΩ...


   MESSAGE BOX

Testowane na:
P166, 64 MB RAM, CD-ROM 8x, Windows 95

Z jakim efektem?
ªwietnie, super, niesamowicie!

Strona internetowa:
http://www.coda.com.pl

Zapomnia│em jednak opowiedzieµ jak wygl▒da menu, a wygl▒da ono naprawdΩ niesamowicie. Jest dosyµ dziwne, ale przy tym wspania│e. Najciekawiej

przedstawia siΩ... Nie, mylicie siΩ. To nie Wyj╢cie. Najciekawsze jest Info, czyli informacje o autorach, a raczej brak informacji. Dlaczego? Ot≤┐ autorzy jako dane o sobie przedstawili swoje imiΩ (chocia┐ i tak nie wiadomo czy prawdziwe), a jako zdjΩcie wkleili... czerwone, mrugaj▒ce co jaki╢ czas, ╢lepia. Wygl▒da to naprawdΩ ╢wietnie. Wyobra╝cie sobie Kosmos, ZiemiΩ i Ciebie na KsiΩ┐ycu, a na dole z ciemno╢ci wy│aniaj▒ siΩ skryte za ska│ami oczy. Efekt niesamowity!

Zreszt▒ samo menu jest w ca│o╢ci interaktywne. Na ╢rodku jest obraz, kt≤ry przedstawia stoj▒cego na skale Davida Walkera w kostiumie astronauty i patrz▒cego siΩ na kulΩ Ziemsk▒. Obok jest jaka╢ stacja, nie wiem czego. Na dole, jak ju┐ wspomnia│em w poprzednim akapicie jest ciemno╢µ i ska│y. Obok s▒ gwiazdy i og≤│em niebo (jak nie wiesz o co chodzi, to wyjd╝ na dw≤r po 21:00 i popatrz w g≤rΩ. Tak, to w│a╢nie jest niebo! :)). Na czym jednak polega interaktywno╢µ? C≤┐.. Kiedy najedziemy na jak▒╢ opcjΩ, pojawia siΩ co╢ w rodzaju u│amkosekundowego filmiku. Dla przyk│adu, kiedy najedziemy na Wyj╢cie, to wszystkie ╢wiat│a na Ziemi gasn▒. Po prostu super!

W grze mamy do wyboru dwa poziomy trudno╢ci: úatwy i Normalny. W trybie úatwym niekt≤re zagadki s▒ trochΩ uproszczone, a kiedy przyjdzie czas na najtrudniejsz▒, mo┐na wcisn▒µ po prostu przycisk "POMI╤ ZAGADK╩". Wed│ug mnie to bardzo dobry pomys│, poniewa┐ nikt nic mi nie narzuca i jak bΩdΩ chcia│, to bΩdΩ my╢la│, a jak nie to nie :). Jest te┐ tryb Normalny w kt≤rym nic nie jest │atwiej, jedynie przy trudnych zagadkach pojawiaj▒ siΩ podpowiedzi. Nie ma obaw, podpowiedzi s▒ na tyle jasne, by zrozumieµ je bez wiΩkszego wysi│ku umys│owego. 

Grafika, szczerze m≤wi▒c, wcale nie jest taka │adna, jak j▒ zapowiadano. Kiedy pierwszy w│▒czy│em grΩ, nasun▒│ mi siΩ na my╢l PRISONER OF ICE. Grafika w tej i w tamtej grze jest bardzo

podobna. Nie spodoba│o mi siΩ to, zw│aszcza z tego powodu, ┐e POI powsta│ chyba w 1996 lub 1997, a mo┐e nawet jeszcze wcze╢niej, za╢ THE WARD w 2001! Oczywi╢cie nie znaczy to, ┐e w TW grafika jest identyczna. Wtedy, to ju┐ bym zupe│nie odpad│. Grafika w TW jest bardziej interaktywna i wyra╝niejsza, choµ jej rozdzielczo╢µ jest dosyµ niska. Panowie tw≤rcy, 640*480 to chyba nie na dzisiejsze czasy, prawda? Wspomnia│em jednak o interaktywno╢ci. I rzeczywi╢cie, ╢wiat THE WARD jest pe│en animacji. Np. kiedy chcemy wyci▒gn▒µ pr≤bkΩ krwi z mikroskopu, to ona wysuwa siΩ przez k≤│ka, a kiedy j▒ zabierzemy, to zielona os│ona, kt≤ra j▒ pokrywa│a w mikroskopie, p│ynnie sp│ynie na d≤│. Jak┐e to piΩknie wygl▒da! Naturalnie, nie jest to koniec niespodzianek. Jest ich jeszcze du┐o wiΩcej...

Co do muzyki,
to jest ona bardzo dobrze dobrana do tajemniczego klimatu gry. Wprawdzie mnie na codzie± by taka nie odpowiada│a, ale podczas gry pasuje ona idealnie. Plusem w grze jest r≤wnie┐ to, ┐e kiedy gramy sobie w spokojnieszych momentach, to muzyka r≤wnie┐ jest spokojna, a kiedy dochodzi do jakiej╢ akcji, muzyka gwa│townie zmienia siΩ na szybsz▒ i nerwow▒. Co prawda, kiedy pierwszy raz to us│ysza│em, o ma│o co nie dosz│o do zawa│u serca, ale z czasem siΩ przyzwyczai│em. Jedyne, co mnie troszeczkΩ zdziwi│o, to d╝wiΩki pojawiaj▒ce siΩ co jaki╢ czas. S▒ to d╝wiΩki trudne do opisania, po prostu metaliczne. Wiem, wiem, tw≤rcy chcieli stworzyµ klimat przebywania w Kosmosie, ale chyba nie za bardzo im siΩ to jednak uda│o... Aha, by│bym zapomnia│... Gra posiada jedn▒, bardzo wielk▒ wadΩ. A mianowicie tak▒, ┐e bohaterowie owszem posiadaj▒ g│os, ale tylko w intrze i innych filmach. W grze w│a╢ciwej nie ma mowy o jakimkolwiek odg│osie wydanym przez nasze (i innych os≤b te┐) usta! Nie wiem jak wy, ale wed│ug mnie, jest to ju┐ skandal! To obni┐y│o ocenΩ o jedno oczko. Ciekawe, co by by│o, gdyby nie by│o nawet napis≤w. Hehe, gra dla g│ucho-niemych? :)

Nadchodzi ju┐ koniec recenzji, wiΩc powiem co nieco o wymaganiach sprzΩtowych. Ju┐ na pocz▒tku mogΩ powiedzieµ, ┐e nie s▒ wyg≤rowane. Gra rzekomo powinna chodziµ na P133, ale nie wiem na ile to siΩ sprawdza w rzeczywisto╢ci. U mnie chodzi│a g│adko i przyjemnie, choµ ┐eby do tego doj╢µ przy takim sprzΩcie (P166), trzeba mieµ dosyµ pojemny dysk, a przynajmniej taki, kt≤ry "ud╝wignie" 1050 MB. Wtedy, to tylko graµ i graµ!

Podsumowuj▒c, mimo jednej znacz▒cej wady (i kilku mniejszych), THE WARD posiada wiele innych plus≤w, kt≤re zdecydowanie to wszystko rekompensuj▒. Jest to gra zdecydowanie warta zakupu, szczeg≤lnie ze wzglΩdu na jej dosyµ nisk▒ cenΩ. CieszΩ siΩ, ┐e s▒ jeszcze ludzie, kt≤rzy potrafi▒ zrobiµ dobr▒, wrΩcz bardzo dobr▒ przygod≤wkΩ. Jeszcze raz polecam.

S n a j p e r



 

 NASZA OCENA: 7/10

 gatunek: crpg

 producent: nival interactive

 dystrybutor: coda

p233, 64mb ram, 3d - 99.90 pln



 033 | Wirtualny Komputer - Wakacje'01

poprzednia kartka - spis tre╢ci - nastΩpna kartka