By m≤wiµ o podstawach nale┐y zacz▒µ od tego czym jest pr▒d. Jest to najpro╢ciej m≤wi▒c uporz▒dkowany ruch elektron≤w z miejsca o wiΩkszym potencjale do miejsca o mniejszym potencjale. Czyli od + do -, lecz nie zawsze (np. przy zasilaniu symetrycznym, ale o tym p≤╝niej). Tak naprawdΩ to pr▒d biegnie od - do +, lecz przyjΩte jest odwrotnie. 
NapiΩcie jest to r≤┐nica potencja│≤w pomiΩdzy dwoma punktami uk│adu. NapiΩcie oznacza siΩ liter▒ U, a jego jednostka to wolt (v). W uk│adach napiΩcie mierzy siΩ zazwyczaj wzglΩdem masy (0V).
Rozr≤┐nia siΩ napiΩcie sta│e (np. z baterii), gdzie napiΩcie w funkcji czasu jest niezmienne i zmienne, gdy napiΩcie w funkcji czasu przypomina sinusoidΩ. Nale┐y pamiΩtaµ, ┐e gdy po│▒czy siΩ dwa punkty o r≤┐nych potencja│ach, pr▒d bΩdzie p│yn▒│ w takim kierunku, by tΩ r≤┐nicΩ zlikwidowaµ. NapiΩcie do 24V uwa┐a siΩ za bezpieczne, powy┐ej 60V jest ju┐ niebezpieczne dla ┐ycia. W domowej sieci energetycznej wystΩpuje napiΩcie 220V, dlatego wszelkie prace wykonujemy po od│▒czeniu odbiornika z gniazda sieciowego, a przewody wysokiego napiΩcia dok│adnie izolujemy.
NatΩ┐enie jest to ilo╢µ pr▒du kt≤ry przep│yn▒│ przez przewodnik w okre╢lonym czasie. 

NatΩ┐enie oznacza siΩ liter▒ I, a jednostk▒ jest amper(A). W przypadku du┐ych pr▒d≤w, przewodnik, przez kt≤ry on p│ynie powinien mieµ odpowiednio du┐y przekr≤j, w przeciwnym razie bΩd▒ wydzielane du┐e ilo╢ci ciep│a. W najgorszym przypadku mo┐e doj╢µ do zapalenia siΩ przewodu. 
Przewodniki wykonuje siΩ z r≤┐nych metali. NajczΩ╢ciej z miedzi i aluminium. Czasem stosuje siΩ stopy s│abo przewodz▒ce pr▒d w celu wydzielania ciep│a (np. grzejnik).

Micha│ 
thnd@wp.pl