< 2.dφl

Mezinßrodnφ Vegetarißnskß Unie p°ispφvala dosud na vydßvßnφ esperantskΘho Φasopisu äVegetarano", avÜak pro mal² zßjem upustilo se od dalÜφho p°ispφvßnφ. Usneslo se, ₧e mφsto n∞ho bude vydßvati litografovan² propagaΦnφ spis, kter² bude ·Φeln∞jÜφ a takΘ levn∞jÜφ.
       Nynφ nßsledovaly referßty delegßt∙ jednotliv²ch zemφ:
       Deset n∞meck²ch vegetarißnsk²ch spolk∙ sdru₧eno jest ve vegetarißnskΘm svazu. 
Berlφnsk² vegetarißnsk² spolek mß 5000 Φlen∙ mß svou knihovnu o 2100 svazcφch a v poslednφch dvou letech absolvoval 2000 p°ednßÜek. V samΘm N∞mecku vychßzφ 125 Φasopis∙ s tendencφ vegetarißnskou.
       Zßstupce Anglie lφΦφ vzestup vegetarismu v Anglii, kde se po°ßdß mnoho p°ednßÜek.  Manchestru po°ßdajφ zase vφce kurs∙. ╚innost Anglick²ch veg. jest dßvßna za p°φklad ostatnφm vegetarißnsk²m spolk∙m.
       Zßstupce Holandska poznamenßvß, ₧e vegetarismus v jejich zemi se ut∞Üen∞ Üφ°φ. Vlßda vychßzφ vegetarißnskΘmu hnutφ vst°φc. U vojska jest dovoleno vegetarißn∙m stravovati se soukrom∞ a vyplßcφ se jim p°φsluÜnΘ stravnΘ. ╚lenem se m∙₧e stßti pouze ten, kdo je vegetarißnem nejmΘn∞ 1 rok. Za°φdili si zvlßÜtnφ ·stav pro zkoumßnφ vegetabilnφch potravin a propagaΦnφ kancelß°. ╚asto takΘ p°ednßÜejφ rozhlasem.
       Norsk² veget. spolek byl zalo₧en v roce 1903 a jako stßt le₧φcφ p°φliÜ severn∞ mß nep°φznivΘ podmφnky pro vegetarismus. Po°ßdß pravideln∞ m∞sφΦnφ sch∙ze.
       Rakousk² vegetarißnsk² spolek zalo₧en byl v roce 19007. Ji₧ v r. 1882 zaΦal se tam pΘci plnozrnn² chlΘb, zvan² Graham∙v. Vegetarismus se v Rakousku Vyvφjel t∞₧ce. Zßstupce Rakouska doufß v p°φzniv∞jÜφ obrat. PotΘ byla p°ijata resoluce proti vßlkßm a proti zßkazu p°ednßÜenφ dra Udeho.
       PolÜtφ vegetarianΘ jdou podle slov delegßtov²ch vφce sm∞rem mazdaznansk²m. Po°ßdajφ v²stavy, majφ svΘ kiosky, vydßvajφ Φasopis äMazdaznan". majφ spojenφ s dr. SouΦkem z Prahy.
       Zßstupce èvΘdska, p. Saxon pravφ, ₧e jejich vegetarißnsk² spolek Φφtß 1200 Φlen∙. Jejich prßce jest spoleΦnß a cφlev∞domß. Vlßda jim takΘ p°islφbila, ₧e pokud to pom∞ry dovolφ, snφ₧φ event. zruÜφ clo na ovoce. V 55 r∙zn²ch ·stavech podßvßna je vegetarißnskß strava. V mnoh²ch zahradßch zavedeno jest elektrickΘ zah°φvßnφ p∙dy.
       Ve èv²carsku jest vegetarismus velmi rozÜφ°en, leΦ vn∞jÜφ Φinnost jest mΘn∞ aktivnφ.
       Zßstupci sudetsk²ch N∞mc∙ z ╚SR, p. Dⁿr, lφΦφ v²voj vegetarismu ve svΘm kraji a uvßdφ, ₧e jejich Φasopis äReformblatt" jest vydßvßn nßkladem 17.000 v²tisk∙. V KamenickΘm èenov∞ majφ ozdravovnu, kterß byla letos rozÜφ°ena a mnohΘ osoby, kterΘ tam byly na lΘΦenφ, staly se vegetarißny. V Chomutov∞ byla z°φzena vegetarißnskß kuchyn∞.
       V Ma∩arsku jest vegetarismus hojn∞ rozÜφ°en a vyvφjφ se slibn∞.
       Zßstupce Argentiny pravφ, ₧e vegetarismus v Americe jest takΘ velmi rozÜφ°en a oce≥ovßn.
       Za Φsl. spiritisty se sφdlem v Radvanicφch podal br. Kroczek velmi obÜφrnou zprßvu, v nφ₧ uvedl program spolku äBratrstvφ". (Po ukonΦenφ tohoto referßtu vystoupil p. Schnitzer z Warnsdorfu a prohlßsil, ₧e slezÜtφ spiritistΘ poznßnφm spiritismu doÜli k vegetarismu, on zase poznßnφm vegetarismu dosp∞l k spiritismu. Tφmto prohlßÜenφm znßmΘho v∙dce sudetsk²ch vegetarißn∙ bylo nßm projeveno mimo°ßdnΘ uznßnφ.)
       Nßsledujφcφ den t. j. 13. VII., byl urΦen k zßjezdu do Potsdamu a Mahlova. Rßno o p∙l 8. vypravili jsme se v 5 poÜtovnφch autobusech (asi 200 osob). Jeli jsme asi 2 hodiny krajem Berlφna sm∞rem k Mahlovu, kde se nachßzφ Priessnitzovo sanatorium a kam jsme dojeli p°ed 11. hod. Tam nßs uvφtal °editel sanatoria, kter² ve svΘ p°ednßÜce lφΦil v²voj p°φrodolΘΦby v N∞mecku po vzoru Priessnitze. Na to tamnφ lΘka° vyklßdal zp∙sob lΘΦby v ·stavu. Po prohlφdce sanatoria odjeli jsme do Potsdamu. M∞sto mß 70.000 obyvatel, jet velmi istΘ a krßsnΘ. Jeho okolφ se zßmkem Sansuci, rodiÜt∞m to b²val²ch prusk²ch vlßdc∙, lze za°adit mezi pohßdkovΘ kraje. O p∙l 4. jelo se zp∞t. Na zpßteΦnφ cest∞ zastavili jsme se u jezera poblφ₧ Potsdamu, kde se n∞kte°φ osv∞₧ili p°φjemnou koupelφ v chladnΘ vod∞ jezera.
       Do Edenu dorazili jsme po 7. od. veΦernφ. Po nßvratu konalo se loutkovΘ p°edstavenφ a po n∞m p°ßtelskß zßbava na rozlouΦenou.
       Dne 14. VII. odjφ₧d∞li jsme do Hamburku. P°i odjezdu rozlouΦili jsme se srdeΦn∞ s obyvateli Edenu. Bylo nßs celkem 48 a do Hamburku dorazili jsme v 1 hod. odpol. Tam byli jsme oΦekßvßni a fotografovßni hned u nßdra₧φ. Zvedli nßs do vegetarißnskΘ restaurace, kde jsme za dosti mφrn² obnos sluÜn∞ poob∞dvali. Po ob∞d∞ odebrali jsme se do p°ikßzan²m nßm hotel∙. O p∙l 8. veΦer konala se p°ednßÜka p. Dr. Udeho. Byla to tatß₧ p°ednßÜka, kterou m∞l v Edenu. Po dru Udem promluvil sanitnφ rada dr. Bonne z Hamburku, kter² mezi jin²m pravil: Jsem star 73 let a jsem stßle jeÜt∞ aktivn∞ Φinn² jako praktick² lΘka°. Od ΦasnΘho rßna a₧ do pozdnφ noci a Φasto i v noci konßm svou povinnost p°i svΘ dennφ v₧dy stejnΘ strav∞, sklßdajφcφ se z ovesn²ch vloΦek, mlΘka a ovoce. Nikdy jsem nechurav∞l. Dßle uvßdφ, kolik jeho mladÜφch koleg∙, kte°φ se vysmφvali z jeho ₧ivotosprßvy, odeÜlo ji₧ na onen sv∞t. P∙l stoletφ ji₧ poukazuje na to, aby ka₧d² zreformoval svou ₧ivotosprßvu ve smyslu vegetarismu. Vzdor naÜφ vysp∞lΘ kultu°e hyne lidstvo v masßch v ΦasnΘm v∞ku. Svou °eΦφ klonφ se k racionelnφmu vyu₧itφ p∙dy pro novou reformu ₧ivota.
       Dßle vyklßdß r∙znΘ zß₧itky u pluku, u n∞ho₧ byl lΘka°em v dob∞ vßleΦnΘ. Staral se v₧dy o to , aby lidΘ m∞li dostatek zeleniny. Jednou dal p°ipravit na st∙l r∙znΘ lesnφ byliny a plody. Za to dostalo se mu od r∙zn²ch d∙stojnφk∙ nadßvek za takovΘ äSchweinefutter", avÜak brzy uznali jeho dobrou snahu, proto₧e u dotyΦnΘho pluku na infekΦnφ nemoce nikdo neonemocn∞l, kde₧to u jin²ch pluk∙ zmφrali vojßci v houfech na skorbut nßsledkem nedostatku zeleniny.
       Poukazuje na nesprßvnß nßzor, ₧e p°i onemocn∞nφ tuberkulosou jest nutno pojφdati maso. Probφrß pak Φinnost naÜeho organismu, v²m∞nu bun∞k, zejmΘna mozkov²ch, p°i Φem₧ blahodßrn∞ uΦinkuje strava vegetarißnskß. Poukazuje na to, ₧e Φlov∞k holdujφcφ nejen masu, ale takΘ alkoholu a nikotinu svΘvoln∞ vra₧dφ. Lituje toho, ₧e stßtnφci jsou tak nev∞domφ, ₧e ukazujφ lidstvu ÜpatnΘ cesty. Apeluje na krßle, stßtnφky a ₧urnalisty, aby se vzpamatovali a poukßzali na to, jakß je to poÜetilost po₧φvati maso, alkohol a tabßk.
       P°ednßÜka tato byla velmi obÜφrnß a tφm vφce p∙sobila, , ₧e ji p°ednesl v²znamn² a vß₧en² Φlen zdravotnφ a odbornφk na slovo vzat². P°ejeme p. dru Bonnemu mnoho zdaru v boji za uÜlechtilou myÜlenku ₧ivotosprßvy. Takov²ch lidφ m∞lo by b²ti vφce!
       Po p°ednßÜce, kterß trvala do p∙l 11., rozeÜli jsme se do sv²ch byt∙ a p°φÜtφho dne Φasn∞ zrßna pokraΦovali jsme v prohlφdce m∞sta. V otev°en²ch autobusech shlΘdli jsme zajφmavosti m∞sta. V p°φstavu prohlΘdli jsme si takΘ skladiÜt∞, ve kterΘm se nachßzelo n∞kolik set tisφc beden ji₧nφho ovoce. PodΘl p°φstavu tßhnou se v dΘlce asi 75 km. N∞kterß jsou ₧ 85 m Üirokß a 30 m vysokß. Z toho si m∙₧ete uΦiniti p°edstavu o rozm∞rech hamburskΘho p°φstavu. NalΘzß se tam takΘ h°bitov 960 n∞meck²ch vßleΦn²ch lodφ, kterΘ musely b²ti na zßklad∞ mφrovΘ smlouvy zniΦeny.
       V 10 hod. nasedli jsme na lo∩ na okru₧nφ cestu p°φstavem, kterß trvala do p∙l 2. hod. ProhlΘdli jsme si velk² zaoceßnsk² parnφk, kter² se naz²val äMonte Sarmento". Byl 162 m dlouh², 24 m Üirok² a pojal 2600 osob. Byli jsme takΘ p°φtomni odjezdu velkΘho parnφku äMonte Rosa", kter² jel na 10tim∞sφΦnφ cestu kolem sv∞ta. NejmenÜφ poplatek na tomto parnφku byl za 1 osobu 2000 dolar∙ (66.000 KΦ).
       Dßle jsme si prohlΘdli mo°sk² tunel pro povozy a p∞Üφ, kter² jest p°i odlivu 25 m pod hlad. mo°skou. Tento tunel spojuje oba b°ehy p°φstavu. Jsou to vlastn∞ tunely dva. Jeden pro dopravu tam a druh² zp∞t. TakovΘ pr∙chody jsou v Hamburku 2.
       Nßsledoval ob∞d.
       VeΦer byl uspo°ßdßn slavnostnφ veΦφrek.16.VII. byl po°ßdßn zßjezd parnφkem na Blankenese a prohlφdka sv∞tovΘho Hagenbeckova zv∞°ince. Tohoto zßjezdu jsme se ji₧ s br. Kroczkem nez·Φastnili a odjeli jsme veΦer v 7 hod. dom∙.
       Dojmy, kterΘ jsme na kongresu za₧ili nevymizφ dlouho z naÜφ pam∞ti a mohu sm∞le °φci, ₧e nejenom nßm, ale vÜem ·Φastnφk∙m budou vzpruhou v boji pro vegetarismus. Za celΘ toto uspo°ßdßnφ kongresu nutno vzdßti dφk vÜem tamnφm Φinitel∙m, zejmΘna p. Bartesovi, kter² byl duÜφ celΘho podniku.
       Na sjezdu bylo dob°e pozorovati, kterak v °adßch vegetarißn∙ a to i t∞ch, kte°φ stojφ vφce na zßkladn∞ materialistickΘ, vzr∙stß zßjem o nßbo₧enstvφ Φlov∞ka, co₧ koneΦn∞ pro dobrΘho pozorovatele nenφ niΦφm nov²m, nebo¥ tento vφ, ₧e vegetarismus sßm p°edstavuje krok kup°edu ve sm∞ru duchovnφho v²voje a proto zßjem o v∞ci, nßzory a zßjmy vyÜÜφho rßzu dostavφ se docela urΦit∞.

Konec