Svalstvo trupu

Na vlastnφ svalstvo trupu p°ipadß asi 16% z celkovΘ svalovΘ hmoty. Anatomicky se svalstvo trupu dß rozd∞lit na t°i zßkladnφ oddφly:

Zde by se m∞li teoreticky °adit i ramennφ svaly, ale z d∙vodu jinΘ funkce je budu probφrat a₧ u sval∙ hornφ konΦetiny.

1) ZdvihaΦ hlavy 9) Zevnφ Üikm² sval b°iÜnφ  
2) Svaly klon∞nΘ 10) P°φm² sval b°iÜnφ 17) Mal² sval obl²
3) Sval trapΘzov² 11) ZdvihaΦ hlavy 18) Velk² sval obl²
4) Sval lopatkojazylkov² 12) Hlavov² sval polotrnov² 19) Sval rombick²
5) Sval deltov² 13) Sval °emenov² 20) èirok² sval zßdov²
6) Velk² sval prsnφ 14) Sval trapΘzov² 21) Zevnφ Üikm² sval b°iÜnφ
7) Pilovit² sval p°ednφ 15) Sval deltov² 22) Vnit°nφ Üikm² sval b°iÜnφ
8) èirok² sval zßdov² 16) Sval podh°ebenov²  

Pozn. V∞tÜina sval∙ na obrßzku pat°φ ke sval∙m ruky a tak je dobrΘ se na n∞ podφvat do sekce svalstvo hornφ konΦetiny.

1) ZßdovΘ svaly
Mezi vlastnφ svaly zßdovΘ pat°φ pouze vzp°imovaΦe pßte°e.

Vzp°imovaΦe pßte°e
(m. erector spinae)

Vzp°imovaΦi pßte°e se souhrn∞ oznaΦujφ vÜechny svaly, kterΘ svou Φinnostφ udr₧ujφ vzp°φmenou pßte°. Tyto svaly le₧φ po celΘ dΘlce pßte°e, prolφnajφ se nad, pod i vedle obratl∙. N∞kterΘ tyto svaly jsou dlouhΘ, n∞kterΘ jenom krßtkΘ. Mezi vzp°imovaΦe pßte°e pat°φ hlavn∞ tyto svaly sval kyΦlo₧ebernφ, zdvihaΦe ₧eber, sval trnov², hrudnφ sval polotrnov², dlouh² sval zßdov², a dalÜφ.
Funkce: Jak u₧ jsem °ekl na zaΦßtku, hlavnφ funkcφ je udr₧enφ pßte°e vzp°φmenΘ, kontrakce tohoto svalu takΘ udr₧uje pßte° nata₧enou. Tyto svaly se takΘ zapojujφ p°i p°edklßn∞nφ a zaklßn∞nφ trupu.

2) B°iÜnφ svaly
Svaly b°iÜnφ se nachßzφ mezi dolnφm obvodem hrudnφku a hornφm obvodem pßnve. Podle jejich anatomickΘho umφst∞nφ rozliÜujeme p°ednφ, zadnφ a boΦnφ b°iÜnφ svaly.

P°φm² sval b°iÜnφ
(m. rectus abdominis)

P°φm² b°iÜnφ sval je dlouh² sval, le₧φcφnap°edu ulo₧en² po obou stranßch st°ednφ Φßry. ZaΦφnß od chrupavΦit²ch konc∙ ÜestΘho ₧ebra a upφnß se na kost stydkou zevn∞ od spony stydkΘ. Je to pßrov² sval, uprost°ed od∩elen² ÜlaÜitou liÜtou. Uprost°ed tΘto liÜty se nachßzφ jizva pupeΦnφ-pupek. P°φm² sval b°iÜnφ se dßle rozd∞luje t°emi, n∞kdy i Φty°mi ÜlaÜit²mi p°epß₧kami. Jedna je ve v²Üi pupku, dv∞ jsou nad pupkem a Φtvrtß pod pupkem. Tyto p°epß₧ky nßm tedy d∞lφ sval na Φty°i nebo p∞t nezßvisl²ch Φßstφ, kterΘ se tΘm∞° nezßvisle na sob∞ mohou kontrahovat. U ₧eny jde vid∞t pouze okraj p°φmΘho svalu b°iÜnφho, u mu₧e jdou vid∞t i ty ÜlaÜitΘ p°epß₧ky.
Funkce: Hlavn∞ je to p°edklßn∞nφ trupu. P°i fixovanΘm hrudnφku zdvihajφ pßnev. P°i fixovanΘ pßnvi p°edklßnφ trup a napomßhajφ v²dechu.

Zevnφ Üikm² sval b°iÜnφ
(m. obliguus externus addomis)

Tento sval je povrchov², boΦnφ b°iÜnφ sval. ZaΦφnß od dolnφch osmi ₧eber a konΦφ na p°ednφ Φßsti h°ebene kosti kyΦelnφ. ╚ßst tohoto svalu takΘ p°ekr²vß p°φm² b°iÜnφ sval.
Funkce: P°i oboustrannΘ akci p°edklßnφ trup, p°i jednostrannΘ jej uklßnφ a otßΦφ jφm na opaΦnou stranu.

Vnit°nφ Üikm² sval b°iÜnφ
(m. obligus internus abdomis)

Toto je rozsßhl² ploch², boΦnφ b°iÜnφ sval. Tento sval nenφ povrchov², ale nachßzφ se pod svalem p°edeÜl²m. ZaΦφnß od bedernφ pßte°e a upφnß se na poslednφ t°i ₧ebra.
Funkce: Stejn∞ jako p°edeÜl² sval p°i oboustrannΘ akci trup p°edklßnφ, ale p°i jednostrannΘ akci jej uklßnφ a otßΦφ jφm na svou stranu. Spolupracuje tedy se zevnφm Üikm²m svalem opaΦnΘ strany.

SpoleΦnß Φinnost b°iÜnφch sval∙:

1) P°i fixovanΘ pßnvi p°edklßnφ a uklßnφ trup.
2) P°i fixovanΘm hrudnφku m∞nφ pßnevnφ sklon.
3) P°i fixovanΘ pßte°i a pßnvi stahujφ ₧ebra dol∙ a napomßhajφ v²dechu.
4) Pomßhajφ vyvφjet tlak na ·troby a tφm pomßhajφ vypuzovat odpadnφ lßtky.
5) B°iÜnφ svaly p∙sobφ antagonisticky ke vzp°imovaΦ∙m pßte°e. P°i ochablΘm b°iÜnφm svalstvu se mohou objevit bolesti zad.
6) KlidovΘ nap∞tφ t∞chto sval∙ udr₧uje tlak na ·troby a orgßny a tφm zaruΦuje jejich sprßvnou polohu.
7) Poskytujφ urΦitou ochranu vnit°nφm orgßn∙m.

3) Svalstvo hrudnφku:
Svaly hrudnφku m∙₧ou b²t:

  • Vlastnφ svaly hrudnφku
  • KoncovΘ svaly hrudnφku

Do vlastnφch sval∙ hrudnφku pat°φ mezi₧ebernφ svaly, kterΘ z hlediska kulturistiky nejsou v∙bec d∙le₧itΘ. Jejich funkcφ je zvedßnφ ₧eber, rozÜi°ovßnφ hrudnφku a tedy napomßhßnφ d²chßnφ. Zde pat°φ dvoje svaly: mezi₧ebernφ svaly zevnφ a mezi₧ebernφ svaly vnit°nφ.
Mezi koncovΘ svaly hrudnφku pat°φ nap°. velk² a mal² sval prsnφ, pilovit² sval p°ednφ a dalÜφ. Pro jejich funkci se vÜak °adφ do kategorie sval∙ pletence hornφ konΦetiny (stejn∞ jako svaly zßdovΘ a ramennφ) a budou probφrßny a₧ u sval∙ hornφ konΦetiny.