Autor: Michal Pohorelsky
Uverejneno: CHIP 07/99, str. 118-119
Graficky norton pro OS/2


Mezi nejrozsirejnejsi programy pro osobni pocitace dnes jednoznacne patri souborovy manazer, ktery ma za sebou velmi dlouhy vyvoj. Ackoliv Vam dnes kazdy graficky operacni system nabidne vlastni prostredi, v prubehu relativne kratke doby dospela vetsina pocitacovych uzivatelu k zakladni predstave, jak ma vypadat spravny souborovy manazer. Velky podil na tom ma urcite obrovsky uspech programu Norton Commander (NC). V operacnim systemu OS/2 Warp je tato predstava samozrejme siroce respektovana, takze se nyni muzeme seznamit s jednim 32bitovym sharewarovym manazerem, ktery pracuje vyhradne v grafickem rezimu.

Larsen Commander verze 0.96 (LARCOM)

Manazer LARCOM je znacne kompatibilni se standardem NC. Aktualni verze LARCOMu, ktera pochazi z unora 1999, dokaze lehce manipulovat s logickymi disky o velikosti 4.5 GB (a vice). Plocha aplikacniho okna LARCOMu je rozdelena na ctyri casti. V horni ctvrtine aplikacniho okna najdete celkem pet menu (Left, Files, Commands, Options a Right), ktere obsahuji prevaznou vetsinu funkci manazeru. Pod menu je nastrojova lista s 19 ikonami, kterou vyborne doplnuje bublinkova napoveda. Druha ctvrtina okna je tvorena dvemi adresarovymi okny s obvyklymi jezdci po stranach. V adresarovych oknech muzete provadet mnoho ruznych operaci. Vedle kazdeho adresare ci souboru se v adresarovem okne zobrazuje prirazena ikona, coz je rozhodne prijemne. Funguje zde silna podpora technologie Drag and Drop, ktera umoznuje v jednom okne vybrany soubor(y) ci adresar(e) presunout nebo prekopirovat (pomoci klavesy CTRL) do druheho okna. U vybraneho okna muzeme temer libovolne zvetsovat sirku (druhe okno se automaticky zmensuje). Navic muzeme z libovolneho souboroveho okna primo spoustet multimedialni soubory *.AVI, *.MID a *.WAV. Treti cast okna obsahuje rolovatelnou textovou konzoli, ktera umoznuje pohodlne prohlizeni i velmi dlouhych vypisu v textovem rezimu (napr. prikaz DIR). Dolni ctvrtina okna je tvorena prikazovou radkou a listou s horkymi klavesami.
V menu Files se skryva pet zajimavych funkci. Funkce File Details (horka klavesa Shift+Enter) Vam primarne zobrazi vsechny dostupne informace o vybranem souboru. Par informaci ovsem dokaze take zobrazit u adresare.
Funkce File Case (horka klavesa Shift+CTRL+C) dokaze menit jmena u vybrane skupiny souboru. Mala pismena v nazvu nebo pripone souboru muzete prevest na velka a naopak. Tuto operaci lze sice pouzit na logickem disku FAT, ale vysledek bude nulovy. Funkce je tedy urcena uzivatelum disku HPFS.
Funkce Extended Attributes (horka klavesa Shift+CTRL+X) slouzi k zobrazovani i upravovani rozsirenych atributu u souboru, ktere lezi na HPFS disku.
Funkce Open WPS Folder (horka klavesa CTRL+W) aktivuje systemovy poradac s obsahem aktualniho adresare. Pokud funkci spustite v zakladnim root adresari, uvidite na pracovni plose systemovy dialog Tree View (adresarovy strom). LARCOM dokaze (stejne jako nekolik dalsich souborovych manazeru) pomoci klavesove zkratky ALT+F6 snadno a rychle vytvaret stinove objekty (zastupce) na plose.
V menu Commands se skryva sedm zajimavych funkci. LARCOM si peclive uklada nazvy vsech adresaru, ktere pouzivame, takze lze kdykoliv vyuzit sluzeb trojice prijemnych funkci - Stored Directories (klavesa ALT+F5), Activated Stored Dir a Store Current Dir. S tim souvisi dalsi mene obvykla moznost - vyvolani historie adresaru (klavesa Shift+F8). Mezi dalsi vyhody manazera LARCOM patri take komfortni porovnavani dvou adresaru (klavesa CTRL+K) a komfortni vypocet velikosti libovolneho adresare (klavesa CTRL+Q) nebo vypocet velikosti celeho logickeho disku (klavesa Shift+CTRL+V). V ramci standardni sluzby File Find, aktivuje LARCOM pomerne vykonny systemovy nastroj PMSEEK.
Menu Options obsahuje nekolik samostatnych konfiguracnich voleb a rozsahly konfiguracni dialog OPTIONS s osmi zalozkami. Mezi nevyhody manazeru patri absence podpory pro kompresni programy (ARJ, ZIP, RAR apod.) a absence podrobnejsi hypertextove napovedy. Presto se domnivam, ze LARCOM plne vyhovi vsem uzivatelum OS/2 Merlin (Warp).




Skok na dalsi stranku Skok na hlavni menu Skok na dalsi stranku


Copyright (c) 1993-2000 Michal Pohorelsky