Autor: Michal Pohorelsky
Uverejneno: CHIP 06/97, str. 128-130
Prvni kroky s R14


Po uvedeni AutoCADu R13, ktery prinesl velke mnozstvi novych technologii (ACIS, NURBS, externi SQL 2, OLE 1.0 atd.) firma Autodesk definitivne opustila prostredi DOSu, coz umoznilo uzivatelum zvysit svou produktivitu v prostredi Windows.
Presne 8. dubna 1997 se vsak byly odtajneny nove informace o temer hotovem AutoCADu R14 alias Sedona. Recenzi Beta verze AutoCADu 14, kterou vam nyni nabizim, vznikla diky velmi dobre spolupraci s Main Dealerem Autodesku - firmou Space s.r.o. z Brna. Firma Space s.r.o. mi vzhledem k svemu prednimu postaveni na trhu CAD systemu mohla nabidnout jednu z vubec prvnich dostupnych Beta verzi produktu.
Instalacni program noveho produktu se velmi podoba instalacnimu programu pro MS Office 95, takze je uzivatelsky velmi prijemny. K instalaci je nezbytna CD-ROM mechanika. Doba instalace je samozrejme zavisla na rychlosti CD mechaniky, ale nemela by presahnout 30 minut.
Zmeny proti verzi R13 jsou ovsem zasadni. Novy AutoCAD R14 je urcen pouze pro Windows 95, NT 3.51 a NT 4.0 z cehoz plyne, ze DOS platforma je jiz zcela mimo hru. Ponevadz se jedna o plne 32bitovou aplikaci, pracuje R14 jednoznacne rychleji nez starsi verze, ktere podporovaly obe platformy. Minimalni konfigurace vyzaduje Pentium / 90 MHz, 32 MB RAM, 50 MB mista na disku pro minimalni instalaci a priblizne 100 MB volneho mista na disku pro odkladaci soubor. Kvalitni praci Vam vsak zajisti pocitac s procesorem Pentium / 133 MHz, 48 MB RAM a 300 MB mista na disku.

Graficke prostredi

Prvni vizualni dojem po spusteni nainstalovane aplikace je stejny jako u verze R13. Rozmisteni ikon po plose je temer shodne. Pri podrobnejsim ohledani vsak zacneme zjistovat rozdily. Jako prvni zmena je volba prototypoveho vykresu, ktery lze vybrat jako sablonu (podobne jako napr. v Microsoft Word vybira prednastaveny formular). Tato novinka byla aplikovana jiz v AutoCADu LT 95, s tim rozdilem, ze tam jsou pouze dve sablony. AutoCAD R14 jich nabizi nesrovnatelne vic. Dalsi uzivatelsky prijemnou zmenou je nova definice hladin. Zpusob ovladani i celkova koncepce dialogu napadne pripomina Explorer z Windows 95 (NT 4.0). Daji se v nem mazat hladiny ve kterych neni nic nakresleno. Nastavovani typu car, barev a stavu je samozrejmosti. V papirovem prostoru se da nove zoomovat a posouvat, a pokud mate v modelovem prostoru vice vyrezu, lze pomoci noveho dialogoveho boxu ovladani hladin ovladat hladiny v jednotlivych vyrezech, coz velmi zprehlednuje praci.

Dalsi novinky

Novinka, kterou odhalite az po podrobnejsim zkoumani je nova definice entity krivka. AutoCAD R14 generuje novy typ krivky a vysledkem je skutecnost, ze ta sama krivka nakreslena verzi R13 je objemove vetsi, takze prace s ni je vypocetne tedy i casove narocnejsi (napr. posuny, kopirovani, ale i samotny vyber).
Novy typ srafy je pro uzivatele, ktery kresli ve 2D vyplnovane plochy velkym prinosem. Staci vybrat bod uvnitr uzavrene hranice jako u srafu, program tuto hranici dohleda a vyplni. Tento zpusob vyplnovani R13 nepodporovala. Dalsim problemem bylo takto vyplnenou plochu popsat, tak aby popis byl zobrazeny nad vyplnenou plochou na obrazovce i pri tisku. R14 umoznuje zadat prioritu zobrazovani, coz tento problem spolehlive resi. Tato novinka otvira nove moznosti vyuziti AutoCADu zejmena v oblasti GISu, kde predchozi verze pokulhavaly. Definice srafy je nova v tom, ze pri ulozeni se jednotlive srafy neukladaji jako usecky, ale srafa se uklada jako jeden objekt s definovanou hranici. Tento algoritmus prispiva ke znacnemu zmenseni velikosti zpracovavanych dat, coz ma vliv na rychlost regenerace a nacitani vykresu.
Prikazem MTEXT se vyvola editor textu, ktery se vzhledem i systemem prace napadne podoba MS WORDu. AutoCAD R14 podporuje bold, kurziva a podtrzeni (nadtrzeni). Umoznuje vyhledavani a nahrazovani slov a dalsi funkce u textovych editoru ve Windows zcela beznych.
Pro urychleni prace byla pro nektere aplikace (napr. Render, ACIS modelar, MTEXT) pouzita technologie demand-loaded (nacitani podle potreby). Vysledkem teto technologie je mnohem mensi pametova narocnost pri bezne praci. Podobnym zpusobem funguje prace s externimi referencemi.
Zcela novou veci je inteligentni kurzor - AutoSnap. Nektere nadstavby AutoCADu, mely tuto funkci jiz ve verzi R13, ale dnes je k dispozici pro vsechny uzivatele. Podstata tohoto kurzoru tkvi v tom, ze se da nastavit mod uchopeni, ktery v urcitem poli ukazuje bod uchopeni jeste pred vlastnim uchopenim entity. Vyhodu oceni uzivatel az pri praci. V prubehu kresleni entity lze dokonce nastavit operativne ma- li program dohledavat uchopove body ci nikoliv pro kazdy kresleny segment zvlast. V teto pasazi bych chtel jeste upozornit na funkci Tracking, ktera umoznuje zadavat body relativne k jinym v kombinaci s uchopenim nebo primym zadanim souradnic.
Soucasti standardni instalace AutoCADu R14 je nyni vizualizacni aplikace, doposud znama pod nazvem AutoVision. Tim dostava uzivatel zdarma modul, ktery byl drive samostatnym programem. Tato aplikace umoznuje prezentovat AutoCADem vytvorene modely s texturami, vrzenymi stiny do rastrovych obrazku a ty nasledne vlozit do vykresu. Vysledkem takove spoluprace je napr. architektonicka studie jednotlivych podlazi doplnena o fotorealistickou perspektivu na jednom vykrese. Na pozadavek prezentovat vystupy co nejatraktivneji reaguje nova verze zlepsenou praci s rastrovymi obrazky. Je zde dodatecna editace rastru, posun obrazkem po vykrese, zmena velikosti a prirazeni priority zobrazeni prekryvajicich se objektu. Takto vytvoreny hybridni vykres lze samozrejme vytisknout v plnych barvach, jestlize mate pripojen plotr (tiskarnu), ktery takovy vystup umoznuje.
Internet je mocny nastroj, ktery se stava pomalu ale jiste denni potrebou kazdeho uzivatele. AutoCAD R14 obsahuje balik software zvany IPK (Internet Publishing Kit). Umoznuje publikovani a sdileni dat pomoci Internetu primo z prostredi AutoCADu pomoci formatu DWF. Soucasti je i prohlizec Netscape Navigator Gold 3.0. Predstava je takova, ze uzivatel muze v prubehu prace navstivit kteroukoliv WWW stranku pomoci prohlizece a z ni si stahnout potrebne informace. Naopak uzivatel muze nabidnout svoje data ke sdileni. Samozrejme nejvetsi uplatneni najde tato aplikace ve vyuzivani intranetu.
Veskera konfigurace produktu je soustredena do polozky Preferences, takze lze z jednoho mista nastavit cestu do potrebnych adresaru, optimalizovat vykon, nastavit tiskarnu, nastavit tisk do fronty, tisk na pozadi atd. Sdileni souboru na siti ridi system Windows, a proto odpada uzamykani souboru. Pokud uzivatel otevre jiz editovany vykres dostane pouze hlasku systemu, ale pokud si tento vykres ulozi pod novym jmenem, muze na nem dal pracovat.

Hodnoceni

Celkovy dojem z nove BETA verze je velmi pozitivni. AutoCAD R14 je doplnen o velice chytre kreslici a editacni nastroje jako napr. kopirovani vlastnosti z objektu na objekt. Nejnovejsi AutoCAD je vyrazne rychlejsi i skromnejsi, takze konfigurace s 32 MB RAM je dostatecna. Navic nova verze vytvari fyzicky mensi vykresy. R14 je kompatibilnejsi s Windows platformou (editace textu). Podle nasich informaci cena nove verze neprekroci cenu R13, coz muze byt pri nakupu nove licence dulezita otazka. Prijemne prekvapil vyukovy program, ktery je dodavan na samostatnem CD disku. Pomoci tohoto programu lze projit nejdulezitejsi funkce a novinky. Program je vybaven mnoha animacemi, takze uceni je zde velmi prijemne a jeste usetrite za skoleni. Verim, ze narust rychlosti samotneho jadra AutoCADu urychli i chod nadstaveb, ktere se velmi rychle pripravuji. Jedine co se zatim Autodesku nepodarilo, je uz davno vyrcena myslenka, udelat pouze jednu instalaci, kde by se uzivatel rozhodoval v jake jazykove mutaci chce produkt provozovat. Skutecnost je zatim takova, ze US verze prijde na trh koncem kvetna a ceska verze tri mesice pote. Nechme se prekvapit.




Skok na dalsi stranku Skok na hlavni menu Skok na dalsi stranku


Copyright (c) 1993-2000 Michal Pohorelsky