Framzeta: Recenzja gry
Pismo SF FRAMLING.   Numer 7   [luty - kwiecie± 2000]

Poprzednia strona Spis tre╢ci NastΩpna strona


30a.jpg (12 663 bajty) Magdalena Fabrykowska

Adrenalinowy szok

Ocena: 4,5

Jest rok 2114. Korporacja Tri-Optimum dokona│a niemo┐liwego. Przy wsp≤│udziale Protektoratu Narod≤w Zjednoczonych zbudowano "Von Brauna", pierwszy statek zdolny do podr≤┐y z prΩdko╢ci▒ nad╢wietln▒. W dziewiczej podr≤┐y towarzyszyµ mu bΩdzie kr▒┐ownik UNN "Rickenbacker", dowodzony przez kapitana Williama B. Diego. Kto wie jakie cuda przyjdzie nam ujrzeµ?

Spotka│ ciΩ wielki zaszczyt. W│a╢nie zosta│e╢ skierowany do s│u┐by na UNN "Rickenbacker" podczas wsp≤lnej podr≤┐y z "Von Braunem". Czeka ciΩ wspania│a przygoda i mo┐liwo╢µ wziΩcia udzia│u w prze│omowym dla ludzko╢ci momencie...

...Tu doktor Marie Delacroix. Zostali╢my porwani przez nieznan▒ si│Ω...

...Odbieram dziwny odczyt z anteny. Uciekaj!...

Po przebudzeniu z kriogenicznego snu jeste╢ sam. Bez broni, wyposa┐enia, w dodatku pozbawiony wspomnie± z ostatnich kilku dni. Dlaczego statek jest uszkodzony? Gdzie podzia│a siΩ za│oga? Kto w│a╢ciwie dowodzi? I do jakiej misji zg│osi│e╢ siΩ na ochotnika? A mo┐e...

30b.jpg (8 529 bajt≤w)Pyta± jest du┐o wiΩcej. Albo znajdziesz na nie odpowied╝, albo zginiesz. A o to bardzo │atwo. Pocz▒tkowo nie mamy broni i wyposa┐enia, a o naszych szansach na przetrwanie decyduj▒ umiejΩtno╢ci. Dlatego warto po╢wiΩciµ sporo uwagi treningowi. Gra zawiera elementy RPG, a trening s│u┐y w│a╢nie modyfikacji kilku podstawowych wsp≤│czynnik≤w, kt≤re decyduj▒ o charakterystyce postaci. Swoj▒ podr≤┐ mo┐emy odbyµ w trojakim charakterze: jako marine, technik lub cz│onek jednostki OSA (psion). Ka┐da specjalizacja posiada wady i zalety. Jest to najlepiej widoczne na pocz▒tku, kiedy mamy bardzo ograniczony wyb≤r taktyki przetrwania.

Nie ukrywam, ┐e gra jest bardzo trudna. Nawet na ustawieniach 'easy' przyjdzie wam zgin▒µ marnie wiele razy. Najtrudniejszy poziom jest okre╢lony jako 'impossible' (zgadnijcie dlaczego :-))). Wraz z rozwojem fabu│y nasza sytuacja siΩ nieco polepsza. Dysponujemy bardziej do╢wiadczon▒ i rozbudowan▒ postaci▒ i lepszym wyposa┐eniem. Z drugiej jednak strony stawiane przed nami zadania staj▒ siΩ trudniejsze. To, co doskwiera graczom chyba najbardziej, to permanentne braki w wyposa┐eniu. Brakuje w zasadzie wszystkiego: naboi, sprawnej broni, energii do pancerza itd. Na tym jednak nie koniec. Tw≤rcy gry wprowadzili kilka modyfikacji do samej gry. Utrudniaj▒ one ┐ycie graczowi, ale rozrywka staje siΩ przez to bardziej pasjonuj▒ca. Po pierwsze, postaµ mo┐e unie╢µ jedynie ograniczon▒ ilo╢µ wyposa┐enia (co jest bezpo╢redni▒ konsekwencj▒ zastosowania element≤w RPG). Po drugie, bro± zu┐ywa siΩ w marΩ u┐ytkowania. Je┐eli nie bΩdziemy jej oszczΩdzaµ, to mo┐e siΩ okazaµ, ┐e nasz ulubiony karabin nadaje siΩ na z│om. Po trzecie, fakt znalezienia jakiej╢ bardziej skutecznej broni wcale nie oznacza, ┐e mo┐emy jej u┐yµ. Do tego potrzebujemy odpowiednich umiejΩtno╢ci, kt≤re na szczΩ╢cie mo┐na zdobyµ w trakcie gry.

30c.jpg (7 610 bajt≤w)To jeszcze nie wszystko. Znalezione przedmioty mo┐emy badaµ (je┐eli mamy odpowiednie umiejΩtno╢ci). W ten spos≤b uzyskujemy dostΩp do nowych technologii lub uczymy siΩ uprzykrzaµ ┐ycie wrogom. Bro± mo┐emy naprawiµ lub ulepszyµ. W ten spos≤b gra staje siΩ bardziej realistyczna ni┐ wiΩkszo╢µ FPP. Dodatkowo zaoferowano mo┐liwo╢µ... reinkarnacji. Trzeba oczywi╢cie najpierw znale╝µ urz▒dzenie i uruchomiµ je. Tak┐e poziom zagadek nie jest najgorszy. Zazwyczaj sprowadza siΩ do schematu "znajd╝ i uruchom, " co wbrew pozorom nie jest │atwo wykonaµ (szczeg≤lnie w jednym bardzo sadystycznym miejscu, ale powstrzymam siΩ od spojler≤w). Konsekwencj▒ takiego rozwoju fabu│y jest jej liniowo╢µ. Nie jest to w tym przypadku jednak zbyt du┐a wada, bo mogΩ was zapewniµ, ┐e emocji nie zabraknie.

NajwiΩkszym atutem (opr≤cz ╢wietnej fabu│y) jest nastr≤j (IMO ca│kiem udany maria┐ cyberpunka z horrorem). Mroczne korytarze, d╝wiΩki na wp≤│ o┐ywionego statku (wiΩcej nie mogΩ zdradziµ) dzia│aj▒ na wyobra╝niΩ (i wyzwalaj▒ adrenalinΩ w ilo╢ciach zastraszaj▒cych). Na ka┐dym kroku mo┐e czaiµ siΩ pu│apka. A mo┐e to Twoja wyobra╝nia powoduje, ┐e stajesz siΩ ╢wiadkiem ╢mierci technika?

Nastr≤j podkre╢la dobrze dobrana muzyka utrzymana w klimatach ambient. Na ka┐dym poziomie (pok│adzie statku) jest inna. OprawΩ d╝wiΩkowo - muzyczn▒ bΩd▒ mogli jednak w pe│ni doceniµ tylko posiadacze dobrych kart d╝wiΩkowych, wyposa┐onych w dodatku w system 4 g│o╢nik≤w.

Za grafikΩ odpowiada engine gry Thief: The Dark Project firmy Looking Glass. Powalaj▒cych efekt≤w (jak w przypadku Unreala) nie ma co oczekiwaµ, ale ca│o╢µ prezentuje siΩ ca│kiem przyzwoicie. NajwiΩkszym mankamentem grafiki jest przenikanie tekstur. Czasem wiec czeka gracza niespodzianka w postaci dostrzegania wrog≤w przez ╢ciany. Inn▒ bol▒czk▒ jest bardzo szybkie znikanie zabitych postaci. Niby nic, ale minimalne wyd│u┐enie czasu nie zwraca│oby tak uwagi.

30d.jpg (7 708 bajt≤w)Opr≤cz niew▒tpliwych zalet gra ma tak┐e kilka irytuj▒cych wad. Po pierwsze AI wroga jest ┐enuj▒co niska. Przeciwnicy na widok gracza biegn▒ prosto w jego kierunku, zupe│nie bez jakiegokolwiek instynktu samozachowawczego. O umiejΩtno╢ci grupowej kooperacji te┐ mo┐na zapomnieµ. Mimo to nie ma lekko. Kamery na szczΩ╢cie potrafi▒ dostrzec gracza przez szyby, a potworki s▒ wyj▒tkowo odporne i ┐ywotne. Kolejn▒ usterk▒ jest pojawianie siΩ wrog≤w (pozbawionych umiejΩtno╢ci teleportacji) w najbardziej absurdalnych miejscach. Niby to dobrze, bo jest do czego strzelaµ, ale w sumie razi nielogiczno╢ci▒. Powy┐sza lista w zasadzie wyczerpuje temat usterek.

GrΩ mo┐na poleciµ jednak tylko osobom bardzo dobrze znaj▒cym angielski. Je┐eli wasze umiejΩtno╢ci s▒ w tym kierunku do╢µ przeciΩtne, to odpu╢cie sobie System Shock 2 i zagrajcie w Quake'a. Inaczej stracicie wiΩkszo╢µ zabawy i smaczk≤w (nie wspominaj▒c o wskaz≤wkach). Jako sam shooter System Shock 2 jest raczej przeciΩtny. Je┐eli jednak┐e podejmiecie siΩ tego heroicznego wysi│ku, nie po┐a│ujecie. Gra jest naprawdΩ warta zachodu.


System Shock 2
Wymagania sprzΩtowe: Pentium 200MMX (zalecane 300), 32MB RAM (zalecane 64MB), 250 MB HD, (zalecane 550 MB), CD ROMx4 (zalecane x8), karta graficzna 2MB + 4MB akcelerator (zgodne z DirectX 6), klawiatura, mysz


Rozpowszechnianie zamieszczonych w pi╢mie tekst≤w jest dopuszczalne wy│▒cznie za podaniem nazwiska autora i ╝r≤d│a (URL)
 

Poprzednia strona Spis tre╢ci NastΩpna strona