Framzeta: Recenzja filmu
Pismo SF FRAMLING.   Numer 7   [luty - kwiecie± 2000]

Poprzednia strona Spis tre╢ci NastΩpna strona


27a.jpg (24 485 bajt≤w) Eryk Remiezowicz

'SzczΩki' w ciasnych korytarzach

Ocena: 3

Je┐eli uwa┐acie, ┐e SzczΩki i Tragedia Posejdona nie dadz▒ siΩ po│▒czyµ, to jeste╢cie w b│Ωdzie. Wystarczy stworzyµ oceaniczn▒ bazΩ badaj▒c▒ regeneracjΩ kom≤rek nerwowych w m≤zgu, a jako obiekt bada± wybraµ rekiny. Teraz wystarczy ju┐ burza, kt≤ra uszkodzi stacjΩ, i ┐ar│acze dostaj▒ szansΩ na wykazanie siΩ swoj▒ ╢wie┐o nabyt▒ inteligencj▒, bΩd▒c▒ nieprzewidzianym efektem ubocznym wspomnianych wy┐ej naukowych eksperyment≤w. Oczywi╢cie, zamiast okazaµ wdziΩczno╢µ wobec swoich ludzkich dobroczy±c≤w, ryby bΩd▒ pr≤bowa│y ich skonsumowaµ, albo chocia┐by ugry╝µ ze skutkiem ╢miertelnym.

Uszkodzona stacja powoli pogr▒┐a siΩ w morzu, a naukowcy pr≤buj▒ uciec w bezpieczne miejsce. Jednocze╢nie tocz▒ z tr≤jk▒ superinteligentnych drapie┐nik≤w konkurs pod tytu│em: "Kto zabije wiΩksz▒ liczbΩ przedstawicieli drugiego gatunku?". Wymaga to od uczonych biegania (najczΩ╢ciej po kostki w wodzie), chowania siΩ (w bardzo dziwnych miejscach), a jak trzeba to kontrataku, za pomoc▒ wszystkiego, co akurat znajduje siΩ pod rΩk▒. Film jest sprawnie zrobiony, co oznacza, ┐e wszystkie te czynno╢ci wywo│uj▒ na widzu po┐▒dany efekt - wystraszenie i zafascynowanie. Nieraz zdarzy siΩ w czasie seansu, ┐e ca│e kino chowa siΩ w fotelach zaskoczone niespodziewanym pojawieniem siΩ czego╢ du┐ego i ┐ar│ocznego.

27b.jpg (7 333 bajty)Bohaterowie, jak to bohaterowie - troche siΩ k│≤c▒, a trochΩ dowcipkuj▒. Nie s▒ sportretowani z psychologiczn▒ g│Ωbi▒, i nie m≤wi▒ nic takiego, co zapada│oby specjalnie w pamiΩµ, ale mo┐na ich polubiµ i na dwie godziny przej▒µ siΩ ich losem. Aktorzy odgrywaj▒ powierzone im role sprawnie, potΩguj▒c swoj▒ gr▒ atmosferΩ klaustrofobii i strachu.

Wielkie wra┐enie wywiera r≤wnie┐ scenografia. Film jest prawdziw▒ uczt▒ dla oczu. Nowoczesne hale i urz▒dzenia, po│▒czone ciasnymi korytarzami z ogromnymi metalowymi drzwiami, kt≤re, jak w ka┐dym porz▒dnym podwodnym thrillerze, zamykaj▒ siΩ powoli, podczas gdy bohater≤w obficie polewa docieraj▒ca w│a╢nie do nich woda. S▒ te┐ oczywi╢cie pionowe szyby z drabinami wyposa┐onymi w obowi▒zkowe o╢lizg│e szczeble, korby, kt≤re krΩc▒ siΩ z najwy┐sz▒ niechΩci▒ i wszysstkie inne niezbΩdne akcesoria. Zaskoczeniem jest natomiast sama nawodna czΩ╢µ bazy, bΩd▒ca pozosta│o╢ci▒ dawnej stacji.

Drugim zaskoczeniem jest zako±czenie. Nietypowe, troche szczΩ╢liwe, a trochΩ nie, w dodatku z niezbyt oryginalnym, ale bliskim mi osobi╢cie mora│em. To jest dobry film rozrywkowy.


Piekielna g│Ωbia (Deep Blue Sea), USA 1999
re┐. Renny Harlin, scen. Duncan Kennedy, Wayne Powers, Donna Powers; muz. Trevor Rabin; zdj. Stephen Windon; wyst. Daffron Burrows, Thomas Jane, Jacqueline McKenzie, Samuel L. Jackson, Michael Rapaport.


Rozpowszechnianie zamieszczonych w pi╢mie tekst≤w jest dopuszczalne wy│▒cznie za podaniem nazwiska autora i ╝r≤d│a (URL)
 

Poprzednia strona Spis tre╢ci NastΩpna strona