KIPARSKE TEHNIKE

ULIVANJE V MAVEC

Glina je velikokrat samo pomo₧ni ali prehodni material, iz katerega kipar napravi model. Nato plastiko ulije v mavec. Odlitek je natanΦno takÜen kot original v glini. ╚e ₧eli denimo oblikovati doprsje (kip Φloveka od glave do prsi), si stopnje postopka sledijo takole: 

1. Kipar izdela ogrodje in nanj pritrdi ₧ico z lesenimi kri₧ci. 
2. Na ogrodje nanese glino in jo modelira 
3. V glinasto doprsje zare₧e mejo in vanjo vstavi ploΦevinast trak, da pozneje brez te₧av odstrani glino in ogrodje, ko kalup (model) razstavi na dva dela. 


4. Na glinasto doprsje nameΦe mavec. 
5. Ko se mavec dovolj strdi, kalup razstavi. 
6. Iz razstavljenega kalupa odstrani glino z ogrodjem in notranjost kalupa (negativ) nama₧e z loΦevalcem (milnico), ki prepreΦi poznejÜe sprijemanje z mavΦnim pozitivom. 


7. Oba dela kalupa trdno pove₧e. 
8. V kalup nalije tekoΦi mavec. Kalup obraΦa, da mavec oblije vso notranjost. Ko dose₧e primerno debelino, kipar preostali mavec izlije. 
9. Ko se pozitiv strdi, kipar odstrani kalup in odlitek oΦisti. Slepi kalup je le enkrat uporaben, ker ga kipar uniΦi, ko ga luÜΦi od odlitka. LuÜΦenja se loti Üele takrat, ko mavec ni veΦ topel in mehak. 

MavΦni odlitek je na moΦ pripraven in uporaben, ker rabi kiparju za osnutek. Po mavΦnem odlitku (osnutku) lahko kipar kleÜe v kamen ali pa mu rabi za ulitje v bron.