RISARSKE TEHNIKE

KARIKATURA


Hinko Smrekar, Maksim Gaspari, akvarelna risba s tuÜem, 1926
Vsak se ob pogledu na risbo Hinka Smrekarja (1883 - 1942) vsaj nasmehne ali morda celo glasno zasmeje. In prav to je risar ₧elel doseΦi. Iskrivo in zbadljivo je predstavil prijatelja in slikarja Maksima Gasparija. èaljivo mu je skrΦil telo malone v Ükratovo postavo. Dlani in stopala, s katerimi Gaspari hkrati in zagnano slika pa je pretirano poudaril: kot znamenje Gasparijeve izredne slikarske delavnosti. 

TakÜnim motivom, ki v Üaljivi obliki opozarjajo na znaΦajske ali npr. poklicne posebnosti, pravimo karikatura. Glagol "caricare" pomeni nalo₧iti, preoblo₧iti, natovoriti, pretiravati. Smrekar je s pretiravanjem in poudarjanjem Gasparijevih vedenjskih in znaΦajskih posebnosti in lastnosti dosegel za₧eleni uΦinek. Karikaturisti torej na piker, hudomuÜen naΦin smeÜijo znaΦaje posameznikov v razvedrilo gledalcev ali pa z njimi pospremijo pomembne dogodke. 

Smrekar je bil mojster predvsem v perorisbi. S kovinskim peresom je v ostri in jasni risbi narisal to Gasparijevo karikaturo. Temeljni izrazni prvini peresa sta pika in Φrta. Te je Smrekar razporejal po papirju v raznovrstnih mo₧nostih. Povsod pa risbo odlikuje strnjena gradnja in jasnost. Na koncu je podobo Üe barvno obogatil (koloriral - kolorirana risba).