FRESKA

KOPIJA

Sv. KriÜtof, MaΦe, 1467, kopija freske, kopiral Izidor Mole

Freskam na zunanjÜΦinah cerkva obΦutno krajÜajo ₧ivljenje padavine, temperaturne spremembe in predvsem onesna₧en zrak. Tako je tudi freska sv. KriÜtofa v MaΦah na spodnjem delu skoraj povsem uniΦena. Nemara ji zob Φasa tudi v prihodnje ne bo prizanaÜal. Da bi jo ohranili vsaj v sedanjem stanju Üe za naslednje rodove, je slikar kopist naslikal kopijo po izvirni freski. Na posebej pripravljeno slikarsko platno, podlo₧eno s podosnovo, ki posnema steno, in ne na sve₧ omet je vestno zabele₧il trenutno ohranjenost orjakove podobe. 

Na sliki je upodobljen krÜΦanski svetnik KriÜtof (lat. Christophorus, tisti, ki nosi Kristusa), zavetnik popotnih in umirajoΦih ljudi. 

Sprva mu je bilo ime Reprob. Po nasvetu, ki mu ga je dal puÜΦavnik, si je Reprob postavil koΦo ob reki in neutrudno prenaÜal popotnike iz enega brega na drugega. Neke noΦi je zasliÜal otroÜki klic. Nemudoma je vstal in otroka posadil na rame, ker je deΦek ₧elel na drugi breg. Ko je nesel neznanega otroka (JezuÜΦka), se mi je pod njegovo te₧o skoraj zlomilo drevesno deblo, na katero se je opiral. Tedaj je Reprob, sicer silno velik mo₧ak, zaklical: "O deΦek, kako si te₧ak! Zdi se mi, kakor, bi ves svet slonel na mojih ramah." Nato ga je deΦek potopil v valove, ga krstil in mu dal novo ime Kristofor. Orjak je komaj dosegel nasprotni breg, kjer mu je prijatelj puÜΦavnik svetil z luΦjo. DeΦek je tedaj velel, naj zasadi suho palico v zemljo, kajti naslednji dan bo ozelenela in vzcvetela. Potem je izginil. Palica je res vzbrstela in KriÜtof je spoznal otrokovo (Jezusovo) mogoΦnost. Odtlej mu je bil zvest v veri in prepriΦanju. 

Ljudje so nekoΦ verovali, da jih pogled na KriÜtofovo podobo za tisti dan obvaruje pred nenadno, nesreΦno smrtjo. Zato so slikarji upodabljali sv. KriÜtofa na zunanjÜΦinah naÜih srednjeveÜkih cerkva po vsej viÜini stene, da so ga lahko videli popotniki in ljudje iz vasi. V vodi ob svetnikovih nogah so pogosto slikali ribe in domiÜljijska vodna bitja.