Mi≤d pszczeli
Zielnik Mi≤d pszczeli Rodzaje miodu Przechowywanie

 

Mi≤d pszczeli, powstawanie miodu, rodzaje miodu, przechowywanie

Powszechnie znana jest mozolna praca pszcz≤│, kt≤rej wynikiem bywa zwykle nagromadzony w ulu mi≤d. Jednak┐e w celu wyprodukowania 1 kg miodu pszczo│y musz▒ zebraµ nektar   z oko│o 1,3 miliona kwiat≤w rzepaku, albo z 800 tysiΩcy kwiat≤w akacji, lub z 8 milion≤w kwiat≤w gryki, czy wreszcie 6,5 miliona kwiat≤w wrzosu. Trzeba pamiΩtaµ o tym, ┐e przy zbiorze w sezonie przez 1 rodzinΩ pszczel▒, licz▒c▒ 40-50 tysiΩcy robotnic, 100 kg miodu, pszczelarz bierze udzia│ w plonach na prawach "dziesiΩciny". Na potrzeby wy┐ywienia pszcz≤│ doros│ych, potomstwa i na przezimowanie rodzina pszczela zu┐ywa oko│o 90 kg miodu. Przy mniejszej produkcji pszczelarz mo┐e nie uzyskaµ dla siebie miodu. O powodzeniu  decyduj▒ w naszym klimacie warunki pogodowe w maju i czerwcu, bo w tym okresie zbiera siΩ ponad 75% rocznej produkcji miodu. Miesi▒ce letnie przynosz▒ ju┐ tylko uzupe│nienie produkcji.

fot. Maciej StobierskiPo przyniesieniu do ula rzadkiego nektaru czy spadzi zaczynaj▒ zachodziµ w nim zmiany fizyczne i chemiczne, ko±cz▒ce siΩ stadium, kt≤re nazywamy dojrza│o╢ci▒ miodu. NastΩpuje to wtedy, gdy nektar zostanie zagΩszczony do okre╢lonego stopnia, cukry z│o┐one (wielocukry) zostan▒ przekszta│cone na cukry proste i wreszcie mi≤d zostanie wzbogacony w enzymy, kwasy organiczne, niekt≤re aminokwasy. Po zagΩszczeniu miodu pszczo│y przenosz▒ go do kom≤rek g≤rnej czΩ╢ci plastra, a w miarΩ przybywania - do coraz ni┐szych. Kom≤rki z miodem ca│kowicie dojrza│ym pszczo│y zabudowuj▒ cienk▒ pow│ok▒ woskow▒, tzw. zasklepem, chroni▒c go w ten spos≤b przed wp│ywem niesprzyjaj▒cych zmian w atmosferze ula. Najwy┐szy stopie± dojrza│o╢ci maj▒ zawsze miody z plastr≤w ca│kowicie zabudowanych zasklepem woskowym. Jest to prosty spos≤b rozpoznawania dojrza│o╢ci miod≤w pszczelich.

Dojrza│o╢µ odwirowanego miodu mo┐na │atwo sprawdziµ na podstawie jego gΩsto╢ci. Najprostsz▒ pr≤b▒ jest przelewanie miodu │y┐k▒. Mi≤d dojrza│y jest na tyle gΩsty, ┐e przelewany - uk│ada siΩ warstwami, tworz▒c wyra╝ny wzg≤rek. Natomiast mi≤d niedojrza│y jest rzadki, a przy przelewaniu tworzy siΩ wg│Ωbienie. Przy wykonywaniu tej pr≤by nale┐y zwr≤ciµ uwagΩ, aby mi≤d mia│ temperaturΩ pokojow▒.
Ka┐dy mi≤d pszczeli, maj▒cy  pocz▒tkowo formΩ patoki, to jest postaµ jednolitej przejrzystej cieczy, po pewnym czasie zaczyna krystalizowaµ. W zale┐no╢ci od gatunku miodu, stopnia zagΩszczenia i dojrza│o╢ci, warunk≤w przechowywania, temperatury jedne miody krystalizuj▒ wcze╢niej, inne p≤╝niej. Wiadomym jest, ┐e im lepszy jest mi≤d (g│≤wnie im mniej zawiera wody, a wiΩcej cukr≤w), tym prΩdzej krystalizuje. Tak wiΩc szybka krystalizacja miod≤w pszczelich daje r≤wnocze╢nie w pewnym stopniu ╢wiadectwo o ich wysokiej jako╢ci. Z tych powod≤w spotyka siΩ w obrocie handlowym mi≤d w dw≤ch postaciach: jako patokΩ, czyli mi≤d bΩd▒cy jeszcze w stanie ciek│ym oraz jako krupiec, to jest mi≤d ju┐ zestalony wskutek krystalizacji.

fot. Maciej StobierskiKrystalizacja, czyli skrupianie siΩ miodu, jest procesem naturalnym, zachodz▒cym prawie we wszystkich miodach odwirowanych (krajowe krystalizuj▒ wszystkie). Jedne rodzaje miodu krystalizuj▒ szybciej, inne za╢ wolniej, ale na og≤│ bior▒c, mi≤d p│ynny, nieskrystalizowany jeszcze w styczniu czy lutym mo┐e budziµ pewne podejrzenia, je╢li chodzi o jego jako╢µ.
Mi≤d skrystalizowany mo┐na │atwo doprowadziµ do stanu p│ynnego ogrzewaj▒c go, ale trzeba to wykonywaµ bardzo ostro┐nie, aby miodu nie przegrzaµ powy┐ej 450C, gdy┐ wtedy traci prawie wszystkie warto╢ci lecznicze i od┐ywcze. Naczynie z miodem nale┐y wstawiµ do wiΩkszego z niezbyt gor▒c▒ wod▒ i trzymaµ go w niej, dop≤ki nie stanie siΩ zupe│nie p│ynny.

Nektarowanie ro╢lin i  wydzielanie py│ku kwiatowego odbywa siΩ przewa┐nie r≤wnocze╢nie. Dlatego te┐ mi≤d zawsze zawiera ziarna py│ku kwiatowego. Wielko╢µ i kszta│t py│k≤w s▒ cechami charakterystycznymi dla poszczeg≤lnych gatunk≤w ro╢lin. Liczba ziarn py│ku wystΩpuj▒cych w miodach jednogatunkowych jest raczej sta│a w pewnych granicach i stanowi podstawowe kryterium ich  klasyfikacji.

Za mi≤d odmianowy uznaje siΩ taki, w kt≤rego obrazie py│kowym  ziarna okre╢lonego gatunku przekraczaj▒ 45% liczby wszystkich ziarn w obrazie mikroskopowym.
NajczΩ╢ciej jest to mieszanina wielu gatunk≤w ro╢lin, ale po zastosowaniu odpowiednich wska╝nik≤w mo┐na obliczyµ, w jakiej proporcji nektar poszczeg≤lnych gatunk≤w  z│o┐y│ siΩ na mi≤d tak zwany wielokwiatowy.

Szczeg≤│ow▒ analizΩ py│kow▒ mo┐na wykonaµ przy pomocy wysoce nowoczesnej techniki i mikroskopii; warunki te spe│nia w Niemczech Instytut Badania Miodu w Bremie. W Polsce zajmuje siΩ tym Oddzia│ Pszczelnictwa Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Pu│awach.  Dla konsument≤w praca tych instytucji jest niezwykle wa┐na - gwarantuje, ┐e mi≤d znajduj▒cy siΩ w handlu jest rzeczywi╢cie prawdziwym miodem gatunkowym.

Miody odmianowe s▒ mo┐liwe do pozyskania dziΩki pszczelej "wierno╢ci" kwiatom okre╢lonego gatunku w ci▒gu d│u┐szego czasu. Powy┐sza sta│o╢µ jest szczeg≤lnie korzystna dla kwiat≤w ze wzglΩdu na szybko╢µ i skuteczno╢µ zapylania; jasne, ┐e py│ek koniczyny nie jest potrzebny rzepakowi. Wierno╢µ pszcz≤│ w stosunku do kwiat≤w opiera siΩ na odr≤┐nianiu zapachu poszczeg≤lnych gatunk≤w kwiat≤w.

Lech SΩczyk
Prezes Polskiego Zwi▒zku Pszczelarskiego

 

Zielnik NastΩpna strona