WebReporter
n a s z e    s e r w i s y
@ WebReporter
@ Reporter
@ BizReporter
@ FotoReporter
@ Gry
@ Junior
@ Forum dyskusyjne
@ Og│oszenia
r e k l a m a
z o b a c z   t e ┐:
- darmowe e-maile
- darmowe strony WWW
- e-biznes
- kafejki internetowe
- kartki elektroniczne
- Encyklopedia Internetu
- Firmy internetowe


<<< poprzedni artyku│ spis tre╢ci nastΩpny artyku│ >>>
-= RYNEK =-
WebReporter nr 11 - 2000.11.15 JΩdrzej Chmielewski

Z│apaµ czy nie z│apaµ?

Ostatnimi czasy polskie sieci kom≤rkowe bardzo intensywnie zaczΩ│y promowaµ telefony kom≤rkowe wyposa┐one w przegl▒darki WAP. Starannie przygotowana kampania medialna ma przekonaµ Polak≤w, ┐e WAP to wspania│y spos≤b na komunikacjΩ poprzez Sieµ. Czy aby naprawdΩ WAP to przysz│o╢µ?

Co to w og≤le jest WAP? Ot≤┐ WAP to uproszczona wersja WWW, pozbawiona wymy╢lnej grafiki czy animacji, zawieraj▒ca g│≤wnie tekst. WAP zosta│ wymy╢lony g│≤wnie po to, aby za pomoc▒ istniej▒cych │▒czy kom≤rkowych przesy│aµ informacje z internetu. Poniewa┐ aktualnie u┐ywane │▒cza kom≤rkowe maj▒ bardzo ma│▒ przepustowo╢µ (6-krotnie mniejsz▒ od wspo│czesnych modem≤w analogowych), wiΩc WAP z za│o┐enia musia│ byµ uproszczony a┐ do granic mo┐liwo╢ci.

Co zyskujemy korzystaj▒c z WAP'a? Teoretyczne nieograniczony dostΩp do ca│ej rzeszy informacji z internetu. Dlaczego teoretycznie? Wsp≤│czesne telefony kom≤rkowe, wyposa┐one w niewielkie wy╢wietlacze nie u│atwiaj▒ korzystania z tych informacji. Trudno oczekiwaµ aby za pomoc▒ takiego telefonu czytaµ artyku│y, raporty i zestawienia. Nie mo┐na na takim wy╢wietlaczu pokazaµ precyzyjnych wykres≤w, kolorowych grafik. Funkcjonalno╢µ WAP'a ogranicza siΩ wiΩc do kr≤tkich informacji typu aktualny program kina, ewentualnie notowania gie│dowe, czy kr≤tkie wiadomo╢ci.

Jak to wygl▒da cenowo? Nie za dobrze - │▒cze jest wolne, zanim wpiszemy odpowiedni adres, kt≤ry czΩsto wygl▒da wap.jakasnazwa.pl, z klawiatury kom≤rki trudno jest taki adres szybko podaµ. Wolne │▒cze a do tego wysoki koszt po│▒czenia sprawa, ┐e nie jest to inwestycja zbyt op│acalna. Du┐o │atwiej i taniej mo┐na zam≤wiµ odpowiednie serwisy informacyjne przesy│ane za pomoc▒ SMS'a. Mo┐na to zrobiµ odp│atnie u operatora sieci kom≤rkowej, a coraz czΩ╢ciej za darmo (!) mo┐na to zrobiµ na wielu stronach internetowych, w tym tych biznesowych.

Czy WAP jest przysz│o╢ci▒? Moim zdaniem nie - na rynek wkr≤tce wkracza UMTS, system przysz│o╢ci, pozwalaj▒cy na transfery do 2 GB/s! Ju┐ wkr≤tce nasze tradycyjne kom≤rki przestan▒ mieµ jakiekolwiek zastosowanie. Nowa generacja telefon≤w wyposa┐ona bΩdzie w minaturow▒ kamerΩ wideo, wy╢wietlacz kolorowy wysokiej rozdzielczo╢ci oraz normaln▒ przegl▒darke www. DziΩki wysokiemu transferowi nie bΩdzie k│opotu z przegl▒daniem internetu, a kamera wideo pozwoli na co╢, co znamy do tej pory z film≤w science-fiction - na wideorozmowy. Ten system ju┐ doskonale dzia│a w Japonii, gdzie o WAPie prawie nikt nie s│ysza│.

Oczywi╢cie na przeszkodzie rozwoju UMTS'a stoj▒ wysokie koszty inwestycyjne, sieci kom≤rkowe bΩd▒ musia│y wy│o┐yµ potΩ┐ne pieni▒dze na licencje, na niezbΩdny sprzΩt i stacje przeka╝nikowe. Ale w konsekwencji to bΩdzie najbardziej op│acalna inwestycja, bo inwestycja w przysz│o╢µ. WAP ju┐ obecnie jest przestarza│y i trudno oczekiwaµ, ┐eby drogie telefony o ograniczonej funkcjonalno╢ci (przyk│adem jest tu Nokia 7110) znalaz│y wielu u┐ytkownik≤w.

Chc▒c kupiµ telefon z WAP'em warto sobie zadaµ pytanie: "czy to naprawdΩ jest mi potrzebne?" Moim zdaniem warto wybraµ model bez WAP'a, dobrze wyposa┐ony, kt≤ry starczy na rok, dwa, do czasu gdy UMTS na dobre nie zacznie dzia│aµ i zdominuje nasz rynek. Poza tym sieci kom≤rkowe powinny podnie╢µ standard swoich us│ug i obni┐yµ ceny, ┐eby zabawa z WAP'em mia│a jakikolwiek sens. Daleko nam bowiem jeszcze do us│ug znanych z Zachodu.

[spis tre╢ci][do g≤ry]