.

Menu

Gú╙WNA
ARTYKUúY
WEB HELP MAGAZYN
DLA WEBMASTERA
HISTORIA INTERNETU
OPISY PROGRAM╙W
ZA DARMO W SIECI
SúOWNICZEK
NETYKIETA
KATALOG
CH@T
FORUM
TESTY
WWW->SMS
DOWNLOAD
LINKI
INFO
.

Subskrybcja

Wpisz sw≤j  email aby co miesi▒c otrzymywaµ WEB HELP MAGAZYN

WiΩcej informacji

.

Wsp≤│praca

Wszystkich kt≤rzy maj▒ ochotΩ wsp≤│pracowaµ ze mn▒: pisaµ artyku│y, redagowaµ dzia│y  proszΩ o kontakt !

WiΩcej informacji TU

.

Szybki download

 .

.

 Historia Internetu

Po wystrzeleniu pierwszego Sputnika sowieci byli o g│owΩ lepsi od Amerykan≤w w dziedzinie podboju kosmosu w tedy to Departament Obrony Stan≤w Zjednoczonych utworzy│ organizacjΩ o nazwie ARPA (Advanced Research Projests Agency) kt≤ra mia│a unowocze╢niµ armiΩ ameryka±sk▒. W latach 60 owa organizacja opracowa│a projekt pod nazw▒ ARPAnet – plan utworzenia wojskowej sieci badawczej a w│a╢nie pierwszej na ╢wiecie zdecentralizowanej sieci komputerowej. Wizja niezale┐nych inteligentnych komputer≤w wymieniaj▒cych dane przez sieµ by│a ╢mia│ym pomys│em kt≤rego realizacja wymaga│a skonstruowania nowego sprzΩtu oraz stworzenia nowych program≤w i sposob≤w komunikacji.

Co ciekawe si│▒ napΩdow▒ decentralizacji by│a konieczno╢µ zabezpieczenia system≤w komputerowych przed zamachami bombowymi. Wysadzenie w powietrze uk│adu centralnego r≤wna│o siΩ zniszczeniu ca│ego systemu a zamach bombowy na zdecentralizowan▒ sieµ komputerow▒ m≤g│ w najgorszym wypadku wyeliminowaµ tylko kilka wΩz│≤w pozostawiaj▒c resztΩ nietkniΩt▒ i zdoln▒ do dalszej obs│ugi nieuszkodzonych po│▒cze±. Takie by│y za│o┐enia.

W ci▒gu nastΩpnego dziesiΩciolecia do Sieci gromadami do│▒cza│y siΩ inne instytucje badawcze a tak┐e uniwersytety.

W latach 70 wymy╢lono pocztΩ elektroniczn▒ FTP (transmisja plik≤w) i Telnet (zdalny dostΩp do komputer≤w) oraz co╢ co p≤╝niej przerodzi│o siΩ w Unset (grypy dyskusyjne) Na pocz▒tku lat 80 pojawi│y siΩ TCP/IP (protoko│y komunikacyjne) Domain Name System DNS (system nazw domenowych) oraz Eunet europejskie systemy i inne. ARPAnet ostatecznie przeznaczono do obs│ugi komunikacji w sferze bada± naukowych a ameryka±skie sprawy wojskowe przejΩ│a inna sieµ MILnet.

W 1986 r mia│o miejsce wa┐ne wydarzenie organizacja National Science Fundation utworzy│a NSFnet wi▒┐▒c piΩµ uniwersyteckich superkomputer≤w │▒czami o przepustowo╢ci 56 kbps. W ten spos≤b otwarto uniwersytetom dostΩp do ogromnych mocy przetwarzania danych i umo┐liwiono dzielenie siΩ zasobami. MiΩdzy 1984 a 1988 rokiem liczba host≤w w│▒czonych do Sieci (kt≤r▒ nazywano ju┐ Internetem) wzros│a 1000 do ponad 60000. Mniej wiΩcej w tym samym czasie przepustowo╢µ │▒czy NSFnetu zwiΩkszy│a siΩ do 1544 kbps. W nastΩpnych latach do Sieci pod│▒czy│y siΩ kolejne kraje i Internet ogarn▒│ ca│y ╢wiat.

W tym samym czasie wprowadzono IRCa kt≤ry wykorzystano jako alternatywne ╝r≤d│o informacji o wojnie w Zatoce Perskiej. Choµ ARPA osi▒gnΩ│a sw≤j cel a wiΩc stworzy│a podstawΩ zdecentralizowanej sieci komputerowej z wojskowego punktu widzenia by│ to w▒tpliwy sukces. Wprawdzie zamachy bombowe nie mog│y ju┐ uczyniµ Sieci wiele z│ego ale otwar│y siΩ nowe ╢cie┐ki dla dzia│alno╢ci szpiegowskiej. Sieµ nigdy nie by│a szczeg≤lnie bezpieczna i podejrzewa siΩ ┐e sowieccy agenci rutynowo w│amywali siΩ do system≤w i przetrz▒sali je w poszukiwaniu informacji o badaniach naukowych. W 1990 r przesta│a istnieµ ARPAnet a funkcjΩ zarz▒dzania Internetem przejΩ│a NSFnet.

W 1991 r NSF uchyli│a ograniczenia kt≤re blokowa│y sieciowe inicjatywy komercyjne. Wcze╢niej polityka stosownego u┐ywania Internetu absolutnie wyklucza│a wykorzystywanie Sieci do zarabiania pieniΩdzy. Zniesienie tego zakazu otwar│o ╢luzy Internetu na pow≤d╝ rozmaitych przedsiΩwziΩµ handlowych. NastΩpne w kolejce by│y sprawy zwyk│ych obywateli.

Zanim jednak ktokolwiek z og≤│u uzyska│ dostΩp do infostrady kto╢ musia│ zacz▒µ sprzedawaµ po│▒czenia. »eby stworzyµ komercyjny szkielet Internetu odci▒┐aj▒cy NSFnet za│o┐ono CIX – Commercial Internet eXchange sieµ komercyjnych us│ugodawc≤w internetowych. Wkr≤tce dziesi▒tki us│ugodawc≤w o ╢wietlanej przysz│o╢ci zaczΩ│y instalowaµ punkty dostΩpowe w swoich sypialniach. Tymczasem NSF zwiΩkszy│a przepustowo╢µ swoich g│≤wnych │▒czy do 44736 kbps.

W tym okresie Internet cieszy│ siΩ ugruntowan▒ pozycj▒ praktycznego ╢rodka komunikacji mia│ jednak jedn▒ powa┐n▒ wadΩ. U┐ytkownicy mogli znajdowaµ w nim r≤┐ne rzeczy pod warunkiem ┐e wiedzieli gdzie ich szukaµ a w dodatku buszowanie po sieci wymaga│o du┐ej wiedzy o komputerach zw│aszcza znajomo╢ci systemu UNIX co wcale nie podoba│o siΩ wiΩkszo╢ci. Nic dziwnego ┐e w nastΩpnych latach obficie obrodzi│y przer≤┐ne protoko│y u│atwiaj▒ce poruszanie siΩ w g▒szczu informacji takie jak WAIS czy Gropher i Veronica a przede wszystkim dominuj▒cy obecnie WWW - World Wide Web.

Kiedy liczba host≤w w Internecie przekroczy│a milion utworzono Internet Society aby podj▒µ pr≤bΩ koordynacji rozwoju i okie│znania galopuj▒cej Sieci. Wkr≤tce powsta│ program Mosaic pierwsza graficzna przegl▒darka WWW obwo│ana najlepsz▒ aplikacj▒ lat 90 dziΩki niej przeszukiwanie Internetu sta│o siΩ dziecinnie proste wystarczy│o umieµ pos│ugiwaµ siΩ myszk▒. W ci▒gu zaledwie 12 miesiΩcy ruch wok≤│ WWW zwiΩkszy│ siΩ 25-krotnie a adresy instytucji komercyjnych (.com) zaczΩ│y przewy┐szaµ liczebnie adresy instytucji zwi▒zanych z nauczaniem (.edu)

W miarΩ jak rozwija│a siΩ Sieµ powiΩksza│a siΩ miΩdzynarodowa spo│eczno╢µ u┐ytkownik≤w Internetu. Nie usz│o to uwadze spec≤w od ╢rodk≤w masowego przekazu kt≤rzy z wolna u╢wiadamiali sobie ┐e Internet to co╢ co wci▒ga nie tylko tΩgie g│owy i student≤w. Mass media nie mog│y odpu╢ciµ takiej okazji prawie ka┐dy kraj na ╢wiecie by│ ju┐ pod│▒czony do Sieci lub w│a╢nie siΩ do tego przymierza│ ! W internetowej rzeczywisto╢ci zaistnia│ nawet Bia│y Dom.

Na pocz▒tku 1995 r Internet by│ ju┐ na dobre domen▒ og≤│u. Klamka zapad│a. W miΩdzyczasie ╢rodki masowego przekazu znudzi│y siΩ jednak wychwalaniem zalet Sieci i postawi│y na sensacjΩ. Coraz to nowe opowie╢ci o hackingu pornografii instrukcjach budowy bomb podrΩcznikach dla terroryst≤w i molestowaniu seksualnym mia│y unaoczniµ ┐e Sieµ to wilk w owczej sk≤rze. Sko±czy│y siΩ czasy gdy o Internecie pisano wy│▒cznie jako o wspania│ym miΩdzynarodowym ╢rodku niwelacji r≤┐nic spo│ecznych. Z│a prasa nie powstrzyma│a jednak firm szk≤│ bank≤w instytucji rz▒dowych polityk≤w i konsument≤w przed gromadnym zasilaniem szereg≤w internetowej spo│eczno╢ci za╢ g│≤wnych serwis≤w online takich jak AOL przed rozszerzeniem oferty swoich prywatnych sieci o dostΩp do Internetu.

W 1995 r Mosaic najlepsza aplikacja roku poprzedniego straci│a popularno╢µ gdy┐ pojawi│a siΩ lepsza przegl▒darka – Netscape Navigator. Niby nic wielkiego ale faktem jest ┐e po p≤│ roku testowania wersji beta nowego produktu firma Netscape przebojem wesz│a na gie│dΩ emituj▒c akcje o warto╢ci oko│o 2,4 mld dolar≤w. By│a to trzecia pod wzglΩdem wielko╢ci oferta publiczna jaka mia│a miejsce od pocz▒tku istnienia NASDAQ ameryka±skiego systemu notowa± gie│dowych.

Microsoft kt≤ry do tej pory lekcewa┐y│ Internet wypu╢ci│ Windowsa 95 system operacyjny dla komputer≤w osobistych obejmuj▒cy dostΩp do ich w│asnej sieci Microsoft Network. W ci▒gu paru miesiΩcy Microsoft znΩkany z│▒ pras▒ uzna│ Internet za giganta z kt≤rym sobie poradzi i zmieni│ font deklaruj▒c ca│kowite oddanie sprawie rozwijania Internetu. Podczas nadrabiania zaleg│o╢ci przez Microsoft Netscape dawa│ z siebie wszystko odkrywaj▒c coraz to nowe aspekty WWW z ka┐d▒ now▒ wersj▒ beta swojej przegl▒darki. Ulepszenia ukazywa│y siΩ szybko ┐e konkurenci zaczΩli odpadaµ z gry natychmiast po wej╢ciu na rynek. By│y to czasy sloganu : „Ta strona wygl▒da najlepiej w Netscape”

A tu nagle okaza│o siΩ ┐e Internet Explorer  to nie tylko jedyna przegl▒darka jaka rywalizuje z Navigatorem lecz tak┐e narzΩdzie bezp│atne czego nie mo┐na by│o powiedzieµ o produkcie  Netscapea. Co wiΩcej wiele os≤b stwierdzi│o i┐ Explpoer jest lepszy ni┐ Navigator a niekt≤rzy na dodatek pochwalili Microsoft za szersze spojrzenie na dalszy rozw≤j Internetu.

W po│owie 1997 r ka┐dy dostawca us│ug online i prawie ka┐da firma udostΩpniaj▒ca po│▒czenia z Internetem podpisa│y z Microsoft kontrakty na dystrybucjΩ Explorera. Wojna przegl▒darek trwa nada│ lecz IE wysun▒│ nie na prowadzenie ale Microsoft musia│ stan▒µ przed ameryka±skim Departamentem Sprawiedliwo╢ci za po│▒czenie Internet Explorera w inteligentn▒ ca│o╢µ z Windows 98 posuniΩcie logiczne lecz monopolistyczne kt≤re wobec popularno╢ci nowego systemu operacyjnego Microsoftu mog│o ostatecznie pogrzebaµ Netscape Communicatora.

Lepsze jutro. Czy siΩ to komu╢ podoba czy nie Internet to najwierniejsze odbicie ludzko╢ci jakie kiedykolwiek istnia│o. Dotychczas nigdzie indziej nie mo┐na by│o rozprowadzaµ informacji tak │atwo i w tak szerokim gronie. Dzi╢ ofiary oszustw mog▒ b│yskawicznie przestrzegaµ innych. Kto dostrzega gdzie╢ rz▒dowe machinacje bez trudu mo┐e je ujawniµ. Ka┐dy internauta ma mo┐liwo╢µ wypowiedzi niezale┐nie od tego co chce zakomunikowaµ. Kto chce rozszerzyµ swoj▒ wiedzΩ w jakiej╢ dziedzinie lub uzyskaµ okre╢lone dane te┐ mo┐e skorzystaµ z Internetu.

Spogl▒daj▒c na to wszystko z dystansu przede wszystkim zauwa┐a siΩ ┐e ludzko╢µ jest obecnie w ca│kiem niez│ej formie. To ciekawe bo wcze╢niej sprawy zwykle wygl▒da│y inaczej. Teraz jednak widaµ ┐e w dzisiejszych czasach ka┐d▒ skrajn▒ postawΩ r≤wnowa┐y szereg pogl▒d≤w umiarkowanych : na ka┐de ugrupowanie o wrogim nastawieniu przypada tysi▒c pacyfist≤w a ka┐da teoria spisku albo znajduje sensowne wyja╢nienie albo przynajmniej daje niekt≤rym do my╢lenia. Cz│owiek ma dzi╢ mo┐no╢µ poznawania najdziwniejszych i najciemniejszych stron tego ╢wiata oraz zestawiania ich z obrazem globalnym. Teraz kiedy tak │atwo jest badaµ rubie┐e istnienia nie tylko przysz│o╢ci Internetu ale i przysz│o╢µ planety wygl▒da du┐o ja╢niej.

G│≤wny k│opot polega na tym ┐e apetyt ro╢nie w miarΩ jedzenia. Choµ jednak w dobie postΩpu trudno jest oprzeµ siΩ coraz ╢mielszym oczekiwaniom nale┐y pamiΩtaµ ┐e Internet wci▒┐ jeszcze jest w powijakach mimo ┐e ma ju┐ prawie 40 lat. Trzeba mieµ cierpliwo╢µ i cieszyµ siΩ tym co jest. Pewnego dnia cz│owiek spojrzy wstecz i podda siΩ nostalgii wspominaj▒c czasy kiedy │▒czy│ siΩ ze ╢wiatem przez miedziane kable telefoniczne. To cud ┐e te linie dzia│aj▒ !!

 

Autor :                          
Krzysiek Dziewo±ski  
info@webhelp.prv.pl
  

 

.

 WsteczG│≤wnaDalej

.

Informacje

Jeste╢ moim go╢ciem.

stat4u
.

Teksty

.

.

Oce± stronΩ

Jest OK !!
Na poziomie
Jestem tu ostatni raz
 

Altavista

AltaVista

  Wyszukaj : JΩzyk :

.

.

Optymalizowane pod IE oraz NN 800x600x32bit

.

Strona jest w│asno╢ci▒ Krzysztofa Dziewo±skiego. Wszystkie prawa zastrze┐one, © 2000 by K. Dziewo±ski