.

Menu

Gú╙WNA
ARTYKUúY
WEB HELP MAGAZYN
DLA WEBMASTERA
HISTORIA INTERNETU
OPISY PROGRAM╙W
ZA DARMO W SIECI
SúOWNICZEK
NETYKIETA
KATALOG
CH@T
FORUM
TESTY
WWW->SMS
DOWNLOAD
LINKI
INFO
.

Subskrybcja

Wpisz sw≤j  email aby co miesi▒c otrzymywaµ WEB HELP MAGAZYN

WiΩcej informacji

.

Wsp≤│praca

Wszystkich kt≤rzy maj▒ ochotΩ wsp≤│pracowaµ ze mn▒: pisaµ artyku│y, redagowaµ dzia│y  proszΩ o kontakt !

WiΩcej informacji TU

.

Szybki download

 .

.

       Kurs HTML

Ta czΩ╢µ przeznaczona jest dla os≤b zaczynaj▒cych sw▒ przygodΩ z HTMLem. A wiΩc zacznijmy:

 

Szkielet dokumentu  

Polecenie (znacznik, tag) HTML jest specjalnym ci▒giem znak≤w objΩtym nawiasami ostrymi. Gdyby╢my na przyk│ad chcieli zaznaczyµ jaki╢ fragment tekstu jako tytu│, mogliby╢my obj▒µ go poleceniem <H1>tre╢µ tytu│u</H1>. Wielko╢µ liter jest obojΩtna - znaczniki wpisane ma│ymi i wielkimi literami s▒ interpretowane w ten sam spos≤b. Staranniej wykonane edytory HTML pozwalaj▒ nawet zdefiniowaµ, czy polecenia HTML bΩd▒ wpisywane ma│ymi, czy wielkimi literami.

Wszystkie polecenia powinny siΩ znale╝µ w pewnych standardowych ramach. Zosta│o przyjΩte, ┐e dokument HTML zawiera szkielet, kt≤ry stanowi osnowΩ dla wszystkich innych polece±. Spotyka siΩ wprawdzie w Internecie strony, kt≤re szkieletu nie zawieraj▒ (czasem tylko jego czΩ╢µ), ale odradzamy tak▒ praktykΩ, gdy┐ w pewnych okoliczno╢ciach mo┐e ona zaowocowaµ niespodziewanymi efektami.

Ca│y dokument powinien byµ objΩty par▒ znacznik≤w <HTML> </HTML>. MiΩdzy nimi powinna za╢ siΩ znale╝µ para znacznik≤w <HEAD> </HEAD>, kt≤ra stanowi ramy dla informacji nag│≤wkowych. Pozosta│e informacje powinny byµ objΩte z kolei znacznikami <BODY> </BODY>. Wygl▒da to nastΩpuj▒co:

------------------------------------------

<HTML>

<HEAD>informacje nag│≤wkowe</HEAD>

<BODY>

w│a╢ciwa tre╢µ (cia│o) dokumentu

</BODY>

</HTML>

------------------------------------------

 

Tak spreparowany szkielet jest ju┐ "bezpieczny" i nie niesie ze sob▒ ryzyka jakich╢ niespodzianek.

Gdy ju┐ wiemy, jaka jest formalna osnowa dokumentu, warto jeszcze dodaµ kilka u┐ytecznych informacji.

MiΩdzy znacznikami <HEAD> i </HEAD> powinno siΩ znale╝µ polecenie <TITLE> </TITLE>.

<HEAD>

<TITLE>Tytu│ strony</TITLE>

</HEAD>

TITLE nie oznacza wcale tytu│u na stronie. Zawarta miΩdzy tymi znacznikami tre╢µ uka┐e siΩ w pasku tytu│owym przegl▒darki, a nie w dokumencie. Na przyk│ad:

<HEAD>

<TITLE>HTML dla bardzo pocz▒tkuj▒cych</TITLE>

</HEAD>

ProszΩ zwr≤ciµ teraz uwagΩ na pasek tytu│owy przegl▒darki, gdzie widnieje tre╢µ "HTML dla bardzo pocz▒tkuj▒cych".

Drugim bardzo wa┐nym elementem jest informacja stronie kodowej dokumentu.

Zalecamy usilnie stosowanie strony kodowej ISO-8859-2 (czyli ISO Latin 2). Jest to miΩdzynarodowy standard, a "przy okazji" tak┐e Polska Norma. Powiniene╢ sporz▒dzaµ dokument w tym standardzie i zarazem opatrywaµ go informacj▒ typu META. Jest ona umieszczana w ramach znacznik≤w HEAD i wygl▒da nastΩpuj▒co:

<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=iso-8859-2">

Ostatecznie wiΩc, stosuj na pocz▒tku standardow▒ osnowΩ:

------------------------------------------

<HTML>

<HEAD>

<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=iso-8859-2">

<TITLE>Tytu│ strony</TITLE>

</HEAD>

<BODY>

w│a╢ciwa tre╢µ (cia│o) dokumentu

</BODY>

</HTML>

------------------------------------------

Problem konwersji ju┐ istniej▒cych dokument≤w mo┐na za│atwiµ "hurtowo" za pomoc▒ specjalnych program≤w konwertuj▒cych. NarzΩdzia do konwersji zawiera  polski edytor Paj▒czek.

Gdy z jakich╢ powod≤w zechcesz u┐ywaµ w swojej witrynie internetowej strony kodowej Windows-1250 (co odradzam), wpisz koniecznie odpowiedni▒ informacjΩ META:

<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=windows-1250">

Podsumowanie:

Je╢li zechcesz stosowaµ stronΩ kodow▒ ISO-8859-2 (zalecamy), wykonaj nastΩpuj▒ce dzia│ania:

·         Wstaw deklaracjΩ strony kodowej ISO-8859-2 w nag│≤wku dokumentu

Je╢li zamierzasz stosowaµ stronΩ kodow▒ Windows-1250 (nie zalecamy)

·         Wstaw deklaracjΩ strony kodowej Windows-1250 w nag│≤wku dokumentu

------------------------------------------


Gdy w dokumencie znajduje siΩ para znacznik≤w <BODY> i </BODY>, mo┐emy zdefiniowaµ kolor t│a dokumentu. Gdyby╢my tego nie uczynili, t│o bΩdzie mia│o taki kolor, jaki zosta│ domy╢lnie przyjΩty w przegl▒darce WWW (zazwyczaj szary). Mo┐emy wstawiµ polecenie:

<BODY BGCOLOR="kolor">

przy czym "kolor" mo┐e byµ podany imiennie (np. red, green, black, white) lub za pomoc▒ warto╢ci heksadecymalnych (szesnastkowych), tak jak w przypadku koloru czcionki - #FF0000, #008000, #000000, #FFFFFF.

 

To tyle ze szkieletu dokumentu!

 

Teraz powiemy sobie o tek╢cie:

 

Gdyby autorowi strony znudzi│ siΩ tekst, w kt≤rym czcionka ma ten sam kolor i wielko╢µ, zawsze mo┐e siΩ pos│u┐yµ dodatkowymi poleceniami, zmieniaj▒cymi obie cechy. W dokumentach HTML stosuje siΩ nieco inn▒ definicjΩ wielko╢ci czcionki ni┐ przyjΩta w edytorach tekst≤w. Podstawowa czcionka ma wielko╢µ 3 jednostek (nie myliµ z wielko╢ci▒ w punktach typograficznych) i jest zazwyczaj wy╢wietlana w przegl▒darkach WWW jako czcionka 10-12-punktowa. Przegl▒darki pozwalaj▒ na og≤│ zdefiniowaµ, jaka warto╢µ punktowa odpowiada czcionce o wielko╢ci 3. W dokumencie mo┐emy stosowaµ czcionkΩ o wielko╢ci od 1 do 7. Im wiΩksza warto╢µ, tym wiΩksza czcionka w przegl▒darce.

Uwaga: Wielko╢ci czcionki w przegl▒darce WWW nie nale┐y uto┐samiaµ z wielko╢ci▒ czcionki, za pomoc▒ kt≤rej redagujemy tekst w edytorze HTML! Czcionka w edytorze nie ma ┐adnego znaczenia dla postaci strony WWW. Mo┐emy na przyk│ad pos│ugiwaµ siΩ czcionk▒ System, a i tak w przegl▒darce pojawi▒ siΩ czcionki, kt≤re definiuje sam dokument lub przegl▒darka.

Oto przyk│ady odmiennych wielko╢ci czcionki w przegl▒darce World Wide Web.

To jest czcionka o wielko╢ci 7
To jest czcionka o wielko╢ci 6
To jest czcionka o wielko╢ci 5
To jest czcionka o wielko╢ci 4
To jest czcionka o wielko╢ci 3
To jest czcionka o wielko╢ci 2
To jest czcionka o wielko╢ci 1

Polecenie, kt≤re okre╢la wielko╢µ czcionki, ma nastΩpuj▒c▒ postaµ:

<FONT SIZE="x">Tekst objΩty definicj▒</FONT>

x = 1...7

Gdy w taki w│a╢nie spos≤b definiujemy wielko╢µ czcionki, nadajemy jej warto╢µ absolutn▒. Mo┐emy jednak tak┐e nadaµ warto╢µ relatywn▒, podaj▒c wielko╢µ zmiany. Skoro czcionka standardowa ma wielko╢µ 3, mo┐emy dodaµ do niej co najwy┐ej 4 jednostki lub odj▒µ co najwy┐ej 2. Gdyby czcionka podstawowa mia│a wielko╢µ 1, mogliby╢my dodaµ 6, ale ju┐ niczego nie mogliby╢my odejmowaµ.

<FONT SIZE="+x">Tekst objΩty definicj▒ </FONT>

<FONT SIZE="-x">Tekst objΩty definicj▒ </FONT>

x = 1...6

Gdy jaki╢ fragment tekstu obejmiemy definicj▒ <FONT SIZE=+2> </FONT>, bΩdzie on mia│ wielko╢µ 5, gdy┐ dodajemy 2 jednostki do wielko╢ci podstawowej. Gdy u┐yjemy polecenia <FONT SIZE=-1> </FONT>, tekst bΩdzie mia│ wielko╢µ 1.

W ten spos≤b mo┐emy manipulowaµ wysoko╢ci▒ czcionki w tek╢cie, uwypuklaj▒c jakie╢ fragmenty. Jest to wygodne, gdy┐ mo┐emy zmieniµ wielko╢µ czcionki wewn▒trz akapitu, do czego nie nadaje siΩ definicja tytu│u.

W analogiczny spos≤b mo┐emy zmieniaµ kolor czcionki. Pos│ugujemy siΩ tutaj poleceniem:

<FONT COLOR="kolor">Tekst objΩty poleceniem</FONT>

Kolory mo┐emy definiowaµ w postaci tradycyjnej, a wiΩc za pomoc▒ warto╢ci szesnastkowych (np. kolor bia│y ma warto╢µ #FFFFFF, a czarny #000000), albo za pomoc▒ ich nazw. Wszystkie popularne przegl▒darki akceptuj▒ warto╢ci heksadecymalne (w formacie RRGGBB, gdzie RR - sk│adowa czerwona, GG - sk│adowa zielona, BB - sk│adowa niebieska), aczkolwiek ich wprowadzanie wymaga wspomagania w edytorze HTML. Niekt≤re z edytor≤w pozwalaj▒ wybraµ barwΩ za pomoc▒ suwak≤w i wstawiaj▒ odpowiedni kod do edytora. Mo┐na siΩ r≤wnie┐ pos│u┐yµ specjalnym programem do wyznaczania tych warto╢ci - w Internecie mo┐na znale╝µ kilka robi▒cych to aplikacji.

Internet Explorer i Netscape Navigator interpretuj▒ r≤wnie┐ nazwy kolor≤w. Pocz▒tkowo mo┐na by│o siΩ pos│u┐yµ jedn▒ z 16 barw, za╢ ostatnio paleta rozszerzy│a siΩ do 256 kolor≤w. NajczΩ╢ciej jednak przy definiowaniu koloru tekstu wystarczy 16 barw i mo┐na przyj▒µ, ┐e pos│ugiwanie siΩ nazwami kolor≤w jest najwygodniejsz▒ metod▒ ich definiowania, poniewa┐ przegl▒darki Netscape i Microsoftu zdominowa│y rynek, wiΩc znaczna czΩ╢µ czytelnik≤w strony bΩdzie widzia│a w│a╢ciwe kolory.

Oto lista szesnastu podstawowych barw:

black silver gray white
(koloru silver nie widaµ, gdy┐ zlewa siΩ z t│em strony)

maroon red purple fuchsia

green lime olive yellow

navy blue teal aqua

 

Teraz gdy umiemy pisaµ na ekranie nauczymy siΩ wstawiaµ i stosowaµ odsy│acze.

 

Charakterystyczn▒ cech▒ Internetu jest obecno╢µ na stronach hipertekstowych odsy│aczy do innych stron, kt≤re znajduj▒ siΩ w ╢wiatowej sieci. W gruncie rzeczy czytelnik dokumentu nie musi wcale wiedzieµ, gdzie znajduj▒ siΩ te strony - wa┐ne jest, aby mia│ do nich │atwy dostΩp. Na tym polega istota hipertekstu - jaki╢ temat mo┐e byµ opisany za pomoc▒ stron tworzonych przez r≤┐nych autor≤w, mieszkaj▒cych w r≤┐nych krajach, nawet czΩsto nie znaj▒cych siΩ wzajemnie. Gdy na zbudowanych przez nich stronach znajd▒ siΩ odsy│acze, ich wsp≤lne zainteresowania zostan▒ zjednoczone za pomoc▒ hipertekstu, kt≤ry uczyni te strony jedn▒ ca│o╢ci▒. Czytelnik jakiego╢ dokumentu bΩdzie po prostu za pomoc▒ klikniΩµ myszk▒ na odsy│aczach przenosiµ siΩ do r≤┐nych miejsc w Internecie, skacz▒c np. z Polski do Japonii, z Japonii do USA, a stamt▒d do Francji. Z jego punktu widzenia jest zupe│nie obojΩtne, gdzie strony siΩ znajduj▒. Dla niego wa┐ny jest │atwy dostΩp do informacji.

W tym miejscu przedstawimy dwa szczeg≤lnie wa┐ne odsy│acze: odsy│acze do innych stron WWW i odsy│acz uruchamiaj▒cy pocztΩ elektroniczn▒. S▒ one bowiem najpowszechniej stosowane.

Odsy│acz do innej strony jest tworzony za pomoc▒ polecenia:

<A HREF="adres.strony.internetowej">Jaka╢ nazwa tej strony</A>

Przyk│adowy adres m≤g│by wygl▒daµ nastΩpuj▒co:

<A HREF="http://www.polbox.com.pl/lupus/">Wydawnictwo Lupus</A>

czyli, Wydawnictwo Lupus

Uko╢nik (slash) na ko±cu adresu wymusza wczytanie strony domy╢lnej, zazwyczaj o nazwie index.html (lub index.htm - zale┐y to od typu serwera WWW).

Uwaga: zalecamy nadawanie stronie g│≤wnej serwisu nazwy index.htm lub index.html. Jest to powszechnie przyjΩta praktyka w Internecie.

Na ekranie przegl▒darki jest wy╢wietlany tekst, kt≤ry znajduje siΩ miΩdzy znacznikami <A HREF="... "> i </A>. Jest on domy╢lnie wy╢wietlany na niebiesko z podkre╢leniem (mo┐emy to jednak zmieniµ). Gdy przesuniemy kursor myszki nad odsy│acz, w pasku stanu przegl▒darki zobaczymy kryj▒cy siΩ pod tekstem adres internetowy. KlikniΩcie na nim spowoduje skok do strony.

Zwr≤µmy uwagΩ na to, ┐e adres internetowy jest podawany w cudzys│owie. Dla dzia│ania odsy│acza nie jest to wprawdzie absolutnie konieczne, ale wymaga tego formalna poprawno╢µ sk│adni. Edytory HTML na og≤│ respektuj▒ ten wym≤g (choµ nie wszystkie).

Drugim wa┐nym odsy│aczem jest adres poczty elektronicznej. Bardzo czΩsto autorzy stron, kt≤rzy dysponuj▒ przecie┐ zazwyczaj swoim w│asnym adresem, wstawiaj▒ go na stronie, prosz▒c o uwagi czytelnika (ale rzadko to czyni▒ autorzy stron z informacjami dla hacker≤w!). Jest to dobry obyczaj, kt≤ry daje czytelnikowi │atwy kontakt z autorem.

Stosujemy tutaj na przyk│ad nastΩpuj▒ce polecenie:

<A HREF="mailto:autor@jego.adres">ImiΩ i nazwisko</A>

Na przyk│ad na stronie Wydawnictwa Lupus prowadz▒ca j▒ osoba wstawi│a sw≤j adres w postaci:

<A HREF="mailto:pawel.wimmer@lupus.waw.pl.">Pawe│ Wimmer</A>

Napis mailto daje sygna│ przegl▒darce WWW, ┐e ma uruchomiµ pocztΩ elektroniczn▒. Navigator wywo│a sw≤j w│asny modu│ pocztowy Mail, Internet Explorer za╢ skorzysta z Mail and News Readera. Tak┐e i tutaj stosujmy konsekwentnie w adresie cudzys│≤w. Fragment w postaci:

Je╢li masz jakie╢ uwagi, napisz do <A HREF="mailto:birchoff@poczta.wp.pl">autora strony</A>

zostanie przedstawiony w przegl▒darce nastΩpuj▒co:

Je╢li masz jakie╢ uwagi, napisz do autora strony

PrzesuniΩcie kursora myszki nad tekst "autora strony" wy╢wietli w pasku stanu adres poczty elektronicznej, klikniΩcie myszk▒ natomiast spowoduje uruchomienie modu│u pocztowego, w kt≤rym czytelnik strony bΩdzie m≤g│ zredagowaµ list do autora.

 

Teraz poznamy atrybuty czcinki:

 

Aby tekst w przegl▒darce nie wygl▒da│ wszΩdzie tak samo, stosuje siΩ dodatkowe atrybuty czcionki - pogrubienie (bold), pochylenie (italic) i podkre╢lenie (underlined). Atrybuty pozwalaj▒ uwypukliµ jakie╢ fragmenty tekstu, np. nazwy za pomoc▒ kursywy, a wa┐niejsze pojΩcia za pomoc▒ pogrubienia:

To jest tekst normalny

<B>To jest tekst pogrubiony (bold)</B>

<I>To jest tekst pochylony (italic, kursywa)</I>

<U>To jest tekst podkre╢lony (underlined)</U>

Efekt dzia│ania tych polece±:

To jest tekst normalny

To jest tekst pogrubiony

To jest tekst pochylony

To jest tekst podkre╢lony

Choµ wszystkie przegl▒darki akceptuj▒ atrybuty czcionki, warto zauwa┐yµ, ┐e np. Netscape Navigator 2 i 3 ignoruje podkre╢lenie, natomiast Netscape Communicator 4 ju┐ je widzi.

 

Akapity i wiersze

 

Jak wprowadzaµ do dokumentu "zwyk│y" tekst? W zasadzie ka┐dy tekst, kt≤ry nie jest objΩty specjalnym znacznikiem, jest interpretowany jako "masa tekstowa". Gdyby╢my jednak wpisali d│u┐szy fragment tekstu, rozdzielaj▒c w edytorze akapity za pomoc▒ klawisza Enter, przegl▒darka zignoruje znaki ko±ca wierszy i akapit≤w i wy╢wietli jednolity blok tekstu. Aby naprawdΩ rozdzieliµ akapity, nale┐y siΩ pos│u┐yµ poleceniem <P> (P = paragraph), kt≤re wstawi interlinie miΩdzy poszczeg≤lne fragmenty tekstu. Zalecamy tak┐e konsekwentne stosowanie znacznika zamykaj▒cego </P>.

Przyk│ad:

<P>To jest tre╢µ pierwszego akapitu</P>

<P>To jest tre╢µ drugiego akapitu</P>

Niekiedy zdarza siΩ, ┐e chcemy prze│amaµ tekst, nie wprowadzaj▒c przy tym znaku ko±ca akapitu. Mo┐emy w≤wczas zastosowaµ pojedyncze polecenie <BR>, kt≤re przenosi tekst o jeden wiersz w d≤│, choµ nie wprowadza dodatkowej interlinii.

To jest pierwszy wiersz<BR>
To jest drugi wiersz<BR>
To jest trzeci wiersz<BR>
To jest czwarty wiersz<BR>

Ponadto polecenie <BR> ma jeszcze jedn▒ zaletΩ. Napisanie kilku kolejnych <BR> pozwala poszerzyµ pionowy odstΩp miΩdzy elementami.

 

Pozioma linia:

 

NastΩpnym, czΩsto spotykanym elementem jest pozioma linia, kt≤r▒ wstawiamy za pomoc▒ polecenia <HR> (ang. horizontal rule). Pozwala ono wy╢wietliµ w dokumencie poziom▒ liniΩ, na szeroko╢µ ca│ej strony, rozdzielaj▒c ni▒ logiczne fragmenty tekstu, dziΩki czemu strona jest bardziej przejrzysta. Zauwa┐, ┐e w tym dokumencie bloki informacji s▒ rozdzielane w│a╢nie poziomymi liniami.

 

Wykazy

 

Na stronach WWW powszechnie stosuje siΩ wykazy. S▒ to po prostu systematyczne wyliczenia jakich╢ punkt≤w, kt≤re w przeciwie±stwie do tekstu o charakterze opisowym w skondensowany spos≤b prezentuj▒ jak▒╢ my╢l czy zesp≤│ zagadnie±. U┐ytkownicy edytor≤w tekst≤w spotykaj▒ siΩ z tym elementem - np. w polskiej wersji edytora Word s▒ one znane pod nazw▒ list numerowanych i list wypunktowanych.

Aby utworzyµ szkielet wykazu wypunktowanego, nale┐y u┐yµ polecenia <UL> </UL> (ang. unordered list). W ramach szkieletu znajd▒ siΩ poszczeg≤lne punkty wykazu, kt≤re wprowadzamy za pomoc▒ polecenia <LI>

<P>Dlaczego zajmujΩ siΩ UFO?</P>

<UL>
<LI>Uwa┐am, ┐e UFO istnieje</LI>
<LI>Uwa┐am, ┐e pozaziemskie cywilizacje mog▒ nam pom≤c</LI>
<LI>Uwa┐am, ┐e nale┐y siΩ przygotowaµ na spotkanie</LI>
</UL>

W efekcie uzyskamy:

Dlaczego zajmujΩ siΩ UFO?

·         Uwa┐am, ┐e UFO istnieje

·         Uwa┐am, ┐e pozaziemskie cywilizacje mog▒ nam pom≤c

·         Uwa┐am, ┐e nale┐y siΩ przygotowaµ na spotkanie

Jest w zasadzie obojΩtne, czy u┐yjemy pojedynczego znacznika <LI>, czy te┐ zastosujemy dodatkowo znacznik zamykaj▒cy </LI>. Autorzy edytor≤w HTML stosuj▒ r≤┐ne konwencje, a wynik w przegl▒darce WWW w obu przypadkach jest identyczny.

Gdy chcemy utworzyµ wykaz numerowany, w≤wczas zamiast <UL> i </UL> mo┐emy zastosowaµ <OL> i </OL> (ang. ordered list). Uzyskamy w≤wczas listΩ numerowan▒ za pomoc▒ liczebnik≤w arabskich (w dalszej czΩ╢ci podrΩcznika poka┐emy inne sposoby numerowania).

  1. Uwa┐am, ┐e UFO istnieje
  2. Uwa┐am, ┐e pozaziemskie cywilizacje mog▒ nam pom≤c
  3. Uwa┐am, ┐e nale┐y siΩ przygotowaµ na spotkanie

 

Je┐eli nauczysz siΩ tych wszystkich atrybut≤w i w│a╢ciwo╢ci niekt≤rych znacznik≤w mo┐esz powiedzieµ znajomym, ┐e pozna│e╢ HTMLa w najprostszej postaci. Po tej lekturze potrafisz zrobiµ dopiero podstawow▒ stronΩ, wiΩc nie przejmuj siΩ ┐e twoje strony nie przypominaj▒ strony portali. Ju┐ za kilka miesiΩcy je┐eli bΩdziesz czyta│ regularnie Web Help Magazina bΩdziesz dor≤wnywa│ dobrym Webamasterom...

Aby pracowaµ z nastΩpnymi czΩ╢ciami podstaw musisz zrozumieµ i umieµ powy┐szy tekst... nie przejmuj siΩ ┐e jest go a┐ tyle, bΩdzie wiΩcej :), (HTML jest jednym z najprostrzych jΩzyk≤w programowania!!!).  

 

Polecam zobaczyµ Kurs HTML Paw│a Wimmera dostΩpny pod adresem http://www.pckurier.pl/ html/index.htm

 

Autor:                             
Maciej Augustyniak     
birchoff@poczta.wp.pl
www.webanet.prv.pl
 
 

 

.

 WsteczG│≤wnaDalej

.

Informacje

Jeste╢ moim go╢ciem.

stat4u
.

Teksty

.

.

Oce± stronΩ

Jest OK !!
Na poziomie
Jestem tu ostatni raz
 

Altavista

AltaVista

  Wyszukaj : JΩzyk :

.

.

Optymalizowane pod IE oraz NN 800x600x32bit

.

Strona jest w│asno╢ci▒ Krzysztofa Dziewo±skiego. Wszystkie prawa zastrze┐one, © 2000 by K. Dziewo±ski