Reporter
n a s z e    s e r w i s y
@ WebReporter
@ Reporter
@ BizReporter
@ FotoReporter
@ Gry
@ Junior
@ Forum dyskusyjne
@ Og│oszenia
r e k l a m a

z o b a c z   t e ┐:
- kafejki internetowe
- kartki elektroniczne
- ranking foto
- TopGames - g│osuj!
- Bank Pomys│≤w
- du┐o humoru
- Encyklopedia Internetu


<<< poprzedni artyku│ spis tre╢ci nastΩpny artyku│ >>>
-= TEMAT MIESIíCA =-
Reporter nr 10 - 2000.10.25 Dariusz Majgier, www

Czy na tworzeniu stron mo┐na zarobiµ?

Pewnie tak, skoro firmy tworz▒ce witryny WWW maj▒ siΩ ca│kiem nie╝le. Wci▒┐ poszukuj▒ przecie┐ nowych pracownik≤w i s▒ w stanie zap│aciµ na prawdΩ du┐e pieni▒dze za kogo╢ kompetentnego i kreatywnego. Na tworzenie stron mo┐na spojrzeµ z dw≤ch stron - z jednej bΩdzie to zesp≤│ ludzi pracuj▒cych nad danym projektem (zwykle programista, grafik, dziennikarz, cz│owiek od marketingu, manager projektu) lub jedna osoba, kt≤ra zajmie siΩ wszystkim.

Drugi wariant jest o tyle prosty, ┐e nie ma pomiΩdzy osobami ┐adnych konflikt≤w, a praca przebiega znacznie szybciej i czΩsto prowadzi do r≤wnie zadowalaj▒cych efekt≤w co praca w zespole. Oczywi╢cie wariant jedno lub dwuosobowy stosowany jest wy│▒cznie w prostych projektach, np. w korporacyjnych stronach WWW, w kt≤rych nie trzeba stosowaµ zaawansowanych mechanizm≤w i technik. W bardziej zaawansowanych pracach potrzebna jest wsp≤│praca kilku os≤b.

Kiedy╢ stworzeniem strony zajmowa│ siΩ webmaster - zwykle zna│ on jΩzyk HTML i w sumie wystarczy│o to aby przygotowaµ stronΩ WWW. Dzisiaj ciΩ┐ko jest zdefiniowaµ zadania webmastera. Wynika to ze specyfiki tworzenia stron WWW. Obecnie operuje siΩ nie tylko jΩzykiem HTML, ale tak┐e skryptami napisanymi np. w jΩzykach Perl, C czy PHP, a tak┐e programami pisanymi np. w Javie. R≤wnie┐ sam HTML jest dosyµ rozbudowanym i skomplikowanym jΩzykiem sk│adaj▒cym siΩ z wielu pomocniczych specyfikacji np. CSS. CzΩ╢µ z tych obowi▒zk≤w np. programowanie, mo┐na powierzyµ programi╢cie.

Grafik r≤wnie┐ musi byµ osob▒ wysoce wyspecjalizowan▒ - musi obs│ugiwaµ nie tylko standardowe programy graficzne jak np. Photoshop, Paint Shop Pro, ale r≤wnie┐ umieµ tworzyµ grafikΩ wektorow▒ we Flashu. Przydaje siΩ r≤wnie┐ umiejΩtno╢µ rysowania, wyczucie estetyki, zestawie± kolorystycznych, a tak┐e obs│uga skaner≤w, aparat≤w cyfrowych i r≤┐nych technik oraz narzΩdzi graficznych.

Nad prac▒ zespo│u pieczΩ sprawuje manager projektu, a wiΩc osoba koordynuj▒ca pracΩ zespo│u, wytyczaj▒ca cele projektu i zatwierdzaj▒ca ostateczne decyzje. Aby kierowaµ lud╝mi trzeba wiedzieµ co mog▒ oni stworzyµ i jakie maj▒ mo┐liwo╢ci, a wiΩc manager powinien znaµ siΩ na tym co robi▒ jego ludzie, aby m≤c wykorzystaµ ich mo┐liwo╢ci. Do tego dochodzi marketing i promocja serwisu. Bo nie wystarczy stworzyµ witrynΩ, ale trzeba j▒ spopularyzowaµ i pokazaµ ╢wiatu.

A teraz najwa┐niejsze - trzeba tym ludziom zap│aciµ. Tu sytuacja jest r≤┐na, niekt≤rzy bardzo zdolni ludzie pracuj▒ za marne pieni▒dze dla firmy, kt≤ra na projektach stron zbija fortunΩ. Inni pracuj▒ na w│asny rachunek i co prawda musz▒ zabiegaµ o zlecenia sami, ale otrzymuj▒ wynagrodzenie adekwatne do w│o┐onej pracy. Zdarzaj▒ siΩ te┐ sytuacje gdy kto╢ wycofuje siΩ z projektu i nie p│aci za wykonan▒ pracΩ. Jak to w ┐yciu.

Zarobki w firmach dla poszczeg≤lnych os≤b wyspecjalizowanych w tworzeniu stron WWW kszta│tuj▒ siΩ w granicach od 2 do 10 tys. z│. Na wolnym rynku mo┐na zarobiµ znacznie wiΩcej. Za ╢rednio skomplikowany serwis, gdzie trzeba przygotowaµ grafikΩ, kilka skrypt≤w do obs│ugi formularzy, z forum dyskusyjnym, z dostΩpem na has│o do wybranych zasob≤w i jak▒╢ ma│▒ baz▒ danych mo┐na za┐yczyµ sobie nawet 20 tys. z│. Bardziej skomplikowane mechanizmy, np. systemy news≤w, adserwery do pokazywania reklam czy skomplikowane bazy danych to ju┐ koszt w granicach 40 tys. z│. Du┐e, skalowalne projekty, sklepy internetowe, gdzie zarz▒dzanie ca│o╢ci▒ odbywa siΩ przez strony WWW mo┐e kosztowaµ ponad 100 tys. Du┐o zale┐y te┐ dla kogo przygotowuje siΩ projekt i jakie jest jego przeznaczenie.

[spis tre╢ci][do g≤ry]