Reporter
n a s z e    s e r w i s y
@ WebReporter
@ Reporter
@ BizReporter
@ FotoReporter
@ Gry
@ Junior
@ Forum dyskusyjne
@ Og│oszenia
r e k l a m a

z o b a c z   t e ┐:
- kafejki internetowe
- kartki elektroniczne
- ranking foto
- TopGames - g│osuj!
- Bank Pomys│≤w
- du┐o humoru
- Encyklopedia Internetu


<<< poprzedni artyku│ spis tre╢ci nastΩpny artyku│ >>>
-= TEMAT MIESIíCA =-
Reporter nr 10 - 2000.10.25 Jobs.pl, www

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna jest rozmow▒ dw≤ch stron, kt≤re d▒┐▒ do podobnego celu. Strony te chc▒ przekazaµ o sobie lub o firmie najwa┐niejsze informacje, a jednocze╢nie uzyskaµ odpowiedzi na pytania: czy ta firma jest odpowiednia dla mnie lub czy kwalifikacje i umiejΩtno╢ci tej osoby bΩdziemy mogli wykorzystaµ w naszej firmie?

Pa±stwa rol▒ w tej dyskusji jest przekazanie odpowiednich i dok│adnych informacji, kt≤re pomog▒ pracodawcy oceniµ do╢wiadczenie, umiejΩtno╢ci, cele oraz cechy charakteru osoby na wybrane stanowisko.

Pa±stwa drug▒ rol▒ jest przys│uchanie siΩ i uzyskanie informacji od pracodawcy na temat stanowiska, warunk≤w pracy i o samej firmie. Informacje te, pomog▒ okre╢liµ czy proponowane stanowisko jest odpowiednie dla Pa±stwa.

Zwykle, pierwsze spotkanie ma na celu wstΩpne okre╢lenie czy Pa±stwa kandydatura spe│nia wszystkie oczekiwania pracodawcy. Je╢li spotkanie zako±czy siΩ pozytywnie, firma zaprosi Pa±stwa na kolejne spotkanie. Oznacza to, ┐e Pa±stwo maj▒ oko│o 30 minut aby przekonaµ przedstawiciela firmy, ┐e posiadacie wszystkie umiejΩtno╢ci konieczne do osi▒gniΩcia powodzenia na danym stanowisku. Maj▒c to na uwadze, mo┐na zrozumieµ potrzebΩ solidnego przygotowania siΩ do rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak przygotowaµ siΩ do rozmowy kwalifikacyjnej?

1. Analiza swojej osoby

Pa±stwa zadaniem jest przede wszystkim "sprzedanie" siebie. Nale┐y przekonaµ pracodawcΩ, ┐e jest siΩ najlepsz▒ osob▒ na to stanowisko, czyli "the best man for the job". Aby dobrze siΩ sprzedaµ, nale┐y przeprowadziµ dog│Ωbn▒ analizΩ sprzedawanego produktu. Analiza w│asnej osoby pozwoli Pa±stwu podej╢µ do spotkania spokojnie i pewnie. Przed spotkaniem nale┐y znaµ odpowied╝ na nastΩpuj▒ce pytania:

  • Kim jestem?
  • Jakie mam cele?
  • Co mogΩ wnie╢µ do firmy?
  • Jakie s▒ moje atrybuty i wady?
  • W jaki spos≤b moje do╢wiadczenie i umiejΩtno╢ci wp│yn▒ na jako╢µ wykonywanej pracy?
  • Jakie s▒ oczekiwania pracodawcy?
  • Jakie s▒ moje kr≤tko i d│ugoterminowe plany na przysz│o╢µ?
2. Analiza firmy

Kolejnym krokiem jest analiza firmy, z kt≤r▒ Pa±stwo bΩd▒ prowadzili rozmowΩ kwalifikacyjn▒. Prowadzenie inteligentnej rozmowy na temat firmy zrobi bardzo dobre wra┐enie i mo┐e odzwierciedliµ Pa±stwa dobre przygotowanie, inicjatywΩ i zainteresowanie. Nale┐y przygotowaµ sobie szczeg≤│owe pytania dotycz▒ce dzia│alno╢ci firmy. Zadawane podczas rozmowy pytania pozwol▒ odr≤┐niµ Pa±stwa od innych kandydat≤w.

Jednym z pyta±, kt≤re ka┐dy pracodawca ma na wzglΩdzie jest to "do jakiego stopnia zaakceptuj▒ inni pracownicy tego kandydata?" Jest to bardzo wa┐ne pytanie. Dlatego nale┐y przyj▒µ postawΩ, kt≤ra pozwoli przedstawicielowi firmy zaprezentowaµ Pa±stwa innym pracownikom z przyjemno╢ci▒. Entuzjazm i pozytywne podej╢cie jest mile widziane, natomiast profesjonalny wygl▒d i higiena osobista jest elementem koniecznym. PamiΩtajcie, ┐e bΩdzie tylko jedna okazja, aby zrobiµ dobre pierwsze wra┐enie, bo pracodawca zacznie Pa±stwa oceniaµ ju┐ od pocz▒tku spotkania.

Rozmowa kwalifikacyjna jest podzielona na trzy czΩ╢ci. Pierwsza czΩ╢µ ma na celu wprowadzenie pozytywnej atmosfery, kt≤ra pozwoli na nieskrΩpowan▒ rozmowΩ. W kolejnym etapie, prowadz▒cy rozmowΩ zaczyna oceniaµ kwalifikacje na dane stanowisko poprzez zadawanie pyta± i udzielanie odpowiedzi. Pracodawca musi oceniµ jak bardzo umiejΩtno╢ci kandydata pokrywaj▒ siΩ z wymaganiami stanowiska. Nale┐y siΩ przygotowaµ na dyskusjΩ dotycz▒c▒ szczeg≤│≤w pracy: obowi▒zki, procedury czynno╢ci operacyjne. Na pierwszym spotkaniu nie powinno pa╢µ pytanie ze strony kandydata odno╢nie wynagrodzenia, chyba ┐e pracodawca zainicjuje rozmowΩ.

Ostatni etap rozmowy to zako±czenie. Jest to dobry moment, aby przekazaµ pracodawcy Pa±stwa szczere zainteresowanie prac▒ w firmie. Pracodawca mo┐e tego nie wiedzieµ je╢li siΩ wprost tego nie powie. Nale┐y siΩ r≤wnie┐ upewniµ kiedy ma nast▒piµ nastΩpny kontakt i przez kogo powinien zostaµ zainicjowany.

Przyda siΩ:

  • Sprawdzenie swojego wygl▒du przed spotkaniem.
  • Przywitanie z przedstawicielem firmy w spos≤b sympatyczny i swobodny ale profesjonalny.
  • U╢cisk rΩki powinien byµ mocny i zdecydowany (oczywi╢cie bez przesady).
  • Nie nale┐y robiµ notatek podczas spotkania. Jednak dobrze jest sporz▒dziµ notatki dotycz▒ce spotkania tu┐ po rozmowie.
  • Unikaµ nudnej, monotonnej prezentacji podczas rozmowy.
  • PamiΩtajcie Pa±stwo, ┐e jest to prezentacja w│asnej osoby! Nale┐y skorzystaµ z okazji aby siΩ zaprezentowaµ w spos≤b logiczny i pewny siebie.


Artyku│ zosta│ opracowany i dostarczony przez serwis www.jobs.pl

[spis tre╢ci][do g≤ry]