G-3A3




DANE TECHNICZNE
KrajNiemcy
Kaliber7,62 mm
Nab≤j7,62x51 NATO
Masa4,4 kg
D│ugo£µ1025 mm
D│ugo£µ lufy450 mm
Szybkostrzelno£µ600 strz/min
PrΩdko£µ pocz╣tkowa800 m/s
ZasiΩg skuteczny400 m
Zasilaniemagazynek na 20 nb.
Zasada dzia│aniaodrzut zamka p≤│swobodnego

Historia tego karabinu siΩga ko±ca wojny £wiatowej. W roku 1945 grupa niemieckich projektant≤w znalaz│a siΩ w Centro Esutudios Tecnicos de Materiales Especiales,czyli w O£rodku Bada± Technicznych SprzΩtu Specjalnego, zwanego CETME, gdzie kontynuowa│a prace rozwojowe nad ostatnimi konstrukcjami St44 i StG45M, bΩd╣cymi rozwiniΩciem znanej broni niemieckiej na nab≤j po£redni MP43, potocznie zwanej "szmajserem". Pocz╣tkowo powsta│ karabin CETME strzelaj╣cy nabojem po£rednim o kalibrze 7,92 mm. Lekki pocisk tego naboju, o masie 6,8 g, uzyskiwa│ prΩdko£µ pocz╣tkow╣ 800 m/s, a ponadto mia│ bardzo wyd│u┐ony ostru│uk, wskutek tego d│ugo£µ ca│kowita pocisku wynosi│a a┐ 46 mm, czyli prawie 6 kalibr≤w. To wyd│u┐enie mia│o zapewniµ optymalny kszta│t balistyczny pocisku i p│aski tor. Uzyskiwano dobre rezultaty strzela±, ale jedynie w tunelach, natomiast w polu s│abe nawet podmuchy wiatru silnie wp│ywa│y na lot pocisku i bardzo pogarsza│y jego celno£µ.

Karabinem CETME zainteresowa│a siΩ najpierw holenderka firma zbrojeniowa NWM z Hertogenbosch, chc╣c nabyµ licencjΩ, a nastΩpnie zachodnioniemiecka firma Heckler&Koch z Obendorf-Neckar ko│o Stuttgartu. W Obendorf w wyniku dalszych prac badawczo-rozwojowych przeprojektowano tΩ bro± na nab≤j 7,62x51 NATO oraz tak zmieniono konstrukcjΩ aby du┐a liczba czΩ£ci mog│a byµ wykonywana za pomoc╣ t│oczenia. Ostatecznie w 1959 r. ten nowy wz≤r, ju┐ jako 7,62 mm karabin G3, zast╣pi│ w Bundeswehrze dotychczas u┐ywane belgijskie karabiny FN FAL. Obecnie G3, podobnie jak FAL, jest broni╣ powszechnie znan╣ i u┐ywan╣. PrzyjΩty zosta│ ca│kowicie lub czΩ£ciowo w oko│o 50 krajach, a produkowany jest na licencji w 15 krajach z tym, ┐e na przyk│ad angielskie zak│ady Royal Small Arms Factory w Enfield wytwarzaj╣ karabiny G3 jedynie na eksport. Producentem g│≤wnym nadal pozostaje Heckler&Koch.

Bro± zasilana jest z magazynka pude│kowego na 20 naboj≤w. Mechanizm spustowy, konstrukcyjnie podobny do mechanizmu w karabinie FAL, umo┐liwia prowadzenie zar≤wno ognia pojedynczego, jak i ci╣g│ego. Prze│╣cznik rodzaju ognia, po│╣czony z bezpiecznikiem nastawnym, znajduje siΩ z lewej strony komory spustowej nad chwytem pistoletowym. Lufa, jak na karabin jest raczej kr≤tka. W komorze nabojowej znajduje siΩ 12 rowk≤w Revellego o d│ugo£ci 6 mm, odci╣┐aj╣cych │uskΩ. Na koniec lufy nakrΩca siΩ t│umik p│omienia. Karabin ma celownik przeziernikowy nastawny na 200, 300 i 400 m, a na 100 m celownik z nastaw╣ sta│╣, ze szczerbink╣ w kszta│cie litery U. Do karabinu G3 w ci╣gu wielu lat produkcji i eksploatacji wprowadzono zmiany modyfikacyjne. Obecnie spotkaµ mo┐na 3 wersje: karabin standardowy G3A3 z kolb╣ sta│╣ i os│on╣ lufy wykonanymi z tworzywa sztucznego, karabin G3A4 z metalow╣ kolb╣ wsuwan╣ oraz karabin G3A3ZF z celownikien optycznym. Celownik optyczny w wersji G3A3ZF s│u┐y do precyzyjnego strzelania na odleg│o£µ do 600 m lub do obserwacji i kontroli strza│≤w na dalsz╣ odleg│o£µ. W sk│ad wyposa┐enia karabinu G3 wchodzi ponadto celownik noktowizyjny oraz urz╣dzenie do strzelania £lep╣ amunicj╣, nakrΩcane na wylot lufy zamiast t│umika p│omienia. ZasadΩ dzia│ania broni om≤wiono tutaj.



Powr≤t