Rozmiar: 2374 bajt≤w

eJay 360 Extreme - Jak stworzyµ sw≤j pierwszy kawa│ek?

EJay 360 Extreme umo┐liwia stworzenie swojego utworu w bardzo prosty spos≤b. Pod▒┐aj krok po krokiem za tymi wskaz≤wkami a szybko nauczysz siΩ obs│ugi programu.

Kliknij na przycisk, aby ods│uchaµ kawa│ek, kt≤ry stworzysz korzystaj▒c z niniejszego samouczka.


G│≤wne okno programu
  1. Lista ╢cie┐ek. Do dyspozycji masz 12 ╢cie┐ek, na kt≤rych umieszczasz fragmenty d╝wiΩkowe (sample).
  2. G│≤wne okno programu, tutaj przeci▒gasz sample z biblioteki (kt≤ra jest oznaczona numerem 6). Cyfry znajduj▒ce siΩ na g≤rze symbolizuj▒ kolejne takty. Po oknie przemieszczasz siΩ za pomoc▒ znajduj▒cych siΩ obok i poni┐ej suwak≤w.
  3. Ikony symbolizuj▒ce dodatkowe modu│y programu. Od g≤ry kolejno s▒ to: Powr≤t do g│≤wnego porgramu, Studio Efekt≤w Specjalnych, Mixer, Booster, Timestretcher.
  4. Ikony s│u┐▒ce do: stworzenia nowego utworu, zapisu/odczytu danych, udania siΩ na stronΩ producenta.
  5. Przyciski dziΩki kt≤rym mo┐na swobodnie poruszaµ siΩ po utworze.
  6. Biblioteka sampli. St▒d przeci▒ga siΩ pliki, kt≤re nastΩpnie umieszcza siΩ w g│≤wnym oknie. Przyciski na g≤rze umo┐liwiaj▒ wyb≤r stylu muzycznego (ka┐dy charakteryzuje siΩ innym zestawem sampli). Przyciski na dole umo┐liwiaj▒ wyb≤r ze wzglΩdu na ich rodzaj (gitary, perkusja itp.).
  7. Pasek g│o╢no╢ci.
  8. Podgl▒d wideo.
Popr≤buj korzystaµ z opcji programu. Przeci▒gnij sobie kilka sampli z Biblioteki na 2,3 ╢cie┐ki (Okno g│≤wne), a nastΩpnie ods│uchaj za pomoc▒ przycisku Play (grupa przycisk≤w oznaczona numerem 5).
Je╢li oswoi│e╢ siΩ ju┐ z interfejsem, to czas zabraµ siΩ do zabawy i stworzyµ Tw≤j pierwszy utw≤r!


  1. Pierwsza ╢cie┐kΩ przyporz▒dkujemy gitarze basowej. Z biblioteki sampli [5] wybierz styl Hip-Hop, nastΩpnie korzystaj▒c z przycisk≤w na dole ekranu wybierz Bass. Spo╢r≤d wielu plik≤w odnajd╝ Acoustic 026. Je╢li klikniesz na dany sampel to od razu mo┐esz go us│yszeµ. Przeci▒gnij go na takty 1,2,3 i 4 pierwszej ╢cie┐ki. Zwr≤ci│e╢ pewnie uwagΩ, ┐e nie jest zbyt wygodnie przeci▒gaµ cztery razy ten sam fragment, w nastΩpnych krokach upro╢cimy to zadanie.
  2. Dodamy teraz pocz▒tkowy, "powitalny" wokal. Znajd╝ plik Hey 002 znajduj▒cy siΩ w grupie Voices i przeci▒gnij go na pierwszy takt czwartej ╢cie┐ki. Przez ca│y czas bΩdziemy korzystaµ z biblioteki Hip-Hop.
  3. Przyda│oby siΩ trochΩ rytmu. Przeci▒gnij plik Frequent 003R, znajduj▒cy siΩ w grupie Beats, na trzeci takt drugiej ╢cie┐ki. Druga ╢cie┐kΩ wykorzystamy do perkusji. Zauwa┐, ┐e fragment z podk│adem perkusyjnym trwa dwa takty.
  4. Na koniec dodamy klawisze. Znajd╝ w grupie Keys sampel Soft 010 i przeci▒gnij go na pozycjΩ trzeci▒ i czwart▒ trzeciej ╢cie┐ki.
  5. Pierwsze cztery takty mamy za sob▒. Aby ods│uchaµ, jak brzmi pocz▒tek naszej kompozycji naci╢nij przycisk Play znajduj▒cy siΩ pod oknem g│≤wnym [5]. Grafika pod spodem pokazuje z bliska jak powinny wygl▒daµ te cztery takty.
    Pierwsze cztery takty.
  6. Zajmiemy siΩ teraz pi▒tym taktem, kt≤ry mo┐na by nazwaµ "przej╢ciem" do bardziej konkretnej czΩsci utworu. Wiesz ju┐ gdzie szukaµ poszczeg≤lnych brzmie±. Na ╢cie┐kΩ pierwsz▒ (basow▒) na│≤┐ plik Acoustic 024, na ╢cie┐kΩ trzeci▒ (odpowiedzialn▒ za klawisze) nanie╢ plik Soft 005 a na ╢cie┐kΩ wokaln▒ (czwart▒) plik Come 002.
  7. Nauczymy siΩ teraz jak powielaµ raz stworzony uk│ad sampli, aby nie trzeba by│o go ci▒gle od nowa przeci▒gaµz Biblioteki Sampli do Okna G│≤wnego. Je╢li chcesz zaznaczyµ jeden sampel po prostu na niego kliknij. Je╢li grupΩ to przytrzymuj▒c lewy przycisk myszy narysuj kwadrat, tak jak to widaµ na rysunku poni┐ej.
    Zaznaczenie rysujesz u┐ywaj▒c lewego przycisku myszy.

    Je╢li chcesz teraz przenie╢µ zaznaczon▒ grupΩ sampli w miejsce obok (np. po to aby u│o┐ony motyw trwa│ cztery takty zamiast dw≤ch) to trzymaj▒c ca│y czas wci╢niΩty klawisz [CTRL] kliknij prawym przyciskiem myszy na zaznaczonej grupie i przenie╢ j▒ w odpowiednie miejsce. Spr≤buj trochΩ poeksperymentowaµ. ¼le przesuniΩt▒ grupΩ lub pojedynczy sampel usuniesz naciskaj▒c klawisz [DEL].
  8. Jak wiesz ju┐ jak uk│adaµ sample na ╢cie┐kach, to takty od 6 do 17 skomponuj jak na rysunkach poni┐ej.
    U│o┐enie sampli na taktach od 6 do 11.

    U│o┐enie sampli na taktach od 11 do 17.
    ªcie┐ka pi▒ta odpowiedzialna jest za gitarΩ, a sz≤sta za klawisze bΩd▒ce motywem przewodnim utworu.
  9. Dodamy teraz efekt specjlany wygenerowany w Studio Efekt≤w Specjalnych, a symbolizowanego ikon▒ FX [3], kliknij na ni▒. Studio na pierwszy rzut oka mo┐e wygl▒daµ skomplikowanie. Aby zmieniaµ brzmienie sampla nale┐y go przeci▒gn▒µ w miejsce oznaczone napisem Fx-FX Studio [A], znajduj▒cego siΩ w prawym g≤rnym rogu. NastΩpnie najlepiej zaznaczyµ przycisk Loop (pierwszego po lewej)[B], aby ca│y czas ods│uchiwaµ sampel. Zmiany w d╝wiΩku wprowadza siΩ za pomoc▒ wielu efekt≤w, my u┐yjemy MidSweep [C]. Efekt jest aktywny je┐eli jego nazwa jest oznaczona kolorem czerwonym. Je╢li wiΩc jakie╢ inne efekty s▒ w│▒czone, to trzeba je wy│▒czyµ (klikaj▒c na ich nazwy), tak aby aktywny by│ tylko MidSweep. NastΩpnie ustawmy suwaki tak jak to widaµ na rysunku poni┐ej [C].
    Jak ustawiµ efekt MidSweep?
    Teraz trzeba nacisn▒c przycisk SAVE [B], nowy sampel pojawi siΩ w bibliotece jako Soft007-1 Effect obok oryginalego sampla. Na koniec ponownie naci╢nij ikonkΩ FX [3], aby powr≤ciµ do G│≤wnego Okna [2].
  10. Ko±cowe takty przedstawione s▒ na rysunku:
    Ostatnie takty.
  11. Ostatni szlif nadamy wyorzystaj▒c Miksera - aby wyr≤wnaµ g│o╢no╢ci i rozmie╢ciµ w stereo poszczeg≤lne d╝wiΩki. Ka┐da ╢cie┐ka reprezentowana jest przez odpowiedni▒ cyfrΩ. Korekty dokonuje siΩ przesuwaj▒c suwaki. Ustawiµ je mo┐na choµby tak jak na rysunku:
    Przyk│adowe ustawienie miksera.
  12. Efekty pracy warto zapisaµ korzystaj▒c z kombinacji klawiszy [CTRL + B]. W folderze z niniejszym samouczkiem znajduje siΩ plik *.mix zawieraj▒cy ca│y prezentowany utw≤r w formacie programu eJay 360 Extreme.

Gratulujemy! W│a╢nie stworzy│e╢ sw≤j pierwszy kawa│ek! Skorzystali╢my tylko z ma│ej czΩ╢ci opcji jakimi dysponuje program, zachΩcamy wiΩc do samodzielnej zabawy. Powodzenia!

Piotr Zalewski, Pc World Komputer, Warszawa 2003