Vypalovßnφ audioCD

Hudba bez limitu

Se zvukem ulo₧en²m na audio CD disku m∙₧ete provßd∞t spoustu v∞cφ - PC fandy ji₧ tak primitivnφ v∞c jako p°ehrßvßnφ v CD p°ehrßvaΦi nenadchne a proto jejich choutky vystihnou spφÜe hesla typu ripovat, editovat, konvertovat a vypalovat. V tΘto oblasti zaΦßteΦnφci hledajφ snadno ovladateln² software, kter² vÜechny tyto schopnosti ovlßdß. NßÜ test mimo jinΘ ukß₧e, ₧e volba optimßlnφho MP3 programu nenφ otßzkou pen∞z.

Audio CD disky s hudbou jsou drahΘ, p°φliÜ drahΘ pro p°ehrßvßnφ jen na domßcφm p°ehrßvaΦi. Pokud chcete poslouchat svΘ oblφbenΘ skladby nap°. takΘ v aut∞, na prochßzce, na mobilu nebo na PC, pot°ebujete jen sprßvn² software. Z velkΘho poΦtu hudebnφch formßt∙ se k tomuto nejvφce hodφ MP3, je masov∞ podporovan².
Se sprßvn²m programem nemusφte v podstat∞ ud∞lat nic jinΘho, ne₧ zalo₧it audio CD disk do mechaniky a n∞kolikrßt kliknout myÜφ. Je na disku ochrana proti kopφrovßnφ? Pokud neprotestuje hardware, ud∞lß s nφ software krßtk² proces. SvΘ oblφbenΘ skladby m∙₧ete pak p°ehrßvat i na poΦφtaΦi nebo v aut∞.

Pojmy
BITRATE: Informace m∞°enΘ v bitech, kterΘ v∞nuje enkodΘr na jednu sekundu zßznamu. Bitrate m∙₧e enkodΘr produkovat s konstantnφ hodnotou (CBR) nebo jφ p°izp∙sobφ po₧adavk∙m skladby - v tom p°φpad∞ pracuje s tzv. variabilnφ bitrate (VBR).
CD-DA: Zkratka pro CD Digital Audio, standard audio CD disk∙, kter² urΦuje organizaci audio dat na CD.
CDDB/FREEDB: Databanky na internetu, kterΘ poskytujφ informace o interpretech a audio CD discφch.
CLIPPING: P°ebuzenφ p°i digitßlnφm nahrßvßnφ, pokud nastavenφ REC LEVEL (sφla nahrßvßnφ) p°ekroΦφ maximßlnφ hodnotu analogov∞-digitßlnφho p°evodnφku. Signßl potΘ znφ zkreslen∞.
DAE: Digital Audio Extracting, odpovφdß hovorov²m pojm∙m "ripovßnφ" nebo "grabovßnφ", tedy vyΦφtßnφ audio stop z CD.
DSP EFEKTY: Digital Signals Procesing zlepÜuje p°ehrßvacφ kvalitu pomocφ efekt∙, kterΘ simulujφ nap°. urΦit² prostorov² zvuk nebo Surround-Sound.
FADE-IN/FADE-OUT: Ztlumenφ audio signßl∙ na zaΦßtku (fade-in) a na konci (fade-out) skladeb.
ID3-TAG V1 a V2: ╚ßst MP3 soubor∙, v n∞m₧ jsou ulo₧eny informace o interpretu, titulu, ₧ßnru, albu, roku a podobn∞. V2 poskytuje vφce informacφ ne₧ V1.
JITTER-CORRECTION: P°edevÜφm starÜφ mechaniky majφ problΘmy p°i digitßlnφ audio extrakci (DAE). Takto utvo°enΘ chyby Φtenφ se projevujφ ruÜiv²mi praskajφcφmi zvuky ve WAV souboru. Jitter-Correction p°i naΦφtßnφ dat zaruΦuje, aby se ka₧d² sektor p°ekr²val se sektorem nßsledujφcφm a tφm byl zachovßn synchronnφ proud dat a p°φpadnΘ chyby byly opraveny.
NORMALIZACE: Cφlem je sjednotit ·rove≥ hlasitosti vÜech titul∙. P°i tomto procesu je rozhodujφcφ nejhlasit∞jÜφ mφsto n∞kterΘho z titul∙. ProvΘst normalizaci je zßhodno p°edevÜφm v tom p°φpad∞, ₧e tituly ve sbφrce pochßzejφ z r∙zn²ch zdroj∙.

Chcete upravit hudbu pro externφ MP3 p°ehrßvaΦ? I toto programy zvlßdnou. DobrΘ nßstroje pou₧φvajφ LAME, dß se °φci nejlepÜφ MP3 kodek, kter² je dokonce zadarmo. Tento open source enkodΘr na p°ßnφ optimalizuje v²stupnφ soubor pomocφ variabilnφho bitrate. Mo₧nΘ jsou ale i jinΘ kodeky. Pokud po₧aduje jin² audio formßt, nap°. Ogg Vorbis, nenφ problΘm. V∞tÜina program∙ u₧ podporu pro Ogg mß nebo podporuje p°idßnφ externφch kodek∙.

Pokud chcete hudebnφ kousek jeÜt∞ zuÜlechtit filtry a efekty pomocφ editoru a takΘ ho vypßlit - op∞t ₧ßdn² problΘm. Otestovali jsme nßstroje, kterΘ nevypalujφ jen b∞₧nΘ CD disky, ale dokonce i DVD. V testu jsme vy₧adovali dobr² zvuk, jednoduchΘ ovlßdßnφ, optimßlnφ v²bavu a inteligentnφ sprßvu soubor∙. Äe se t∞mto po₧adavk∙m nejvφce p°iblφ₧il freeware nßs samotnΘ p°ekvapilo.

Alternativnφ audio formßty
Kdy₧ chcete archivovat svΘ oblφbenΘ skladby v poΦφtaΦi, nejste odkßzßni jen na formßt MP3. Existujφ alternativy, kterΘ lΘpe komprimujφ a takΘ lΘpe zn∞jφ.

mp3PRO [http://www.mp3prozone.com]
Kodek od Coding Technologies je nßsledovnφkem formßtu MP3 a je kompatibilnφ s Frauenhofer originßlem. M∞l by znφt i p°i nφzk²ch bitrate od 64 kbit/s tak dob°e jako MP3 p°i 128 kbit/s. Nev²hoda: mp3PRO nenφ freeware, proto₧e enkodΘr podlΘhß licenΦnφmu zpoplatn∞nφ.

 

AAC/MP4 [http://www.audiocoding.com]
Kodek je souΦßstφ standardu MPEG-4 a nabφzφ vφcekanßlov² zvuk. Kvalita AAC je opravdu dobrß a₧ od 96 kbit/s. P°i bitrate nad 100 kbit/s poskytuje AAC kvalitu zvuku, kterou jen tak n∞co nep°ekonß. AAC formßt je rovn∞₧ zatφ₧en licenΦnφmi poplatky, proto takΘ u₧ivatele p°ijde na p∞kn² penφz.

 

 

Ogg Vorbis [http://www.vorbis.com]
Ve verzi 1.0 je open source kodek v porovnßnφ s MP3 konkurenceschopn² takΘ p°i ni₧Üφch bitrates (64 kbit/s). P°i bitrate nad 96 kbit/s je Ogg Vorbis prvot°φdnφ a m∙₧e se sm∞le m∞°it s kvalitou AAC, navφc je zadarmo. TakΘ p°i kompresi je Ogg Vorbis ÜpiΦkov². Pokud pracujete s bitrate od 64 kbit/s a₧ do 320 kbit/s, je pro Vßs Ogg Vorbis ideßlnφm nßstrojem.

 

 

MPC [http://www.musepack.org]
Musepack je tzv. subband kodek, co₧ znamenß, ₧e vstupnφ signßl je rozlo₧en do celkem 32 dφlΦφch pßsem. Ka₧dΘ z t∞chto pßsem m∙₧e kodek jednotliv∞ upravovat a optimalizovat. P°ednostφ je, ₧e p°i vyÜÜφch bitrates od 160 kbit/s docφlφ MPC slyÜiteln∞ lepÜφch v²sledk∙ ne₧ AAC nebo MP3. MPC je proto ideßlnφ pro archivaci hudby. Nedostatkem jsou ÜpatnΘ v²sledky p°i nφzk²ch bitrates.

 

 

WMA8 [http://www.microsoft.com]
Kodek od Microsoftu disponuje p°ednostmi p°edevÜφm p°i nφzk²ch bitrates od 64 kbit/s a v tΘto oblasti poskytuje p°ijatelnou kvalitu. U vyÜÜφch bitrates je tomu ale jinak. Zde znφ kodek tlumen∞ a krok s AAC a Ogg Vorbisem nem∙₧e udr₧et. DalÜφm nedostatkem je chyb∞jφcφ VBR (variabilnφ bitrate). Nastupujφcφ WMA9 ji₧ VBR umφ a nabφzφ takΘ volbu bezztrßtovΘ komprimace.

 

APE [http://www.monkeysaudio.com]
Pokud chcete uchovßvat originßly skladeb a souΦasn∞ Üet°it mφstem, sßhn∞te po bezztrßtovΘm kodeku jak²m je Monkeys Audio. APE pracuje postupem, kter² se pou₧φvß takΘ p°i komprimaci dat, jako je nap°. Huffman komprimace. APE komprimuje WAV soubory a₧ o 55%.

Krom∞ toho jsme odhalili ka₧dou Φernou ovci, kterß pod Windows XP vypovφdß slu₧bu. Nynφ vÜak ji₧ k hodnocenφ jednotliv²ch program∙. V²sledky takΘ naleznete v p°ehlednΘ tabulce.

Musicmatch Jukebox 7.2 Plus [http://www.musicmatch.com]
Jukebox je ideßlnφ pro nahrßvßnφ hudby z CD, konvertovßnφ a katalogizaci. ╚istΘ konvertovßnφ zvlßdajφ nßstroje jako nap°. CDex lΘpe, proto₧e spolupracujφ s vφce enkodΘry. I placenß varianta Plus disponuje pouze Frauenhofer MP3 kodekem, LAME nepodporuje. Bonusem je mp3PRO kodek, kter² pracuje s variabilnφm bitrate (VBR) a₧ do 128 kbit/s. Zßkladnφ varianta programu Musicmatch, kterß je nabφzena jako freeware, je ovÜem funkΦn∞ velmi redukovanß.

Opravdu vzorovß je archivaΦnφ funkce. Jejφ ovlßdßnφ je intuitivnφ a umo₧≥uje takΘ vklßdßnφ rozsßhl²ch informacφ. FyzickΘ p°esuny audio soubor∙ na pevnΘm disku neΦinφ nßstroji problΘmy a nezp∙sobujφ chybovß hlßÜenφ, chybnΘ cesty jsou opraveny jednφm kliknutφm. P°edevÜφm pro hudebnφ maniaky, kte°φ na pevnΘm disku uklßdajφ tisφce titul∙, je urΦena paralelnφ sprßva vφce hudebnφch knihoven najednou.

Co se t²Φe vypalovßnφ, nemß se Musicmatch za co styd∞t. Software ovlßdß rozd∞lenφ dat na vφce CD disk∙, umφ ale takΘ zapisovat na DVD nebo mini CD. Pokud vyrßbφte MP3 CD disky, m∙₧ete pro jednotlivΘ pφsn∞ pou₧φt p°edvolby ekvalizΘru nebo DSP efekty. Musicmatch podporuje u DSP jen plug-in od DFX (www.fxsound.com). Ten je sice velmi dobr² a poskytuje virtußlnφ 3D efekt, musφte ale p°iplatit 20 euro.

Musicmatch koncentruje mnoho funkcφ na malΘm prostoru

myMP3pro 3.0 [http://www.steinberg.net]
Pro zpracovßnφ, ·pravu a konvertovßnφ hudby poskytuje myMP3pro kompletnφ servis. Dφky Ogg Vorbis, LAME a Frauenhofer MP3 obsahuje software vÜechny d∙le₧itΘ enkodΘry. Skvostem mezi nimi je ale mp3PRO kodek, kter² umo₧≥uje kompresi dat s bitrate mezi 40 a 128 kbit/s. Na druhou stranu hßΦek v∞zφ v LAME kodΘru - verze 3.88 Beta je zastaralß a na variabilnφ bitrate myMP3pro nestaΦφ, aΦkoli je u₧ivateli tato funkce nabφzena.

PodobnΘ problΘmy jsou i u Ogg Vorbis - programovß knihovna je tΘm∞° rok starß. Pokud vy₧adujete aktußlnφ stav, musφte sami stßhnout z internetu DLL soubory Ogg Vorbisu a LAME a nakopφrovat je do adresß°e programu myMP3pro. U Ogg Vorbisu to ale moc nepom∙₧e, proto₧e u₧ivatel m∙₧e nastavit pro Ogg Vorbis nejni₧Üφ bitrate 128 kbit/s, p°iΦem₧ ale nov² Vorbis kodek vyprodukuje i p°i 64 kbit/s dobrou kvalitu.

Pro ·pravu a sprßvu hudebnφch soubor∙ nabφzφ myMP3pro velkΘ mno₧stvφ voleb. U₧ivatel m∙₧e pomocφ MP3 editoru st°φhat nebo plynule m∞nit hlasitost na zaΦßtku a konci skladby. Wave ·pravy jsou jeÜt∞ komfortn∞jÜφ a umo₧≥ujφ dokonce pou₧itφ velmi dobr²ch audio efekt∙.

Databanka mß svΘ mouchy: Zßpis titul∙ do seznamu interpret∙, alb, ₧ßnr∙ a skladeb je pln∞ automatickΘ. U₧ivatel m∙₧e nechat prohledat jen pevn² disk nebo adresß°e, manußlnφ zßsahy nßstroj nep°ipouÜtφ. V²sledkem prvnφho skenovßnφ potΘ b²vajφ zßpisy jako nap°. "Titul 1, neznßm² interpret, neznßmΘ album".

Steinberg ji₧ ale pracuje na verzi 4.0, kterß by m∞la b²t k dispozici v nejbli₧Üφ dob∞. Pokud v tΘto novΘ verzi Steinberg vy°eÜφ problΘmy se zastaral²m kodekem, je myMP3pro dobr²m tipem pro vÜechny, kte°φ hledajφ komplexnφ nßstroj pro ·pravu a vypalovßnφ hudebnφch soubor∙.

Playlist modul u myMP3pro zaÜti¥uje mnoho funkcφ

CDex 1.50 Beta 7 [http://cdexos.sourceforge.net]
Pokud hledßte snadno ovladateln² freeware, kter² disponuje dobr²mi p°edvolbami pro kodeky a p°esto poskytuje prostor pro puntiΦkß°e a ladiΦe, m∞li byste v∞novat pozornost programu CDex. U₧ p°i ripovßnφ jde program rychle k v∞ci. JednoduÜe urΦφte soubor, nastavφte cestu a u₧ to b∞₧φ. Software konvertuje soubor p°φmo do po₧adovanΘho formßtu, nap°. MP3, Ogg Vorbis, WMA nebo jinΘho, podle integrovanΘho kodeku. Pro MP3 pou₧φvß CDex skv∞l² LAME enkodΘr v nejnov∞jÜφ verzi, to samΘ platφ pro Ogg Vorbis.

Ke konfiguraci enkodΘru: CDex je p°edevÜφm u LAME prvot°φdnφ. M∙₧ete libovoln∞ konfigurovat a kvalitu tak dle libosti vyleÜovat. Soubory lze k≤dovat voliteln∞ s konstantnφm, variabilnφm nebo pr∙m∞rn²m bitrate, se Üφ°φ pßsma mezi 32 a 320 kbit/s. M∙₧ete ale takΘ zvolit p°edvolby, kterΘ nabφzejφ optimßlnφ rozd∞lenφ bitrate p°i co mo₧nß nejmenÜφ pot°eb∞ mφsta.
U Ogg Vorbisu je nabφdka omezen∞jÜφ. U₧ivatel m∙₧e bu∩ vybrat z deseti nabφzen²ch ·rovnφ kvality nebo nastavit manußlnφ bitrate. M∙₧e vybφrat z rozmezφ 32 a₧ 350 kbit/s u minimßlnφho, pr∙m∞rnΘho a maximßlnφho bitrate. Dßle je mo₧no integrovat externφ enkodΘry jako nap°. AAC nebo VQF. TakΘ pro n∞ jsou k dispozici profily s odpovφdajφcφmi nastavenφmi.

Co pot∞Üφ: Pomocφ tohoto nßstroje lze aktivovat Jitter-Correction a snφ₧it Φtecφ rychlost. To p∙sobφ p°φzniv∞ na kvalitu ripovan²ch soubor∙. S ovlßdßnφm by nikdo problΘmy mφt nem∞l. NahlΘdnutφ do nßpov∞dy je nutnΘ pouze v p°φpad∞, pokud se chcete dozv∞d∞t n∞co vφce o urΦitΘm nastavenφ. S tφmto nßstrojem m∙₧ete p°evΘst do MP3 formßtu dokonce i starΘ vinylovΘ gramofonovΘ desky.
CDex by se velmi p°iblφ₧il ke komplexnφm MP3 nßstroj∙m, kdyby vlastnil vypalovacφ modul. Co krom∞ toho jeÜt∞ chybφ jsou archivaΦnφ funkce pro audio soubory, ulo₧enΘ na pevnΘm disku, a ·prava zvuku. Neb²t t∞chto mal²ch nedostatk∙, byl by program CDex ₧hav²m kandidßtem na vφt∞ze testu.

U CDex jde vÜe snadno, jen pßr kliknutφ myÜφ a skladby z CD p°istanou na pevnΘm disku

Magix MP3 Maker Platinum [http://www.magix.com]
Charakteristickou vlastnostφ produkt∙ Magixu je bohatß v²bava. MP3 Maker Platinum nabφzφ prost∞ vÜechno - od ripovßnφ, konvertovßnφ a vypalovßnφ a₧ po sprßvu MP3 soubor∙ a editor popisk∙ CD. Luxusnφ v²bava jde ale na vrub v²konu systΘmu. M∞li byste vlastnit p°inejmenÜφm Pentium III s 800 MHz, abyste mohli souΦasn∞ pracovat na n∞Φem jinΘm.

Ovlßdßnφ lze hodnotit jako pr∙m∞rnΘ. N∞kterΘ funkce, nap°. p°ehrßvßnφ hudby, jsou u₧ivateli lehce srozumitelnΘ, jinΘ, jako nap°. ripovßnφ, vy₧adujφ prostudovßnφ dobrΘ a podrobnΘ p°φruΦky. S implementovan²mi enkodΘry to v∙bec nevypadß Üpatn∞: Program ovlßdß MP3, WMA, Ogg Vorbis, u tΘm∞° vÜech kodek∙ m∙₧e b²t pohodln∞ konfigurovßn bitrate. Ten, kdo se t∞Üφ na MP3 kodek bude ale zklamßn. Magix ho omezil na 20 pou₧itφ. Pokud chcete kodek neomezen², musφte platit. Za 20 euro ale zφskßte mnoho mo₧nostφ nastavenφ: Jako jedin² nßstroj v testu umo₧≥uje Magix u mp3PRO bitrate a₧ do 320 kbit/s.

P°i ripovßnφ CD disk∙ vybaven²m ochranou proti kopφrovßnφ Cactus Data Shield 200 jsme doÜli k pozoruhodn²m v²sledk∙m. Stejn∞ tak tomu bylo i u ostatnφch placen²ch program∙. S mechanikou Toshiba bylo mo₧no vyripovat bezvadn∞ vÜech 20 stop vyjma tΘ prvnφ. Tato stopa m∞la podle hlßÜenφ 340 minut. Po 15 minutßch vyΦφtßnφ se sice na pevnΘm disku objevil MP3 soubor, ale jeho velikost byla n∞kolik set MB. Zßhadu rozluÜtil a₧ WinAmp: Titul obsahoval celΘ CD a jeÜt∞ - patrn∞ jako bonus - 200 minut ticha. S vypalovaΦkou Plextor bylo naproti tomu mo₧nΘ kopφrovat pouze prvnφch 12 track∙. PotΘ nßstroj od Magixu vypov∞d∞l slu₧bu.

Music CD Recorder 3.0 [http://www.databecker.com]
Nßstroj od Data Becker nenφ nic pro Windows XP. P°i testu se zdrßhal spolupracovat s vypalovaΦkou nebo DVD mechanikami. Ale i u₧ivatelΘ Windows 98 nebo Me za₧ijφ p°ekvapenφ: Kdy₧ spustφ MP3 enk≤der, obdr₧φ sd∞lenφ, ₧e za 20 marek (!) mohou enkodΘr spustit - jinak po 20 pou₧itφch p°estane pracovat. Pokud 20 marek p°epoΦφtßte na euro a zaplatφte, zφskßte kodΘr, ve kterΘm m∙₧ete snadno konfigurovat variabilnφ bitrate.

Integrovan² dekodΘr je oproti MP3 enkodΘru pou₧iteln² bez omezenφ. Nepracuje ale bez chyb: Kdy₧ jsme cht∞li p°evΘst MP3 soubory, komprimovanΘ pomocφ Frauenhofer kodeku, zp∞t do WAVu, v²sledkem bylo chybovΘ hlßÜenφ. To, co softwaru u MP3 schßzφ, vynahradφ u audio ·prav. VypalovaΦka hudebnφch CD nabφzφ vÜechny pot°ebnΘ filtry jako nap°. Denoiser, Declicker a Decrackler pro zuÜlecht∞nφ nahrßvek z LP nebo MC. DalÜφ p°ednostφ je vypalovacφ modul. Ten umo₧≥uje vÜechna d∙le₧itß nastavenφ od Burn-Proof p°es velikost prßzdnΘho disku a₧ po rychlost vypalovßnφ.

I p°es tyto p°ednosti nem∙₧eme software od firmy Data Becker doporuΦit ke konvertovßnφ. EnkodΘr nenφ zadarmo a nic jinΘho ne₧ MP3 u₧ivatel nezφskß. Navφc se musφ smφ°it s tφm, ₧e software je nßroΦn² a pln∞ zat∞₧uje systΘm.

eJay MP3 PRO [http://www.ejay.com]
Slovo PRO v nßzvu nßstroje od firmy eJay nemß nic spoleΦnΘho s kodekem MP3pro. Software disponuje pouze MP3 enkodΘrem a ten nenφ zrovna nejnov∞jÜφ. Je zalo₧en na Patch GoGo - starΘ verzi LAME, kter² se vyznaΦuje p°edevÜφm rychlostφ. Jinak toho kodek moc nenabφzφ - u₧ivatel m∙₧e zvolit pouze konstantnφ bitrate. Potom takΘ nep°ekvapφ, ₧e vytφ₧enφ systΘmu p°i konverzi je relativn∞ nφzkΘ. P°ehrßvaΦ disponuje deseti kanßlov²m ekvalizΘrem s p°ipraven²mi profily a filtry. P°i ·pravßch je mo₧no vedle fade-in a fade-out takΘ trimovat MP3 soubory, st°φhat, normalizovat a vklßdat ticho. Pokud ale v editoru nenastavφte hlasitost na maximum, Φekß vßs po ulo₧enφ souboru p°ekvapenφ ve form∞ velmi tichΘho zvuku.
Jist²m ·₧asem mohou b²t za urΦit²ch okolnostφ ohromeni takΘ u₧ivatelΘ Windows XP: V zßvislosti na hardwaru stßvkuje eJay s hlßÜenφm vy₧adujφcφ vlo₧enφ prßzdnΘho disku, aΦkoli ten je ji₧ drahnou dobu ve vypalovaΦce k dispozici. Hlavnφm problΘmem softwaru je skuteΦnost, ₧e ji₧ nenφ aktußlnφ a neumφ zachßzet ani s nov²mi kodeky jako nap°. s Ogg Vorbis, ani s variabilnφm bitrate. V²robce ale na vylepÜovßnφ produktu nezapomn∞l a na svΘ homepage nabφzφ update. K tomu pat°φ novΘ ASPI ovladaΦe, se kter²mi m∙₧e MP3 PRO oslovit takΘ hardware pod Windows XP.

S updatem to ale nedopadne v₧dy dob°e - podle eJay se do prodeje dostaly takΘ vadnΘ v²lisky, kterΘ update p°eruÜφ chybov²m hlßÜenφm. eJay ale nabφzφ v²m∞nu tΘto verze.
Po funkci rßdia p°es internet z∙stalo pouze prßzdnΘ okΘnko, proto₧e firma eJay projekt RadioNET nedokonΦila. Za cenu tΘm∞° 50 euro je to opravdu mßlo. Dojem nezachrßnφ ani p∞knß, modrß ovlßdacφ plocha s prolφnacφmi efekty. Podle eJay by ale v °φjnu m∞l p°ijφt na trh nßsledovnφk MP3 PRO. Uvidφme, jestli bude lepÜφ ne₧ nßmi testovan² nßstroj.

Jet Audio 5.0 beta 3 [http://www.jetaudio.com]
Pokud chcete pro svoji hudebnφ sbφrku pou₧φt Jet Audio, pot°ebujete hlavn∞ pevnΘ nervy. Nßstroj sice p°ehraje velkΘ mno₧stvφ audio formßt∙, i s video formßty si poradφ, ale tv∙rci dali bohu₧el p°ednost optice p°ed snadnostφ obsluhy. Pro ka₧dou oblast pou₧itφ existuje zvlßÜtnφ modul, ale vÜechny vypadajφ stejn∞. TlaΦφtka jsou p°φliÜ malß a jen t∞₧ko se na n∞ trefφte. Ne₧ najdete nahrßvacφ tlaΦφtko, pomocφ kterΘho ripujete skladby CD disku, n∞jakou chvφli trvß, p°edpokladem vÜak je, ₧e vφte, se kter²m modulem to jde - totßlnφ chaos. Pro ·t∞chu pom∙₧e fakt, ₧e v podrobnΘ p°φruΦce je v∞tÜina bod∙ velmi dob°e vysv∞tlena.

Pokud i p°i konvertovßnφ kladete d∙raz na volbu r∙zn²ch formßt∙, budete zklamßni. Nabφdka p°i enk≤dovßnφ je slabß: U₧ivatel mß k dispozici WAV, MP3, Real Media a WMA a krom∞ bitrates zde nem∙₧ete tΘm∞° nic nastavit. Pokud chcete konvertovat do MP3 s variabilnφm bitrate, mßte na jen n∞kolik stup≥∙.

Program ale disponuje celkem zda°ilou funkcφ tvorby alb. Opravdu velmi zda°il² je grafick² ekvalizΘr se Üesti r∙zn²mi p°ednastavenφmi. Efekty Hall, 3D a Wide umo₧≥ujφ skv∞lΘ zvukovΘ vychytßvky. Praktickß je takΘ ikona na liÜt∞: Kliknutφm myÜφ lze snadno vyvolat jednotlivΘ moduly - zvukovΘ efekty, mixΘr, CD, Digital Audio, MIDI a Digital Video a provΘst zßkladnφ nastavenφ programu.


Exact Audio Copy 0.9 beta 4- vφt∞z testu [http://www.exactaudiocopy.de]

Za jednoduchou ovlßdacφ plochou EAC se ukr²vß opravdov² mistr konfigurace

Pokud sßhnete po programu Exact Audio Copy, dostane se vßm do rukou v²born² ripovacφ a konveznφ nßstroj. V porovnßnφ s druh²m freewarem v testu, programem CDex, programu EAC nic nechybφ - integrovßn je dokonce WAV editor a vypalovacφ modul. Program toho sice umφ hodn∞, ale vy₧aduje takΘ urΦit² Φas pro zapracovßnφ. Pro zaΦßteΦnφky mß EAC k p°ipravenΘho asistenta. Ten automaticky konfiguruje hardware a LAME enkodΘr. U₧ivatel musφ nastavit pouze bitrate pro LAME, vÜechno ostatnφ jde samo.

Program vynikß schopnostφ integrovat externφ enkodΘry, p°edpokladem ale je, ₧e jsou k dispozici jako EXE soubor, p°φpadn∞ DLL soubor. EAC poskytuje p°edlohy pro vÜechny d∙le₧itΘ formßty jako AAC nebo Ogg Vorbis a dokonce pro bezztrßtovΘ komprimaΦnφ programy jako nap°. APE (viz. rßmeΦek). Do t∞chto p°edloh m∙₧e odbornφk zapisovat povely p°φkazovΘho °ßdku, co₧ umo₧≥uje plnΘ vyu₧itφ mo₧nostφ kodΘru.

Prßce s vφt∞zem testu
Jak dostat maximum z programu Exact Audio Copy
Vφt∞z testu, freeware Exact Audio Copy (EAC), mß v zßloze spoustu p°ekvapenφ. Pokusme se nynφ nastφnit, co vÜechno m∙₧ete s EAC provßd∞t.

P°φprava LAME enkodΘru
Stßhn∞te si LAME a ulo₧te ho. V EAC zadejte pod "Compression Options | External Compression" pomocφ tlaΦφtka "Browse" cestu k "lame.exe". U "Parameter passing schneme" vyberte "LAME MP3 Encoder". EAC m∙₧e prost°ednictvφm p°φkazovΘho °ßdku vyvolat enkodΘr a pou₧φt presets (p°edvolby). Tyto p°edvolby zaruΦujφ maximßlnφ vyu₧itφ bitrate p°i optimßlnφm zvuku. Zadejte p°φkaz pod "Additional command line options", nap°. "--alt-preset standard". Nejd∙le₧it∞jÜφ p°edvolby najdete v tΘto tabulce, "xxx" p°edstavuje libovolnou hodnotu:

Preset Pr∙m∞rn² bitrate
--alt-preset standard VBR 170-220 kbit/s
--alt-preset standard fast VBR 170-220 kbit/s
--alt-preset extreme VBR 220-270 kbit/s
--alt-preset extreme fast VBR 220-270 kbit/s
--alt-preset insame CBR 320 kbit/s
--alt-preset "xxx" po₧adovanΘ "xxx"
--alt-preset cbr "xxx" CBR "xxx"

EnkodΘry definovanΘ u₧ivatelem
EAC nedisponuje p°edlohami pro vÜechny enkodΘry. To platφ nap°. pro Musepack (MPC). Pokud chcete tento enkodΘr pou₧φt, musφte v menu "Compression Options | External Compression" pod "Parameter passing schneme" vybrat volbu "User Defined Encoder". U "Use file extension" zadejte "mpc" a pomocφ "Browse" nastavte cestu k souboru mppenc.exe, kter² si m∙₧ete stßhnout na adrese www.uni-jena.de/~pfk/MPP.
Pomocφ "Additional command line options" nep°edßte pouze preset p°φkaz enkodΘru, ale takΘ parametry pro vstupnφ a v²stupnφ data, nap°. "--standard %s %d". Nynφ Musepack enk≤duje WAV soubor a vytvo°φ MPC soubor ve stejnΘm adresß°i. Pro MPC m∙₧ete pou₧φt nßsledujφcφ parametry:

Preset Pr∙m∞rn² bitrate
--braindead nad 280 kbit/s
--insame nad 220 kbit/s
--xtreme 170-220 kbit/s
--standard 140-185 kbit/s
--radio 110-150 kbit/s
--thumb 55-90 kbit/s

EAC umo₧nφ plnΘ nastavenφ parametr∙ externφho kodΘru

Vy°azenφ audio ochrany proti kopφrovßnφ
EAC mß vlastnφ pomocnΘ prost°edky, jak prolomit ochranu CD, kterΘ na prvnφ pokus nebyly sprßvn∞ naΦteny. Nejprve vyberte pod "EAC | Drive Options | Extraction Method" "Secure Mode". Pod "Action | Detect Gaps" m∙₧ete nechat hledat EAC pauzy mezi stopami. Aby program rozpoznal zdßnlivΘ datovΘ stopy jako audio stopy, vyberte "Action | Detect TOC manually". PotΘ EAC prov∞°φ, co se skr²vß za TOC zßpisy a p°φpadn∞ je opravφ. Po obou akcφch by m∞l EAC zobrazit vÜechny audio stopy s jejich dΘlkou.

EAC: NalezenΘ skladby p°edà

a po vy°azenφ ochran proti kopφrovßnφ

S audio CD disky chrßn∞n²mi ochranou proti kopφrovßnφ si EAC poradφ nejlΘpe ze vÜech. Jen tento nßstroj toti₧ nabφzφ chytrß nastavenφ, kterΘ m∙₧e u₧ivatel pou₧φt proti trik∙m Key2Audio a ostatnφm. EAC je obzvlßÜt∞ dobr² p°i kopφrovßnφ track∙ 1:1. V "Secure Mode" EAC jeÜt∞ jednou otestuje vÜechna audio data, kterß pochßzejφ z CD. ┌mysln∞ zanesenΘ chyby Φtenφ, jako nap°. u ochrany proti kopφrovßnφ Cactus Data Shield, ji₧ nemajφ Üanci. Mß to ale jeden hßΦek - ripovßnφ kv∙li tomuto postupu trvß dΘle ne₧ u jin²ch MP3 nßstroj∙.

Workshop Cleanplus 4.0 - Jak dostanete hudbu z desek na PC
Digitalizovat hudbu z dlouhohrajφcφch desek nenφ slo₧itΘ. VÜe, co pot°ebujete, je gramofon, PC, zesilovaΦ a p°φsluÜn² software. Na p°φkladu Cleanplus 4.0 od Steinberg∙ (cca. 100 euro, www.steinberg.de) si ukß₧eme, jak propojit poΦφtaΦ s gramofonem, a jak pracovat s nßstrojem. Cleanplus mß k dispozici vlastnφ p°edzesilovaΦ. M∙₧ete ale pou₧φt takΘ normßlnφ hi-fi zesilovaΦ a potΘ sßhnout po levn∞jÜφ verzi Cleanplus 3.0 (cca. 40 euro).

1. Z LP do poΦφtaΦe - Nahrßvßnφ pomocφ p°edzesilovaΦe
Prvnφm krok je propojenφ PC s gramofonem. Vezm∞te p°edzesilovaΦ od Cleanplus 4.0 a napojte ho pomocφ kabelu s cinΦi na gramofon. P°edzesilovaΦ je nutno pou₧φt proto, ₧e u₧iteΦn² signßl vydßvan² gramofonem je velmi slab². Zemnφcφ vodiΦ gramofonu p°id∞lejte na kryt poΦφtaΦe. Tφm zabrßnφte ne₧ßdoucφmu Üumu. Dßle musφte propojit line-in vstup zvukovΘ karty s p°edzesilovaΦem, pou₧ijte dodßvan² propojovacφ kabel s jack konektorem.
Aby byl zajiÜt∞n p°φvod proudu pro p°edzesilovaΦ, p°ipojte ho pomocφ USB kabelu k poΦφtaΦi. Oba dva regulßtory na p°ednφ stran∞ p°edzesilovaΦe nastavte na "Mid". Tφm regulujete vstupnφ a v²stupnφ citlivost. M∙₧ete takΘ vybrat nastavenφ "Hi" nebo "Low", urΦujφcφ je kvalita v²stupu.
Nahrßvßnφ pomocφ hi-fi zesilovaΦe

Pokud chcete p°ipojit gramofon p°es normßlnφ audiozesilovaΦ, postupujte takto: Spojte pomocφ cinΦ kabel∙ gramofon s phono vstupem hi-fi zesilovaΦe. Dßle pomocφ cinΦ kabelu, kter² je ukonΦen konektorem jack 3,5 mm, propojte tape-out v²stup zesilovaΦe s line-in vstupem na zvukovΘ kart∞. Nic vφc ji₧ nenφ t°eba, staΦφ pod Windows ve vlastnostech zvukovΘ karty (mixeru) aktivovat line-in vstup. OznaΦte polo₧ku hßΦkem. Posuvn² regulßtor potΘ nastavte p°ibli₧n∞ na polovinu.

Propojenφ skrz hi-fi zesilovaΦ a p°edzesilovaΦ dodßvan² s Clean 4

2. Optimalizace nahrßvky pomocφ softwaru
A nynφ p°ichßzφ ke slovu Clean: Prove∩te zkuÜebnφ nahrßvku, abyste si ov∞°ili, jestli je vÜe sprßvn∞ nastaveno. Pokud zaznamenßte n∞jakß zkreslenφ, posu≥te v Cleanu posuvn² regulßtor pro vstup dol∙. Zkreslenφ zmizφ, ale signßl bude slabÜφ. Pokuste se nastavit regulßtor do optimßlnφ polohy. Pokud je signßl p°ijateln², spus¥te nahrßvßnφ. Klikn∞te v Cleanu na tlaΦφtko pro nahrßvßnφ. Pro optimalizaci nahrßvek z LP nabφzφ Clean spoustu restauraΦnφch funkcφ. Ka₧dou si m∙₧ete p°ed nahrßnφm vyzkouÜet a tak zjistit, kterß je pro vaÜi nahrßvku nejlepÜφ. JednotlivΘ funkce jsou popsßny nφ₧e:

AUTOCLEAN: Steinberg Cleanplus 3.0 pomßhß u₧ivateli p°i anal²ze jednotliv²ch audio titul∙. Tak mohou i laici najφt optimßlnφ nastavenφ pro svoji nahrßvku. Po anal²ze provede Cleanplus automaticky doporuΦenß nastavenφ nßsledujφcφch Φty° voleb. M∙₧ete je ale kdykoli manußln∞ zm∞nit, pokud budete chtφt. Zßle₧φ to takΘ na konkrΘtnφ skladb∞.
DECLICKER: Tato funkce odstra≥uje krßtkΘ pomlky, kterΘ se na LP deskßch Φasto vyskytujφ. B²vajφ zp∙sobeny elektrick²mi p°φstroji, kterΘ se b∞hem nahrßvßnφ hluΦn∞ spouÜtφ, nap°. lednice nebo osv∞tlenφ.
DECRACKLER: Koncentruje se na permanentnφ Üelest na pozadφ a spolehliv∞ ho odstra≥uje.
DENOISER: Odstra≥uje rovnom∞rn² Üum na pozadφ, kter² je u starÜφch nahrßvek patrn² a p∙sobφ ruÜiv∞. Tento Üum zp∙sobujφ takΘ mixß₧nφ pulty a efektovΘ p°φstroje.
DERUMBLER: Tento filtr o°ezßvß vÜechny frekvence pod 20 Hz a odstra≥uje Üum vznikl² mezi snφmaΦem zvuku a drß₧kou.

Takto pracuje Clean

M. Mandau, T. Baur, P. Zßkosteln²