V předchozím článku jsme si vysvětlili co je to kapesní počítač, jaké jsou jeho hlavní funkce a k čemu se dá použít. Jestliže jste se po jeho přečtení rozhodli, že kapesní počítač Vám může ulehčit práci, víte jak jej využít či jej prostě jen chcete, čtěte pozorně tento článek. Dozvíte se zde čemu věnovat pozornost před samotnou koupí a jak vybírat kapesní počítač.
Vždy když mám poradit někomu jaký si má koupit stolní počítač, tak se ptám kolik je ochoten obětovat peněz a co od počítače očekává. V oblasti kapesních počítačů bych pokládal podobné otázky jen poněkud specificky upravené. Jako první však musím uvést jednu podstatnou informaci:
Základní funkcí kapesního počítače je organizace schůzek, kontaktů a úkolů (angličtina zde používá zkratku PIM – Personal Information Managemet) a Vaší elektronické pošty. Samozřejmě k tomu přistupuje synchronizace těchto údajů s Vaším systémem na stolním počítači. Tyto funkce zvládá každý kapesní počítač, ať již se jedná o nejlevnější model či špičkovou novinku.
Klávesnice – ano či ne ?
Nyní je již důležité se rozhodnout mezi typem kapesního počítače: prvotní otázka tedy zní, zda vyžadujete klávesnici či nikoliv. Můj osobní názor je takový, že kapesní počítač s klávesnicí již není kapesní počítač. Rozhodně bych nechtěl nosit v kapse „cihlu“ o rozměrech kasírtašky pana vrchního. Na kapesním počítači si nejvíce cením malé hmotnosti a skladnosti, leč to je můj názor, se kterým se nemusíte shodovat.
Do značné míry jde i o to, zda chcete kapesní počítač používat primárně skutečně jako PIM nebo spíše jako menší a (většinou) levnější náhradu notebooku. Přece jen "psaní" na klávesnici je výrazně rychlejší a přesnější (i na nepříliš kvalitní klávesnici u Psion Revo lze bez větších problémů "udělat" dvěma prsty nějakých 160 až 180 znaků za minutu, což je pro normální smrtelníky na Palmech a PocketPC nedostižná meta). Nezanedbatelnou je i skutečnost, že logika práce s PDA bez klávesnice je hodně rozdílná oproti běžným PC, takže musíte počítat s tím že Vaše návyky z běžného PCčka přicházejí vniveč.
V případě, že je klávesnice pro Vás - i přes vyšší rozměry - nutná , věnujte pozornost nabídce Psionů či kapesním počítačům Hewlett-Packard Jornada řady 700. Z výrobků firmy Hewlett-Packard - v současné době používají operační systém Windows CE od firmy Microsoft, oba modely (HP Jornada 710 a 720) z této řady mají barevný displej o rozlišení 640 x 240 bodů. Uváděná cena modelu Jornada 720 je však 999 amerických dolarů, což již je cena docela slušného osobního počítače.
V nabídce Psionů se dá vybírat od levnějších modelů s černobílým displejem až po barevné modely s cenou zachovalého automobilu Škoda Favorit. Následující řádky popisují jednotlivé dostupné modely (všechny s "psioňáckým" operačním systémem EPOC):
Revo – malý kompaktní s klávesnicí a dotykovým displejem, 10 MB ROM a 8 MB RAM pro ukládání souborů, černobílým dotekovým LCD a rozhraním RS232 a IR.
Revo Plus – rozšířená verze Psionu Revo s dalšími 8 MB paměti RAM navíc.
Series 5 – Nabízí již možnosti pro rozšíření pomocí karet CF, 10 MB ROM, 8 MB RAM, dotykový LCD, klávesnici.
Series 5MX – Vylepšená verze Series 5. Nabízí klávesnici, dotykový display, 10 MB ROM a 16 MB RAM, komunikaci přes RS232 nebo IR, možnost rozšiřování kartami CF.
Series 7 – Nejnovější a nejvýkonnější model Psionu. Disponuje již barevný dotykovým LCD s 256 barvami, rozhraním RS232 nebo IR, rozšiřování pomocí CF nebo PCMCIA/PC Card, 16MB ROM, 16 MB RAM.
Klávesnici nechci ?
Jestliže jste se rozhodli, že klávesnice pro Vás není nutná a dáte raději přednost skladnosti a mobilitě pak Vás čeká další rozhodnutí. Nyní musíte zvolit platformu kapesního počítače. V současné době existují dvě hlavní platformy kapesních počítačů Pocket PC a Palm které dostaly název podle používaných operačních systémů.
Pocket PC – operační systém od společnosti Microsoft, který v současné době existuje ve verzi Pocket PC 2002. Dnes se již prodávají výhradně modely s barevným displejem (od 256 přes 4096 až po 65 536 zobrazitelných barev), přičemž rozlišení displeje je zde běžně 240 x 320 pixelů. Kapesní počítače s operačním systémem Pocket PC mají zabudovanou podporu multimédií (mikrofon a reproduktor) a dají se tedy využít pro přehrávání zvuku či naopak jeho záznam. Obrovskou výhodou je zde značná podobnost s operačním systémem Windows, který je dobře známý uživatelům stolních počítačů. Nevýhoda této platformy spočívá ve vyšších cenách přístrojů, které začínají někde okolo částky 15 000 Kč a ve vysokých nárocích na hardware, majících za následek větší rozměry a hmotnost přístrojů. Jak říká kolega, zabývající se prodejem PDA - "když mám Pocket PC s 16 až 32MB RAM, beru ho jako odpovídající Palmu s 8MB RAM".
Palm – tato platforma využívá operační systém Palm OS od stejnojmenné firmy Palm, Inc., poslední verze je Palm OS 4.1. Většina modelů v současné době nemá barevný displej, rozlišení většiny přístrojů je 160 x 160 pixelů. Zásadní výhoda ovšem spočívá v mnohem nižší ceně low-end modelů s Palm OS oproti přístrojům Pocket PC. Kapesní počítač s Palm OS koupíte již za částku od 7 000 Kč.
Nyní si trošku podrobněji proberme nabídku modelů pro jednotlivé platformy. Začneme nabídkou Palmů a potom se podíváme na Pocket PC. Předem však upozorňuji, že výčet rozhodně není kompletní, spíše se jedná o nejběžnější modely na českém trhu začleněné do cenových kategorií. No a podrobněji již na další stránce.