GPS navigace a mapy http://www.gpsweb.cz
Navigace:   Fortuna   Garmin   Haicom   Blaupunkt      Sledovßnφ:   Recorder   Lupus   Racar  
GPS - Ing. Ji°φ Bain, provozovna Dukelskß 38, 37001 ╚eskΘ Bud∞jovice, LAT 48° 58,021' N, LONG 14° 28,749' E (WGS 84), I╚O 70665508, DI╚ 077-5505070472, eBanka 343453001/2400, info@gpsweb.cz, +420 602814101. Mapa. Outlook-vizitkaVizitka.

Zaujaly Vßs mo₧nosti navigace, nebo lokalizace s vyu₧itφm GPS ? Pak je nejvyÜÜφ Φas na
bezplatnou a nezßvaznou praktickou ukßzku !

Autor: Ji°φ ╚ern², 3.7.2000


Zp∙sob prßce s GPS a mapou


RozÜi°ujφcφ se poΦet u₧ivatel∙ a aplikacφ globßlnφho navigaΦnφho systΘmu GPS dynamicky p∙sobφ na v²voj vlastnφho systΘmu a GPS p°ijφmaΦ∙. Posun k masovΘmu pou₧itφ systΘmu potvrzuje fakt, ₧e dnes nejprodßvan∞jÜφ kategoriφ p°ijφmaΦ∙ jsou malΘ kapesnφ p°φstroje, n∞kdy souhrnn∞ oznaΦovanΘ jako äoutdoorô. Tyto p°φstroje velikostφ a vzhledem p°ipomφnajφcφ b∞₧n² mobilnφ telefon jsou nejΦast∞ji v provedenφ s kompaktnφm odoln²m pouzdrem, integrovanou GPS antΘnou, napßjenφm na tu₧kovΘ baterie a p°ehledn²m displejem, kter² poskytuje aktußlnφ sou°adnice, rychlost a azimut pohybu.

V GPS p°ijφmaΦi lze tak spat°it vy·st∞nφ mnohasetletΘ snahy lidstva o tvorbu dokonalΘ navigaΦnφ pom∙cky, kterß bude p°esnß, spolehlivß, dostupnß a jednoduchß na obsluhu. Masov∞jÜφ nasazenφ technologie GPS vÜak s sebou nese riziko ÜpatnΘho a nekvalifikovanΘho pou₧φvßnφ p°φstroje, co₧ m∙₧e vΘst k vytvß°enφ r∙zn²ch polopravd a matoucφch informacφ od äzklaman²ch u₧ivatel∙ô. P°es zdßnlivou a ji₧ zmi≥ovanou podobu s mobilnφm telefonem, jsou nßroky pro pou₧φvßnφ tΘto technologie pon∞kud vyÜÜφ. Ovlßdßnφ p°φstroje je v∞tÜinou jednoduchΘ a intuitivnφ, ale oΦekßvß od u₧ivatele alespo≥ zßkladnφ navigaΦnφ a kartografickΘ znalosti. A na to je zam∞°en tento text.


Digitßlnφ mapy V GPS


V souΦasnΘ dob∞ se v segmentu outdoor GPS p°φstroj∙ profiluje n∞kolik samostatn²ch sm∞r∙ a trend∙. Nejvφc viditeln²m trendem je propojenφ GPS p°ijφmaΦe a digitßlnφ mapy. Tφmto krokem cht∞jφ v²robci maximßln∞ zp°φstupnit navigaci GPS ka₧dΘmu u₧ivateli bez jak²chkoli odborn²ch znalostφ. Celß myÜlenka je zalo₧ena na principu p°ehrßvßnφ digitßlnφch map na CD-ROM mΘdiφch v poΦφtaΦi do GPS p°φstroje. Nap°. firma Garmin nabφzφ v edici digitßlnφch map MapSource podrobnΘ digitßlnφ mapy jednotliv²ch stßt∙. U₧ivatel si na poΦφtaΦi oznaΦφ zßjmovΘ ·zemφ, p°ipojφ komunikaΦnφm kabelem GPS a p°ehraje p°φsluÜnß data. Nutnou podmφnkou u GPS p°φstroje je p°φtomnost p°ehrßvatelnΘ pam∞ti nebo v²m∞nnΘ datovΘ karty.

Z p°edchozφho odstavce by se dalo myln∞ p°edpoklßdat, ₧e u₧ nenφ pot°eba pracovat s kartografick²mi pojmy jako je sou°adnicov² systΘm, referenΦnφ elipsoid, apod., a ₧e k GPS navigaci terΘnu u₧ pak staΦφ pouze sledovat p°φstroj a obΦas zmßΦknout n∞jakΘ tlaΦφtko. Bohu₧el tak jednoznaΦnΘ to nenφ, existuje °ada omezenφ a problΘm∙, kterΘ omezujφ pou₧itφ digitßlnφch map jen pro Φßst b∞₧n²ch u₧ivatel∙. Na dynamick² v²voj GPS a dalÜφch podobn²ch technologiφ nestaΦφ v mnoha p°φpadech dostateΦn∞ pru₧n∞ reagovat proces p°evodu map do digitßlnφ formy. Jednak jde o Φasov∞ a finanΦn∞ rozsßhlou Φinnost, chybφ p°esn∞ definovanΘ prßvnφ prost°edφ (otßzka autorsk²ch prßv a licencφ) a nejsou jednoznaΦn∞ definovßny datovΘ struktury a standardy. Jedinou sv∞tlou vyjφmkou jsou dnes SpojenΘ stßty, kde lze dostat kvalitnφ, p°esnΘ a relativn∞ aktußlnφ digitßlnφ mapovß data.

Obecn∞ lze dnes na trhu nalΘzt nabφdku r∙zn∞ kvalitnφch a detailnφch digitßlnφch map. V drtivΘ v∞tÜin∞ p°φpad∙ se jednß o digitßlnφ atlasovΘ encyklopedie dopln∞nΘ multimedißlnφmi prvky a digitßlnφ autoatlasy. Jmenujme nap°. Microsoft Autoroute Explorer, Route 66 Φi Φeskou Geobßzi. TaktΘ₧ GPS v²robci vybavujφ svΘ vybranΘ modely podobn²m typem map. Obsahujφ schΘmatick² kompletnφ zßkres komunikaΦnφ sφt∞, zobrazenφ sφdel (Φasto i s poΦet obyvatel ni₧Üφm ne₧ 1000 obyvatel), vodnφ toky a plochy a °adu zßjmov²ch objekt∙ jako jsou benzinovß Φerpadla, parkoviÜt∞, restaurace, apod. Chybφ vÜak v²Ükopis (vrstevnice, k≤ty v²Ükov²ch bod∙) a spousta topografick²ch prvk∙.

Shrneme-li problΘm digitßlnφch map, je z°ejmΘ, ₧e dnes oslovφ p°edevÜφm kategorii lidφ majφcφ zßjem vyu₧φvat GPS p°edevÜφm pro autonavigaci. Tato skuteΦnost odrß₧φ ohromn² nßr∙st zßjmu o GPS v automobilovΘm pr∙myslu, v²robci navigaΦnφch p°φstroj∙ dnes proto soust°edφ hlavnφ zßjem do segmentu autonavigace.


Starß dobrß klasika: PapφrovΘ mapy


Kvalitnφ digitßlnφ mapa, obsahem a podrobnostφ na ·rovni turistick²ch map (nap°. Φesk²ch, kterΘ pat°φ mezi sv∞tovou ÜpiΦku) je dost vyjφmkou. U nßs mß dominantnφ postavenφ Klub Φesk²ch turist∙. Jeho edice turistick²ch map pln∞ pokr²vß naÜe ·zemφ v dostateΦn∞ podrobnΘm m∞°φtku 1 : 50 000, zßkres prvk∙ mapy je p°esn² a ve v∞tÜin∞ p°φpad∙ dostateΦn∞ aktußlnφ. Znßzorn∞nß sφt znaΦen²ch turistick²ch cest je sv∞tov²m unikßtem, snad ₧ßdn² jin² stßt tak dob°e a hust∞ vytvo°en² systΘm oznaΦen²ch stezek pro turisty nemß. Navφc mapy jsou v nov²ch vydßnφch od poΦßtku 90. let zp°es≥ovßny a dopl≥ovßny z odtajn∞n²ch verzφ vojensk²ch map. Jedin²m problΘmem je vztah Klubu Φesk²ch turist∙ (dßle jen K╚T) k digitalizaci map û sßm nic takovΘho neprovßdφ a proto₧e nemß zßjem poskytovat autorskß prßva, nenφ nic takovΘho u nßs k dispozici. N∞ko4lik zßstupc∙ komerΦnφho kartografickΘho sektoru (Kartografie Praha, Φi GeodΘzie ╚S) se sna₧φ vytvß°et vlastnφ produkty z jin²ch datov²ch zdroj∙, ale dφky ohromnΘ finanΦnφ, ΦasovΘ nßroΦnosti a dominantnφmu postavenφ K╚T, nabφzφ turistickΘ mapy pouze pro malß ·zemφ. JinΘ firmy jako nap°. SHoCart se sna₧φ situaci °eÜit specializacφ na ·zk² okruh zßkaznφk∙ (nap°. mapy pro orientaΦnφ b∞h, cykloturistickΘ mapy).


Zßkladnφ kartografickΘ know-how


Pro sprßvnΘ a efektivnφ vyu₧itφ spoluprßce GPS û mapa je vhodnΘ mφt alespo≥ zßkladnφ znalosti z oblasti kartografie, geodΘzie a navigace. Nejprve snad p°iblφ₧φme p∙sobnost disciplφn geodΘzie a kartografie. Oba obory spolu velmi t∞sn∞ souvisφ, zatφmco geodΘzie se zab²vß urΦovßnφm rozm∞ru a tvaru Zem∞ a jejφm podrobn²m zam∞°ovßnφm (nßvaznost na mapovßnφ), kartografie pak °eÜφ problΘm p°evodu t°φrozm∞rnΘ geodeticky urΦenΘ skuteΦnosti do roviny za podmφnky minimalizace zkreslenφ a dalÜφch d∙le₧it²ch faktor∙.

Oba obory dlouhodob∞ °eÜφ problΘm mnoha generacφ spojen² se snahou o co nejp°esn∞jÜφ znßzorn∞nφ skuteΦnΘ situace do map a dalÜφch model∙. Cel² problΘm zaΦφnß na skuteΦnosti, ₧e Zem∞ jako t∞leso je nepravidelnß matematicky exaktn∞ nedefinovatelnß. Povrch zemskΘho povrchu lze definovat pouze fyzikßln∞, na zßklad∞ znalosti pr∙b∞hu tφhovΘho pole. Takto modelovanΘ t∞leso (sm∞r tφhovΘ sφly je v ka₧dΘm bod∞ povrchu geoidu k n∞mu kolm²) se naz²vß geoid. KartografovΘ vÜak pot°ebujφ pro svΘ v²poΦty matematickΘ t∞leso, tak₧e muselo dojφt k urΦitΘmu zjednoduÜenφ nahrazenφm nepravidelnΘho geoidu matematick²m t∞lesem, kterΘ mu bude co nejvφce podobnΘ. NejΦast∞ji se pracuje tzv. elipsoidem, kter² vznikß rotacφ elipsy ve vÜech t°ech prostorov²ch osßch. Elipsoid jako t∞leso je geoidu hodn∞ blφzk², Zem∞ jako t∞leso je na obou p≤lech mφrn∞ zploÜt∞lΘ. Pro hrubÜφ v²poΦty s ni₧Üφmi nßroky na p°esnost se jeÜt∞ dß pou₧φt koule.

Elipsoidy se zaΦaly pou₧φvat od minulΘho stoletφ, kdy zaΦφnajφ rovn∞₧ vznikat prvnφ kartografickß dφla, zalo₧enß na solidnφch matematick²ch zßkladech. Definice elipsoidu se opφrß o rozsßhlß pozemnφ a astronomickß m∞°enφ, zßkladnφmi parametry jsou p°esnΘ dΘlky hlavnφ a vedlejÜφ poloosy elipsoidu a hodnota zploÜt∞nφ. Proto₧e provedenß m∞°enφ pro definici elipsoidu nebyla dostateΦn∞ p°esnß a hustß, musel b²t elipsoid napasovßn jen pro urΦitΘ ·zemφ na zemskΘm povrchu, mimo n∞j jsou hodnoty zkreslenφ na zkonstruovanΘ map∞ u₧ znaΦn∞ vysokΘ. Tφmto zp∙sobem vznikla °ada elipsoid∙, definovan²ch pro jednotlivΘ stßty, v lepÜφm p°φpad∞ pro Φßsti kontinent∙. U nßs je tak od minulΘho stoletφ pou₧φvßn Bessel∙v elipsoid, vojßci v rßmci celΘ VarÜavskΘ smlouvy pou₧φvajφ elipsoid KrassovskΘho.

╪ada nov²ch technologiφ v druhΘ polovin∞ 20. stoletφ p°inesla nov² pohled na definici elipsoidu. V²sledkem je definice a pou₧φvßnφ globßlnφch elipsoid∙, kterΘ jsou vypoΦteny tak p°esn∞, ₧e je lze pro v∞tÜinu aplikacφ pou₧φvat kdekoli na sv∞t∞. Nejznßm∞jÜφm zßstupcem je elipsoid WGS 84, kter² je zßrove≥ primßrn∞ vyu₧φvßn GPS systΘmem.

Druh²m zßkladnφm problΘmem je p°evod t°φrozm∞rnΘ reprezentace Zem∞ do roviny. Op∞t se to neobejde bez mnoha problΘm∙, nejd∙le₧it∞jÜφm faktem je nemo₧nost provΘst p°evod bez zkreslenφ. Je vÜak mo₧nΘ zkreslenφ minimalizovat Φi ·pln∞ potlaΦit pro Φßst ·zemφ. Dφky tomu se objevila °ada kartografick²ch zobrazenφ (v angliΦtin∞ projections) û matematick²ch vztah∙, kterΘ °eÜφ p°evod do roviny za r∙zn²ch podmφnek. Nap°. geodeti, kte°φ v p°evß₧nΘ v∞tÜin∞ m∞°φ hlavn∞ ·hly, pracujφ s tzv. ·hlojevn²mi zobrazenφmi, kterΘ nezkreslujφ ·hly. Krom∞ nich jeÜt∞ existujφ zobrazenφ nezkreslujφ plochy Φi n∞kterΘ Φßry (nap°. zßkladnφ polednφk, rovnφk Φi vÜechny rovnob∞₧ky). V∞tÜina map v civilnφm sektoru u nßs je zhotovena v zobrazenφ K°ovßkov∞, vojßci pou₧ili a stßle dßl pou₧φvajφ Gauss-Krⁿegerovo zobrazenφ. Pro WGS 84 je pou₧φvanΘ zobrazenφ UTM/UPS.

KonkrΘtnφ elipsoid a kartografickΘ zobrazenφ spoleΦn∞ definujφ sou°adnicov² systΘm, kter² u₧ivatel mapy vnφmß v podob∞ nejΦast∞ji ΦtvercovΘ sφt∞ sou°adnic, dφky kterΘ lze z mapy odeΦφtat sou°adnice vybran²ch objekt∙ Φi provßd∞t jakßkoliv jinß m∞°enφ na mapßch. Civilnφ sektor tak pracuje v systΘmu S-JTSK (Jednotnß trigonometrickß sφ¥ katastrßlnφ), vojßci pak v S-42. Stßle vφce pou₧φvan² je WGS 84, pou₧φvajφcφ stejnojmenn² elipsoid a p°φpadn∞ zobrazenφ UTM/UPS.


P°edeÜl² text jsem p°evzal z http://www.treknet.cz/art/clanek-tisk.asp?id=29.
Copyright ⌐ 1999-2000 TREKnet & Altair Software Production