M∞nivΘ barvy.
Na arch bφlΘho papφru vlo₧ kousek ΦervenΘho a nech na≥ n∞koho se chvφli dφvati. OdstranφÜ-li pak Φerven² papφr, bude se divßk domnφvati, ₧e vidφ kousek zelenΘho papφru.
NapiÜ n∞co Φern²m inkoustem na Φerven² papφr a nech za jasnΘho dne n∞koho na pφsmo to hled∞ti, i bude se mu zdßti zelen²m mφsto Φern²m. Bφl² papφr, p°ilepen² na ₧lutou st∞nu, zdß se za jasnΘho dne fialov²m.
Zav°i okenice tak, aby jen malinkou dφrkou vnikalo sv∞tlo, a pov∞s p°ed otvor zelenou lßtku, ve kterΘ jest mal² otvor. Skrze tento otvor zdajφ se stromy bφl²mi, obloha pak Φervenou. Zam∞nφ-li se lßtka ta za Φervenou, budou stromy zelenΘ, avÜak taÜky na st°echßch budou se zdßti bφl²mi.
Za svitu m∞sφce postav proti n∞mu tabuli a nedaleko tΘ stranou svφci ho°φcφ, aby svφtila tak, ₧e p∙sobφ stφn jako m∞sφc. P°ed tabulφ tou dr₧ t∞leso pr∙svitnΘ a vznikne dvojφ stφn. Ten, jej₧ dßvß m∞sφc a svφce oza°uje, bude zdßti ₧lutoΦerven²m, onen pak svφcφ zp∙soben² a m∞sφcem ozß°en² objevφ se v modrΘ barv∞. Kde se oba stφnovΘ spojφ, ukß₧e se Φern² bod.
PustφÜ-li kapku etherickΘho oleje, na p°. terpentinovΘho, na vodu, rozÜφ°φ se tato a objevφ se krßsnΘ a m∞nivΘ barvy. N∞kterΘ kyseliny, jako dusiΦnß, sirkovß aj., vydßvajφ v²pary barvy ΦervenΘ.