Upozornění: v některých případech lze do pole pro vyhledávání psát pouze tehdy, je-li nad appletem kurzor myši. Je to pravděpodobně důsledek funkce "Type ahead find" v novějších verzích Mozilly.
Zadejte slovo nebo více slov, které má program vyhledat. Program seřadí články s více výskyty slov přednostně. Implicitní logickou spojkou je nebo. Zadáte-li tedy Mandrake instalace, program se pokusí vyhledat všechny dokumenty nejprve s oběma výskyty a poté všechny, kde se vyskytuje každé slovo zvlášť.
Slovní spojení můžete vyhledat s pomocí uvozovek. Pokud tedy necháte vyhledat "Mandrake 9.0 beta 3", program najde jen ty dokumenty, kde se tyto slova vyskytují těsně za sebou.
Systém nehledí na velikost písmen - zadání Red Hat a red hat jsou ekvivalentní.
Slova můžete spojovat pomocí logických operátorů AND, OR, NOT a seskupovat pomocí závorek (pro určení priority operátorů) a uvozovek (do frází). Pozor, logické operátory musí být zapisovány velkými písmeny, jinak je systém bude považovt za hledaná slova. Příklad: (Mozilla OR MSIE) AND statistika.
Máte také možnost využít rozšířeného hledání:
- +slovo znamená, že slovo musí být ve výsledku obsaženo. Dotaz "redhat AND mandrake" a "redhat +mandrake" není ekvivalentem. "+" dává najevo, že toto slovo v každém případě ve výsledku být musí (mínus nesmí), kdežto AND je logická spojka. Použitím "+" tedy říkáte: vrať mi články, kde může být redhat a musí být mandrake. Ekvivalent "redhat AND mandrake" je tedy "+redhat +mandrake".
- -slovo znamená, že slovo nesmí být ve výsledku obsaženo
- znaky * a ? fungují jako zástupní žolíci, např. mandr*, nej*ější, ?ed ?at. Hvězdička zastupuje libovolný počet znaků. Otazník zastupuje právě jeden znak.
- pomocí konstrukce title:"" můžete hledat pouze v názvech článků, např. title:"debian"
- použítím konstrukce headlines:"" můžete hledat pouze v nadpisech (tagy <H1>, <H2>, <H3> atd.), např. headlines:"o firmě"
- pomocí modifikátoru ^ můžete zvýšit váhu hledaného slova, např. dotazem recenze^9 red hat říkáte, že vás zajímají dokumety s recenzí Red Hatu a důraz kladete na slovo recenze. Výpis výsledku pak bude seřazen jinak, než při použití dotazu recenze red hat.
- pomocí modifikátoru ~ můžete aktivovat fuzzy vyhledávání, např. číslo~ bude hledat slovo číslo a jemu podobná (čísla, čisla, čistá atd.)
- položením dotazu "instalace SuSE"~4 vyhledáte dokumenty, kde jsou mezi slovy "instalace" a "SuSE" maximálně 4 další slova (proximity vyhledávání).
- budete-li chtít vyhledat slova AND, OR nebo NOT a zároveň použít logické spojky, můžete použít alternativní zápis operátorů: &&, || a ! namísto AND resp. OR resp. NOT)
- pro zadání znaků + - & | ! ( ) { } [ ] ^ " ~ * ? : \ musíte přidat obrácené lomítko (např. \!)
Příklad 1
Hledáte něco o instalaci modemu, ale chcete vyloučit články věnující se ISDN.
Zadání: +instal* +modem -ISDNPříklad 2
Rádi byste si něco přečetli o hře LBreakout, ale nevíte přesně, jak se název píše.
Zadání: hra brakeout~Příklad 3
Potřebujete informaci o záhadném souboru /etc/passwd.
Zadání: /etc/passwdPříklad 4
Hledáte článek ze dne 26. 6. 2001.
Zadání: "26. 6. 2001"Příklad 5
Zajímáte se o články napsané Lukášem Zapletalem o jazyku Perl.
Zadání: "Lukáš Zapletal" AND perlNěkterá slova systém neindexuje, protože se vyskytují v (téměř) každém článku a jejich vyhledání prakticky nemá na výsledek žádný vliv. Tato slova se označují jako stop-words a jsou to zejména spojky, předložky a podobně (a, aby, protože...) a dále několik vybraných slov: root.cz, root, diskuse, článek, článku, články, autor, redakce, zprávičky, jiné, autora, sekce, související. Proto například na dotaz autor nedostanete žádnou odpověď.
Při prvním hledání je index načítán do paměti, takže odezva může být poněkud delší. Další vyhledávání jsou až do ukončení appletu (pozor, k ukončení a novému spuštění dojde i při znovunačtení stránky) výrazně rychlejší.