Design 24hodin denn∞
GIS v krizovΘm managmentu
2.2. 2001 - Schwarz Jaroslav

Oblast GISu ji₧ nenφ ve strojφrensk²ch, hutnick²ch a energetick²ch firmßch neznßm²m pojmem. Zdßnlivß nesluΦitelnost grafick²ch a databßzov²ch dat i v t∞chto firmßch se stala b∞₧nou realitou a troufßm si °φci, ₧e se o to velkou m∞rou zaslou₧ily i produkty Autodesku.

Jak se m∙₧e GIS uplatnit v hutnφ a strojφrenskΘ firm∞?
Abychom naÜli na tuto zßkladnφ otßzku odpov∞∩, zajeli jsme se podφvat do spoleΦnosti NOV┴ HUì û Projekce v Ostrav∞, kterΘ se poda°ilo vybudovat informaΦnφ systΘm pro krizov² management a havarijnφ plßnovßnφ. O historii a rozhodnutφ vybudovat geografick² informaΦnφ systΘm hovo°φ vedoucφ v²poΦetnφho st°ediska CAD Karel Bobek.

Zßklady tvorby digitßlnφ zßkladnφ technickΘ mapy spoleΦnosti NOV┴ HUì byly polo₧eny v pr∙b∞hu 80. let, kdy jsme geodetickΘ v²poΦty a ·dr₧bu databßze bodovΘho pole zpracovßvali na stolnφch poΦφtaΦφch firmy HP. S rozvojem osobnφch poΦφtaΦ∙ t°φdy PC zaΦßtkem 90. let jsme p°eÜli na tuto platformu a zaΦali jsme pou₧φvat AutoCAD R10. V polovin∞ devadesßt²ch let jsme zaΦali poci¥ovat nutnost p°ejφt na Windows platformu, na kterou jsme p°eÜli s v²jimkou naÜich geometr∙, kte°φ stßle pracovali s DOSovskou verzφ AutoCADu R10, proto₧e neexistoval vhodn² SW nßstroj pro ·dr₧bu map velk²ch m∞°φtek, kter² by nßm vyhovoval zejmΘna z hlediska velkΘho objemu pou₧φvan²ch dat. ZaΦali jsme proto hledat vhodn² systΘm a takΘ jsme cφtili pot°ebu svßzat grafickß data û mapu velk²ch m∞°φtek s databßzemi. Vzhledem k velkΘmu mno₧stvφ d°φve vytvo°en²ch DWG soubor∙ byla pro nßs otßzka kompatibility DWG formßtu hodn∞ d∙le₧itß. Autodesk naÜt∞stφ p°iÜel v prav² Φas s nov²mi produkty pro oblast GISu (AutoCAD MAP a MapGuide) a v roce 1999 jsme na tuto platformu p°eÜli. V rßmci ·kolu technickΘho rozvoje äBezeÜvß mapa NovΘ Hutiô jsme museli asi z 1200 polnφch nßΦrt∙ p°enΘst data, kterß jsme udr₧ovali ji₧ po mnoho p°edeÜl²ch let. Mapu jsme pom∞rn∞ komplikovan²m zp∙sobem p°enesli poloautomatick²m zp∙sobem do bezeÜvΘho formßtu. V tΘto chvφli jsme s v²sledkem spokojeni, proto₧e mßme k dispozici skuteΦn∞ bezeÜvou technickou mapu zßjmovΘho ·zemφ NovΘ Hut∞ zpracovßvanou v AutoCADu MAP. Pro p°edstavu jednß se o desφtky MB dat a kolem t°i sta tisφc entit. VÜechna data jsou sdφlenß na sφti vΦetn∞ sprßvy licencφ Autodesku. NaÜi geomet°i majφ p°φstupovß prßva pro zßpis, ostatnφ u₧ivatelΘ mohou data pouze Φφst. Data ze zßkladnφ technickΘ mapy ve formßtu DWG jsou pravideln∞ p°evßd∞na do grafickΘ databßze systΘmu GIS systΘmu MapGuide. Samoz°ejm∞, ₧e jeÜt∞ nejsme ·pln∞ spokojeni s topologiφ t∞chto dat a takΘ s mechanismem aktualizace mapy, ale postupn∞ se blφ₧φme k optimßlnφmu stavu.

Pokud u₧ivatel GISu hledß po₧adovanΘ informace, otev°e v prost°edφ intranetu NOV╔ HUTI p°φsluÜnou ·vodnφ strßnku GIS, zvolφ po₧adovanou mapu, zadß p°φsluÜn² dotaz a formou filtrovßnφ dostßvß odpov∞di. VÜe se d∞je p°es b∞₧n² internetov² prohlφ₧eΦ, ve kterΘm se grafickß data zobrazujφ pomocφ formßtu DWF a do p°φsluÜnΘho okna se naΦφtajφ textovΘ ·daje z databßze.

Od historie do reßlnΘ souΦasnosti a na co si dßt pozor?
Pokud vßs zajφmß, jak lze historickß data vyu₧φt do souΦasnosti, jak dlouho trvalo p°evedenφ vÜech dat do äBezeÜvΘ mapy NovΘ Hutiô a kde bylo kritickΘ mφsto p°i p°evodu historick²ch dat do MAPu, Φt∞te dßle.

Data vytvß°φme od poΦßtku 80. let. Postupn∞ jsme p°eÜli na platformu AutoCADu, kde Ülo ji₧ relativn∞ lehce data p°enΘst do MAPu. Nejvφc problematickΘ bylo obdobφ, kdy nebyl k dispozici AutoCAD MAP, proto₧e tak velk² objem dat jsme nebyli v prost°edφ AutoCADu schopni zpracovßvat. Data nßm pomohla p°evΘst externφ firma na zakßzku. MenÜφ problΘm byl v synchronizaci, proto₧e cel² tento proces probφhal n∞kolik m∞sφc∙, °ada p∙vodnφch materißl∙ byla pouze v naskenovanΘ form∞, to vÜe se muselo p°evΘst do digitßlnφ podoby. Na co by si u₧ivatelΘ m∞li dßt rozhodn∞ pozor, je zachovßnφ kompatibility grafickΘho editoru, kter² pou₧φvajφ. AutoCAD pou₧φvßme v pr∙b∞hu poslednφch deset