┌sp∞ch, kter² sklφzφ ka₧dß verze v²vojß°skΘho balφku Delphi, ka₧doroΦn∞ inspiruje (nejen) ΦeskΘ vydavatelskΘ domy k produkci publikacφ, je₧ se tomuto vizußlnφmu programovacφmu systΘmu v∞nujφ. Sv∞tlo sv∞ta tak spat°il i p°eklad ·sp∞ÜnΘ publikace Delphi 6 - p°φruΦka programßtora, pod nφ₧ je podepsßn Φtenß°∙m tΘto rubriky jist∞ dob°e znßm² Frank Eller. Vydavatel ΦeskΘ mutace tak vsadil na osv∞dΦenou kartu vydavatelskΘho domu Addison-Wesley.
╚tenß°e na vφce ne₧ 250 stranßch Φekß p°ehled vÜech v²znamn²ch mo₧nostφ Delphi verze 6.0. Od ·vodnφ kapitoly, v∞novanΘ popisu integrovanΘho v²vojß°skΘho prost°edφ a p°ehledu novinek verze 6.0, se autor plynule p°esouvß k v²kladu jazyka Object Pascal, jeho₧ zvlßdnutφ je pro v²voj aplikacφ nezbytnΘ. Nßsleduje popis drtivΘ v∞tÜiny komponent Visual Component Library. DalÜφ kapitoly se pak zab²vajφ popisem databßzov²ch a sφ¥ov²ch komponent, stranou zßjmu nenφ ponechßna ani problematika vlßken, v²jimek Φi v²voje vlastnφch komponent.
Pokud jste u₧ s Delphi m∞li tu Φest pracovat, jist∞ tuÜφte, ₧e podrobn² popis
tak rozsßhlΘho nßstroje lze do 250 stran vt∞snat jen st∞₧φ. Autor si to ostatn∞
ani nekladl za cφl; cφlem popisovanΘ p°φruΦky je uvΘst programßtora do danΘ
problematiky a b²t mu co nejvφce nßpomocen. Myslφm, ₧e tato filozofie mß n∞co
do sebe, v₧dy¥ referenΦnφch materißl∙ je (nejen) p°φmo v Delphi k dispozici
dostatek. Na Φtenß°e nejsou kladeny ₧ßdnΘ vstupnφ po₧adavky - staΦφ nezbytnΘ
algoritmickΘ myÜlenφ; pot°ebnΘ zßkladnφ konstrukce jazyka Object Pascal jsou
v textu dostateΦn∞ osv∞tleny.
Delphi 6 - p°φruΦka programßtora se mi lφbila a v°ele ji doporuΦuji vÜem, kdo cht∞jφ na Delphi 6 p°ejφt z konkurenΦnφch v²vojov²ch prost°edφ. Pokud vÜak pat°φte mezi ·plnΘ zaΦßteΦnφky v oboru programovßnφ, p°ipravte se na hutn² - avÜak Φtiv² - v²klad bez zbyteΦnΘ omßΦky.
Petr Vostr²
|