Ranish Partition Manager - rozhovor s autorem programu

Nßsledujφcφ text je v²sledkem mΘho e-mailovΘho rozhovoru a autorem programu Ranish Partition Magic, panem Mikhailem Ranishem. Pro up°esn∞nφ dodßvßm, ₧e naÜe komunikace probφhala koncem b°ezna tohoto roku.

ProΦ a kdy jsi zaΦal s v²vojem RPM?

Ve druhΘm roce studia na Vè jsem pot°eboval, aby mi b∞₧el na jednom poΦφtaΦi SCO Unix a Windows 3.11. JedinΘ, co mi Ülo, bylo nastavit aktivnφ oddφl. Znal jsem vÜak Assembler a v∞d∞l, jakΘ zm∞ny jdou d∞lat v MBR, tak₧e jsem si napsal vlastnφ mini boot manager a pro n∞j i jednoduch² instalaΦnφ program.

O n∞kolik let pozd∞ji se na fakult∞ otevφral kurz pro sφtovΘ administrßtory a jß jsem byl p°ijat jako asistent laborato°e. Pot°ebovali jsme p°epφnat mezi n∞kolika operaΦnφmi systΘmy a ze znßm²ch d∙vod∙ (penφze...) jsme necht∞li nic komerΦnφho (jako Norton Disk Editor nebo Partition Magic). Z tohoto d∙vodu jsem napsal jednoduch² editor MBR, je₧ vypadal podobn∞ jako Norton Disk Editor a poslal jsem jej na SimTel.

Jak je v²voj programu Φasov∞ nßroΦn²?

Kdy₧ jsem byl student, tak jsem v²vojem programu trßvil hodn∞ Φasu, ale nezdßlo se mi, ₧e by to bylo Φasov∞ nßroΦnΘ. Ale od tΘ doby, co jsem ₧enat² a zaΦal jsem pracovat, dßvßm do v²voje 1/10 p∙vodnφ energie a stejn∞ se mi zdß, ₧e to je Φasov∞ nßroΦnΘ ;-).

Jak² v²vojß°sk² systΘm pou₧φvßÜ.

VÜe d∞lßm ve Volkov Commanderu a Safonekov's Programmer Editoru. Tyto programy jsou sice vφce ne₧ 10 let starΘ, ale stßle jsou nejlepÜφ pro styl programovßnφ, je₧ provozuji. Obvykle mßm spuÜt∞no vφce relacφ VC pod Windows 98. Pou₧φvßm klasick² Make od Borlandu, BCC 5 a TASM 3. Nikdy jsem nepou₧φval GUI od Borlandu. V prßci pφÜu Win32 programy pos Visual C++ 6.0. K jejich editaci pou₧φvßm v²Üe uvedenou dvojici program∙, ke kompilaci pak pou₧iji VC++.

JakΘ kanßly pou₧φvßÜ pro distribuci RPM?

Nejd°φve SimTel, potom WinFiles, noNags, SoftSeek, ZDNet... N∞kolik poΦφtaΦov²ch magazφn∙ m∙j program uve°ejnilo takΘ na sv²ch CD.

P°ipravujeÜ portaci sv²ch program∙ na jinΘ platformy?

Rßd bych ud∞lal Win32 verzi, ale Φasu je bohu₧el mßlo. ProblΘm vidφm p°edevÜφm v tom, ₧e jak u Win32, tak u Linuxu jsou multitaskingovΘ systΘmy, kterΘ si chrßnφ p°φstup k disku. Musφm tedy zcela p°epracovat k≤d, podobn∞ jako n∞kte°φ Linux experti pφÜφ specißlnφ rutiny pro komunikaci s diskem Φi porty, a ze ästarΘhoô RPM vyu₧φt jen Φßst k≤du, t²kajφcφ se komunikace s Partition Table. Verze pro 32-bitovΘ Windows tedy vypadß dost nepravd∞podobn∞, proto₧e nikdo se v nich v podstat∞ nevyznß. Existujφcφ verze RPM pod Windows 9x pracuje.

A co PowerQuest /v²robce Partition Magicu/- kontaktovali t∞?

Zatφm ne.

Jakou Φßst programu bys rßd vylepÜil?

Rßd bych proΦistil k≤d a p°idal podporu pro editaci disku a hledßnφ ztracen²ch oddφl∙. Jsem vcelku spokojen s funkcemi, kterΘ jsou ji₧ v programu implementovßny, rßd bych se soust°edil na zlepÜenφ dokumentace s mnoha p°φklady ve stylu krok za krokem.

P°ipravujeÜ specißlnφ programy nebo dopl≥ky - nap°. ve stylu System Commandera?

Abych °ekl pravdu: se System Commanderem jsem nikdy nepracoval. Ud∞lal jsem ale grafick² boot manager, nad nφm₧ jsem strßvil hodn∞ Φasu. Ale nikdy nepracoval dob°e. Pak se mi do rukou dostalo XOSL a jß doÜel k zßv∞ru, ₧e se jednß o velmi zda°ilΘ dφlko, tak₧e se nemß cenu pokouÜet o n∞co podobnΘho. V souΦasnΘ dob∞ autor XOSL integroval m∙j boot manager do jejich programu, tak₧e lidΘ, kte°φ cht∞jφ lepÜφ boot manager odkazuji na XOSL.

JakΘ dopisy Ti chodφ od u₧ivatel∙? Jsou pouze pochvalnΘ, nebo se vyskytnou i opaΦnΘ nßzory?

V∞tÜina dotaz∙, kterΘ mi chodφ, jsou otßzky ve styku äJak mßm...ô Bohu₧el nemßm moc Φasu na dopisy odpovφdat, proto odkazuji pisatele na FAQ nebo archφv konference.

A na zßv∞r by naÜe Φtenß°e jist∞ zajφmalo, co d∞lß a jak trßvφ von² Φas autor RPM?

Je mi 32 let a vystudoval jsem poΦφtaΦovΘ v∞dy. V roce 1998 jsem se p°est∞hoval z New Yorku do Houstonu, jinak moje rodina pochßzφ z Ukrajiny. Nynφ pracuji jako programßtor pro Unix. Rßd Φtu sci-fi, m²mi oblφben²mi autory jsou Asimov a Clark. Mßm rßd humor a rßd taky pomßhßm zaΦßteΦnφk∙m s programovßnφm ;-).

D∞kuji za zajφmav² rozhovor!

Petr Vostr²