Jak a kdy zaΦφt hrßt ?


Kdy?
Kdy je ideßlnφ zaΦφt hrßt? Co nejspφÜ! Je to jako ve sportu - kdo chce b²t jedniΦka, profesionßl musφ zaΦφt, co nejd°φv. Kdo hraje od p∞ti let bude mφt v₧dy n∞jak² nßskok p°ed t∞mi, kter°φ zaΦnou pozd∞ji. Ono v podstat∞ Φlov∞k ani nemusφ zaΦφnat hrßt na kytaru. UΦenφ na jak²koliv nßstroj je v₧dy pro hrßΦe u₧iteΦnΘ, i kdy₧ t°eba pozd∞ji p°ejde na jin². Bude ji₧ znßt noty,stupnice,udr₧φ rytmus apod. ohu₧el v p∞ti letech se ke hranφ dostane mßlokdo vlastnφ p°iΦin∞nφm. Pokud opravdu tak brzy zaΦne, je to p°edevÜφm vytrvalostφ rodiΦ∙, kte°φ dφtko musφ ke hranφ dokopat (proto₧e ho to v∞tÜinou nebavφ). Pokud ho to ale pak bavit zaΦne, m∙₧e b²t rodiΦ∙m do smrti vd∞ΦnΘ. Te∩ si ale spousta kytarist∙ °ekne: jß zaΦφnßm teprve te∩, je mi Üestnßct, nechodil jsem ani do ₧ßdnΘ lidovΘ Ükoly um∞nφ - m∙₧e ze m∞ b²t dobr² kytarista, mßm v∙bec zaΦφt hrßt, nenφ ji₧ p°φliÜ pozd∞? Stejn∞ jsem se ptal i jß v Üestnßcti, kdy₧ jsem zaΦφnal.Pomohl mi kamarßd p°φslovφm "nikdy nenφ pozd∞" .Roky hranφ se toti₧ dohnat dajφ, je t°eba ale mφt k tomu chu¥, trp∞livost, v∞novat spoustu Φasu...cviΦit a cviΦit.N∞kolik dnes slavn²ch kytarist∙ zaΦφnalo relativn∞ pozd∞ - tak₧e ka₧d² mß Üanci.

Jak?
U kytarist∙ se p°edpoklßdß, ₧e na elektrickou kytaru p°eÜli z klasickΘ Üpan∞lky. I kdy₧ to tak v∞tÜinou je, nemusφ to b²t pravda ve vÜech p°φpadech. Jß sßm jsem nedr₧el Üpan∞lku v ruce, kdy₧ jsem zaΦφnal na elektriku.dokonce jsem se domnφval, ₧e hra na elektriku je tak odliÜnß, ₧e nebudu ani pot°ebovat um∞t akordy - a to jsem se celkem m²lil. I kdy₧ je hra na elektrickou kytaru odliÜnß ne₧ b∞₧nΘ tßborßkovΘ odrhovaΦky n a Üpan∞lce, p°ece jenom je to takΘ kytara tak₧e n∞kterΘ v∞ci budou spoleΦnΘ.Ka₧dopßdn∞ kdo p°esedlßvß ze Üpan∞lky mß v²hodu, a kdo hraje na elektriku stejn∞ se bude muset Üpan∞lkovskΘ techniky d°φve Φi pozd∞ji nauΦit (u₧ kv∙li toho, aby se nevymlouval, kdy₧ mu n∞kdo strΦφ do ruky Üpan∞lku a °ekne hrej).Tak₧e vÜem zaΦφnajφcφm kytarist∙m bych doporuΦoval nauΦit se n∞jak obstojn∞ na klasickou kytaru a pak p°esedlat.


I kdy₧ rocke°i na elektrickΘ kyta°e vyu₧φvajφ hlavn∞ s≤la a power akordy, sem tam pou₧ijφ i klasick²ch akord∙,n∞kdy tyto akordy zahrajφ rozlo₧en∞ po t≤nech ,ale po°ßd dr₧φ nauΦen² klasick² akord, Φasto se na elektrice vyu₧ijφ barrΘ akory Φi jejich zjednoduÜeniny, no a v plou₧ßcφch Φi pomal²ch pφsniΦkßch  (nap°. Nothing else matters-Metallica) se zas nevyu₧ije typickΘho "elektrickΘho" hranφ trsßtkem, ale vybrnkßvßnφ r∙zn²ch t≤n∙ vÜemi prsty pravΘ ruky (co₧ je op∞t technika vmnohem vφce pou₧φvanß na Üpan∞lce)

┌plnΘ  zaΦßtky
Vynechßm tedy zaΦßtky na Üpan∞lku a vrhnu se hned na elektrickou kytaru. P°edpoklßdß se znalost b∞₧n²ch akord∙, udr₧enφ rytmu (kytarista nesmφ p°i h°e zrychlovat nebo naopak zpomalovat - pomoci m∙₧e metronom nebo klepßnφ nohou, ideßlnφ je hra s bubenφkem, jde si i pustit klßvesy Φi v poΦφtaΦi program, kter² bude p°ehrßvat rytmy).DalÜφm p°edpokladem je dostateΦnΘ rozta₧enφ prst∙ - ka₧d² zaΦßteΦnφk mß dlouho problΘmy chytat akordy, ale to se v₧dy poddß, chce to jen cviΦit.Elektrika mß u₧Üφ krk ne₧ klasickΘ Üpan∞lky a ni₧Üφ dohmat, tak₧e by to p°i p°esedlßvßnφ nem∞lo Φinit potφ₧e.

Techniky
Kytaristi tedy v∞tÜinou zaΦφnaji dvojhmaty pak trojhmaty.To je zßkladnφ technika hry na elektriku.U rozta₧en²ch prst∙ jde tedy jen o zapamatovßnφ. Zßrove≥ je t°eba si osvojit hru trsßtkem. Druhou nejd∙le₧it∞jÜφ technikou je palm muting - tlumenφ.Je tedy t°eba se nauΦit hrßt s dlanφ(brnkajφcφ ruky) p°ilo₧enou na strunßch.ZpoΦßtku pomalu, pak se ·dery zrychlujφ. TakΘ s trsßtkem je nutno zaΦφt pracovat jinak - oboustrannΘ ·dery, tedy nahoru-dolu-nahoru-dolu....Pak se to zkombinuje s palm mutingem.Op∞t od pomal²ch ·der∙ k rychlejÜφm.Oboustrannß hra navφc s palm mutingem - taky to dost dlouho trvß na zvlßdnutφ - ruka se zadrhßvß ...Kdy₧ u₧ je i toto nacviΦeno je t°eba jeÜt∞ zkouÜet hrßt nepravideln²mi ·dery (nemyslφm mimo rytmus, ale mφsto  nahoru-dolu-nahoru-dolu t°eba nohoru-dolu-nahoru dolu dolu dolu nahoru - a sna₧it se tento sled dodr₧ovat a neplΘst se, vym²Ület dalÜφ, zrychlovat.Tφm je rytmika jak₧ tak₧ zvlßdnutß a zaΦφnajφ s≤la.Zde je t°eba podotknout, ₧e tady ji₧ je ka₧d² kytarista idividußlnφ. Do s≤l pat°φ spousta r∙zn²ch technik a hranφ stupnic, jedna z d∙le₧it²ch v∞cφ je ta, ₧e kytarista by m∞l mφt neustßle na pam∞ti, a¥ hraje trsßtkem oboustrann∞.Jednostrann∞ se toti₧ nedajφ n∞kterΘ techniky a rychlost zvlßdnout.

Noty.Ano Φi ne?
Spousta znßm²ch kytarist∙ v∙bec neznß noty (jde p°edevÜφm o metalisty - hrßΦe ve skupinßch, a to i v²znamn²ch). Na druhΘ strn∞, kdo chce b²t profφk je to pro n∞j nutnost.Navφc noty mohou Φasto poslou₧it k rozhodovßnφ o akordech, k zßpisu pφsn∞ atd. takΘ studiovφ, doprovodnφ kytaristi apod. se bez nich neobejdou.