RANDY RHOADS randy.rhoads.com

FanouÜci Ozzyho Osbourna jist∞ v∞dφ, o jak velmi nadanΘho kytaristu jde. Ostatnφ se to prßv∞ te∩ dozvφ........

Randy se narodil v St.John Hospital v Santa Monice v Californii 6.prosince 1956. Jako nejmladÜφ ze t°φ d∞tφ se dostal do extrΘmn∞ muzikantskΘho prost°edφ, nebo¥ oba rodiΦe byli uΦiteli hudby. Otec ovÜem opustil domov, jeÜt∞ ne₧ Randymu bylo 18 m∞sφc∙ a na jeho man₧elce Delores zbyla celß starost o rodinu. Od roku 1949 m∞la Delores hudebnφ obchod spojen² se Ükolou v Severnφm Hollywoodu /jmenoval se Musonia/ a tam zaΦal v Üesti a p∙l letech Randy brßt svΘ prvnφ hodiny kytary. Randy byl u₧ od maliΦka fascinovßn sv²m nßstrojem - pr² kutil n∞co se star²m Gibsonem svΘho d∞deΦka jeÜt∞ d°φve, ne₧ na n∞j dokßzal hrßt. UΦil se p°irozen∞ nejd°φve na akustickou kytaru, ale sotva se nauΦil pßr akord∙, hned dotφral na svou matku, aby mu koupila kytaru elektrickou. A tohle p°ßnφ se mu splnilo v osmi letech. Jeho prvnφ elektrickou kytarou byla semi-akustickß Harmony s f-otvory a prehistoricky vypadajφcφm tremolem a urΦit∞ byla v∞tÜφ, ne₧ on sßm.

Kdy₧ u₧ tuhle kytaru m∞l, hrßl Randy tolik, jak jen to Ülo. Ve skuteΦnosti to byl takov² blßzen, ₧e si bral kytaru vÜude s sebou, jen aby mohl vyu₧φt ka₧dou volnou chvilku ke cviΦenφ. Jeho matka, vidouc jeho pokroky, ho v tom jednoznaΦn∞ podporovala.

Ve dvanßcti letech zaΦφnal Randy projevovat zßjem o rockovou hudbu. Za meznφk lze pova₧ovat okam₧ik, kdy ho starÜφ bratr vzal na koncert Alice Coopera. Od toho dne se Randy rozhodl, kterou p∞Üinkou svΘho ₧ivota se dß. P°esto, ₧e matka m∞la rßda spφÜe klasickou hudbu, jako ka₧d² opravdov² odbornφk nem∞la pochybnosti o kvalit∞ rockovΘ muziky a nem∞la nic proti tomu, aby Randy bral lekce u svΘho uΦitele na kytaru. UΦitel se jmenoval Scott Shelly a navzdory faktu, ₧e to byl velice renomovan² odbornφk, p°iznal se panφ RhoadsovΘ, ₧e vÜechno, co mohl jejφho syna nauΦit, stihl za necel² rok. Talent mladΘho kytaristy rozkvΘtal stßle rychleji.
Randu Rhoads

Po lekcφch se Shellym se Randy dßl vzd∞lßval jamovßnφm a hranφm na sessionech. TakΘ jeho prvnφ ve°ejnΘ vystoupenφ m∞lo formu jam sessionu ve Stough Park v Burbanku. Randyho nejv∞tÜφm vzorem byl tehdy Leslie West / ze skupin The Vagrants, Mountain, West, Bruce and Laing/. A u₧ v∙bec se nevyh²bal inspiraci od takov²ch velikßn∙ jako jsou Ritchie Blackmore, B.B. King, Jonny Winter, Jeff Beck, Mick Ronson, a Ronnie Montrose /od Edgara Wintera, Montrose a Gamma/. Orientoval se i v klasickΘ hudb∞, blues-rocku a ve vÜech anglick²ch kytaristech 70.let, kte°φ pou₧φvali vibrßto levΘ ruky. V pozd∞jÜφch letech se nevyh²bal vlivu Michaela Schenkera, Billa Nelsona, Garyho Moorea, Allana Holdswortha, Pata Methenyho, Andy Summerse, Eddie Van Halena a Steve Lukathera. Zajφmav²m se jevφ pozd∞jÜφ Randyho prohlßÜenφ, ₧e vlastn∞ nevlastnil doma ₧ßdnou kytarovou desku - vÜechno ho to bavilo poslouchat na sessionech, na veΦφrcφch, v atmosfΘ°e änß°ezu".....

V Üestnßcti letech dostal mφsto uΦitele na kytaru v matΦin∞ hudebnφ Ükole a tuhle prßci d∞lal a₧ do doby, ne₧ ho zlana°il Ozzy Osbourne. Krom∞ toho, ₧e byl v²born²m kytaristou, byl takΘ velmi dobr²m uΦitelem, ke sv²m ₧ßk∙m byl otev°en² a p°ßtelsk², dφky Φemu₧ zφskal velkou klientelu a musel pracovat 6 dnφ v t²dnu a 8 hodin denn∞. Kdo trochu p°iΦichl k uΦitelstvφ, ten vφ, ₧e se to nedß moc dlouho vydr₧et. Samoz°ejm∞, jeho popularita vzrostla natolik, ₧e dostßval mno₧stvφ nabφdek na vedenφ kytarov²ch seminß°∙ v t∞ch nejv∞tÜφch hudebnφch st°ediscφch v zemi. Randy byl do povolßnφ uΦitele takov² blßzen, ₧e Φasto p°etahoval hodiny bez p°φsluÜnΘho p°φplatku. V∞tÜina jeho ₧ßk∙ byli neskuteΦnφ blßzni, kte°φ Üφleli, kdy₧ se mohli nauΦit oblφbenΘ Randyho licky, ale Randy byl zastßncem teorie, ₧e ka₧d² ₧ßk by m∞l zkouÜet a rozvφjet svou vlastnφ osobnost a sv∙j unikßtnφ styl.

Ve skupinßch zaΦal Randy p∙sobit od sv²ch 14 let /prvnφ skupina se jmenovala Violet Fox a hrßl v nφ i jeho starÜφ bratr Doug, um∞leck²m jmΘnem Kelle/, ale byly to v∞tÜinou formace äsousedskΘ", nic vß₧nΘho. V roce 1975 ale p°iÜel do Quiet Riot skupiny, kterß se dala dohromady kolem jßdra, kterΘ tvo°il Randy a jeho nejlepÜφ kamarßd Kelly Garni /bass/. Oba dva se kamarßdili od st°ednφ Ükoly v Burbanku a Randy uΦil Kellyho hrßt na basu. Kdy₧ se tito dva Üφlenci rozhodli, ₧e dajφ dohromady skupinu, nemohlo je nic zastavit. Zlana°ili jeÜt∞ Drewa Forsytha na bicφ a Kevina DuBrowa jako zp∞vßka a Quiet Riot byli na sv∞t∞..........

Po nazkouÜenφ pßr skladeb se skupina rozhodla vystoupit spoleΦn∞ s pßr dalÜφmi nad∞jn²mi kapelami v ned∞li ve Starwood West Ballroom v L.A.. Vystoupenφ dopadlo dob°e a kvartetu bylo nabφdnuto pravidelnΘ hranφ ka₧dΘ pond∞lφ. V relativn∞ krßtkΘ dob∞ a na velice horkΘ p∙d∞ hudebnφ scΘny L.A. si Quiet Riot sv²m vystupovßnφm nakonec zabrali i ·terky , pßtky a soboty. Popularita skupiny vzr∙stala. Kapela si zaΦala upev≥ovat svΘ vedoucφ status quo tak, ₧e tΘm∞° 4 roky hrßla nep°etr₧it∞ ka₧d²ch 14 dnφ v₧dy 3 noci za sebou po jednom klubu! Byly to ty nejpresti₧n∞jÜφ kluby v L.A. a kapela skuteΦn∞ m∞la co d∞lat - b∞₧n∞ hrßla 5 a₧ 6 krßt t²dn∞!

Dφky svΘ virtuozit∞ a nezam∞nitelnΘmu image /nosil stßle bφl² puntφkovan² kabßt/ byl Randy ji₧ od sam²ch poΦßtk∙ velice populßrnφ. B∞₧n∞ bylo na ka₧dΘm koncertu vid∞t spousty fanouÜk∙ obleΦen²ch jako on, n∞kte°φ dokonce napodobovali i jeho ·Φes. Kevin DuBrow jednou poznamenal: äRandy byl typem kytaristy, kterΘho cht∞la vÜechna d∞vΦata vid∞t a vÜichni chlapci cht∞li b²t jako on...". OvÜem navzdory faktu, ₧e se na konci 70.let stali Quiet Riot jednou z nejpopulßrn∞jÜφch skupin v Los Angeles /jejich konkurencφ na ₧eb°φΦku popularity nebyl nikdo jin², ne₧ Van Halen!!!/, nedokßzala skupina dlouho uzav°φt nahrßvacφ smlouvu pro celΘ U.S.A. Jist∞, mnoho d∙le₧it²ch lidφ z mnoha nahrßvacφch spoleΦnostφ se na n∞ chodilo dφvat, stßli tam namaΦkßni, ale k dohod∞ nedoÜlo nikdy. Nakonec management kapely uzav°el smlouvu s CBS Sony a skupina vydala dv∞ alba v zemi vychßzejφcφho slunce - äQuiet Riot I" /konec roku 1977/ a Quiet Riot II" /polovina roku 1978/.

Koncem roku 1977 se Kelly Garni rozhodl opustit skupinu a byl nahrazen Rudym Sarzo. Navzdory nedostatku zßjmu nahrßvacφho pr∙myslu v jejich vlastnφ zemi pokraΦovala skupina ve vφt∞znΘm ta₧enφ kluby celΘho L.A. a Randy jako kytarista rostl. AΦkoliv byli Quiet Riot extrΘmn∞ vytφ₧eni vystupovßnφm a zkouÜenφm, Randy nenechal svΘho vyuΦovßnφ ve Ükole. Pak p°iÜel rok 1979 a ten zm∞nil Randyho ₧ivot nav₧dy. Velikß p∞veckß osobnost Ozzy Osbourne, b²val² Φlen platinovΘ kapely Black Sabbath, se rozhodl zformovat vlastnφ skupinu pro sv∙j nov² projekt a zaΦal äΦmuchat" po L.A., ve snaze najφt kytaristu podle sv²ch p°edstav - a ty nebyly zrovna skromnΘ. Dlouho nemohl na nikoho p°ijφt, ale pak se stal zßzrak. Ve 2 hodiny rßno veÜel do dve°φ zkuÜebnφho sßlu studia chlapec s dlouh²mi blon∩at²mi vlasy a sv²m krΘmov∞ zbarven²m Gibsonem Les Paulem a jeho jmΘno bylo Randy Rhoads...

To, co se p°esn∞ stalo p°i tΘhle historickΘ a sv²m zp∙sobem rozpustilΘ audienci, odhalil Osbourne a₧ pozd∞ji. V tomto okam₧iku snad staΦφ °φci, ₧e Randymu nabφdli mφsto v Ozzyho kapele tΘm∞° okam₧it∞. Randy opustil studio, Ü¥astn², ale zmaten², proto₧e trΘmou byl nesoust°ed∞n² a st∞₧φ vyloudil t≤n......

Ozzy, pohßn∞n nadÜenφm z Randyho, rychle zlana°il Lee Kerslakeho /bicφ - ex Uriah Heep/ a Boba Daisleyho /basa - ex Chicken Shack, Widowmaker, Rainbow a Uriah Heep - pozd∞ji ho m∙₧eme vid∞t i u Garyho Moorea.../ a zamluvil si zkuÜebnu v L.A., kam by se mohla jφm nov∞ zformovanß skupina stßhnout. A zaΦalo se cviΦit a cviΦit na jejich debutovΘ album.

Nahrßvßnφ tohoto alba zaΦalo 22.3.1980 v Ridge Farm Studios v Surrey v U.K. Desku si sami produkovali, 20.5.1980 bylo nahrßvßnφ a mixovßnφ alba s nßzvem äBlizzard of Ozz" ·sp∞Ün∞ dokonΦeno a pak, v pr∙b∞hu zß°φ toho roku, byl Ozzyho prvnφ s≤lov² singl äCrazy Train" p°edveden nic netuÜφcφmu britskΘmu publiku. Rockovφ fanouÜci a kritici se hned sjednotili ve svΘm nßzoru - bylo to klasickΘ dφlo. Dφky vysokΘmu ohlasu, kter²m byl singl poct∞n, by bylo p°ekvapujφcφ, kdyby LP dopadlo jinak. A opravdu, pßr t²dnu po singlu vychßzφ debutovΘ LP a je p°ijato s jeÜt∞ v∞tÜφm nadÜenφm, ne₧ singl. Album vystoupilo v britskΘ hitparßd∞ na 15. mφsto - co₧ je vyÜÜφ umφst∞nφ, ne₧ obsadilo tehdy poslednφ album Black Sabbath. A kapela se rozhodla vyjet na turnΘ.

Jakmile byla zve°ejn∞na data pro Britßnii, byly kancelß°e zaplaveny ₧ßdostmi o vstupenky na koncerty. Ti, kte°φ to Üt∞stφ m∞li a dostali se na show, zklamßnφ nebyli, naopak, skupina byla mnohem lepÜφ na scΘn∞, ne₧ na vinylu. Na tomto turnΘ se zaΦala vyvφjet i zvlßÜtnφ divokß hudebn∞- scΘnickß spoluprßce mezi äÜφlencem" Ozzym a Üestistrunnou hv∞zdou. TurnΘ podpo°ilo i prodej LP. V ka₧dΘm m∞st∞, kterΘ skupina navÜtφvila, se den po koncert∞ prodej desek zdvojnßsobil. Po tomto dobytφ Britßnie skupina up°ela svΘ zraky na Ameriku - jedin² problΘm byl v tom, ₧e Osbourne navzdory ·sp∞chu ve svΘ zemi, nem∞l stßle ₧ßdnou smlouvu s vydavatelem v U.S.A.

Nakonec Ozzyho mana₧erka /hezkß a vitßlnφ Sharon Arden, kterß se pozd∞ji stala jeho man₧elkou/ zajistila distribuci v USA p°ed CBS. 65 000 dolar∙ zm∞nilo majitele a kontrakt zahrnoval i smlouvu pro dalÜφ album, i kdy₧ pouze v p°φpad∞, ₧e se prvnφ album bude p°ijateln∞ prodßvat. A Sharon, proto₧e byla nejen hezkß, ale i chytrß, rozhodla, ₧e si skupina dß zatφm pohodlnΘ prßzdniny, proto₧e v∞d∞la, ₧e brzo nastane obrovsk² kolotoΦ, kter² kapelu vtßhne vφce ne₧ na 2 roky na cesty. Koncem roku 1981 p°ijφ₧dφ skupina op∞t do Ridge Farm Studios, aby zaΦala prßce na svΘm druhΘm albu.

CBS je tedy pozvala na nahrßvacφ frekvence a Ozzy se zaΦal nudit: äTyhle v∞ci jsou prost∞ shromß₧d∞nφm velk²ch paruk bez tvß°φ, kterΘ se studen∞ usmφvajφ a potom ani ne za minutu zapomenou, ₧e existujeÜ. Abych to vÜechno o₧ivil, cht∞l jsem vypustit v pr∙b∞hu jednßnφ dva holuby. ProblΘm nastal, kdy₧ jeden z t∞ch chudßk∙ um°el a tak jsem se rozhodl ukousnout mu hlavu. Lidi kolem to dost konsternovalo, zvlßÜt∞, kdy₧ jsem vyplivnul tu hlavu na podlahu....!"

Tenhle typick² kousek Osbourneova Üφlenφ byl zachycen v detailu tiskov²m fotografem a po jeho zve°ejn∞nφ se zvedla takovß vlna publicity, ₧e o tom mluvil snad ka₧d² AmeriΦan.

Skupina ude°ila na Ameriku. Lφstky na vystoupenφ byly prodßny za n∞kolik hodin po jejich uvedenφ do distribuce. A co vφc, LP äBlizzard Of Ozz" se zaΦalo prodßvat v obrovskΘm nßkladu. Na konci lΘta 1981 bylo LP ocen∞no platinou /v U.S.A. to znamenß prodej 1 mili≤nu desek/ a skupina to stßle stvrzovala nabit²mi stadiony.

Randy zaΦal b²t tΘm∞° okam₧it∞ uznßvßn jako mimo°ßdn² talent a to jak publikem, tak i odborn²m tiskem. Koncem roku 1981 byl zvolen v anket∞ Φasopisu Guitar Player äNejlepÜφm nov²m talentem". Tato opravdu presti₧nφ cena /p°ed nφm ji zφskali Van Halen, Mark Knopfler, Robin Trower a Al DiMeola/ znamenala pro Randyho obrovsk² ·sp∞ch - v₧dy¥ ve dvou letech vystoupal od relativnφ neznßmosti k nej₧hav∞jÜφmu hardrockovΘmu talentu, kter² byl od dob Van Halena objeven.

Ozzyho prvnφ turnΘ po U.S. ·sp∞Ün∞ pokraΦovalo a Sharon vytßhla dalÜφ eso z rukßvu - uvedla LP äDiary Of Madman". Deska zφskala neskuteΦnou publicitu, zaΦala Üplhat po americk²ch ₧eb°φΦcφch a byla ocen∞na platinou ani ne za m∞sφc od vydßnφ!!!

Na tΘto desce se Randy vybiΦoval nejenom v technice s≤l, ale i ve stavb∞ a v aran₧mß s≤lov²ch part∙ do obrovskΘ v²Üe. Po pouh²ch dvou albech byl ji₧ definitivn∞ za°azen mezi uznßvanou kytarovou elitu rockovΘho sv∞ta.

Po vyΦerpßvajφcφch 7 m∞sφcφch se americkΘ turnΘ ch²lilo ke konci a skupina p°ijela do U.K., aby pokraΦovala na svΘm vφt∞znΘm ta₧enφ., AnglickΘ turnΘ bylo ale zruÜeno, proto₧e Ozzy se zrovna rozvßd∞l a vyΦerpßvajφcφ turnΘ po Americe mu nedalo zrovna moc p°φle₧itostφ k dobitφ baterek.

Randy zatφm ve voln²ch chvφlφch piln∞ cviΦil. Byl zvlßÜ¥ blßzen do klasiky a Φasto se zkouÜel tajn∞ vplφ₧it na vyuΦovßnφ a p°edvßd∞Φky klasick²ch kytarist∙. Bez ohledu na to, kde skupina zrovna hrßla, se Randymu v₧dy poda°ilo vypßtrat v tom mφst∞ n∞jakou hudebnφ Ükolu a zkouÜel se tam dostat na v²uku klasick²ch lekcφ. TakΘ strßvil mnoho Φasu studiem harmonie a teorie.

Po vßnocφch 1981 se skupina zaΦala ve zkuÜebn∞ p°ipravovat na druhΘ americkΘ turnΘ. Vzhledem k ohlasu prvnφho bylo plßnovßno jeÜt∞ bombastiΦt∞ji. Skupina si zamluvila vysokokapacitnφ stadiony a jejich scΘnickΘ vybavenφ a show m∞lo b²t jednφm z  nejp∙sobiv∞jÜφch, kterΘ kdy skupina jejich velikosti p°edvedla.

Lφstky na koncerty byly samoz°ejm∞ vyprodßny v extrΘmn∞ krßtk²ch Φasech - p°isp∞ly k tomu i dalÜφ skandßly Ozzyho /nap°. se v dom∞nφ, ₧e jde o poloz°φcenou Üpinavou ze∩, vymoΦil na kamennou souΦßst nßrodnφho pomnφku The Alamo.../. TurnΘ se °φtilo vp°ed a Randy mohl b²t pln∞ spokojen i s prodejem desek - ob∞ LP dosßhla dvojitΘho platinovΘho ocen∞nφ.

A potom p°iÜel b°ezen 1982.

Skupina cestovala v noci z Knoxville Tennessee do Orlanda na Florid∞, kdy₧ v 8 hodin rßno dorazil jejich autobus do cestovnφho depa. D∙vod k zastßvce byl ten, ₧e °idiΦ Andrew Aycock cht∞l vyheverovat autobus, aby se podφval na spodek vozidla. Depo bylo situovßno na obrovskΘm, prßzdnΘm poli, kde bylo i malΘ letiÜt∞ - spφÜe jenom p°istßvacφ drßha. 'RidiΦe Aycocka to inspirovalo k tomu, aby se prolet∞l /b²val d°φve profesionßlnφm pilotem/. Na vyhlφdkov² let vzal cestovnφho mana₧era Jake Duncana a klßvesßka Dona Aireyho /ten nahradil Lindsay Bridgewatera/. Jakmile se vznesli, Aycock zaΦal s letadlem p°edvßd∞t akrobatickΘ kousky. AΦkoliv se zdßlo, ₧e mß nad letadlem kontrolu, byly tu dva fakty, kter²ch si nikdo z Osbourneho t²mu nevÜiml - v pr∙b∞hu noci si Aycock vzal velkou dßvku kokainu /bylo to prokßzßno p°i pitv∞ / a za druhΘ mu byla jeho pilotnφ licence odejmuta u₧ p°ed Φasem kv∙li nehod∞, p°i nφ₧ zahynul jeden chlapec.

Po bezpeΦnΘm p°istßnφ se Jake a Don vyÜkrßbali z letadla a Aycock nabφdl let jeÜt∞ dv∞ma dalÜφm lidem, kte°φ byli v autobuse vzh∙ru - Randymu a 56letΘ ΦernoÜce jmΘnem Rachel Youngbloodovß, kterß se starala o kost²my a make up. Zdß se, ₧e Randy ani Rachel nelΘtali rßdi, ale byli n∞jak Aycockem p°esv∞dΦeni a nastoupili do letadla. A v tu chvφli byli jen minuty vzdßleni od zabitφ nesmyslnou akcφ jejich zdrogovanΘho pilota. Aycock se toti₧ z°ejm∞ rozhodl, ₧e nφzk²m letem nad autobusem probudφ celΘ osazenstvo - prost∞ stupidnφ a nesmysln² ₧ert, kter² skonΦil tragicky.

Podle sv∞dk∙ letadlo let∞lo nad autobusem a jedno z k°φdel zavadilo st°echu vozu, letadlo se vymklo kontrole a narazilo do jednoho z dom∙, situovan²ch za parkoviÜt∞m autobusu. Nßsledovala exploze a vÜichni lidΘ v letadle zahynuli. Stalo se to 19.3.1982 /v n∞kter²ch publikacφch se myln∞ uvßdφ datum 20.3./.

Randymu bylo teprve 25 let. Je pochovßn v San Bernardinu, v m∞st∞, kde byla vychovßna jeho matka. Nßhrobek je ozdoben jeho milovanou kytarou s inicißly RR. Od tΘ doby, co zem°el, je jeho hrob navÜt∞vovßn nejen rodinou a p°ßteli, ale takΘ obrovsk²m poΦtem fanouÜk∙. Jeho matka dodnes dostßvß dopisy, kterΘ jsou v∞novßny jejφmu synovi.

Stßle lze vid∞t fanouÜky v triΦkßch s Randym, stejn∞ tak odznaky a nßÜivky. Randy Rhoads odeÜel, ale urΦit∞ se na n∞j nezapomn∞lo. Potvrzuje to i neskuteΦn² zßjem o album äTribute", kterΘ p°iÜlo na trh v roce 1987, tedy p∞t let po Randyho smrti /₧ivΘ dvojalbum v klasickΘ sestav∞ - Osbourne, Randy, Sarzo a Aldridgeho/.

Podφvejme se na Randyho vybavenφ, p°edevÜφm kytary. AΦkoliv byl Randy Φasto vid∞t s Gibsonem Les Paul nebo Jacksonem ä₧ralokem", nejpopulßrn∞jÜφ kytarou ale v₧dy byla Φernobφle kostkovanß Flying V. Tento neobvykl² nßstroj navrhnul Randy a vyrobil ho kalifor≥an Karl Sandoval. Je tvarovßn jako Gibson Flying V, osazen je Schaller mechanikou a dv∞ma humbuckery, ka₧d² s potenciometrem t≤nu a hlasitosti, s klasick²m t°φpolohov²m p°epφnaΦem snφmaΦ∙. Krk Danelectro ze 60.let mß upravenou hlavu do tvaru hrotu Üφpu a kopφruje tak tvar t∞la. Hmatnφk je palisandrov², Üirok², s prostorem pro pohodln² action, vyklßdßnφ hmatnφku je provedeno ve tvaru prohnutΘho luku.

AΦkoliv vlastnil n∞kolik Les Paul∙, nejΦast∞ji se objevoval s krΘmov∞ bφl²m modelem. Zdß se, ₧e tuto kytaru mu dal vlastnφk zkuÜebny, kterou pou₧φvali Quiet Riot a byla to Randyho prvnφ ÜpiΦkovß kytara. Jedinou ·pravou bylo vyleptßnφ Randyho jmΘna na ΦernΘ ploÜe mezi snφmaΦi.

Poslednφm zmφn∞n²m typem kytar, kter² Randy pou₧φval, byl model Fying V v ·prav∞ äShark". Spolupracoval na n∞m spolu s Groverem Jacksonem - tento model je te∩ dostupn² u Jackson Guitars. Mß pr∙b∞₧n², 22 pra₧cov² javorov² krk a javorovΘ t∞lo, zmenÜenΘ pro usnadn∞nφ hry. Oba snφmaΦe jsou Seymour Duncan - model Distortion u kobylky a Jazz u krku. Randy vlastnil bφl² model s tremolem a Φern² bez tremola. Struny pou₧φval standardnφ GHS 010, obΦas dokonce 011 a trsßtko st°ednφ sφly.

Jako v∞tÜina hardrockov²ch kytarist∙ pou₧φval zesilovaΦe Marshall - v₧dy dv∞ 100 wattovΘ hlavy na sob∞.

Co se t²Φe efekt∙, Randy svou hru p°ikrßÜloval t∞mito pedßly: Cry Baby Wah Wah /klasickß zßle₧itost/, Roland Volume Pedal, MXR Stereo Chorus, MXR Distortion Plus, MXR Flanger, MXR desetipßsmov² grafick² equalizer a r∙znß echa. VÜechny tyto byly fixovßny.

ä.....Randyho hra byla sebejistß a univerzßlnφ - stejn∞ tak divokß jako kulturnφ, bolestivß jako trpφcφ duÜe, n∞₧nß, jako polibek and∞la. N∞kdy plynulß a svobodn∞ plynoucφ, jindy divokß a horeΦnatß. Jeho vysoko letφcφ kytara p°inesla do sv∞ta mΘ paranoi novou dimenzi." /Ozzy Osbourne/.

Na zßv∞r uve∩me kompletnφ Randyo diskografii:

1. Quiet Riot I /1977 - s Quiet Riot/

2. Quiet Riot II /1978 - dtto/

3. Blizzard Of Ozz /1980 - s Ozzym/

4. Mr. Crowley /EP britskΘ produkce se ₧iv²mi skladbami äMr.Crowley", äYou Said It All", äSuicide Solution"/

5. Diary Of Madman /1982 - s Ozzym/

6. Tribute /posmrtn∞ vydanΘ live 2LP s Ozzym/

 


from MUZIKUS