Historie NovΘ ╪φÜe

www.sweb.cz/lukas.krajicek/novarise

 

 M∞steΦko Novß ╪φÜe mß starobylou historii. D∞jiny obce souvisejφ velmi ·zce s d∞jinami klßÜtera premonstrßt∙, nelze vÜak stanovit s urΦitostφ, je-li obec starÜφ ne₧ klßÜter nebo vznikla-li teprve po jeho zalo₧enφ. NecelΘ 3 km od NovΘ ╪φÜe je vesnice ╚erven² Hrßdek, v 13. - 15. stoletφ sφdlo v²znamnΘho ÜlechtickΘho rodu, z n∞ho₧ pochßzel Markvart, spolu s chotφ Vojslavou zakladatel klßÜtera v roce 1211. Jim pat°ila jeÜt∞ takΘ tvrz s nßzvem "Hrad" v NovΘ ╪φÜi, v nφ₧ po roce 1220 sφdlili nßstupci Markvartovi; jeho bratr Olbram a syn Olbram∙v VilΘm. V polovin∞ 13. stoletφ se dovφdßme o druhΘm Markvartu a jeho man₧elce Ludmile z ╪φÜe, jejich₧ syn Markvart se op∞t pφÜe z Hrßdku. Jim pat°ila p∙vodn∞ Novß ╪φÜe se vÜφm zbo₧φm, pokud jφm neobda°ili klßÜter. Lze mφt zato, ₧e teprve po zßniku rodu a opuÜtenφ obou tvrzφ v ╚ervenΘm Hrßdku a NovΘ ╪φÜi byli obyvatelΘ novo°φÜÜtφ uvedeni v poddanstvφ klßÜtera, podobn∞ jako obyvatelΘ blφzk²ch vsφ od jeho zalo₧enφ. PodrobnΘ d∞jiny t∞chto poddansk²ch dob ve spojitosti pßn∙ z Hrßdku s klßÜterem novo°φÜsk²m a panstvφm telΦsk²m podßvß citovanß Vlastiv∞da moravskß ve zpracovßnφ Tirayov∞.

          P°iΦin∞nφm konventu byla obec ji₧ v roce 1363 pov²Üena na m∞steΦko /podle L. Hosßka ji₧ o 9 let d°φve/ a prop∙jΦeno jφ markrab∞tem Janem prßvo tr₧nφ. TakΘ m²to bylo v NovΘ ╪φÜI ji₧ v t∞chto dobßch. Druh² jarmark p°idal m∞steΦku v roce 1457 krßl Ladislav; originßl krßlovskΘho majestßtu z uvedenΘho roku i s krßsn∞ zachovalou krßlovskou peΦetφ je ulo₧en v jihlavskΘm Okresnφm archφvu. Oba tyto jarmarky potvrdil v roce 1557 krßl Ferdinand I., jeliko₧ pr² ". . . p∙vodnφ listiny se v minul²ch vojnßch ztratily . . ." Za krßle Rudolfa II. p°ibyl v roce 1591 trh t°etφ a obci bylo prop∙jΦeno prßvo na vybφrßnφ soudnφch poplatk∙ a pokut. Toto vÜe potvrdil poznovu v roce 1650 Ferdinand III. Majestßtem Marie Terezie z roku 1747 ud∞leno m∞steΦku prßvo na Φtvrt² trh, je₧to " . . . ohn∞m, vojensk²mi pochody a velk²mi poplatky velmi utrp∞lo . . ." VÜechny tyto majestßty jsou rovn∞₧ uchovßny v Okresnφm archivu.

          Obec za₧ila v minul²ch dobßch mnoho zlΘho vßlkami, po₧ßry i domßcφmi spory. Hned v roce 1278 zpustoÜily Novou ╪φÜi a jejφ okolφ pluky vφt∞ze na MoravskΘm Poli, Rudolfa HabsburskΘho, za svΘho ta₧enφ p°es Znojmo k Jihlav∞, podobn∞ poÜkodily m∞steΦko dva vpßdy husitskΘ /v roce 1423 a 1424/, nejh∙°e pak t°etφ ta₧enφ Husit∙ roku 1430, kdy byl i klßÜter pobo°en Prokopem Hol²m. VelikΘ Ükody v celΘm ÜirokΘm okolφ napßchala nedlouho nato vojska za vßlky MatyßÜe Korvφna s Ji°φm Pod∞bradsk²m v roce 1468; tehdy byla Novß ╪φÜe zcela vyplen∞na. TakΘ v neklidn²ch dobßch pob∞lohorsk²ch utrp∞lo m∞steΦko nemßlo, zvlßÜt∞ kdy₧ tam byl ubytovßn pov∞stn² Marradas se sv²mi dragouny, brzy za vßlek ÜvΘdsk²ch, pozd∞ji za vßleΦn²ch spor∙ Marie Terezie i v ta₧enφch napoleonsk²ch. Krom∞ svφzel∙ vßleΦn²ch a n∞kolika velk²ch po₧ßr∙ trp∞la obec nemßlo vlekl²mi, s menÜφmi p°estßvkami po 180 let trvajφcφmi spory a ₧alobami s klßÜterem o desßtky, roboty, prßva na r∙znΘ pozemky, va°enφ piva, Üenk pivnφ a vinn² apod.

           V roce 1686 nebylo v NovΘ ╪φÜi ₧ßdnΘho pustΘho gruntu, osedl²ch pak bylo v roce 69. V roce 1791 bylo zde 137 dom∙ s 854 obyvateli, v roce 1870 163 dom∙ s 1149 obyvateli, v roce 1910 198 topografick²ch Φφsel s 1129 obyvateli. Po roce 1945 poklesl pon∞kud duÜφ odst∞hovßnφm n∞kter²ch socißln∞ slabÜφch rodin do pohraniΦφ i odchodem jednotlivc∙ za nov²m zam∞stnßnφm. Katastrßlnφ arch vykazoval v roce 1910 785 ha pozemk∙. V tΘ dob∞ tu bylo 11 obuvnφk∙, 10 krejΦφch, 6 bednß°∙ a 6 truhlß°∙, 4 °eznφci, po 3 peka°φch, kovß°φch a klobouΦnφcφch, 2 kolß°i, sedlß°i, klempφ°i, zßmeΦnφci, ko₧eÜnφci, 1 hodinß°, sklenß°, °emenß°, holiΦ, malφ° pokoj∙, kamnß°, kominφk, Üvadlena, tesa°sk² mistr, stavitel a zahradnφk. Krom∞ toho tu jeÜt∞ bylo 7 hostinsk²ch, 5 kupc∙, 4 obchody st°i₧n²m zbo₧φm, i obchod ko₧emi a 3 zelinß°i.

 

 Ve st°edu 13. Φervna 1928 navÜtφvil pan president TomßÜ Garrigue Masaryk Novou ╪φÜi.

Cesta vedla ze Äidlochovic p°es T°ebφΦ do TelΦe, kde po uvφtßnφ byl v Hospodß°skΘ Ükole slavnostnφ ob∞d, pak po zastavenφ v NovΘ ╪φÜi pokraΦoval do Äeletavy a Moravsk²ch Bud∞jovic. KoneΦnΘ uvφtßnφ bylo v Jarom∞°icφch nad Rokytnou, kde se pozdravil s bßsnφkem Otokarem B°ezinou. 

     Äactvo zdejÜφch Ükol i okolnφch stßlo Üpalφrem na nßm∞stφ a provolßvalo "slßvu" mßvajφc mal²mi vlajkami a praporky. Mezi ₧actvem stßla d∞tskß drobotina z mφstnφ Ükolky a opatrovny, pak t∞lov²chovnß jednota Sokol, pak celΘ obecnφ zastupitelstvo, kanonie praemonstrßt∙ novo°φÜsk²ch, t∞lov²chovnß jednota Orel a jednota hasiΦ∙.

     Starosta obce p. Josef Marek dal pokyn zvednutφm ruky k zastavenφ auta, v n∞m₧ vedle p. presidenta sed∞l poslanec FrantiÜek Stan∞k a zemsk² president Dr. ╚ern². Auto zastavilo p°ed radnicφ a starosta p°edstoupil, podal p. presidentu ruku a °ekl: "Bu∩te nßm vφtßn pane presidente a promi≥te mi tu sm∞lost, ₧e Vßs zastavuji; uΦinil jsem tak jen na p°ßnφ zde stojφcφch obΦan∙, aby Vßs, pane presidente, mohli v naÜem milΘm m∞steΦku uvφtati a naÜφm vroucφm p°ßnφm jest, abyste nßm dlouhß lΘta zdrßv zachovßn b²ti rßΦil. Pan president odpov∞d∞l: "D∞kuji Vßm!" Äßkyn∞ 1. t°φdy obecnΘ Ükoly Jarmilka RybiΦkovß p°ivφtala p. presidenta krßtkou bßsniΦkou a podala mu kytici z luΦnφch, polnφch i zahradnφch kv∞tin v p∞knΘm vyÜφvanΘm ÜßteΦku. TakΘ za "Sokol" pozdravil p. presidenta Antonφn RybiΦka. Za kanonii praemonstrßt∙ a "Orla" vφtß p°evor P. Vav°inec Novotn², kde se zmi≥uje i o klßÜternφ knohovn∞. Pan President pod∞koval a zßstupci kanonie pravil: "U Vßs byl takΘ n∞kdy Äφdek; tφm vφm o NovΘ ╪φÜI; jako chlapci jsme b∞hßvali za nφm, kdy₧ p°ijel k nßm a byl bφle obleΦen."

     Pak zaΦal starosta provolßvat: "slßva panu presidentovi," co₧ obΦanstvo s jßsotem opakovalo a p. president odjφ₧d∞l k Äeletav∞. Domy byly ozdobeny chvojφm, v∞nci, kv∞tinami a prapory. Byl to opravdu s l a v n ²  d e n.

/Kronika/