Z╚U, Fakulta aplikovan²ch v∞d
Autor: Petr Vostr²

MΘ studium na FAVce (tak se jφ toti₧ nejen v Plzni °φkß) zapoΦalo v podstat∞ u₧ t²denφm p°φpravn²m kurzem z Matematiky. Podle m²ch informacφ je p°ipravovßn Katedrou matematiky ka₧d² rok a z vlastnφ zkuÜenosti vßm jej mohu jen doporuΦit - a nezßle₧φ na tom, na jakou technickou fakultu chcete jφt.
V prvnφm semestru vßs Φekajφ nßsledujφcφ p°edm∞ty:

Matematickß anal²za 1
V podstat∞ pokraΦovßnφ ΦtvrtΘho roΦnφku matematiky na gymnßziu. Probφrßny jsou posloupnosti, °ady, limity, funkce a na zßv∞r samoz°ejm∞ oblφbenΘ derivace a integrßly. Na prvnφ pohled tedy nic novΘho, ale ·rove≥ p°φklad∙ je dosti vysokß. V pr∙b∞hu semestru se pφÜφ 3 pφsemky (v dob∞ mΘho studia ka₧dß za 20 bod∙, zisk na zßpoΦet min. 10 bod∙ - to vÜak zßle₧φ na cviΦφcφm) - z ka₧dΘ m∙₧ete zφskat 2 body, kterΘ vßm jsou p°ipsßny ke zkouÜce. U nφ na hodnocenφ "dob°e" musφte uhßjit 26 z 30 mo₧n²ch bod∙, pokud chcete znßmku lepÜφ, tak je nutnΘ spoΦφtat volitelnΘ p°φklady (tuÜφm max. 10 bod∙). U tohoto p°edm∞tu doporuΦuji obez°etnost, hodn∞ lidφ "dφky" n∞mu konΦφ studium.

Lineßrnφ algebra
Alespo≥ pro mne ·plnß novinka - maticov² poΦet a jeho vyu₧itφ, lineßnφ vektorovΘ prostory, soustavy rovnic a jejich °eÜenφ atd. ZßpoΦet formou pφsemky na konci semestru. Zde doporuΦuji p°edtermφn, nutnost se vÜak uΦit v pr∙b∞hu semestru teorii - tΘ je opravdu dost.ZkouÜka probφhß formou pφsemky a osobnφho "pohovoru".

PoΦφtaΦe a programovßnφ
Zßklady programovßnφ v Pascalu (vyjma dynamick²ch datov²ch struktur, ty jsou probφrßny v letnφm semestru), hardware a software. Pro zßpoΦet je nutno vypracovat semestrßlnφ prßci a absolvovat pφsemn² test (teorie + oprava programu). ZkouÜka probφhß pφsemnou formou - za nßs se dopl≥oval vynechan² text do zdrojovΘho k≤du + teorie.

┌vod do filosofie
Sßm jsem byl tφmto p°edm∞tem dost p°ekvapen - na technicky zam∞°enΘ fakult∞ jsem ho neΦekal. Probφhß formou p°ednßÜek (cca 3 hodiny 1 x t²dn∞) a v mΘm p°φpad∞ jej vedl Φlov∞k z Fakulty humanitnφch studiiφ. Probφrajφ se tΘmata jako "╚lov∞k a sv∞t", "D∞jiny" apod. ZkouÜka je prßv∞ z t∞chto tΘmat formou osobnφho pohovoru. Docela zajφmavΘ.

Zßklady obecn∞ ekonomickΘ teorie
StruΦn∞ °eΦeno ·vod do ekonomie. V²uka probφhß formou p°ednßÜek (1 x za 2 t²dny) a cviΦenφ (op∞t stejn² cyklus). ZßpoΦet formou p°φklad∙ a teorie, zkouÜka taktΘ₧.

Zßklady bezpeΦnosti prßce
Pro prßci v laborato°φch v letnφm semestru je nutnΘ absolvovat test z vyhlßÜky Φ. 50/178 Sb. V²uka probφhß jednou za 14 dnφ formou p°ednßÜek a je zakonΦena testem - otßzky je vÜak mo₧nΘ sehnat. Zde bych pou₧il paralelu s testem v autoÜkole.

Seminß° diferencißlnφ poΦet
P°edm∞t dopl≥ujφcφ p°ednßÜky z MatematickΘ anal²zy. D∙raz je kladen p°edeÜφm na d∙kazy v∞t, kterΘ se na p°ednßÜkßch proberou. ZßpoΦet op∞t zßle₧φ na cviΦφcφm, jß jsem musel vypracovat asi 15 p°φklad∙, vetÜinou d∙kaz∙ tvrzenφ. Tento p°edm∞t je voliteln² (je ohodnocen 2 kredity), tak₧e jej nemusφte absolvovat.

Jazyky
P°i zßpisu si zvolφte jazyk, kter² chcete studovat - na v²b∞t jsou v podstat∞ vÜechny sv∞tovΘ. Jsou nabφzeny dv∞ ·rovn∞ - 3 a 5, p°iΦem₧ 5 konΦφ v letnφm semestru zkouÜkou. Pokud jste alespo≥ trochu jazykov∞ zdatnφ, tak doporuΦuji dßt rovnou 5, na drouhou stranu v²b∞rem 3 m∙₧ete nasbφrat kredity v podstat∞ zadarmo - za jazyk je krom∞ ·rovn∞ 6 pouze zßpoΦet. Do konce studia je nutno zφkat zkouÜku z jednoho jazyka + druh² jazyk na ·rove≥ 4.

T∞locvik
Op∞t voliteln² p°edm∞t. Na zaΦßtku semestru je nutnΘ se z∙Φastnit "Testu motorick²ch schopnostφ" (b∞h, skok, plavßnφ..) a podle n∞j je provedeno rozt°φd∞nφ do specializacφ. Prakticky to probφhß tak,₧e si vyberete 3 mo₧nΘ specializace (podle priorit) a po absolvovßnφ testu se dostanete s nejv∞tÜφ pravd∞podobnostφ na tu prvnφ zvolenou. Tento p°edm∞t je od druhΘho roΦnφku nepovinn². Katedra telesnΘ v²chovy tΘ₧ zajiÜ¥uje °adu kurz∙ (zimnφ, letnφ + speicalizaΦnφ), kter²ch se samoz°ejm∞ m∙₧ete z∙Φastnit - tady u₧ se vÜak platφ- a pokud vßs sport bavφ, tak zφskßte kredity v podstat∞ zadarmo.