Seminarky.cz, Sekce:╚esk² jazyk - mluvnice
SlohovΘ ·tvary a postupy


Slohov² postup = zp∙sob podßnφ, zpracovßnφ tΘmatu (pojetφ tΘmatu, °azenφ, rozvßd∞nφ tematick²ch slo₧ek, v²b∞r a uspo°ßdßnφ tomu odpovφdajφcφch jazykov²ch prost°edk∙) pro zpracovßnφ tΘho₧ tΘmatu lze zvolit r∙znΘ postupy

druhy slohov²ch postup∙:

InformaΦnφ - nejjednoduÜÜφ; podßvß fakta (co se kdy a kde stalo, stane), sd∞lenφ ve v∞cn²ch (mφstnφch, Φasov²ch) nebo formßlnφch souvislostech (nap°. abecedn∞)
Vyprßv∞cφ - podßvß d∞je, udßlosti, p°φb∞hy jako jedineΦnΘ; ·silφ o zajφmavost, nap∞tφ, nßzornost, pestrost; prßce s d∞jov²mi prvky (zachovßnφ sledu udßlostφ nebo retrospektiva, pou₧itφ rßmce ap.
Popisn² - vysti₧enφ vn∞jÜφch znak∙, p°φznaΦn²ch rys∙ objektu nebo d∞je (pracovnφho postupu; z°etel k Φßstem a celku, souvislostem; volba po°adφ popisu Φßstφ (od nejd∙le₧it∞jÜφho, nejznßm∞jÜφho, nebo zleva, zprava, shora, z urΦitΘho pevnΘho mφsta apod.)
CharakterizaΦnφ - vysti₧enφ vnit°nφch znak∙ objektu (osoby), a to p°φmo (konstatovßnφm), nep°φmo (doklad jednßnφ, prvky vypravovßnφ)
V²kladov² - vysv∞tlenφ podstaty jevu (nejen vn∞jÜφ znaky, ale i vnit°nφ vztahy, souvislosti, p°φΦinnΘ jevy)
┌vahov² - vyjßd°enφ nßzor∙ autora, zamyÜlenφ, hodnocenφ, srovnßvßnφ, vyvozovßnφ logick²ch zßv∞r∙; city a postoje; vyu₧itφ v²kladov²ch postup∙ (v odborn²ch tΘmatech) nebo vyprßv∞cφch (a um∞leck²ch dφlech)
V konkrΘtnφch projevech se Φasto spojuje nebo st°φdß, prolφnß vφce slohov²ch postup∙, nap°. v odborn²ch textech popisn², v²kladov² i vyprßv∞cφ postup (plynul² p°echod)

slohov² ·tvar = urΦit² konkrΘtnφ, vyhran∞n² typ jazykovΘho projevu, je uspo°ßdßn podle urΦit²ch pravidel a mß svΘ charakteristickΘ rysy. LiÜφ se ⁿ podle postup∙, na kter²ch jsou zalo₧eny:
- podle funkΦnφho stylu, v kterΘm jsou zpracovßny
- podle formy zpracovßnφ (pφsemnß, ·stnφ)
- podle poΦtu mluvΦφch (monolog, dialog)