Objektiv je optick² systΘm skladajφcφ se z ΦoΦek uspo°ßdan²ch do skupin, kter² mß vytvo°it co nejmΘn∞ zkreslen² obraz pozorovanΘho p°edm∞tu. Po₧adavek na minimßlnφ zkreslenφ je hlavnφm d∙vodem, proΦ se konstruujφ slo₧itΘ optickΘ soustavy s mnoha ΦoΦkami. Sv∞tlo usm∞rn∞nΘ objektivem dopadß na sv∞tlocitlivou vrstvu filmu, kde se obraz zaznamenß.
Ideßlnφ objektiv mß nßsledujφcφ vlastnosti:
Bohu₧el ideßlnφ objektiv neexistuje. Vady d∞lφme na monochromatickΘ a chromatickΘ (barevnΘ).
Do tΘto skupiny pat°φ vady, kterΘ sni₧ujφ ostrost nebo deformujφ obraz. Vady zp∙sobujφcφ deformaci obrazu ( deformaci rovin nebo prohnutφ p°φmek le₧φcφch mimo optickou osu) b²vajφ u v∞tÜiny objektiv∙ velk²ch znaΦek dostateΦn∞ kompenzovßny. Nemluvφme zde samoz°ejm∞ o levn²ch kompaktech, kterΘ mnohdy majφ ΦoΦky z um∞lΘ hmoty. V∞tÜφm problΘmem jsou vady, kterΘ zp∙sobujφ ztrßtu ostrosti.
ZjednoduÜen∞ lze °φci, ₧e tyto vady jsou zp∙sobeny tφm, ₧e rovnob∞₧nΘ sv∞telnΘ paprsky r∙zn∞ vzdßlenΘ od optickΘ osy protφnajφ optickou osu objektivu v r∙zn²ch mφstech. Tuto vadu lze korigovat optick²mi Φleny zvlßÜtnφho tvaru, kterΘ se naz²vajφ asphΘrickΘ . N∞kte°φ v²robci upozor≥ujφ na p°φtomnost t∞chto prvk∙ p°φmo v oznaΦenφ objektivu (Sigma pou₧φvß zkratku ASPH).
Tyto optickΘ prvky zvyÜujφ obrysovou ostrost, zlepÜujφ kvalitu na okrajφch obrazu a omezujφ p°esv∞tlenφ st°edu snφmku, kterΘ b²vß nejΦast∞jÜφ u Üiroko·hl²ch objektiv∙. Vyrßb∞jφ se r∙zn²mi technologiemi, kterΘ se liÜφ kvalitou a cenou:
Jsou nejdra₧Üφ, najdete je v profesionßlnφch objektivech jako Nikkor 20-35/2,8, Nikkor 28/1,4D nebo Minolta 17-35/3.5.
Jednß se o Φleny, kdy sklen∞nß ΦoΦka je vytvarovßna do asphΘrickΘho tvaru "nalepenφm" plastovΘho povrchu. Najdete je nap°. v Nikkoru 24-120/3.5-5.6D, Nikkoru 28-70/3,5-4, Sigmy 28-105/2.8-4 atd.
Vedle pou₧itΘ technologie zßvisφ rovn∞₧ na tom, kde je asphΘrick² Φlen umφst∞n. NejlepÜφ Üiroko·hlΘ objektivy majφ tento Φlen v p°ednφ skupin∞ ΦoΦek, z Φeho₧ plyne po₧adavek na v∞tÜφ pr∙m∞r a tudφ₧ i vyÜÜφ cenu. ZajφmavΘ je, ₧e jeden z nejlΘpe hodnocen²ch Üiroko·hl²ch zoom∙ Carl-Zeiss T 28-85/3.3 nemß asphΘrick² Φlen. Z toho je vid∞t, ₧e kvalita objektiv∙ je dßna p°edevÜφm konstrukcφ (druh, poΦty a zp∙sob jejich uspo°ßdßnφ ΦoΦek) a kvalitou provedenφ (p°esnost vybrouÜenφ a ulo₧enφ ΦoΦek, kvalita antireflexnφch vrstev atd.).
N∞kdy se m∙₧ete setkat s pojmem plovoucφ (floating) prvky. Slou₧φ k zlepÜenφ kvality zobrazenφ p°i zaost°enφch na nejkratÜφ vzdßlenosti - dochßzφ zde ke ztrßt∞ ostrosti zejmΘna na okrajφch obrazu. To platφ i u vysok²ch clonov²ch Φφsel. Tyto prvky jsou souΦßstφ kvalitnφch makroobjektiv∙ jako Minolta , Sigma EX 50/2,8, 100/2,8 nebo Minolta 200/2,8G. Najdete jej i v konstrukci superÜiroko·hlΘ Tokiny 17/3.5 ATX Pro. LevnΘ makroobjektivy jako nap°. 70-300/4-5,6 plovoucφ Φleny nemφvajφ. Proto ostrost zobrazenφ p°i zv∞tÜenφ 1:4 na minimßlnφ vzdßlenosti zaost°enφ neb²vß ideßlnφ.
ViditelnΘ sv∞tlo je slo₧eno z paprsk∙ r∙zn²ch vlnov²ch dΘlek, kterΘ se lomφ na rozhranφ vzduch/sklo pod r∙zn²m ·hlem. Tφm dochßzφ k rozkladu bφlΘho sv∞tla a vzniku barevnΘ t.j. chromatickΘ vady. Projevuje se to tak, ₧e na hranßch zobrazovan²ch objekt∙ se objevujφ r∙znΘ barevnΘ kontury.
Na Φernobφl²ch snφmcφch se tyto vady projevφ takΘ, ale neb²vajφ na snφmku tolik viditelnΘ.
Existujφ specißlnφ optickß skla, kde je rozdφl v ·hlu lomu minimßlnφ. Takov²m materißlem b²val v minulosti pouze monokrystalick² fluorid vßpenat², jeho₧ velkou nev²hodou je citlivost na vlhkost. V souΦasnΘ dob∞ tΘm∞° vÜichni velcφ v²robci objektiv∙ majφ technologie na v²robu nφzkodisperznφch optick²ch skel na bßzi silikßt∙, kde problΘm s vlhkostφ odpadß.
P°φtomnost t∞chto Φlen∙ si jednolivφ v²robci znaΦφ u sv²ch objektiv∙ r∙zn∞. Nikon mß ED skla, Sigma APO, Canon LD atd.. Tyto Φleny vedle minimalizace barevnΘ vady zlepÜujφ i ostrost a p°enost kontrast∙. Kvalita t∞chto Φlen∙ se u r∙zn²ch v²robc∙ liÜφ.
Poslednφ ·prava 6.6.2000
Andrej Macenauer
©2000 Fotoaparßt.cz