Tato otßzka je velmi p°ita₧livß a vyvolßvß vßÜnivΘ diskuse. Je zajφmavΘ, ₧e spousty lidφ dokonce doslova trpφ tφm, ₧e nemajφ tu pravou znaΦku. Tvrdφ, ₧e dokud nebudou mφt ten sprßvn² stroj, nemohou ud∞lat po°ßdnou fotku. Konkurence na trhu fotografick²ch p°φstroj∙ je tak velkß, ₧e Üpatn² p°φstroj si prost∞ nikdo nem∙₧e dovolit. P°esto ka₧dß znaΦka nabφzφ urΦitΘ v²hody a mß i slabÜφ mφsta. Podobn∞ jako u automobil∙ rozliÜujφ st°ednφ nebo ni₧Üφ st°ednφ t°φdu i u zrcadlovek je t°eba porovnßvat modely v p°φsluÜnΘm cenovΘm pßsmu. Cφlem tohoto Φlßnku je krßtce shrnout hlavnφ charakteristiky Φty° nejv∞tÜφch v²robc∙.
Canon mß vynikajφcφ systΘm automatickΘho zaost°ovßnφ, kter² je spojen s patentovan²mi ultrazvukov²mi motory, kterΘ najdete na objektivech s oznaΦenφm USM. DalÜφ jedineΦnou technologiφ, ve kterΘ vede je gyroskopickß stabilizace obrazu. Objektivy s t∞mito komponenty se oznaΦujφ IS (image stabilizer). Tato technologie vßm umo₧nφ fotografovat z ruky ve Üpatn²ch sv∞teln²ch podmφnkßch do Φas∙ zßv∞rky kolem 0.5 s bez pohybovΘ neostrosti. V testech objektiv∙ b²vß Φasto p°edsti₧en ve stejnΘ kategorii Nikonem. Kvalitnφ objektivy v²robc∙ jako Tokina, Sigma Φi Tamron b²vajφ na t∞chto t∞lech pomalejÜφ a hluΦn∞jÜφ, naleznete zde i nejv∞tÜφ poΦet stφ₧nostφ na kompatibilitu. Zßrove≥ jsou tyto objektivy pro Canon dra₧Üφ. Canon nenabφzφ v souΦasnΘ dob∞ ₧ßdnΘ pln∞ mechanickΘ t∞lo.
Canon asi nejlepÜφ volbou v p°φpad∞, ₧e se chcete specializovat nap°. na sportovnφ fotografii nebo fotografovßnφ zvφ°at, kde uplatnφte autofokus a IS.
Nikon mß vzhledem k ucelenosti °ad a kvalit∞ sv²ch objektiv∙ spolu s profi t∞lem jako F5 asi nejlepÜφ systΘm pro profesionßly. Na druhΘ stran∞ F60 nebo F70 ve srovnßnφ s konkurenΦnφmi t∞ly podobn²ch cen (Minolta 505si, Canon 300) zrovna p°φliÜ slavn∞ nevychßzejφ. F70 je z hlediska ovlßdßnφ nep°φjemnß. Nikon nabφzφ vynikajφcφ pln∞ mechanickΘ t∞lo FM2 do extrΘmnφch podmφnek, kde m∙₧ete pou₧φt svΘ autofokusovΘ objektivy samoz°ejm∞ pouze v manußlnφm re₧imu. To ve spojenφ s elektronick²m t∞lem F90x je urcit∞ vynikajφcφ pßr pro velmi nßroΦnΘ amatΘry. Nikon dr₧φ stßle stejn² bajonet objektiv∙, co₧ umo₧≥uje pou₧φvat starÜφ objektivy. B²vajφ vÜak problΘmy s m∞°enφm. StarÜφ autofokusovΘ objektivy urΦenΘ pro nap°. F601 nebo F801 na nov²ch t∞lech fungujφ omezen∞.
V p°φpad∞, ₧e nechcete utratit za t∞lo vφce ne₧ 20 000 KΦ, nenφ Nikon nejlepÜφ volbou.
K siln²m strßnkßm tΘto znaΦky pat°φ dobrß ovladatelnost, kvalitnφ m∞°enφ (14 segmentov² honeycomb pou₧φvan² v 800si a Dynaxu 9 vφt∞zφ v testech) a blesky. Jejφ blesk 5400HS se sm∞rn²m Φφslem 54, synchronizacφ a₧ 1/8000s a systΘmem dßlkovΘho ovlßdßnφ je ÜpiΦka. Minolta prohrßvß s Canonem v kvalit∞ autofokusu. Canon mΘn∞ p°ejφ₧dφ. V testech autofokus∙ Minolta 800si vychßzφ jen o velmi mßlo h∙° ne₧ Nikon 90X. Co se t²Φe ucelenosti °ad objektiv∙ je v porovnßnφ s Nikonem a Canonem slabÜφ. Jejφ G sΘrie je po strßnce optickΘ kvality urΦit∞ pln∞ srovnatelnß s ostatnφmi velk²mi v²robci, ale bohu₧el i trochu dra₧Üφ.
Na druhΘ stran∞ objektivy jin²ch v²robc∙ s Minoltou fungujφ bez problΘmu. Proto jsou ΦastΘ cenov∞ v²hodnΘ kombinace v²born²ch t∞l jako 600si nebo 800si s objektivy jako Sigma 80-210/2.8 nebo Tokina 28-70/2.6-2.8, kterΘ v optick²ch testech vychßzejφ v²born∞. V p°φpad∞, ₧e chce Minolta konkurovat ve vyÜÜφ st°ednφ t°φd∞ Canonu nebo Nikonu, musφ za stejnΘ penφze svß t∞la prost∞ vφce nadupat. Minolta nabφzφ za rozumnou cenu i sluÜnΘ mechanickΘ t∞lo X700. Bohu₧el vzhledem k jinΘmu bajonetu nelze nasadit autofokusovΘ objektivy z Dynax∙. Dynax 9 je profi t∞lo, kam Minolta nacpala svou nejlepÜφ technologii. I p°esto systΘm Nikonu a technologie Canonu jsou v profesionßlnφm segmentu pro nφ asi dost velkΘ sousto.
Z hlediska kompatibility se starÜφmi objektivy je na tom Pentax ze vÜech Φty° velk²ch znaΦek urΦit∞ nejlΘpe. Nenabφzφ v kinofilmovΘm formßtu ₧ßdnΘ vylo₧en∞ profesionßlnφ t∞lo. Na druhΘ stran∞ v kategorii amatΘrsk²ch model∙ MZ-5 nad Canonem EOS 5000 nebo Minoltou 303si vφt∞zφ. Jeho t∞la majφ ovlßdßnφ vychßzejφcφ z klasick²ch mechanick²ch jednook²ch zrcadlovek. Pentax mß na sv²ch objektivech asi nejkvalitn∞jÜφ anti-reflexnφ vrstvy (spolu s Zeissem), kterΘ jsou pro snφmky v protisv∞tle jedniΦkou.
Poslednφ ·prava 15.2.2000
Andrej Macenauer
©2000 Fotoaparßt.cz