Gimp versus Corel Photopaint

 

Programy na zpracovßnφ bitmapov²ch obrßzk∙ pod Linuxem

Dφky Gimpu 1.2.0 nepot°ebujφ u₧ivatelΘ Linuxu ani Windows ani Mac. Tomuto äpßnu divoΦinyô vÜak vyrostl zdatn² soupe° Photopaint 9 ze stßje Corelu. V souboji uspo°ßdanΘm Chipem budou stßt oba konkurenti proti sob∞.

InstalaΦnφ data obou program∙ jsou z d∙vodu velikosti umφst∞na na druhΘm CD, kterΘ je rovn∞₧ p°ilo₧eno k Chipu - CD Velk² frekvenΦnφ slovnφk poΦφtaΦ∙. Data hledejte v adresß°i Linux.

Na poΦßtku se v²vojem Gimpu zab²vali pouze dva programßto°i, ale nynφ, dφky otev°enΘ licenci GPL, na v²voji spolupracujφ stovky lidφ po celΘm sv∞t∞. Gimp se tak brzy stal p°φm²m konkurentem kvalitnφch komerΦnφch program∙. Podobn∞ jako konkurent od Corelu, je ovÜem pro operaΦnφ systΘm Linux zcela zadarmo. Photopaint pro Linux je ve svΘm jßd°e windowsovsk²m programem a pro jeho chod je t°eba pou₧φt program Wine jako emulßtor Windows. Tomu odpovφdß i jeho ovlßdßnφ. V testu se na mnoha mφstech neobejdeme bez srovnßnφ s programem Photoshop, kter² se stal na tomto poli standardem.

1. Nßstroje a barevnΘ palety

Gimp (hodnocenφ 3): Kdo odstartuje Gimp, bude zbyteΦn∞ Φekat na okno pozadφ. Mφsto toho uvidφme voln∞ se vznßÜejφcφ okna, kterß m∙₧e u₧ivatel libovoln∞ rozmφstit na obrazovce. VÜechny funkce lze volit p°φmo v hlavnφ nabφdce. Nßstroje se funkΦn∞ podobajφ gigantu Photoshop. Dvojit²m kliknutφm se dostaneme k mo₧nosti nastavenφ nßstroj∙. Mnohß tlaΦφtka dokonce spojujφ v∞tÜφ poΦet funkcφ. Tak nap°φklad tlaΦφtko pro nastavenφ m∞°φtka zahrnuje i otßΦenφ, st°ih a zkreslenφ do perspektivy. V nabφzen²ch efektech kreslenφ se objevujφ slabß mφsta - i kdy₧ si m∙₧e u₧ivatel se°izovat jednotlivΘ kreslicφ nßstroje jako je nßdobka se sprejem, Üt∞tec a tu₧ka, tak nabφdka Corelu je v tΘto oblasti v∞tÜφ. ZvlßÜt∞ v p°φpad∞ Üt∞tce Gimp v²razn∞ zaostßval, co₧ se ale od poslednφ verze v²razn∞ zm∞nilo. DalÜφ nßstroje lze doinstalovat p°idßnφm tzv. Extras balφku. Marn∞ vÜak hledßme mo₧nost pou₧itφ Üt∞tce pro vytvo°enφ efekt∙ solarizace nebo GaussovskΘho m∞kkΘho kreslicφho nßstroje. Jedin²m nßstrojem tohoto typu je mazacφ prst, znßm² takΘ z Photoshopu. Paletu je takΘ mo₧nΘ nakonfigurovat, ale ne s takov²m komfortem, jak² poskytuje Photopaint.

Photopaint (hodnocenφ 1): Obsluha nßstroj∙ je funkΦnφ a intuitivnφ. VeÜkerΘ nßstroje m∙₧ete vyjmout z masky a libovoln∞ je p°emφstit. Okno programu p∙sobφ ale pon∞kud p°epln∞n∞. K podpo°e kreslicφch funkcφ pou₧φvajφ jednotlivΘ nßstroje rozvinovacφ nabφdku, ve kterΘ jsou uvedenΘ dalÜφ funkce. Kdo si zvykl na povrchy, setkß se zde s n∞kolika p∞kn²mi funkcemi. Dobr²m dojmem p∙sobφ nap°φklad nßstroj stφn∙. U efekt∙ kreslenφ Üt∞tcem umφ editor simulovat velice dob°e vÜechny d∙le₧itΘ kreslicφ nßstroje. Volba barev pou₧φvß Üikovnou barevnou liÜtu, standardn∞ umφst∞nou na pravΘm okraji obrazu. Photopaint obsahuje ty d∙le₧it∞jÜφ palety, jako je nap°φklad paleta CMYK nebo rozliΦnΘ palety Pantone.
2. Efekty a nßstroje pro ostrou a pro m∞kkou kresbu

Gimp (hodnocenφ 1): I v oblasti efekt∙ nßsleduje Gimp sv∙j vzor Photoshop a mφsty jej i p°ekonßvß nov²mi a lepÜφmi zßsuvn²mi moduly (plugin). Efekty sahajφ od jednoduch²ch variant funkcφ m∞kkΘho kreslenφ a₧ ke komplexnφm funkcφm pro fraktßlnφ kompozici. Dech se vßm zastavφ nad efektem äGflare" (vzplanutφ), realizovanΘmu renderovacφm strojem a nabφzejφcφmu ÜirokΘ spektrum zajφmav²ch sv∞teln²ch reflex∙. Ve vÜech ohledech obsahuje Gimp ÜirÜφ paletu efekt∙, ne₧ jakou nabφzφ Photopaint. K tomu jeÜt∞ p°ib²vajφ moduly pro ScriptFu a PerlFu, co₧ jsou u₧ivatelsky definovatelnΘ dßvkovaΦe Φinnostφ. Tyto moduly lze napsat nebo i stßhnout na internetu.

Photopaint (hodnocenφ 2): Paleta efekt∙ je obsa₧nß a ·Φinnß, aΦkoliv kvantita nenφ vyvß₧ena kvalitou. Pokud jde o p∙sobivost jednotliv²ch efekt∙, mß u₧ivatel Gimpu vφce svobody. Photopaint Üel cestou vlφdn∞jÜφ k zaΦßteΦnφk∙m. Bohu₧el u mnoh²ch filtr∙ jsou jen malΘ mo₧nosti pro jejich nastavovßnφ a tφm i pro zφskßnφ dalÜφch prom∞n ve v²slednΘ prßci. Gimp v tΘto oblasti jednoznaΦn∞ sleduje cestu profesionßlnφho pou₧itφ.

3. Funkce vrstvy a kanßly

Gimp (hodnocenφ 3): Pro selektivnφ manipulaci s obrazem pot°ebujete mφt k dispozici vrstvy - tyto si m∙₧eme p°edstavit jako navzßjem na sob∞ le₧φcφ pr∙hlednΘ f≤lie. Zpracovßnφ vrstev je v Gimpu °φzeno z u₧ivatelskΘ ·rovn∞ p°esn∞ stejn∞ jako v Photoshopu. Kvalita efekt∙ je srovnatelnß s Photopaintem. Pou₧itφ vrstev zde sice nenφ ·pln∞ tak komfortnφ a rychlΘ, jsou ale lΘpe u₧ivatelsky definovatelnΘ a tφm jsou i bohatÜφ ve sv²ch variacφch. I v Gimpu najdete u₧ivatelsk² filtr pro vrstvy, tak₧e nap°φklad m∙₧e jedna vrstva dalÜφ vrstv∞ p°idat sv∞tlo nebo ji m∙₧e p°ekr²t. S barevn²mi kanßly a kanßly alfa zachßzφ Gimp stejn∞ suverΘnn∞ jako Photopaint. Bohu₧el Gimp nezvlßdß CMYK nebo jinΘ barevnΘ modely.

Photopaint (hodnocenφ 1): JednoduchΘ funkce vrstev, jakΘ mß Gimp, umφ Photopaint takΘ. Pouze vn∞jÜφ vzhled zpracovßnφ je pon∞kud odliÜn². V²hodu p°inßÜφ u Photopaintu jeho mo₧nost vytvo°enφ filtraΦnφ vrstvy. Tak lze realizovat efekty ve vrstvßch jako je nap°. polo₧enφ solarizace p°es obraz. Ale to jeÜt∞ nenφ vÜechno - krom∞ toho je mo₧nΘ filtraΦnφ vrstvy zm∞nit na b∞₧nΘ vrstvy a nap°φklad je nßsledn∞ osv∞tlit. Photopaint zvlßdß oba d∙le₧itΘ barevnΘ modely RGB a CMYK. Stejn∞ dob°e jako Gimp zpracovßvß Photopaint barevnΘ kanßly a alfa kanßly.

4. Zpracovßnφ obrazu pro Web

Gimp (hodnocenφ 1): Gimp mß k dispozici skupinu specißlnφch funkcφ pro pot°eby internetovΘ sφt∞. Pro zkrßcenφ Φasu stahovßnφ m∙₧ete komfortnφm zp∙sobem snφ₧it rozsah palety zpracovßvan²ch obraz∙ a tedy jejich velikost. Krom∞ toho Gimp p°i zßznamu obrazu do formßtu JPG nabφdne p°edb∞₧nou ukßzku v²sledku se znßzorn∞nφm vlivu nastavenΘho stupn∞ komprese na obrßzek a se spoΦφtan²m ·dajem velikosti zφskanΘho datovΘho souboru. Na sφti Web se s oblibou pou₧φvajφ obrazovΘ mapy, tedy obrazy s aktivnφmi klikacφmi oblastmi. Gimp tyto mapy tvo°φ pomocφ pluginu - u₧ivatel ve vlastnφm okΘnku programu pomocφ jednoduch²ch geometrick²ch nßstroj∙ urΦφ aktivnφ oblast a oznaΦφ ji. Potom zadß cφlovou adresu a pop°φpad∞ dalÜφ ·daje, kterΘ program zaznamenß do souboru HTML. Program Gimp slou₧φ takΘ pro tvorbu oblφben²ch animacφ GIF. Vrstvy se p°itom pou₧φvajφ pro jednotlivΘ stupn∞ vytvß°enΘ animace.

Photopaint (hodnocenφ 1): Stejn∞ jako u Gimpu jsou i u Corelu k dispozici filtry pro redukci palety barev a nastavenφ stupn∞ komprese JPG. U klikacφch map - jde Photopaint jinou cestou - tvo°φ je v novΘ vrstv∞. Forma v²b∞ru se proto m∙₧e uspo°ßdat variabiln∞jÜφm zp∙sobem. Animace GIF se s pou₧itφm modulu Web-Publisher mohou vyrßb∞t komfortn∞ a rychle, jako tomu je u Gimpu. Souboj na webu konΦφ tedy nerozhodn∞.

5. Import datov²ch soubor∙ a automatizace

Gimp (hodnocenφ 2): Gimp otevφrß 32 druh∙ obrazov²ch formßt∙, mezi nimi i ty nejd∙le₧it∞jÜφ jako jsou JPG, GIF, PNG, BMP, PSD, TIF a PSP. Dovede takΘ sprßvn∞ naΦφst obrßzky z Photoshopu (PSD) - vΦetn∞ informacφ o vrstvßch - a zpracovat je. Zßznam ve PSD je mo₧n² dφky novΘmu pluginu, kter² ale nenφ souΦßstφ instalace. Krom∞ toho m∙₧ete skenovat p°es rozhranφ SANE (obdoba Twain z Windows). AutomatizovanΘ zpracovßnφ bude u Gimpu pracovat jen v tom p°φpad∞, pokud si napφÜete p°φsluÜn² podprogram v jazyce ScriptFu.

Photopaint (hodnocenφ 1): Photopaint umφ Φφt a zapisovat (!) vÜechny d∙le₧itΘ formßty, vΦetn∞ formßtu PSD pro Photoshop. Ke skenovßnφ lze pou₧φt rozhranφ SANE v Linuxu. Na rozdφl od Gimpu nabφzφ Photopaint k pou₧itφ velmi dob°e °eÜenou automatizaci prßce. Pomocφ pluginu m∙₧e u₧ivatel vyznaΦit po₧adovanΘ soubory a potom je editovat v jednom procesu zpracovßnφ. U₧ivatel m∙₧e navolit jednoduchou zm∞nu formßtu zaznamenan²ch soubor∙, nebo m∙₧e na vÜechny obrazy aplikovat jeden anebo n∞kolik efekt∙.


Na zßv∞r: Podle souΦasnΘho srovnßnφ je Corel o n∞co lepÜφ

  Souboj bitmapov²ch program∙ pro zpracovßnφ obraz∙ pod Linuxem nemß jasnΘho vφt∞ze. Oba programy majφ svoje silnΘ i slabΘ strßnky a jsou zam∞°enΘ na jinΘ oblasti aplikacφ. Na zßklad∞ mnohostrannosti Photopaintu bychom tento program vyhodnotili jako zda°ilejÜφ, co₧ ovÜem p°i rychlosti v²voje Gimpu m∙₧e platit t°eba jen p∙l roku.

  Gimp bychom oznaΦili jako ruΦnφ nßstroj pro dovednΘ °emeslnφky - kdo se s tφmto nßstrojem nauΦφ zachßzet, hodn∞ toho zφskß. V oblasti efekt∙ je Gimp o ÜpiΦku nosu p°ed soupe°φcφm Photopaintem. Krom∞ toho Gimp pracuje v²razn∞ rychleji, co₧ je rozhodujφcφ pro u₧ivatele se slabÜφm poΦφtaΦem.   

  Dφky pou₧itφ emulace Wine je mo₧nΘ Photopaint provozovat pouze na siln∞jÜφch strojφch (v testech se nßm editor hned dvakrßt odporouΦel s windowsowsou hlßÜkou). Corel p°edstavuje program pro kreativnφ, ale v technickΘ oblasti mΘn∞ zb∞hlΘ, u₧ivatele. M∙₧e se pochlubit standardnφmi i inovativnφmi funkcemi, dokß₧e zabodovat hlavn∞ p°i prßci s vrstvami a kanßly. Photopaint jednoznaΦn∞ vφt∞zφ v oblasti p°edtiskovΘ p°φpravy (Pre-Press).


 

Produkt : Gimp 1.2.0 pro Linux Corel Photopaint 9
pro Linux
Po°izovacφ nßklady : zdarma zdarma
Auto°i : Peter Mattis, Spencer Kimbel a dalÜφ Corel
Internetu : www.gimp.org linux.corel.com
Mo₧nost zφskßnφ : sta₧enφ z internetu (11 MB zdrojovΘho k≤du) sta₧enφ z internetu (asi 90 MB binßrnφch soubor∙)
U₧ivatelskß p°φruΦka : soubor ve formßtu PDF (kompletnφ p°φruΦka 924 stran) http://manual.gimp.org pomoc on-line, v²ukov² program HTML
Minimßlnφ konfigurace: Pentium 133, 16 MB RAM, 50 MB volnΘho mφsta na pevnΘm disku, jßdro Kernel 2.2, Xfree VGA Pentium 200, 64 MB RAM, 170 MB volnΘho mφsta na pevnΘm disku, jßdro Kernel 2.2, glibc 2.1, Xfree SVGA
DoporuΦenß konfigurace: P-200, 64 MB RAM, Xfree s grafick²m rozliÜenφm 1024 * 768 a s barvami 24 bit∙ PII/400, Xfree s grafick²m rozliÜenφm 1024 * 768 a s barvami 24 bit∙
NaΦtenφ 10 MB obrßzku: 1 a₧ 2 sekundy 6 a₧ 7 sekund
Test ·pravy obrßzku 0,25 a₧ 0,5 sekundy 1 a₧ 2 sekundy

Testovßno na PC AMD K6-2/500, 192 MB RAM, IBM DPTA 20 GB, Mandrake 7.1, grafickΘ rozliÜenφ 1280 * 1024


Johannes Rebhan, Martin KuΦera