Hlφdacφ Pes 1.0

Pozor, hodn² pes!

Program pro zabezpeΦenφ poΦφtaΦe a monitorovßnφ u₧ivatelsk²ch aktivit pod Windows 95/98/ME (zatφm ne NT). Neomezenou funkΦnost zφskßte po registraci, kterß vßs bude stßt 485 KΦ. Ukßzkovß verze je k dispozici zdarma na neomezen∞ dlouhou dobu.

   
     


Internet:     http://www.novosoft.cz



V Chipu 2/00 jsme p°inesli informaci o programu BlackBox II, co₧ û i p°es anglick² nßzev û je pln∞ Φesk² produkt urΦen² k monitorovßnφ aktivit u₧ivatele ve Windows. Od stejnΘho autora pochßzφ i Hlφdacφ pes 1.0, kter² je û velmi zjednoduÜen∞ °eΦeno û podstatn∞ vylepÜenou a funkΦn∞ rozÜφ°enou verzφ svΘho zmφn∞nΘho p°edch∙dce. Co tedy program umφ ?

 

StruΦnß charakteristika

Hlφdacφ pes mß za ·kol zabezpeΦit poΦφtaΦ a zaznamenßvat (skoro) vÜechno, co se v n∞m d∞je. O₧φvß automaticky ihned po spuÜt∞nφ poΦφtaΦe a bez opravdu expertnφch znalostφ Windows ho ₧ßdn²m dostupn²m zp∙sobem nelze zlikvidovat (na populßrnφ Ctrl+Alt+Del p°edem zapome≥te). Program i jφm generovanß data (protokoly o Φinnosti) jsou kompletn∞ skryty, tj. nenajdete ₧ßdn² viditeln² instalaΦnφ adresß° ani cokoli novΘho v menu Start.


 

Instalace

   musφ prob∞hnout na pevn² disk C:, nevytvo°φ vÜak ₧ßdnou polo₧ku v menu Start ani ikonu na pracovnφ ploÜe. P°i instalaci musφ b²t v mechanice zalo₧ena disketa oznaΦenß jako InstalaΦnφ klφΦ (obdr₧φte ji spolu s licencφ; nevztahuje se na ukßzkovou verzi). Po instalaci se objevφ varovnß zprßva, ₧e program m∙₧e zaznamenßvat mnoho äcitliv²chô informacφ o aktivitßch u₧ivatel∙, nap°. jejich hesla. Toto upozorn∞nφ, spouÜt∞nΘ i po ka₧dΘm startu Windows, je jist∞ korektnφ, nicmΘn∞ lze je v nastavenφ programu vypnout.

   Do administrace Hlφdacφho psa (kter² po celou dobu chodu poΦφtaΦe samoz°ejm∞ b∞₧φ na pozadφ) lze vstoupit pouze pomocφ klßvesovΘ zkratky Ctrl+Shift+H (lze ji ovÜem kdykoli zm∞nit), p°φstup k rozhranφ m∙₧e b²t navφc voliteln∞ chrßn∞n heslem.

 

 

A jak vlastn∞ Hlφdacφ pes chrßnφ vßÜ poΦφtaΦ?

   JednoduÜe - na povel svΘho äpßnφΦkaô omezφ n∞kterΘ potencißln∞ nebezpeΦnΘ funkce. Lze tak nap°. zakßzat veÜker² p°φstup k disketovΘ mechanice (nebo pouze Φtenφ z diskety a zßpis povolit) û tak se zabrßnφ p°enßÜenφ vir∙ z disket do poΦφtaΦe. Skrytφm slo₧ek Program Files a Dokumenty tak, ₧e nejsou ävid∞tô z ₧ßdnΘho programu, se zase dß p°edejφt t°eba i necht∞nΘmu smazßnφ d∙le₧it²ch dat. M∙₧ete takΘ zakßzat nebo omezit spouÜt∞nφ zvolen²ch program∙ (a ostra₧it² hlφdaΦ se p°itom nenechß oÜßlit ani jejich p°ejmenovßnφm).

   Pokud vaÜe ratolest mφsto p°φpravy do Ükoly hraje hry spouÜt∞nΘ z CD-ROM, nenφ nic snazÜφho, ne₧ zakßzat nebo alespo≥ Φasov∞ omezit pou₧itφ zvolen²ch CD tak, ₧e po uplynutφ povolenΘ doby se CD automaticky vysune. Vyu₧itφ tΘto funkce je samoz°ejm∞ ÜirÜφ û podobn∞ lze znep°φjemnit ne₧ßdoucφ Φinnost s internetem - omezovat dobu p°ipojenφ k internetu p°es modem (nap°. povolit p°ipojenφ jen v nejlevn∞jÜφm tarifnφm pßsmu), zakßzat p°φstup na vybranΘ internetovΘ adresy apod.

P°ipadß-li vßm prvotnφ nastavenφ restrikcφ p°φliÜ pracnΘ a neradi byste o ji₧ jednou vytvo°en² profil p°iÜli, nenφ problΘm aktußlnφ volby Hlφdacφho psa zßlohovat nebo dokonce p°enΘst na jin² poΦφtaΦ.


Hlavnφ pilφ°e bezpeΦnosti ZkuÜen² u₧ivatel u₧ jist∞ vym²Ülφ finesy, jak restrikce obejφt. Autor programu ale takΘ nenφ ä₧ßdnΘ o°ezßvßtkoô a v∞zte tedy p°edem, ₧e:
  • pomocφ SystΘmovΘho zabezpeΦenφ lze omezit nap°. Ovlßdacφ panely nebo menu Start.
  • dajφ se zakßzat klßvesy F5 a F8 p°i bootovßnφ poΦφtaΦe (proti obchßzenφ Hlφdacφho psa p°es nouzov² re₧im).
  • nenφ nic jednoduÜÜφho, ne₧ nepovolit instalaci nov²ch aplikacφ tak, ₧e se zakß₧e p°φstup k program∙m install.exe a setup.exe.
  • lze znemo₧nit p°φstup ke zm∞n∞ data a Φasu p°es ikonu hodin v systΘmovΘ liÜt∞.

 

Monitorovßnφ

   Hlφdacφ pes takΘ zaznamenßvß aktivity u₧ivatel∙ na poΦφtaΦi a uklßdß je ka₧d² den do novΘho souboru. Informace z t∞chto zßznam∙ umφ takΘ p°ehledn∞ graficky zobrazit, vytvß°et z nich statistiky, vyhledßvat v nich a exportovat je do tabulkov²ch procesor∙.

   Zaznamenßvß se toho opravdu hodn∞ û zde uve∩me alespo≥ pßr p°φklad∙: otev°enφ, vytvo°enφ nebo vymazßnφ souboru ve sledovan²ch programech (s filtrem podle typu soubor∙), spuÜt∞nφ a ukonΦenφ program∙, napsan² text v programech; Φas, doba a rychlost p°ipojenφ k internetu p°es modem (Dial-Up), navÜtφvenΘ internetovΘ adresy a sta₧enΘ soubory, vysunutφ a zasunutφ CD do mechaniky, vlo₧enφ textu do schrßnky, spuÜt∞nφ tiskovΘ ·lohy, poΦet p°eΦten²ch a zapsan²ch dat na pevn² disk a na sφ¥, poΦet klepnutφ lev²m tlaΦφtkem myÜi apod.

   Pokud se domnφvßte, ₧e zaznamenßvßnφ tolika ·daj∙ musφ poΦφtaΦ dosti zat∞₧ovat, nem∞jte obavy. V²robce uvßdφ, ₧e na Pentiu 100MHz je to asi 1 % a na 300MHz Pentiu II okolo 0,5 %; zatφ₧enφ je ovÜem samoz°ejm∞ zßvislΘ na nastaven²ch volbßch a na tom, s jak²mi programy u₧ivatel pracuje. Podle m²ch vlastnφch zkuÜenostφ si p°φtomnosti Hlφdacφho psa v poΦφtaΦi v∙bec nepovÜimnete (zv∞Φn∞l² Gordon pana Neffa je proti tomu viditeln² a₧ a₧) a k ₧ßdnΘmu pozorovatelnΘmu zpomalenφ prßce nedochßzφ.

 

Rozdφly mezi ukßzkovou a plnou verzφφ:
  • v liÜt∞ u hodin se zobrazuje ikona psa
  • nelze vypnout ·vodnφ logo, kterΘ se zobrazuje po spuÜt∞nφ poΦφtaΦe
  • nelze nastavit heslo pro p°φstup k programu Hlφdacφ pes
  • nelze zm∞nit klßvesovou zkratku pro p°φstup k RychlΘmuMenu
  • nelze zm∞nit skryt² adresß° pro sprßvce Hlφdacφho psa
  • lze sledovat otev°enφ, vytvo°enφ a vymazßnφ soubor∙ maximßln∞ ve t°ech programech
  • nelze pln∞ vyu₧φt zabezpeΦenφ disketovΘ mechaniky
  • nelze skr²t vÜechny nabφzenΘ adresß°e
  • nelze zakßzat p°φstup ke zm∞n∞ data a Φasu
  • lze zabezpeΦovat pouze jedno CD
  • lze zabezpeΦovat pouze jeden program
  • lze zakßzat vstup pouze na jednu internetovou adresu
  • souhrnnΘ statistiky lze provΘst maximßln∞ ze t°φ dn∙
  • nelze zßlohovat nastavenφ a p°enßÜet je na jin² poΦφtaΦ

 

Zßv∞r

Na zßv∞r m∙₧eme dodatßm, ₧e Hlφdacφ pes mß skv∞le zpracovanou nßpov∞du, na nφ₧ je vid∞t, ₧e autor sv∙j produkt do detail∙ znß, opravdu jej testoval v r∙zn²ch situacφch a je si v∞dom problΘm∙, do kter²ch se u₧ivatel p°i jeho pou₧φvßnφ m∙₧e dostat. Kdyby takhle vypadaly takΘ nßpov∞dy v produktech softwarov²ch gigant∙, to by se to pracovaloà 

HardwarovΘ nßroky:   minimßln∞ Pentium/100, 16 MB RAM, 5 MB na pevnΘm disku; doporuΦeno Pentium II/266, 32 MB RAM a 10 MB na disku.
V²robce/poskytl:   Petr Novosad (www.novosoft.cz)
Cena:   485 KΦ

 

Michal P°ßdka a Lud∞k Morßvek


     
VaÜe tipy pro dalÜφ nßvody a recenze oΦekßvßme na adrese navody.chipcd@vogel.cz