Programování v Cocoa

O. Čada


V tomto seriálu se postupně naučíme programovat v prostředí Cocoa: v plně objektovém vývojovém systému, který zahrnuje i podporu práce s databázemi nebo tvorbu WWW (a dnes již i WAP) aplikací. Cocoa patří firmě Apple; vzniklo však v rámci firmy NeXT a jejího operačního systému NeXTStep. Právě bohatství služeb a flexibilita tohoto vývojového prostředí byly patrně rozhodujícím faktorem, který Apple před třemi roky přiměl za bezmála půl miliardy dolarů firmu NeXT koupit.

S prostředím Cocoa se budeme seznamovat postupně. Základní informace vždy naleznete v článku v Chipu; na CD pak bude obšírnější informace v HTML, obsahující případné informace, obrázky nebo příklady, jež se do "papírové" verse nevešly. Součástí bude vždy i aktuální verse tohoto indexu, jehož prostřednictvím budete mít snadný přístup ke všem informacím.

Ačkoli detailní seznam jednotlivých textů se bude vyvíjet postupně podle zájmu a podle nabídky na trhu (např. možnost tvorby WAP aplikací v Cocoa je poměrně nová; rozhodnutí zmínit se o ní v tomto seriálu proto padlo teprve přednedávnem), základní kroky jsou zřejmé již nyní. Nejprve se stručně seznámíme se základními vlastnosmi systému Cocoa:V další skupině článků se seznámíme se základy, na nichž je celý vývojový systém postaven: jsou jimi objekty, objektové programovací jazyky (ukážeme si základy Objective C), a služby základní knihovny Foundation Kit. Navíc si ukážeme základy práce s aplikací ProjectBuilder, jež usnadňuje tvorbu a správu projektů a automatizuje řadu mechanických činností:Jestliže už umíme napsat "engine" aplikace s využitím Foundation Kitu, je čas podívat se na tvorbu grafického uživatelského rozhraní aplikace. Zde nabízí Cocoa neskutečně šikovný prostředek InterfaceBuilder: na první pohled se podobá editorům resources, ve skutečnosti jsme ale úplně někde jinde. InterfaceBuilder totiž dokáže vytvářet a upravovat kompletní objektové sítě.V další skupině článků si ukážeme, jak Cocoa řeší prácí s databázemi. Uvidíme, že Enterprise Objects Framework -- subsystém, zaměřený právě na efektivní objektový přístup k libovolné databázi, od jednoduchého souboru s daty až po síťový SQL server -- nabízí podobně zázračné služby, jako dosud popsané nižší vrstvy prostředí.Přehled služeb, jež Cocoa nabízí, uzavřeme tím nejzajímavějším: popisem systému WebObjects, který umožňuje velmi pohodlné programování WWW aplikací, tj. aplikací, jež namísto uživatelského rozhraní využívají Internet (vlastně tedy nejobecnější možné verse dynamických WWW stránek):Nakonec se podíváme blíže na několik nejběžnějších prací, jež programátory v systému Cocoa očekávají:

Copyright (c) Chip, O. Čada 2000