UP, Fakulta p°φrodov∞deckß
Autor: Miroslav Ku°e

Tak od zaΦßtku: Budova se naz²vß silo a stojφ osam∞lß v polφch daleko od civilizace (tj. menzy). Studium v prvnφm roΦnφku oboru Matematickß informatika na UP je pom∞rn∞ snadnΘ. No, teda mßte relativn∞ hodn∞ volnΘho Φasu (oproti ostatnφm obor∙m tady v Olomouci) a moc se toho po vßs v pr∙b∞hu roku nechce. Na to spousta lidφ doplatila tφm, ₧e p°edpoklßdali, ₧e to takhle bude i u zkouÜek. Nebylo. Taky je dobrΘ v∞ci chßpat a ne se je jenom navrΦet nazpam∞¥, proto₧e u zkouÜek prost∞ budete muset myslet a ne jenom hßzet pojmy.

Upozor≥uji n∞kterΘ nepozornΘ zßjemce o studium, aby si vÜimli slova *Matematickß* informatika a nebyli potom p°ekvapenφ jako jß (p°iÜel jsem z humanitnφ v∞tve SlovanskΘho gymnßzia). SamotnΘho programovßnφ je zde (v prvnφm roΦnφku) velmi mßlo. SpφÜe jde o nßvrh °eÜenφ algoritm∙ a teoretickΘ postupy.
Jako programovacφ jazyk se pou₧φvß C++ a Scheme (dialekt jazyka LISP).

Informatickß propedeutika
Trvß pouze prvnφ t²den studia. Seznßmφte se s naÜφ internφ sφtφ, zßklady pou₧φvßnφ UNIXu, internetu (email, ftp, www). Zjistφte, ₧e nesmφte p°ekraΦovat diskovΘ kv≤ty, hackovat cizφ stroje...

P°edm∞ty, kterΘ zde dßle popisuji, probφhajφ v∞tÜinou po oba semestry prvnφho roΦnφku.

Algebra
P°edm∞t, je₧ vßs bude provßzet t°i semestry. V ka₧dΘm semestru je pφsemn² zßpoΦet spojen² s vy°eÜenφm p°φkladu v programu Maple. Po prvnφm semestru se konß ·stnφ zkouÜka. Probφrajφ se vektorovΘ prostory (lineßrnφ, euklidovskΘ), algebraickΘ struktury (s jednou a dv∞ma operacemi), relace, soustavy rovnic a jejich °eÜenφ. Je to dosti nßroΦnΘ na pam∞¥. DoporuΦuji chodit na p°ednßÜky a cviΦenφ a po°φdit si skriptum.

Geometrie
Ve druhΘm semestru zjistφte, jak analyticky popisovat p°edm∞ty, co je to scΘna, afinnφ transformace a jak to celΘ dostat do poΦφtaΦe (to se budete muset nauΦit sami). Na konci semestru dostanete p°φklad (nap°. implementace rotujφcφho Φty°st∞nu), kter² musφte vy°eÜit, abyste byli p°ipuÜt∞ni ke kolokviu (takov² pokec ve t°ech lidech).

Logika a teorie mno₧in
(Trvß pouze prvnφ semestr). Probφrajφ se zde boolovy algebry, relace, vztahy mezi mno₧inami. ZßpoΦet = program °eÜφcφ jedno z probφran²ch tΘmat a potΘ ·stnφ zkouÜka. Je d∙le₧itΘ si dßt v∞ci do souvislosφ a um∞t je aplikovat v praxi.

DiskrΘtnφ matematika
Ve druhΘm semestru navazuje na Logiku a teorii mno₧in. ╪esφ se problematika alokaΦnφch ·loh, multikriterißlnφ v²b∞ry, teorie her. Stejn∞ jako v p°edchozφm zßpoΦet = program °eÜφcφ v praxi jedno z probφran²ch tΘmat. Op∞t nßsleduje ·stnφ zkouÜka. Na p°ednßÜkßch se Φlov∞k obΦas dozvφ v∞ci, kterΘ nejsou v b∞₧n∞ dostupnΘ literatu°e.

Algoritmickß matematika
Nßzev °φka vÜe. Nßvrh algoritm∙ (t°φd∞nφ, vyhledßvßnφ, k≤dovßnφ) s ohledem na efektivitu. Pseudok≤dy jsou demonstrovßny v C++. Ten kdo u₧ trochu programoval, bude ve v²hod∞. Na p°ednßÜkßch vÜe vypadß jednoduÜe, zatφmco u zkouÜky jsem si u₧ tak jist² nebyl.

Paradigmata programovßnφ
OblφbenΘ programovßnφ ve Scheme. Nßvrh jednoduch²ch algoritm∙ a jejich nßslednΘ zlepÜovßnφ (ve smyslu efektivity programu). ZßpoΦet b²vß jeden p°φklad (k≤dovßnφ RSA, pr∙chod stromem, poΦet atom∙ seznamu - prost∞ LISP). U zkouÜky v prvnφm semestru je d∙le₧itΘ pochopit seznamy, vyhodnocovßnφ v²raz∙, prßce s porost°edφm.

Struktura poΦφtaΦ∙
- je p°ednßÜka o hardwaru. Probφrß se vÜe z "b∞₧nΘho" poΦφtaΦovΘho ₧eleza (sb∞rnice, procesory, pam∞ti, periferie), ale je zde vid∞t silnΘ zam∞°enφ na jednoΦipovΘ mikropoΦφtaΦe a "takovΘ ty malΘ souΦßstky" - hradla, ΦφtaΦe/ΦasovaΦe... Na konci druhΘho semestru nßsleduje pφsemnß zkouÜka (sled 20 *rychl²ch* otßzek a odpov∞dφ - 40 sekund na otßzku a bod). Tohle se nem∙₧ete naÜrotit. Tohle musφte chßpat.

Softwarovß laborato°
Jedin² p°edm∞t, kdy se dostanete po°ßdn∞ k poΦφtaΦi. Tady se student uΦφ (procviΦuje) C a C++. (Momentßln∞ katedra podporuje MS Visual C++ - doufßm ₧e pro p°φÜt∞ se zase vrßtφme na UN*XovΘ platformy) Ka₧dou hodinu se °eÜφ n∞jak² p°φklad na probφranou lßtku. Kdo °eÜφ dob°e, m∙₧e zφskat zßpoΦet poloautomaticky ;-).

AngliΦtina
Vylo₧en∞ pohodovß v∞c. V pr∙b∞hu si napφÜete pßr pφsemek (jednu na t°i lekce) a z nich se zpr∙m∞ruje znßmka za pφsemnou Φßst. Na konci druhΘho nebo ΦtvrtΘho semestru ud∞lßte ·stnφ zkouÜku a angliΦtina je uzav°enß.