SB═RKA Z┴KON┘ Φßstka 111
rozeslßna dne 30.12.1999
  

349

Z┴KON

ze dne 8. prosince 1999

o Ve°ejnΘm ochrßnci prßv

Parlament se usnesl na tomto zßkon∞ ╚eskΘ republiky:

╚┴ST PRVNσ
OBECN┴ USTANOVENσ

º 1

(1) Ve°ejn² ochrßnce prßv (dßle jen "ochrßnce") p∙sobφ k ochran∞ osob p°ed jednßnφm ·°ad∙ a dalÜφch institucφ uveden²ch v tomto zßkon∞, pokud je v rozporu s prßvem, neodpovφdß princip∙m demokratickΘho prßvnφho stßtu a dobrΘ sprßvy, jako₧ i p°ed jejich neΦinnostφ, a tφm p°ispφvß k ochran∞ zßkladnφch prßv a svobod.

(2) P∙sobnost ochrßnce podle odstavce 1 se vztahuje na ministerstva a jinΘ sprßvnφ ·°ady s p∙sobnostφ pro celΘ ·zemφ stßtu, sprßvnφ ·°ady jim podlΘhajφcφ, ╚eskou nßrodnφ banku, pokud p∙sobφ jako sprßvnφ ·°ad, Radu pro rozhlasovΘ a televiznφ vysφlßnφ, okresnφ ·°ady a m∞sta p°i v²konu p∙sobnosti okresnφho ·°adu, obce p°i v²konu stßtnφ sprßvy, dßle na Policii ╚eskΘ republiky, Armßdu ╚eskΘ republiky, Hradnφ strß₧, V∞ze≥skou slu₧bu ╚eskΘ republiky, za°φzenφ, v nich₧ se vykonßvß vazba, trest odn∞tφ svobody, ochrannß nebo ·stavnφ v²chova, ochrannΘ lΘΦenφ, jako₧ i na ve°ejnΘ zdravotnφ pojiÜ¥ovny (dßle jen "·°ad").

(3) P∙sobnost ochrßnce se nevztahuje na Parlament, prezidenta republiky a vlßdu, na NejvyÜÜφ kontrolnφ ·°ad, na zpravodajskΘ slu₧by ╚eskΘ republiky, na vyÜet°ovatele Policie ╚eskΘ republiky, stßtnφ zastupitelstvφ a na soudy, s v²jimkou orgßn∙ stßtnφ sprßvy soud∙.

(4) Ochrßnce nenφ oprßvn∞n zasahovat do Φinnosti a rozhodovßnφ ·°ad∙ jinak, ne₧ jak stanovφ tento zßkon.

º 2

(1) Ochrßnce je volen Poslaneckou sn∞movnou na funkΦnφ obdobφ Üesti let z kandidßt∙, z nich₧ po dvou navrhuje prezident republiky a Senßt; shodnΘ nßvrhy jsou p°φpustnΘ. Ochrßnce m∙₧e b²t zvolen pouze na dv∞ bezprost°edn∞ po sob∞ jdoucφ funkΦnφ obdobφ.

(2) Ochrßncem m∙₧e b²t zvolen ka₧d², kdo je voliteln² do Senßtu.

(3) Sφdlem ochrßnce je Brno.

(4) Zßstupce ochrßnce zastupuje ochrßnce v plnΘm rozsahu v dob∞ jeho nep°φtomnosti. Ochrßnce ho m∙₧e pov∞°it v²konem Φßsti svΘ p∙sobnosti. Pro volbu, pozbytφ funkce, odvolßnφ z funkce a prßvnφ postavenφ zßstupce ochrßnce platφ ustanovenφ tohoto zßkona o ochrßnci obdobn∞, pokud tento zßkon nestanovφ jinak.

º 3

(1) Funkce ochrßnce je nesluΦitelnß s funkcφ prezidenta republiky, poslance, senßtora a soudce, jako₧ i s jakoukoliv Φinnostφ ve ve°ejnΘ sprßv∞.

(2) V²kon funkce ochrßnce je nesluΦiteln² s jinou v²d∞leΦnou Φinnostφ, s v²jimkou sprßvy vlastnφho majetku a Φinnosti v∞deckΘ, pedagogickΘ, publicistickΘ, literßrnφ nebo um∞leckΘ, nenφ-li takovß Φinnost na ·jmu v²konu funkce a jejφ d∙stojnosti a neohro₧uje-li d∙v∞ru v nezßvislost a nestrannost v²konu funkce.

(3) Ochrßnce nesmφ b²t Φlenem politickΘ strany nebo politickΘho hnutφ.

(4) Po dobu v²konu funkce se ochrßnce, pokud podlΘhß brannΘ povinnosti, nepovolßvß k vojenskΘ ΦinnΘ slu₧b∞ nebo se mu vojenskß Φinnß slu₧ba p°eruÜφ; vojenskΘ cviΦenφ takto zameÜkanΘ se promφjφ.

º 4

(1) Ochrßnce se ujφmß v²konu funkce slo₧enφm slibu do rukou p°edsedy PoslaneckΘ sn∞movny.

(2) Slib ochrßnce znφ: "Slibuji na svou Φest a sv∞domφ, ₧e svou funkci budu vykonßvat nezßvisle a nestrann∞, v souladu s ┌stavou a ostatnφmi zßkony a ₧e budu chrßnit neporuÜitelnost prßv.".

º 5

(1) Ochrßnce vykonßvß svou funkci nezßvisle a nestrann∞.

(2) Za v²kon funkce odpovφdß ochrßnce PoslaneckΘ sn∞movn∞.

º 6

(1) Ochrßnce pozb²vß funkci dnem nßsledujφcφm po dni, kdy

a)   uplynulo jeho funkΦnφ obdobφ,
b)   nabyl prßvnφ moci rozsudek soudu, kter²m byl ochrßnce odsouzen pro trestn² Φin,
c)   p°estal b²t voliteln²m do Senßtu,
d)   se ujal v²konu funkce uvedenΘ v º 3 odst. 1 nebo vykonßvß Φinnost ve ve°ejnΘ sprßv∞, anebo
e)   p°edsedovi PoslaneckΘ sn∞movny bylo doruΦeno pφsemnΘ prohlßÜenφ ochrßnce, ₧e se tΘto funkce vzdßvß.

(2) Pozbytφ funkce z d∙vod∙ uveden²ch v odstavci 1 vyslovφ p°edseda PoslaneckΘ sn∞movny a uv∞domφ o tom pφsemn∞ osobu, kterß funkci ochrßnce pozbyla.

(3) Vykonßvß-li ochrßnce Φinnost, kterß je podle º 3 odst. 2 nesluΦitelnß s v²konem jeho funkce, nebo je-li Φlenem politickΘ strany nebo politickΘho hnutφ, Poslaneckß sn∞movna ho z funkce ochrßnce odvolß a pφsemn∞ ho o tom vyrozumφ; ·Φinky odvolßnφ nastßvajφ dnem doruΦenφ pφsemnΘho vyrozum∞nφ.

(4) O odvolßnφ z funkce uv∞domφ p°edseda PoslaneckΘ sn∞movny Senßt, prezidenta republiky, jako₧ i ve°ejnost; o pozbytφ funkce uv∞domφ tΘ₧ Poslaneckou sn∞movnu.

(5) Jestli₧e ochrßnce do 10 dn∙ od zvolenφ neslo₧il slib nebo pozbyl funkci anebo byl z funkce odvolßn, konß se do 60 dn∙ volba podle º 2 odst. 1.

º 7

(1) Ochrßnce nelze trestn∞ stφhat bez souhlasu PoslaneckΘ sn∞movny. Odep°e-li Poslaneckß sn∞movna souhlas, je trestnφ stφhßnφ do skonΦenφ funkΦnφho obdobφ ochrßnce vylouΦeno.

(2) Ochrßnce je povinen zachovßvat mlΦenlivost o skuteΦnostech, o kter²ch se dozv∞d∞l p°i v²konu funkce, a to i po ukonΦenφ v²konu funkce, pokud zßkon nestanovφ jinak; stejnou povinnost majφ i zam∞stnanci jeho kancelß°e (º 25).

(3) Povinnosti mlΦenlivosti podle odstavce 2 m∙₧e ochrßnce nebo zam∞stnance jeho kancelß°e z vß₧n²ch d∙vod∙ zprostit p°edseda PoslaneckΘ sn∞movny.

(4) Stßtnφ orgßny, vΦetn∞ orgßn∙ Φinn²ch v trestnφm °φzenφ, jsou oprßvn∞ny nahlφ₧et do spis∙ ochrßnce nebo mu tyto spisy odejmout jen na zßklad∞ zßkona a se souhlasem ochrßnce, a odep°e-li ochrßnce souhlas, se souhlasem p°edsedy PoslaneckΘ sn∞movny.

º 8

(1) Funkce ochrßnce je ve°ejnou funkcφ.

(2) Ochrßnci nßle₧φ plat, nßhrada v²daj∙ a naturßlnφ pln∞nφ jako prezidentovi NejvyÜÜφho kontrolnφho ·°adu. Zßstupci ochrßnce nßle₧φ plat, dalÜφ plat, nßhrada v²daj∙ a naturßlnφ pln∞nφ jako viceprezidentovi NejvyÜÜφho kontrolnφho ·°adu.

╚┴ST DRUH┴
╚INNOST OCHR┴NCE

º 9

Ochrßnce jednß

a)   na zßklad∞ podn∞tu fyzickΘ nebo prßvnickΘ osoby (dßle jen "podn∞t") jemu adresovanΘho,
b)   na zßklad∞ podn∞tu adresovanΘho poslanci nebo senßtorovi, kter² jej ochrßnci postoupil,
c)   na zßklad∞ podn∞tu adresovanΘho n∞kterΘ z komor Parlamentu, kterß jej ochrßnci postoupila, anebo
d)   z vlastnφ iniciativy.

º 10

(1) Ka₧d² mß prßvo obrßtit se s pφsemn²m podn∞tem na ochrßnce ve v∞ci, kterß pat°φ do jeho p∙sobnosti (º 1); podn∞t lze uΦinit takΘ ·stn∞ do protokolu.

(2) Podn∞t osoby, kterß je zbavena osobnφ svobody, nesmφ b²t podroben ·°ednφ kontrole.

(3) Podn∞t nepodlΘhß poplatku.

º 11

(1) Podn∞t musφ obsahovat

a)   vylφΦenφ podstatn²ch okolnostφ v∞ci (º 10 odst. 1) , vΦetn∞ sd∞lenφ, zda v∞c byla p°edlo₧ena takΘ jinΘmu stßtnφmu orgßnu, pop°φpad∞ s jak²m v²sledkem,
b)   oznaΦenφ ·°adu, pop°φpad∞ jmΘno a p°φjmenφ nebo jinΘ ·daje o toto₧nosti osoby, jφ₧ se podn∞t t²kß,
c)   doklad o tom, ₧e ·°ad, jeho₧ se podn∞t t²kß, byl ne·sp∞Ün∞ vyzvßn k nßprav∞,
d)   jmΘno, p°φjmenφ a bydliÜt∞, u prßvnickΘ osoby nßzev, sφdlo a osoby oprßvn∞nΘ jejφm jmΘnem jednat, toho, kdo podn∞t podßvß (dßle jen "st∞₧ovatel").

(2) Pokud se podn∞t t²kß rozhodnutφ, st∞₧ovatel p°ilo₧φ jeho stejnopis.

º 12

(1) Ochrßnce podn∞t odlo₧φ, jestli₧e v∞c, kterΘ se podn∞t t²kß, nespadß do jeho p∙sobnosti anebo se net²kß osoby, kterß podn∞t podala.

(2) Ochrßnce m∙₧e podn∞t odlo₧it, jestli₧e

a)   nßle₧itosti podle º 11 nebyly dopln∞ny ani ve stanovenΘ lh∙t∞,
b)   je zjevn∞ neopodstatn∞n²,
c)   od prßvnφ moci rozhodnutφ nebo od opat°enφ Φi udßlosti, kter²ch se podn∞t t²kß, uplynula v den doruΦenφ podn∞tu doba delÜφ jednoho roku,
d)   v∞c, kterΘ se podn∞t t²kß, je projednßvßna soudem nebo ji₧ byla soudem rozhodnuta, nebo
e)   jde o podn∞t ve v∞ci, kterß ji₧ byla ochrßncem p°eÜet°ena (º 17 a 18) a opakovan² podn∞t nep°inßÜφ novΘ skuteΦnosti.

(3) O odlo₧enφ podn∞tu a d∙vodech odlo₧enφ ochrßnce pφsemn∞ vyrozumφ st∞₧ovatele.

º 13

Je-li podn∞t podle svΘho obsahu opravn²m prost°edkem podle p°edpis∙ o °φzenφ ve v∞cech sprßvnφch nebo soudnφch, ₧alobou nebo opravn²m prost°edkem ve sprßvnφm soudnictvφ, anebo ·stavnφ stφ₧nostφ, ochrßnce o tom st∞₧ovatele neprodlen∞ vyrozumφ a pouΦφ jej o sprßvnΘm postupu.

º 14

Pokud ochrßnce podn∞t neodlo₧φ (º 12) nebo nepostupuje podle º 13, zahßjφ Üet°enφ a pφsemn∞ o tom st∞₧ovatele vyrozumφ.

º 15

(1) Ochrßnce je oprßvn∞n s v∞domφm vedoucφch ·°ad∙, a to i bez p°edchozφho upozorn∞nφ, vstupovat do vÜech prostor ·°ad∙ a provßd∞t Üet°enφ spoΦφvajφcφ v

a)   nahlφ₧enφ do spis∙,
b)   kladenφ otßzek jednotliv²m zam∞stnanc∙m ·°ad∙,
c)   rozmluv∞ s osobami umφst∞n²mi v za°φzenφch, v nich₧ se vykonßvß vazba, trest odn∞tφ svobody, ochrannß nebo ·stavnφ v²chova anebo ochrannΘ lΘΦenφ, a to bez p°φtomnosti jin²ch osob.

(2) ┌°ady jsou povinny na ₧ßdost ochrßnce a ve lh∙t∞ jφm stanovenΘ

a)   poskytnout informace a vysv∞tlenφ,
b)   p°edlo₧it spisy a jinΘ pφsemnosti,
c)   sd∞lit pφsemn∞ stanovisko ke skutkov²m a prßvnφm otßzkßm,
d)   provΘst d∙kazy, kterΘ ochrßnce navrhne,
e)   provΘst ·kony dozoru, k nim₧ jsou podle zßkona oprßvn∞ny a kterΘ ochrßnce navrhne.

(3) Ochrßnce je oprßvn∞n b²t p°φtomen p°i ·stnφm jednßnφ a provßd∞nφ d∙kaz∙ ·°ady a klßst p°φtomn²m osobßm otßzky.

(4) Ochrßnce je oprßvn∞n ₧ßdat, aby jednotlivφ zam∞stnanci ·°adu byli pro ·Φely Üet°enφ podle p°edchozφch odstavc∙ zproÜt∞ni povinnosti mlΦenlivosti, je-li jim zßkonem ulo₧ena.

º 16

VÜechny stßtnφ orgßny a osoby vykonßvajφcφ ve°ejnou sprßvu jsou v mezφch svΘ p∙sobnosti povinny poskytovat ochrßnci p°i Üet°enφ pomoc, kterou si vy₧ßdß.

º 17

Jestli₧e ochrßnce Üet°enφm nezjistφ poruÜenφ prßvnφch p°edpis∙ ani jinß pochybenφ (º 1 odst. 1), pφsemn∞ o tom vyrozumφ st∞₧ovatele i ·°ad.

º 18

(1) Zjistφ-li ochrßnce Üet°enφm poruÜenφ prßvnφch p°edpis∙ Φi jinß pochybenφ (º 1 odst. 1), vyzve ·°ad, aby se k jeho zjiÜt∞nφm ve lh∙t∞ 30 dn∙ vyjßd°il.

(2) Pokud ·°ad na v²zvu podle odstavce 1 sd∞lφ, ₧e provedl nebo provßdφ opat°enφ k nßprav∞ a ochrßnce tato opat°enφ shledß dostateΦn²mi, vyrozumφ o tom st∞₧ovatele i ·°ad. Jinak ochrßnce po obdr₧enφ vyjßd°enφ nebo marnΘm uplynutφ lh∙ty sd∞lφ pφsemn∞ svΘ zßv∞reΦnΘ stanovisko ·°adu a st∞₧ovateli; souΦßstφ tohoto stanoviska je nßvrh opat°enφ k nßprav∞.

º 19

Ochrßnce m∙₧e navrhnout zejmΘna tato opat°enφ k nßprav∞:

a)   zahßjenφ °φzenφ o p°ezkoumßnφ rozhodnutφ, ·konu nebo postupu ·°adu, lze-li je zahßjit z ·°ednφ moci,
b)   provedenφ ·kon∙ k odstran∞nφ neΦinnosti,
c)   zahßjenφ disciplinßrnφho nebo obdobnΘho °φzenφ,
d)   zahßjenφ stφhßnφ pro trestn² Φin, p°estupek nebo jin² sprßvnφ delikt,
e)   poskytnutφ nßhrady Ükody nebo uplatn∞nφ nßroku na nßhradu Ükody.

º 20

(1) ┌°ad je povinen do 30 dn∙ od doruΦenφ zßv∞reΦnΘho stanoviska sd∞lit ochrßnci, jakß opat°enφ k nßprav∞ provedl.

(2) Jestli₧e ·°ad povinnost podle odstavce 1 nesplnφ, nebo jsou-li opat°enφ k nßprav∞ podle nßzoru ochrßnce nedostateΦnß, ochrßnce

a)   vyrozumφ nad°φzen² ·°ad a nenφ-li takovΘho ·°adu, vlßdu,
b)   m∙₧e informovat ve°ejnost; utajovanΘ skuteΦnosti a ·daje o toto₧nosti st∞₧ovatele a zam∞stnanc∙ ·°adu se neuvßd∞jφ.

(3) Zp∙sobem uveden²m v odstavci 2 m∙₧e ochrßnce postupovat i tehdy, nesplnφ-li ·°ad povinnost vypl²vajφcφ z º 15 odst. 1 a₧ 3.

º 21

Jednß-li ochrßnce z vlastnφ iniciativy, ustanovenφ º 15 a₧ 20 se pou₧ijφ obdobn∞.

╚┴ST T╪ETσ
ZVL┴èTNσ OPR┴VN╠Nσ A POVINNOSTI OCHR┴NCE

º 22

(1) Ochrßnce je oprßvn∞n doporuΦit vydßnφ, zm∞nu nebo zruÜenφ prßvnφho nebo vnit°nφho p°edpisu. DoporuΦenφ podßvß ·°adu, jeho₧ p∙sobnosti se t²kß, a jde-li o na°φzenφ nebo usnesenφ vlßdy nebo zßkon, vlßd∞.

(2) ┌°ad je povinen do 60 dn∙ sd∞lit svΘ stanovisko k doporuΦenφ podle odstavce 1. Ustanovenφ º 20 odst. 2 platφ obdobn∞.

º 23

(1) Ochrßnce podßvß ka₧doroΦn∞ do 31. b°ezna PoslaneckΘ sn∞movn∞ souhrnnou pφsemnou zprßvu o svΘ Φinnosti za uplynul² rok; zprßva je sn∞movnφ publikacφ. Zprßvu souΦasn∞ zasφlß Senßtu, prezidentu republiky, vlßd∞ a ministerstv∙m a jin²m sprßvnφm ·°ad∙m s p∙sobnostφ pro celΘ ·zemφ stßtu a vhodn²m zp∙sobem ji zve°ej≥uje.

(2) Ochrßnce soustavn∞ seznamuje ve°ejnost se svou Φinnostφ podle tohoto zßkona a s poznatky, kterΘ z jeho Φinnosti vyplynuly.

º 24

(1) Ochrßnce PoslaneckΘ sn∞movn∞ p°edklßdß

a)   nejmΘn∞ jednou za 3 m∞sφce informaci o svΘ Φinnosti,
b)   zprßvu o jednotliv²ch v∞cech, v nich₧ nebylo dosa₧eno dostateΦn²ch opat°enφ k nßprav∞ ani postupem podle º 20,
c)   doporuΦenφ podle º 22, pokud jde o prßvnφ p°edpisy.

(2) Poslaneckß sn∞movna projednßvß zprßvy a informace p°edlo₧enΘ ochrßncem.

(3) Ochrßnce je oprßvn∞n z·Φastnit se sch∙ze PoslaneckΘ sn∞movny a jejφho orgßnu, jednß-li se o v∞cech t²kajφcφch se jeho p∙sobnosti, i kdy₧ sch∙ze nebo jejφ Φßst byla prohlßÜena za neve°ejnou. Po₧ßdß-li o slovo, bude mu ud∞leno.

╚┴ST ╚TVRT┴
Z┴V╠RE╚N┴ USTANOVENσ

º 25

(1) ┌koly spojenΘ s odborn²m, organizaΦnφm a technick²m zabezpeΦenφm Φinnosti ochrßnce plnφ Kancelß° Ve°ejnΘho ochrßnce prßv (dßle jen "Kancelß°"), kterß je rozpoΦtovou organizacφ.

(2) Podrobnosti o organizaci a ·kolech Kancelß°e upravuje statut, kter² vydß ochrßnce.

(3) Ochrßnce m∙₧e pov∞°it jednotlivΘ zam∞stnance Kancelß°e, aby provßd∞li Üet°enφ ve v∞ci podle º 15 odst. 1 a 3 a aby jednali jeho jmΘnem v urΦitΘm °φzenφ p°ed ┌stavnφm soudem.1)

º 26

V²daje na Φinnost ochrßnce a jeho Kancelß°e jsou hrazeny ze samostatnΘ kapitoly stßtnφho rozpoΦtu.

º 27

(1) Na ochrßnce se vztahuje zßkonφk prßce, pokud tento zßkon nestanovφ jinak.

(2) PlatovΘ pom∞ry zam∞stnanc∙ Kancelß°e se °φdφ prßvnφmi p°edpisy o platov²ch pom∞rech zam∞stnanc∙ orgßn∙ stßtnφ sprßvy.

º 28
┌Φinnost

Tento zßkon nab²vß ·Φinnosti Üedesßt²m dnem po jeho vyhlßÜenφ.

Klaus v. r.
Havel v. r.
Zeman v. r.


1)   º 64 odst. 2 pφsm. f) zßkona Φ. 182/1993 Sb., o ┌stavnφm soudu, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙.