SB═RKA Z┴KON┘ Φßstka 66
rozeslßna dne 3.9.1999

195

VYHL┴èKA
Stßtnφho ·°adu pro jadernou bezpeΦnost

ze dne 21. srpna 1999

o po₧adavcφch na jadernß za°φzenφ k zajiÜt∞nφ jadernΘ bezpeΦnosti, radiaΦnφ ochrany a havarijnφ p°ipravenosti

Stßtnφ ·°ad pro jadernou bezpeΦnost stanovφ podle º 47 odst. 7 k provedenφ º 13 odst. 3 pφsm. d) a Φßsti A bodu I. 2. p°φlohy zßkona Φ. 18/1997 Sb., o mφrovΘm vyu₧φvßnφ jadernΘ energie a ionizujφcφho zß°enφ (atomov² zßkon) a o zm∞n∞ a dopln∞nφ n∞kter²ch zßkon∙:

╚┴ST PRVN═
VèEOBECN┴ USTANOVEN═
P°edm∞t ·pravy
º 1

Tato vyhlßÜka stanovuje po₧adavky na °eÜenφ jadern²ch za°φzenφ k zajiÜt∞nφ jadernΘ bezpeΦnosti, radiaΦnφ ochrany a havarijnφ p°ipravenosti.

º 2

Pro ·Φely tΘto vyhlßÜky se rozumφ

a)   nejni₧Üφmi reßln∞ dosa₧iteln²mi hodnotami dßvek ionizujφcφho zß°enφ hodnoty optimalizovanΘ z hlediska radiaΦnφ ochrany podle zvlßÜtnφho prßvnφho p°edpisu,1)
b)   normßlnφm provozem vÜechny stavy a operace plßnovanΘho provozu jadernΘho za°φzenφ p°i dodr₧enφ limit∙ a podmφnek bezpeΦnΘho provozu jadernΘho za°φzenφ; jsou to zejmΘna op∞tovnΘ uvßd∞nφ reaktoru do kritickΘho stavu, ustßlen² provoz a odstavovßnφ reaktoru, zvyÜovßnφ a sni₧ovßnφ jeho v²konu, ·dr₧ba, opravy a v²m∞na paliva,
c)   abnormßlnφm provozem stavy, operace a udßlosti, odklo≥ujφcφ se od normßlnφho provozu, kterΘ jsou neplßnovanΘ, ale jejich₧ v²skyt lze p°i provozu jadernΘho za°φzenφ oΦekßvat; jsou to nap°. rychlΘ odstavenφ, nßhl² pokles zatφ₧enφ, v²padek turbiny, ztrßta napßjenφ ze sφt∞, v²padek hlavnφho cirkulaΦnφho Φerpadla apod.; tyto provoznφ stavy nesm∞jφ vΘst k poÜkozenφ palivovΘho systΘmu nebo k poruÜenφ palivov²ch element∙ a k poruÜenφ integrity primßrnφho okruhu; po jejich ukonΦenφ, resp. odstran∞nφ p°φΦin a nßsledk∙ je jadernΘ za°φzenφ schopnΘ normßlnφho provozu,
d)   palivov²m elementem konstrukΦnφ jednotka, jejφ₧ zßkladnφ slo₧kou je jadernΘ palivo; zahrnuje pokrytφ, palivovΘ tabletky, plnicφ plyn, pru₧iny, uzßv∞ry apod.,
e)   palivov²m souborem seskupenφ palivov²ch element∙, kterΘ se b∞₧n∞ nerozebφrß p°i v²m∞n∞ paliva v reaktoru; zahrnuje krom∞ palivov²ch element∙ tΘ₧ distanΦnφ m°φ₧ky, hornφ a dolnφ nßtrubky, dßle, pokud jsou pou₧ity, vodicφ trubky pro vnit°nφ instrumentaci nebo pro svazky regulaΦnφch proutk∙ nebo pro neutronovΘ zdroje nebo pro soubory s diskrΘtnφmi vyho°φvajφcφmi absorbΘry a obßlku palivovΘho souboru,
f)   palivov²m systΘmem palivovΘ soubory a jejich komponenty, vnit°nφ °φdicφ komponenty aktivnφ z≤ny jako regulaΦnφ proutky, proutky s vyho°φvajφcφmi absorbΘry, jsou-li pou₧ity, proutky s neutronov²mi zdroji, op∞rnΘ desky apod.,
g)   poruÜenφm palivov²ch element∙ naruÜenφ hermetiΦnosti pokrytφ, a tudφ₧ mo₧nost ·niku Üt∞pn²ch produkt∙ do okolφ,
h)   poÜkozenφm palivovΘho systΘmu poruÜenφ palivovΘho elementu nebo p°ekroΦenφ rozm∞rovΘ tolerance pro provoznφ stavy nebo zm∞na funkΦnφ schopnosti mimo hranici uva₧ovanou v bezpeΦnostnφch anal²zßch,
i)   projektov²mi limitami pro normßlnφ a abnormßlnφ provoz hodnoty parametr∙, do jejich₧ dosa₧enφ je zajiÜt∞na schopnost plnit projektovΘ funkce a zabrßnit nedovolenΘmu ·niku radionuklid∙ do ₧ivotnφho prost°edφ,
j)   havarijnφmi podmφnkami vÜechny udßlosti zp∙sobenΘ selhßnφm nebo poruÜenφm stavebnφch konstrukcφ, technologick²ch soubor∙ a za°φzenφ, vn∞jÜφmi vlivy nebo chybami obsluhy, kterΘ vedou k poruÜenφ limit∙ a podmφnek bezpeΦnΘho provozu a kterΘ mohou zp∙sobit poÜkozenφ palivovΘho systΘmu nebo poruÜenφ palivov²ch element∙,
k)   projektovou nehodou nehoda uva₧ovanß v projektovΘm °eÜenφ jadernΘho za°φzenφ, kterß m∙₧e mφt za nßsledek uvoln∞nφ radionuklid∙, ionizujφcφho zß°enφ nebo ozß°enφ osob,
l)   maximßlnφ projektovou nehodou projektovß nehoda uva₧ovanß v nßvrhu jadernΘho za°φzenφ s nejv∞tÜφmi radiaΦnφmi d∙sledky,
m)   meznφmi parametry palivov²ch element∙ maximßlnφ parametry palivov²ch element∙ a stupn∞ jejich poÜkozenφ, kterΘ nesm∞jφ b²t p°ekroΦeny p°i normßlnφm a abnormßlnφm provozu,
n)   jednoduchou poruchou udßlost vedoucφ ke ztrßt∞ schopnosti n∞kterΘho prvku vykonßvat stanovenou funkci, p°iΦem₧ vÜechny ostatnφ prvky pracujφ sprßvn∞; nßslednΘ poruchy vyvolanΘ poΦßteΦnφ jednoduchou poruchou jsou pova₧ovßny za souΦßst tΘto jednoduchΘ poruchy.

╚┴ST DRUH┴
Z┴KLADN═ POÄADAVKY NA JADERN┴ ZA╪═ZEN═ K ZAJIèT╠N═ JADERN╔ BEZPE╚NOSTI, RADIA╚N═ OCHRANY A HAVARIJN═ P╪IPRAVENOSTI
º 3
Ochrana do hloubky

Jadernß bezpeΦnost jadernΘho za°φzenφ musφ b²t zajiÜt∞na prost°ednictvφm ochrany do hloubky zalo₧enΘ na pou₧itφ vφcenßsobn²ch fyzick²ch bariΘr brßnφcφch Üφ°enφ ionizujφcφho zß°enφ a radionuklid∙ do ₧ivotnφho prost°edφ a s opakovan²m pou₧itφm systΘmu technick²ch a organizaΦnφch opat°enφ slou₧φcφch k ochran∞ a zachovßnφ ·Φinnosti t∞chto bariΘr, jako₧ i ochran∞ zam∞stnanc∙ a dalÜφch osob, obyvatelstva a ₧ivotnφho prost°edφ.

º 4
Po₧adavky na jakost

(1) Stavebnφ konstrukce, technologickΘ soubory a za°φzenφ (dßle jen "za°φzenφ") d∙le₧itΘ pro jadernou bezpeΦnost jadernΘho za°φzenφ a radiaΦnφ ochranu musφ zajiÜ¥ovat jejich spolehlivou funkci p°i normßlnφm a abnormßlnφm provozu a schopnost omezovat d∙sledky poruch a nehod.

(2) Za°φzenφ d∙le₧itß pro jadernou bezpeΦnost jadernΘho za°φzenφ musφ b²t navrhovßna tak, aby umo₧≥ovala provßd∞t za provozu kontrolu stavu a zkouÜky jejich funkΦnφch schopnostφ a spolehlivosti metodami odpovφdajφcφmi souΦasnΘmu stavu v∞dy a techniky. TechnickΘ °eÜenφ t∞chto za°φzenφ musφ obsahovat bezpeΦnostnφ opat°enφ kompenzujφcφ v²skyt nezjiÜt∞n²ch poÜkozenφ za provozu jadernΘho za°φzenφ.

(3) Kvalita a vhodnost v²poΦtov²ch program∙ pou₧φvan²ch k anal²zßm d∙le₧it²m pro jadernou bezpeΦnost musφ b²t ov∞°ena.

º 5
RadiaΦnφ ochrana v objektech a okolφ jadernΘho za°φzenφ

JadernΘ za°φzenφ musφ mφt zajiÜt∞nu radiaΦnφ ochranu v jeho objektech a v jeho okolφ podle zvlßÜtnφho prßvnφho p°edpisu.1)

º 6
Havarijnφ p°ipravenost v objektu a okolφ jadernΘho za°φzenφ

JadernΘ za°φzenφ musφ mφt zajiÜt∞nu havarijnφ p°ipravenost objektu a okolφ jadernΘho za°φzenφ podle zvlßÜtnφch prßvnφch p°edpis∙.2),3)

º 7
Ochrana proti poruchßm za°φzenφ

Za°φzenφ d∙le₧itß pro jadernou bezpeΦnost musφ p°i normßlnφm a abnormßlnφm provozu, p°i zkouÜkßch a p°i vzniku havarijnφch podmφnek zajistit, aby nedoÜlo k jejich poÜkozenφ v d∙sledku poruch jin²ch za°φzenφ umφst∞n²ch uvnit° jadernΘho za°φzenφ. Proto musφ b²t schopna snΘst zm∞ny prost°edφ spojenΘ s t∞mito poruchami a b²t vhodn∞ umφst∞na a p°im∞°en∞ chrßn∞na p°ed dynamick²mi a jin²mi ·Φinky (vr₧enΘ p°edm∞ty, vibrace potrubφ, unikßnφ kapalin, p°etφ₧enφ vyÜÜφm tlakem).

º 8
Odvod tepla

(1) TechnologickΘ soubory a za°φzenφ, kterΘ se podφlejφ na odvßd∞nφ tepla uvoln∞nΘho Üt∞penφm, zbytkovΘho a provoznφho tepla, musφ za normßlnφho a abnormßlnφho provozu a havarijnφch podmφnek spolehliv∞ zajiÜ¥ovat odpovφdajφcφ chlazenφ reaktoru.

(2) SystΘmy odvodu tepla se musφ v pot°ebnΘ mφ°e zßlohovat, fyzicky odd∞lovat a souΦasn∞ i vzßjemn∞ propojit tak, aby plnily svoji funkci i p°i jednoduchΘ poruÜe.

º 9
Po₧ßrnφ ochrana

(1) Za°φzenφ d∙le₧itß z hlediska jadernΘ bezpeΦnosti musφ b²t °eÜena a umφst∞na tak, aby spl≥ovala po₧adavky po₧ßrnφ ochrany a dalÜφ po₧adavky stanovenΘ zvlßÜtnφmi prßvnφmi p°edpisy.4)

(2) U za°φzenφ d∙le₧it²ch z hlediska jadernΘ bezpeΦnosti musφ b²t pou₧ito neho°lav²ch hmot nebo hmot se snφ₧enou ho°lavostφ.

(3) Objekty jadernΘho za°φzenφ musφ b²t vybaveny elektrickou po₧ßrnφ signalizacφ a stabilnφm hasicφm za°φzenφm navr₧en²m tak, aby v p°φpad∞ poruchovΘho stavu nebo nßhodnΘho uvedenφ do provozu nebyla ovlivn∞na funkΦnφ schopnost za°φzenφ d∙le₧it²ch z hlediska jadernΘ bezpeΦnosti jadernΘho za°φzenφ.

(4) Pro objekty d∙le₧itΘ z hlediska jadernΘ bezpeΦnosti jadernΘho za°φzenφ musφ b²t zpracovßno posouzenφ po₧ßrnφho nebezpeΦφ.

(5) JadernΘ za°φzenφ, jeho₧ souΦßstφ je jadern² reaktor s v²konem nad 50 MWt musφ b²t od etapy v²stavby zajiÜt∞no jednotkou po₧ßrnφ ochrany dr₧itele povolenφ.

º 10
Ochrana proti jev∙m vyvolan²m p°φrodnφmi podmφnkami nebo lidskou Φinnostφ vn∞ jadernΘho za°φzenφ

(1) Za°φzenφ d∙le₧itß pro jadernou bezpeΦnost jadernΘho za°φzenφ musφ b²t °eÜena tak, aby p°i ₧ivelnφch udßlostech, kterΘ lze reßln∞ p°edpoklßdat (zem∞t°esenφ, vich°ice, zßtopy apod.), nebo udßlostech vyvolan²ch lidskou Φinnostφ vn∞ jadernΘho za°φzenφ (pßd letadla, v²buchy v okolφ elektrßrny apod.) bylo mo₧nΘ

a)   reaktor bezpeΦn∞ odstavit a udr₧ovat v podkritickΘm stavu,
b)   odvßd∞t zbytkov² v²kon reaktoru po dostateΦn∞ dlouhou dobu,
c)   zajistit, ₧e p°φpadnΘ radioaktivnφ ·niky nep°ekroΦφ hodnoty stanovenΘ zvlßÜtnφm prßvnφm p°edpisem.1)

(2) P°i navrhovßnφ jadernΘho za°φzenφ se musφ uvß₧it

a)   nejvß₧n∞jÜφ p°φrodnφ jevy, historicky zaznamenanΘ v danΘ lokalit∞ a jejφm okolφ, extrapolovanΘ s uvß₧enφm omezenΘ p°esnosti hodnot a Φasu,
b)   kombinace ·Φink∙ p°φrodnφch jev∙ nebo jev∙ vyvolan²ch lidskou Φinnostφ a havarijnφch podmφnek t∞mito jevy zp∙soben²mi.

º 11
Fyzickß ochrana

JadernΘ za°φzenφ se musφ navrhovat tak, aby byla zajiÜt∞na fyzickß ochrana jadernΘho za°φzenφ a jadern²ch materißl∙.5)

º 12
SpoleΦnΘ u₧φvßnφ za°φzenφ

U jadernΘho za°φzenφ o vφce blocφch, kterΘ p°edpoklßdß spoleΦnΘ u₧φvßnφ za°φzenφ d∙le₧it²ch pro zajiÜt∞nφ jadernΘ bezpeΦnosti, musφ b²t prokßzßno, ₧e toto °eÜenφ neovlivnφ jeho bezpeΦn² provoz. P°itom je t°eba uvß₧it p°φpad vzniku havarijnφch podmφnek u jednoho bloku a mo₧nost sprßvnΘho odstavenφ a chlazenφ zb²vajφcφch blok∙.

╚┴ST T╪ET═
AKTIVN═ Z╙NA REAKTORU
º 13

╪eÜenφ aktivnφ z≤ny reaktoru

(1) Aktivnφ z≤na a p°φsluÜnΘ chladicφ, °φdicφ a ochrannΘ systΘmy musφ s rezervou zajistit, ₧e stanovenΘ projektovΘ limity nebudou p°ekroΦeny b∞hem libovolnΘho provoznφho stavu.

(2) Aktivnφ z≤na reaktoru a navazujφcφ chladicφ, °φdicφ a ochrannΘ systΘmy musφ zajistit, aby v²sledn² ·Φinek okam₧it²ch zp∞tn²ch vazeb v aktivnφ z≤n∞ p∙sobil proti rychlΘmu zv²Üenφ reaktivity ve vÜech provoznφch stavech s kritick²m reaktorem.

(3) MechanickΘ Φßsti tvo°φcφ aktivnφ z≤nu nebo mechanickΘ Φßsti umφst∞nΘ v jejφ blφzkosti, vΦetn∞ jejich upevn∞nφ, musφ b²t °eÜeny tak, aby byly schopny odolat statick²m a dynamick²m ·Φink∙m p°i normßlnφm a abnormßlnφm provozu. P°i havarijnφch podmφnkßch jejich p°φpadnΘ poruÜenφ nesmφ brßnit bezpeΦnΘmu odstavenφ reaktoru a chlazenφ aktivnφ z≤ny.

º 14
╪eÜenφ palivovΘho systΘmu

(1) Palivov² systΘm musφ vydr₧et projektovanΘ ozß°enφ v aktivnφ z≤n∞, ani₧ dojde k jeho poÜkozenφ v podmφnkßch normßlnφho a abnormßlnφho provozu i p°es vÜechny uva₧ovanΘ procesy zhorÜenφ materißlov²ch vlastnostφ a podmφnek prost°edφ, kterΘ mohou nastat b∞hem provozu.

(2) Uva₧ovanΘ procesy zhorÜenφ materißlov²ch vlastnostφ a podmφnek prost°edφ musφ zahrnovat p∙sobenφ vn∞jÜφho tlaku chladiva, zv²Üenφ vnit°nφho tlaku v palivovΘm elementu vlivem Üt∞pn²ch produkt∙, ozß°enφ paliva a ostatnφch materißl∙ palivovΘho souboru, zm∞ny v tlacφch a teplotßch vznikajφcφch v d∙sledku v²konov²ch zm∞n, chemick²ch vliv∙, statickΘho a dynamickΘho namßhßnφ, vΦetn∞ namßhßnφ zp∙sobenΘho pr∙tokem chladiva a vlivu mechanick²ch vibracφ a zm∞n v p°enosu tepla, kterΘ mohou nastat v d∙sledku deformacφ Φi chemick²ch vliv∙. NeurΦitosti v datech, v²poΦtech a v²robnφ tolerance musφ b²t respektovßny s odpovφdajφcφ rezervou.

(3) StanovenΘ projektovΘ limity paliva pro normßlnφ a abnormßlnφ provoz vΦetn∞ p°φpustnΘho ·niku Üt∞pn²ch produkt∙ nesmφ b²t p°ekroΦeny p°i normßlnφm a abnormßlnφm provozu, p°iΦem₧ podmφnky, kterΘ mohou v aktivnφ z≤n∞ nastat b∞hem abnormßlnφho provozu, nesmφ zp∙sobit dodateΦnΘ v²znamnΘ zhorÜenφ projektovan²ch charakteristik palivovΘho systΘmu. ┌nik Üt∞pn²ch produkt∙ musφ b²t udr₧en pod minimßlnφ hodnotou, kterß je prakticky dosa₧itelnß.

(4) V havarijnφch podmφnkßch projektovΘ nehody musφ palivovΘ elementy i soubory z∙stat na svΘm mφst∞ a nesmφ podlehnout takovΘmu poÜkozenφ, kterΘ by brßnilo zasunutφ absorpΦnφch orgßn∙ nebo brßnilo efektivnφmu dochlazovßnφ aktivnφ z≤ny.

(5) StanovenΘ projektovΘ limity paliva pro havarijnφ podmφnky projektovΘ nehody nesmφ b²t p°ekroΦeny.

(6) KonstrukΦnφ °eÜenφ palivov²ch soubor∙ musφ umo₧≥ovat p°im∞°enou kontrolu jejich Φßstφ.

(7) Provedenφ palivov²ch soubor∙ musφ b²t dostateΦn∞ experimentßln∞ nebo provozn∞ dolo₧ena.

º 15
Rozlo₧enφ neutronovΘho toku

(1) Pro vÜechny ·rovn∞ a rozlo₧enφ neutronovΘho toku, kterΘ mohou nastat b∞hem vÜech stav∙ aktivnφ z≤ny, vΦetn∞ stav∙ po odstavenφ a b∞hem nebo po p°eklßdce paliva a stav∙ vznikl²ch b∞hem abnormßlnφho provozu a b∞hem havarijnφch podmφnek, musφ b²t dodr₧en º 14 odst. 1 a₧ 5.

(2) Za°φzenφ k zjiÜt∞nφ rozlo₧enφ neutronovΘho toku musφ b²t schopno odhalit oblasti aktivnφ z≤ny, v nich₧ by ·rove≥ a rozlo₧enφ neutronovΘho toku mohly zp∙sobit p°ekroΦenφ projektov²ch limit∙ paliva pro normßlnφ a abnormßlnφ provoz i havarijnφ podmφnky. KonstrukΦnφ °eÜenφ aktivnφ z≤ny musφ podporovat schopnost °φdicφho systΘmu t²kajφcφ se udr₧enφ ·rovn∞ a pr∙b∞h∙ neutronovΘho toku v p°edepsan²ch mezφch ve vÜech stavech aktivnφ z≤ny b∞hem normßlnφho a abnormßlnφho provozu.

(3) Aktivnφ z≤na a p°φsluÜnΘ chladicφ, °φdicφ a ochrannΘ systΘmy musφ b²t °eÜeny tak, aby zajistily, ₧e v²konovΘ oscilace, kterΘ by mohly zp∙sobit p°ekroΦenφ stanoven²ch projektov²ch limit∙ paliva, nemohou nastat nebo budou spolehliv∞ a okam₧it∞ zjiÜt∞ny a potlaΦeny.

╚┴ST ╚TVRT┴
╪═DIC═ A OCHRANN╔ SYST╔MY
º 16
╪φdicφ systΘmy

(1) ╪φdicφ systΘmy na jadern²ch za°φzenφch musφ b²t vybaveny p°φstroji tak, aby mohly sledovat, m∞°it, registrovat a ovlßdat provoznφ parametry d∙le₧itΘ pro zajiÜt∞nφ jadernΘ bezpeΦnosti b∞hem normßlnφho a abnormßlnφho provozu a v havarijnφch podmφnkßch. Sd∞lovaΦe a ovladaΦe musφ b²t navr₧eny a rozmφst∞ny tak, aby obsluha m∞la neustßle dostatek informacφ o provozu jadernΘho za°φzenφ a mohla v p°φpad∞ pot°eby operativn∞ zasßhnout. ╪φdicφ systΘmy musφ dßvat po₧adovanΘ signßly o odchylkßch d∙le₧it²ch provoznφch parametr∙ a proces∙ od p°φpustn²ch mezφ.

(2) ╪φdicφ systΘmy musφ pr∙b∞₧n∞ v pravideln²ch intervalech, nebo podle pot°eby, zaznamenßvat hodnoty parametr∙, kterΘ jsou podle havarijnφch rozbor∙ d∙le₧itΘ pro jadernou bezpeΦnost jadernΘho za°φzenφ.

(3) P°i vzniku havarijnφch podmφnek musφ p°φstrojovΘ vybavenφ poskytovat

a)   informace o okam₧itΘm stavu jadernΘho za°φzenφ, na jejich₧ zßklad∞ lze provΘst ochrannß opat°enφ,
b)   zßkladnφ informace o pr∙b∞hu nehody a jejich zßznam,
c)   informace umo₧≥ujφcφ charakterizovat Üφ°enφ radionuklid∙ a zß°enφ do okolφ jadernΘho za°φzenφ tak, aby bylo mo₧nΘ vΦas provΘst opat°enφ na ochranu obyvatelstva.

º 17
OchrannΘ systΘmy

Jadernß za°φzenφ, jejich₧ souΦßstφ je jadern² reaktor, musφ b²t vybavena ochrann²mi systΘmy, kterΘ musφ b²t

a)   schopny rozeznßvat abnormßlnφ podmφnky a automaticky uvΘst do chodu p°φsluÜnΘ systΘmy, vΦetn∞ systΘmu pro odstavenφ reaktoru podle º 21 tak, aby bylo zajiÜt∞no, ₧e projektovΘ limity nebudou p°ekroΦeny,
b)   schopny rozeznßvat havarijnφ podmφnky a uvΘst do chodu p°φsluÜnΘ systΘmy urΦenΘ ke zmφrn∞nφ nßsledk∙ t∞chto podmφnek,
c)   nad°azeny Φinnosti °φdicφch systΘm∙ a obsluhy jadernΘho za°φzenφ, ve vÜech stavech uva₧ovan²ch v nßvrhu jadernΘho za°φzenφ, p°iΦem₧ obsluha musφ mφt mo₧nost uvΘst ochrann² systΘm do Φinnosti ruΦn∞.

º 18
Zßlohovßnφ ochrann²ch systΘm∙

(1) OchrannΘ systΘmy musφ b²t °eÜeny s vysokou funkΦnφ spolehlivostφ, nßsobnostφ a nezßvislostφ jednotliv²ch kanßl∙ tak, aby

a)   ₧ßdnß jednoduchß porucha nezp∙sobila ztrßtu ochrannΘ funkce systΘmu,
b)   odpojenφ (vy°azenφ z provozu) libovolnΘ komponenty nebo kanßlu nem∞lo za nßsledek snφ₧enφ poΦtu nezßvisl²ch (redundantnφch) komponent nebo kanßl∙ na jeden, pokud nelze v takovΘmto p°φpad∞ demonstrovat p°ijatelnou spolehlivost provozu ochrannΘho systΘmu.

(2) OchrannΘ systΘmy musφ umo₧≥ovat periodickΘ zkouÜky funkce jednotliv²ch nezßvisl²ch kanßl∙ p°i provozu reaktoru a vyzkouÜenφ spoleΦn²ch obvod∙ nezßvisl²ch kanßl∙ p°inejmenÜφm p°i odstavenΘm reaktoru. Tyto spoleΦnΘ obvody musφ b²t navr₧eny tak, ₧e jejich mo₧nΘ poruchy vedou nejv²Üe k odstavenφ reaktoru, a nikoli ke ztrßt∞ ochrannΘ funkce.

º 19
Vztah ochrann²ch a °φdicφch systΘm∙

(1) OchrannΘ a °φdicφ systΘmy musφ b²t odd∞leny tak, aby porucha °φdicφch systΘm∙ neovlivnila schopnost ochrann²ch systΘm∙ vykonat po₧adovanou bezpeΦnostnφ funkci. FunkΦn∞ nutnΘ a ·ΦelnΘ spojenφ ochrann²ch a °φdicφch systΘm∙ musφ b²t maximßln∞ omezeno tak, aby podstatn∞ neovlivnilo jadernou bezpeΦnost.

(2) Ochrann² systΘm musφ b²t °eÜen a nastaven tak, aby nemohlo dojφt k p°ekroΦenφ projektov²ch limit∙ ani p°i chybnΘ funkci °φdicφho systΘmu. OchrannΘ zßsahy jsou ve vÜech stavech uva₧ovan²ch v nßvrhu jadernΘho za°φzenφ nad°azeny Φinnosti °φdicφho systΘmu a obsluhy jadernΘho za°φzenφ.

º 20
Dozorna

(1) JadernΘ za°φzenφ, jeho₧ souΦßstφ je jadern² reaktor, musφ b²t vybaveno minimßln∞ jednou provoznφ dozornou, odkud ho lze bezpeΦn∞ a spolehliv∞ kontrolovat a ovlßdat p°i normßlnφm a abnormßlnφm provozu a i p°i vzniku havarijnφch podmφnek.

(2) Provoznφ dozorna musφ b²t °eÜena tak, aby z hlediska ochrany provoznφch pracovnφk∙ umo₧≥ovala p°φstup, bezpeΦn² pobyt a jeho zdravotnφ nezßvadnost i za havarijnφch podmφnek.

(3) JadernΘ za°φzenφ musφ umo₧nit odstavenφ a udr₧enφ reaktoru v bezpeΦnΘm stavu, i kdy₧ se provoznφ dozorna stane nepou₧itelnou. P°φsluÜnΘ za°φzenφ musφ b²t dostateΦn∞ fyzicky a elektricky odd∞leno od provoznφ dozorny.

º 21
Odstavenφ reaktoru

(1) Reaktor musφ b²t vybaven systΘmy, kterΘ jsou schopny jej odstavit za normßlnφho a abnormßlnφho provozu a za havarijnφch podmφnek. Musφ jej udr₧et odstaven² i za situace zp∙sobujφcφ nejvyÜÜφ reaktivitu aktivnφ z≤ny. ┌Φinnost, rychlost a rezerva na odstavenφ musφ zaruΦovat, ₧e stanovenΘ projektovΘ limity nebudou p°ekroΦeny.

(2) Za°φzenφ pro odstavenφ reaktoru musφ b²t tvo°ena nejmΘn∞ dv∞ma r∙zn²mi nezßvisl²mi systΘmy zalo₧en²mi na r∙zn²ch principech a schopn²mi vykonßvat svou funkci i za jednoduchΘ poruchy.

(3) NejmΘn∞ jeden ze systΘm∙ uveden²ch v odstavci 2 musφ b²t sßm o sob∞ schopen rychle uvΘst reaktor z normßlnφho nebo abnormßlnφho stavu a havarijnφch podmφnek do podkritickΘho stavu s p°im∞°enou rezervou za p°edpokladu jednoduchΘ poruchy.

(4) NejmΘn∞ jeden ze systΘm∙ uveden²ch v odstavci 2 musφ b²t sßm o sob∞ schopen uvΘst reaktor z normßlnφho provozu do podkritickΘho stavu a udr₧et reaktor v podkritickΘm stavu s p°im∞°enou rezervou za situace zp∙sobujφcφ nejvyÜÜφ reaktivitu aktivnφ z≤ny.

(5) P°i prokazovßnφ po₧adovan²ch vlastnostφ za°φzenφ pro odstavenφ reaktoru musφ b²t zvlßÜtnφ pozornost v∞novßna poruchßm vznikl²m kdekoliv v jadernΘm za°φzenφ, kterΘ by mohly vy°adit z provozu Φßst t∞chto za°φzenφ.

(6) Za°φzenφ pro odstavenφ reaktoru musφ b²t schopna zabrßnit samovolnΘmu vzniku kritickΘho stavu. Tento po₧adavek musφ b²t spln∞n i za Φinnostφ zvyÜujφcφch reaktivitu p°i odstavenΘm reaktoru (nap°. vyjmutφ regulaΦnφho orgßnu za ·Φelem ·dr₧by nebo p°eklßdky paliva), a to i za p°edpokladu jednoduchΘ poruchy t∞chto za°φzenφ.

(7) SystΘmy m∞°enφ a testy musφ zajiÜ¥ovat, ₧e za°φzenφ pro odstavenφ reaktoru jsou v po₧adovanΘm stavu.

(8) ╚ßst t∞chto za°φzenφ urΦen²ch pro odstavenφ reaktoru m∙₧e b²t p°i jeho provozu pou₧ita pro °φzenφ reaktivity nebo pro tvarovßnφ neutronovΘho pole, pokud je neustßle zachovßvßna rezerva na odstavenφ.

╚┴ST P┴T┴
SYST╔MY CHLAZEN═ REAKTORU
º 22
Zßsady °eÜenφ primßrnφho okruhu

(1) Primßrnφ okruh a jeho pomocnΘ, kontrolnφ a ochrannΘ systΘmy musφ b²t °eÜeny tak, aby

a)   byla s dostateΦnou rezervou zajiÜt∞na za normßlnφho a abnormßlnφho provozu po₧adovanß pevnost, ₧ivotnost a funkΦnφ spolehlivost jejich Φßstφ a za°φzenφ,
b)   nedochßzelo k nep°φpustn²m ·nik∙m chladiva,
c)   byly dostateΦn∞ odolnΘ proti vzniku a rozvoji poruch a byl zajiÜt∞n pomal² rozvoj p°φpadn²ch poruch a jejich vΦasnΘ zjiÜt∞nφ,
d)   byly vylouΦeny poruchy velkΘho rozsahu,
e)   zap∙sobenφ za°φzenφ pro snφ₧enφ tlaku (pojiÜ¥ovacφ ventily) nezp∙sobilo nep°φpustn² ·nik radionuklid∙ z jadernΘho za°φzenφ,
f)   komponenty primßrnφho okruhu obsahujφcφ chladivo jako tlakovß nßdoba, tlakovß potrubφ, trubky a jejich spojenφ, ventily, t∞sn∞nφ apod. vΦetn∞ jejich upevn∞nφ odolaly statickΘmu a dynamickΘmu namßhßnφ p°edpoklßdanΘmu b∞hem vÜech provoznφch stav∙ a havarijnφch podmφnek.

(2) Nßvrh za°φzenφ primßrnφho okruhu musφ

a)   stanovit materißly ov∞°enΘ pro tyto ·Φely a odpovφdajφcφ p°φsluÜn²m p°edpis∙m, technick²m normßm nebo technick²m podmφnkßm,
b)   dolo₧it teoretick²m v²poΦtem a experimentßlnφm ov∞°enφm jejich dostateΦnΘ dimenzovßnφ,
c)   zahrnovat rezervu na zhorÜenφ vlastnostφ materißlu, kterΘ m∙₧e nastat b∞hem provozu vlivem eroze, koroze, ·navy materißlu, chemickΘho prost°edφ, ozß°enφ a stßrnutφ, a rezervu na neurΦitosti stanovenφ poΦßteΦnφho stavu komponent a rychlosti zhorÜovßnφ jejich vlastnostφ,
d)   obsahovat rozbor meznφch stav∙ vzhledem ke vzniku a Üφ°enφ poruch integrity,
e)   stanovit zp∙sob pr∙kazu jakosti v²roby a montß₧e dostupn²mi modernφmi metodami a stanovit zp∙sob pr∙kazu po₧adovanΘ t∞snosti,
f)   urΦit program a metody zjiÜ¥ovßnφ jeho stavu za provozu.

(3) Nßvrh za°φzenφ primßrnφho okruhu musφ obsahovat podmφnky jeho zkouÜek a ·dr₧by, podmφnky normßlnφho a abnormßlnφho provozu, havarijnφ podmφnky, rozbor a °eÜenφ vÜech vliv∙ poÜkozujφcφch toto za°φzenφ.

(4) Nßvrh za°φzenφ primßrnφho okruhu musφ zahrnovat opat°enφ k udr₧enφ mno₧stvφ nebo tlaku chladiva tak, aby stanovenΘ projektovΘ limity nebyly p°ekroΦeny v ₧ßdnΘm ze stav∙ normßlnφho a abnormßlnφho provozu s uvß₧enφm objemov²ch zm∞n a ·nik∙.

(5) SystΘmy zajiÜ¥ujφcφ udr₧enφ mno₧stvφ nebo tlaku chladiva musφ mφt p°im∞°enou kapacitu (pr∙tok nebo objem), aby vyhov∞ly po₧adavk∙m dle º 22 odst. 4 a º 24 odst. 1.

º 23
Kontrola stavu primßrnφho okruhu za provozu

(1) Za°φzenφ primßrnφho okruhu musφ umo₧≥ovat po celou dobu provozu jadernΘho za°φzenφ provßd∞t periodicky nebo nep°etr₧it∞ kontrolu jejich stavu za provozu a zkouÜky nutnΘ pro ov∞°enφ jadernΘ bezpeΦnosti.

(2) SouΦßstφ nßvrhu za°φzenφ primßrnφho okruhu jsou

a)   program kontroly stavu za provozu a metody diagnostiky,
b)   kritΘria pro hodnocenφ kontroly a v²sledk∙ zkouÜek.

º 24
SystΘm dopl≥ovßnφ a Φist∞nφ chladiva

(1) SystΘm dopl≥ovßnφ chladiva musφ b²t schopen kompenzovat ·niky a objemovΘ zm∞ny chladiva p°i normßlnφm a abnormßlnφm provozu, s uvß₧enφm odb∞ru chladiva k Φist∞nφ, aby stanovenΘ projektovΘ limity byly dodr₧eny.

(2) SystΘm Φist∞nφ chladiva musφ b²t schopen odstra≥ovat koroznφ produkty a Üt∞pnΘ produkty, kterΘ unikajφ z palivov²ch element∙ p°i jejich p°φpadn²ch poruÜenφch, a p°itom udr₧et po₧adovanΘ parametry Φistoty primßrnφho okruhu.

º 25
SystΘm odvßd∞nφ zbytkovΘho tepla

(1) SystΘm odvßd∞nφ zbytkovΘho tepla musφ zajistit, aby p°i odstavenΘm reaktoru nebyly p°ekroΦeny projektovΘ limity palivov²ch element∙ a primßrnφho okruhu.

(2) SystΘm odvßd∞nφ zbytkovΘho tepla musφ zajistit dostateΦnΘ zßlohovßnφ d∙le₧it²ch za°φzenφ systΘmu odvßd∞nφ zbytkovΘho tepla, vhodnΘ propojenφ, mo₧nosti odpojenφ Φßsti systΘmu, detekci ·nik∙ a mo₧nost jejich zachycenφ tak, aby systΘm pracoval spolehliv∞ i p°i jednoduchΘ poruÜe.

º 26
SystΘm havarijnφho chlazenφ

SystΘm havarijnφho chlazenφ musφ zajistit

a)   spolehlivΘ chlazenφ aktivnφ z≤ny za havarijnφch podmφnek zp∙soben²ch ztrßtou chladiva, aby
1.   teploty pokrytφ palivov²ch element∙ nep°ekroΦily hodnoty stanovenΘ projektov²mi limitami,
2.   energetick² p°φsp∞vek chemick²ch reakcφ (pokrytφ, voda, uvol≥ovßnφ vodφku) nep°ekroΦil p°φpustnou hodnotu,
3.   nevznikly zm∞ny palivov²ch element∙, palivov²ch soubor∙ a vnit°nφch Φßstφ reaktoru, kterΘ by mohly ovlivnit ·Φinnost chlazenφ,
4.   zbytkovΘ teplo bylo odvßd∞no dostateΦn∞ dlouhou dobu,
b)   jeho dostateΦnΘ zßlohovßnφ, vhodnΘ propojenφ, mo₧nost odpojenφ Φßstφ systΘmu, detekce ·nik∙ a mo₧nost jejich zachycenφ tak, aby systΘm pracoval spolehliv∞ i p°i jednoduchΘ poruÜe.

º 27
Kontrola stavu systΘmu havarijnφho chlazenφ za provozu

SystΘm havarijnφho chlazenφ musφ umo₧nit provßd∞nφ periodick²ch zkouÜek a prohlφdek

a)   pevnosti a t∞snosti systΘmu,
b)   aktivnφch prvk∙ systΘmu a jejich funkΦnφ vyzkouÜenφ,
c)   havarijnφho chlazenφ jako celku a jeho funkΦnφ vyzkouÜenφ za podmφnek odpovφdajφcφch jeho provozu (posloupnost operacφ, kterΘ uvßd∞jφ jednotlivß za°φzenφ v Φinnost, p°epojenφ na nßhradnφ systΘmy elektrickΘho napßjenφ, na jin² systΘm chladicφ vody atd.).

º 28
Sekundßrnφ okruh

╪eÜenφ sekundßrnφho okruhu musφ zajistit

a)   spolehliv² odvod tepla z primßrnφho okruhu,
b)   zjiÜ¥ovßnφ p°φpadn²ch ·nik∙ z primßrnφho do sekundßrnφho okruhu, a pokud se tyto ·niky zjistφ, musφ umo₧nit omezenφ jejich dalÜφho Üφ°enφ tak, aby nebyly p°ekroΦeny stanovenΘ limity v²pustφ radionuklid∙ do okolφ.

╚┴ST èEST┴
ENERGETICK╔ NAP┴JEC═ SYST╔MY
º 29
EnergetickΘ napßjecφ systΘmy

(1) Vyvedenφ v²konu jadernΘho za°φzenφ a zßsobovßnφ vlastnφ spot°eby musφ zajistit, aby

a)   jejich vn∞jÜφ a vnit°nφ poruchy rozvodu ovlivnily co nejmΘn∞ provoz reaktoru a systΘmy odvodu tepla,
b)   za°φzenφ elektrßrny d∙le₧itß pro provoz mohla b²t napßjena ze dvou r∙zn²ch zdroj∙ (vlastnφ generßtor a sφ¥ elektrizaΦnφ soustavy).

(2) Elektrick² rozvod pro napßjenφ °φdicφch a ochrann²ch systΘm∙ za°φzenφ primßrnφho okruhu, systΘm∙ odvßd∞nφ zbytkovΘho tepla, havarijnφho chlazenφ a systΘm∙ ochrannΘ obßlky musφ krom∞ toho umo₧≥ovat napßjenφ z nouzovΘho zdroje, tj. b²t zßlohovßny bez omezenφ v²konu po dobu pot°ebnou pro spolehlivou funkci systΘm∙ a nezßvisle na tom, zda jsou v provozu vlastnφ generßtory nebo elektrizaΦnφ soustava. ╪φdicφ a ochrannΘ systΘmy musφ b²t napßjeny nep°etr₧it∞.

º 30
Zßlohovßnφ energetick²ch napßjecφch systΘm∙

(1) SystΘmy, kterΘ jsou vzhledem k zajiÜt∞nφ jadernΘ bezpeΦnosti zßlohovßny, musφ b²t zßsobovßny energiφ tak, aby se zaruΦila jejich funkΦnφ nezßvislost tφm, ₧e systΘmy elektrickΘho napßjenφ a jejich zdroje jsou vzßjemn∞ nezßvislΘ. Pokud je poΦet zdroj∙ ni₧Üφ ne₧ poΦet nezßvisl²ch systΘm∙, musφ nßvrh prokßzat, ₧e to nesni₧uje jejich spolehlivost.

(2) Jestli₧e jednoduchß porucha napßjen²ch systΘm∙ nenaruÜφ jejich funkci, p°ipouÜtφ se i jednoduchß porucha elektrickΘho systΘmu nebo zdroje.

(3) Pokud je k zajiÜt∞nφ jadernΘ bezpeΦnosti nezbytnß provoznφ schopnost n∞kterΘho systΘmu, musφ systΘm elektrickΘho napßjenφ zajistit pot°ebnΘ napßjenφ i p°i jednoduchΘ poruÜe bez omezenφ.

º 31
NouzovΘ zdroje energie

(1) SystΘmy, kterΘ se musφ napßjet bez p°eruÜenφ (spot°ebiΦe I. kategorie), se napßjejφ ze zdroj∙, kterΘ poskytujφ energii okam₧it∞ (baterie se st°φdaΦi).

(2) Zdroje a napßjecφ systΘmy, kterΘ se uvßd∞jφ v Φinnost a₧ po urΦitΘ dob∞ trvßnφ havarijnφch podmφnek (spot°ebiΦe II. kategorie), musφ b²t uvedeny na pot°ebn² v²kon v dob∞ kratÜφ, ne₧ je doba spuÜt∞nφ spot°ebiΦ∙ II. kategorie.

(3) Musφ b²t zajiÜt∞na mo₧nost provßd∞t funkΦnφ zkouÜky nouzov²ch zdroj∙ elektrickΘho napßjenφ.

╚┴ST SEDM┴
SYST╔M OCHRANN╔ OB┴LKY
º 32
┌Φel a v²znam

Jadernß za°φzenφ, jejich₧ souΦßstφ je jadern² reaktor s v²konem nad 50 MWt, musφ b²t vybavena systΘmem ochrannΘ obßlky, kter² p°i vzniku havarijnφch podmφnek, vΦetn∞ maximßlnφ projektovΘ nehody, spojen²ch s ·niky radionuklid∙ a jimi uvol≥ovanΘho ionizujφcφho zß°enφ omezφ tyto ·niky do okolφ tak, aby byly v souladu se zvlßÜtnφm prßvnφm p°edpisem,1) pokud nenφ tato funkce zajiÜt∞na jin²mi technick²mi prost°edky.

º 33

Zßsady °eÜenφ

(1) SystΘm ochrannΘ obßlky poz∙stßvß z hermetickΘ obßlky dimenzovanΘ pro vÜechny projektovΘ nehody, z uzavφracφch orgßn∙, systΘm∙ snφ₧enφ tlaku a teploty a z ventilaΦnφch a filtraΦnφch systΘm∙.

(2) SystΘm ochrannΘ obßlky musφ zajistit, aby se jeho po₧adovanß t∞snost zachovala p°i vzniku havarijnφch podmφnek a dostateΦn∞ dlouhou dobu po jejich ukonΦenφ.

(3) SystΘm ochrannΘ obßlky musφ zajistit po₧adovanou funkci pro maximßlnφ tlaky i p°φpadnΘ podtlaky a teploty projektov²ch nehod. Je nutnΘ uvß₧it vliv systΘm∙ snφ₧enφ tlaku a teploty uvnit° hermetickΘ obßlky, vliv ostatnφch potencißlnφch zdroj∙ energie, pr∙chodek a pr∙chod∙, nep°esnost v²poΦtov²ch model∙, v²sledky experiment∙ a provoznφch zkuÜenostφ.

(4) SystΘm ochrannΘ obßlky musφ spl≥ovat po₧adavky ochrany p°ed vn∞jÜφmi vlivy podle º 10.

(5) Za°φzenφ systΘmu ochrannΘ obßlky musφ zajistit pln∞nφ jejich funkce a omezit vliv na ostatnφ systΘmy a za°φzenφ d∙le₧itß z hlediska jadernΘ bezpeΦnosti.

º 34
Kontrola t∞snosti hermetickΘ obßlky

(1) Hermetickß obßlka a za°φzenφ d∙le₧itß pro jejφ t∞snost musφ zajistit, aby bylo mo₧nΘ

a)   provΘst zkouÜku jejφ t∞snosti p°i projektovΘm tlaku po zabudovßnφ vÜech pr∙chodek a pr∙chod∙,
b)   provßd∞t b∞hem provozu jadernΘho za°φzenφ periodickΘ zkouÜky t∞snosti systΘmu ochrannΘ obßlky p°i projektovΘm tlaku nebo p°i ni₧Üφch tlacφch, kterΘ umo₧nφ extrapolaci.

(2) Hermetickß obßlka a za°φzenφ d∙le₧itß pro jejφ t∞snost musφ umo₧nit zkouÜky t∞snosti proveden²ch oprav p°i projektovΘm tlaku.

º 35
Tlakovß zkouÜka hermetickΘ obßlky

Hermetickß obßlka musφ umo₧≥ovat p°ed uvedenφm jadernΘho za°φzenφ do provozu prokßzat tlakovou zkouÜkou jejφ celistvost p°i zkuÜebnφm tlaku, kter² je vyÜÜφ ne₧ projektov².

º 36
Kontrola stavu systΘmu ochrannΘ obßlkyza provozu

SystΘm ochrannΘ obßlky musφ umo₧≥ovat, aby se p°i provozu jadernΘho za°φzenφ mohly provßd∞t

a)   periodickΘ kontroly jeho jednotliv²ch Φßstφ a za°φzenφ,
b)   funkΦnφ zkouÜky jeho jednotliv²ch Φßstφ a za°φzenφ.

º 37
Pr∙chodky st∞nami hermetickΘ obßlky

Potrubnφ a kabelovΘ pr∙chodky prochßzejφcφ st∞nami hermetickΘho prostoru se navrhujφ tak, aby se

a)   mohla provßd∞t detekce ·nik∙, jejich zßchyt a shroma₧∩ovßnφ,
b)   mohly provßd∞t pravidelnΘ zkouÜky jejich t∞snosti p°i projektovΘm tlaku nezßvisle na zkouÜkßch t∞snosti hermetickΘ obßlky,
c)   zajistila jejich ochrana p°ed ·Φinky dynamick²ch sil.

º 38
Uzavφracφ prvky

(1) Potrubφ primßrnφho okruhu, kterß prochßzejφ st∞nami hermetickΘ obßlky, nebo potrubφ, kterß jsou p°φmo spojena s atmosfΘrou uvnit° hermetickΘ obßlky, musφ b²t vybavena spolehliv²mi uzßv∞ry, z nich₧ ka₧d² musφ mφt nejmΘn∞ dva uzavφracφ prvky za°azenΘ v sΘrii, kterΘ se umφs¥ujφ vn∞ a uvnit° hermetickΘ obßlky a jsou nezßvisle a spolehliv∞ ovladatelnΘ. Vn∞jÜφ uzavφracφ prvky se umφs¥ujφ co nejblφ₧e hermetickΘ obßlky.

(2) Ostatnφ potrubφ prochßzejφcφ st∞nami hermetickΘ obßlky, musφ mφt nejmΘn∞ jeden vn∞jÜφ uzavφracφ prvek, kter² se umφs¥uje co nejblφ₧e hermetickΘ obßlky.

(3) Uzavφracφ prvky se musφ navrhovat tak, aby se mohly pravideln∞ provßd∞t zkouÜky jejich t∞snosti.

(4) Funkce uzavφracφho prvku musφ b²t zajiÜt∞na i za p°edpokladu jednoduchΘ poruchy mimo jeho mechanickou Φßst.

º 39
Pr∙chody st∞nami hermetickΘ obßlky

Provoznφ pr∙chody hermetickou obßlkou musφ b²t jako uzßv∞ry vybaveny dvojit²mi dve°mi ovlßdan²mi tak, aby jejich t∞snost byla v₧dy zajiÜt∞na. T∞snost montß₧nφch pr∙chod∙ musφ odpovφdat t∞snosti systΘmu ochrannΘ obßlky.

º 40
Vnit°nφ Φlen∞nφ hermetickΘho prostoru

Mezi jednotliv²mi Φßstmi hermetickΘho prostoru musφ b²t dostateΦnΘ pr∙tokovΘ cesty, aby rozdφly tlaku vzniklΘ b∞hem havarijnφch podmφnek nepoÜkodily hermetickou obßlku nebo ostatnφ za°φzenφ systΘmu ochrannΘ obßlky.

º 41
SystΘm snφ₧enφ tlaku a odvodu tepla z hermetickΘho prostoru

(1) Hermetick² prostor musφ b²t vybaven systΘmem snφ₧enφ tlaku a odvodu tepla, kter² by spolu s ostatnφmi systΘmy po ukonΦenφ havarijnφch podmφnek spojen²ch s uvoln∞nφm hmoty a energie zajistil dostateΦn∞ rychlΘ snφ₧enφ tlaku a teploty v hermetickΘm prostoru a kter² by dßle zajistil, ₧e jejich p°φpustnΘ hodnoty nebudou p°ekroΦeny.

(2) SystΘm musφ zabezpeΦovat spolehlivost, zßlohovßnφ a funkΦnφ r∙znorodost jeho d∙le₧it²ch za°φzenφ a zajistit funkci systΘm∙ p°i jednoduchΘ poruÜe.

º 42
Ostatnφ systΘmy ochrannΘ obßlky

(1) SystΘm ochrannΘ obßlky musφ b²t vybaven systΘmy, kterΘ zabezpeΦφ kontrolu Üt∞pn²ch produkt∙ a lßtek, kterΘ by do n∞ho mohly vniknout p°i vzniku havarijnφch podmφnek. Tyto systΘmy musφ b²t schopny spolu s ostatnφmi systΘmy

a)   snφ₧it objemovou aktivitu a upravit slo₧enφ Üt∞pn²ch produkt∙,
b)   kontrolovat objemovΘ koncentrace v²buÜn²ch lßtek, aby se zajistila celistvost hermetickΘ obßlky a snφ₧ilo mno₧stvφ unikajφcφch radionuklid∙.

(2) D∙le₧itß za°φzenφ t∞chto systΘm∙ musφ b²t zßlohovßna, aby mohla pracovat p°i jednoduchΘ poruÜe.

╚┴ST OSM┴
RADIA╚N═ OCHRANA
º 43
Monitorovßnφ ionizujφcφho zß°enφ a radionuklid∙

Monitorovßnφ ionizujφcφho zß°enφ a radionuklid∙ musφ b²t zajiÜt∞no v souladu se zvlßÜtnφm prßvnφm p°edpisem.1)

º 44
VentilaΦnφ a filtraΦnφ systΘmy

JadernΘ za°φzenφ musφ b²t vybaveno

a)   ventilaΦnφmi a filtraΦnφmi systΘmy, kterΘ za normßlnφho a abnormßlnφho provozu musφ
1.   zabrßnit rozptylu a nekontrolovanΘmu ·niku radionuklid∙ v jednotliv²ch prostorßch jadernΘho za°φzenφ v souladu s po₧adavky jejich p°φstupnosti,
2.   snφ₧it objemovΘ aktivity radionuklid∙ pod hodnoty stanovenΘ ve zvlßÜtnφm prßvnφm p°edpisu1) v p°φpad∞ rozptylu a ·niku radionuklid∙ do p°φstupn²ch prostor∙ jadernΘho za°φzenφ,
3.   udr₧et p°edepsanΘ klimatickΘ podmφnky,
4.   udr₧et ·niky radionuklid∙ do okolφ pod stanoven²mi limity,
b)   spolehliv²mi filtry s dostateΦnou ·Φinnostφ zßchytu a umo₧nit zkouÜky jejich ·Φinnosti,
c)   zßlohovßnφm d∙le₧it²ch za°φzenφ, aby ventilaΦnφ systΘmy mohly pracovat p°i jednoduchΘ poruÜe.

º 45
V²pust∞ radionuklid∙ do okolφ

V²pust∞ radionuklid∙ do okolφ musφ spl≥ovat po₧adavky stanovenΘ zvlßÜtnφm prßvnφm p°edpisem.1)

╚┴ST DEV┴T┴
MANIPULACE S JADERN▌M PALIVEM A JEHO SKLADOV┴N═
º 46
Manipulace s Φerstv²m jadern²m palivem a jeho skladovßnφ

Za°φzenφ pro manipulaci s Φerstv²m jadern²m palivem a jeho skladovßnφ musφ

a)   prostorov²m rozmφst∞nφm nebo jin²mi fyzikßlnφmi prost°edky a postupy zabrßnit s rezervou dosa₧enφ kritiΦnosti i za podmφnek nej·Φinn∞jÜφho zpomalovßnφ neutron∙ (optimßlnφ moderace), a tφm zabrßnit
1.   p°ev²Üenφ hodnoty 0,95 efektivnφho koeficientu nßsobenφ neutron∙ p°i p°edpoklßdan²ch havarijnφch situacφch (vΦetn∞ zaplavenφ vodou),
2.   p°ev²Üenφ hodnoty 0,98 efektivnφho koeficientu nßsobenφ neutron∙ v podmφnkßch optimßlnφ moderace,
b)   zajistit mo₧nost provßd∞nφ periodick²ch inspekcφ a zkouÜek,
c)   snφ₧it na minimum mo₧nost poÜkozenφ nebo ztrßty paliva,
d)   zabrßnit pßdu paliva b∞hem p°epravy,
e)   zabrßnit pßdu t∞₧k²ch p°edm∞t∙ na palivov² soubor, tj. p°edm∞t∙ s hmotnostφ v∞tÜφ, ne₧ je hmotnost palivovΘho souboru,
f)   skladovßnφ element∙ nebo palivov²ch soubor∙ u staveb a provoznφch celk∙, jejich₧ souΦßstφ je jadern² reaktor.

º 47
Manipulace s ozß°en²m a vyho°el²m jadern²mpalivem a jeho skladovßnφ

Za°φzenφ pro manipulaci s ozß°en²m a vyho°el²m jadern²m palivem a jeho skladovßnφ i manipulaci a skladovßnφ ostatnφch lßtek obsahujφcφch Üt∞pnΘ materißly a radioaktivnφ lßtky musφ b²t navr₧eno tak, aby bylo mo₧no

a)   prostorov²m rozmφst∞nφm nebo jin²mi fyzikßlnφmi prost°edky a postupy zabrßnit s rezervou dosa₧enφ kritiΦnosti i za podmφnek nej·Φinn∞jÜφho zpomalovßnφ neutron∙ (optimßlnφ moderace), a tφm zabrßnit
1.   p°ev²Üenφ hodnoty 0,95 efektivnφho koeficientu nßsobenφ neutron∙ p°i p°edpoklßdan²ch havarijnφch situacφch (vΦetn∞ zaplavenφ vodou),
2.   p°ev²Üenφ hodnoty 0,98 efektivnφho koeficientu nßsobenφ neutron∙ v podmφnkßch optimßlnφ moderace,
b)   zajistit dostateΦn² odvod zbytkovΘho tepla za normßlnφho, abnormßlnφho provozu a havarijnφch podmφnek,
c)   zajistit mo₧nost provßd∞nφ periodick²ch inspekcφ a zkouÜek,
d)   zabrßnit pßdu ozß°enΘho paliva b∞hem p°epravy,
e)   snφ₧it na minimum mo₧nost poÜkozenφ paliva, tj. zejmΘna zabrßnit vystavenφ palivovΘho elementu nebo palivovΘho souboru nep°φpustnΘmu namßhßnφ b∞hem manipulace,
f)   zabrßnit pßdu t∞₧k²ch p°edm∞t∙ na palivov² soubor, tj. p°edm∞t∙ s hmotnostφ v∞tÜφ, ne₧ je hmotnost palivovΘho souboru,
g)   skladovßnφ poruÜen²ch palivov²ch element∙ nebo poÜkozen²ch palivov²ch soubor∙ u staveb a provoznφch celk∙, jejich₧ souΦßstφ je jadern² reaktor,
h)   zajistit radiaΦnφ ochranu pracovnφk∙ jadernΘho za°φzenφ,
i)   pro mokrΘ sklady s vodnφ nßplnφ zajistit
1.   kontrolu chemickΘho slo₧enφ a radioaktivity veÜkerΘ vody, ve kterΘ je ozß°enΘ palivo skladovßno nebo ve kterΘ je s nφm manipulovßno,
2.   monitorovßnφ a °φzenφ v²Üky vodnφ hladiny v bazΘnu vyho°elΘho paliva a detekovanφ ·nik∙.

╚┴ST DES┴T┴
Z┴V╠RE╚N╔ USTANOVEN═
º 48
┌Φinnost

Tato vyhlßÜka nab²vß ·Φinnosti dnem vyhlßÜenφ.

P°edseda:
Ing. B÷hm v. r.
pov∞°en² °φzenφm ·°adu


1)   VyhlßÜka Φ. 184/1997 Sb., o po₧adavcφch na zajiÜt∞nφ radiaΦnφ ochrany.
2)   VyhlßÜka Φ. 219/1997 Sb., o podrobnostech k zajiÜt∞nφ havarijnφ p°ipravenosti jadern²ch za°φzenφ a pracoviÜ¥ se zdroji ionizujφcφho zß°enφ a o po₧adavcφch na obsah vnit°nφho havarijnφho plßnu a havarijnφho °ßdu.
3)   Na°φzenφ vlßdy Φ. 11/1999 Sb., o z≤n∞ havarijnφho plßnovßnφ.
4)   Nap°φklad zßkon Φ. 133/1985 Sb., o po₧ßrnφ ochran∞, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙.
5)   VyhlßÜka Φ. 144/1997 Sb., o fyzickΘ ochran∞ jadern²ch materißl∙ a jadern²ch za°φzenφ a o jejich za°azovßnφ do jednotliv²ch kategoriφ.