SB═RKA Z┴KON┘ Φßstka 26
rozeslßna dne 9.4.1999

66

SD╠LEN═
Ministerstva zahraniΦnφch v∞cφ

Ministerstvo zahraniΦnφch v∞cφ sd∞luje, ₧e dne 4. dubna 1949 byla ve Washingtonu p°ijata Severoatlantickß smlouva.

Se smlouvou vyslovil souhlas Parlament ╚eskΘ republiky.

Listina o p°φstupu ╚eskΘ republiky k SeveroatlantickΘ smlouv∞, podepsanß prezidentem republiky dne 26. ·nora 1999, byla ulo₧ena u vlßdy Spojen²ch stßt∙ americk²ch, depozitß°e smlouvy, dne 12. b°ezna 1999.

Smlouva vstoupila v platnost na zßklad∞ svΘho Φlßnku 11 dne 24. srpna 1949. Pro ╚eskou republiku vstoupila v platnost v souladu se zn∞nφm Φlßnku 10 smlouvy dne 12. b°ezna 1999.

╚esk² p°eklad smlouvy se vyhlaÜuje souΦasn∞. Do anglickΘho zn∞nφ smlouvy lze nahlΘdnout na Ministerstvu zahraniΦnφch v∞cφ.

SEVEROATLANTICK┴ SMLOUVA
Washington, D. C., 4. dubna 1949

Strany tΘto smlouvy potvrzujφ svou vφru v cφle a zßsady Charty Organizace spojen²ch nßrod∙ a svou touhu ₧φt v mφru se vÜemi nßrody a vÜemi vlßdami.

Jsou odhodlßny chrßnit svobodu, spoleΦnΘ d∞dictvφ a civilizaci sv²ch nßrod∙, zalo₧enou na zßsadßch demokracie, svobodßch jednotlivce a prßvnφm stßtu.

Sna₧φ se podporovat stabilitu a blahobyt v severoatlantickΘ oblasti.

Jsou rozhodnuty spojit svΘ ·silφ ke kolektivnφ obran∞ a k zachovßnφ mφru a bezpeΦnosti.

Proto se dohodly na tΘto SeveroatlantickΘ smlouv∞:

╚lßnek 1

Strany se zavazujφ, jak je stanoveno v Chart∞ Organizace spojen²ch nßrod∙, °eÜit veÜkerΘ mezinßrodnφ spory, v nich₧ mohou b²t z·Φastn∞ny, mφrovou cestou takov²m zp∙sobem, aby nedoÜlo k ohro₧enφ mezinßrodnφho mφru a bezpeΦnosti a spravedlnosti, a zdr₧et se ve sv²ch mezinßrodnφch vztazφch hrozby silou nebo u₧itφ sφly jak²mkoli zp∙sobem nesluΦiteln²m s cφli Organizace spojen²ch nßrod∙.

╚lßnek 2

Strany budou p°ispφvat k dalÜφmu rozvoji mφrov²ch a p°ßtelsk²ch mezinßrodnφch vztah∙ posilovßnφm sv²ch svobodn²ch institucφ, usilovßnφm o lepÜφ porozum∞nφ zßsadßm, na nich₧ jsou tyto instituce zalo₧eny, a vytvß°enφm podmφnek pro stabilitu a blahobyt. Budou usilovat o vylouΦenφ konfliktu ze svΘ mezinßrodnφ hospodß°skΘ politiky a budou podporovat hospodß°skou spoluprßci mezi kter²mikoli stranami nebo mezi vÜemi stranami.

╚lßnek 3

V zßjmu ·Φinn∞jÜφho dosahovßnφ cφl∙ tΘto smlouvy budou strany, individußln∞ i spoleΦn∞, pr∙b∞₧nou a ·Φinnou svΘpomocφ a vzßjemnou pomocφ udr₧ovat a rozvφjet svou individußlnφ a kolektivnφ schopnost odolat ozbrojenΘmu ·toku.

╚lßnek 4

Strany budou spoleΦn∞ konzultovat v₧dy, kdy₧ podle nßzoru kterΘkoli z nich dojde k ohro₧enφ ·zemnφ celistvosti, politickΘ nezßvislosti nebo bezpeΦnosti kterΘkoli strany.

╚lßnek 5

Strany se dohodly, ₧e ozbrojen² ·tok proti jednΘ nebo vφce z nich v Evrop∞ nebo Severnφ Americe bude pova₧ovßn za ·tok proti vÜem, a proto se dohodly, ₧e dojde-li k takovΘmu ozbrojenΘmu ·toku, ka₧dß z nich uplatnφ prßvo na individußlnφ nebo kolektivnφ sebeobranu uznanΘ Φlßnkem 51 Charty Organizace spojen²ch nßrod∙ a pom∙₧e napadenΘ stran∞ nebo stranßm tφm, ₧e sama a v souΦinnosti s ostatnφmi stranami neprodlen∞ podnikne kroky, kterΘ bude pova₧ovat za nutnΘ, vΦetn∞ u₧itφ ozbrojenΘ sφly, s cφlem obnovit a udr₧et bezpeΦnost v severoatlantickΘ oblasti.

O ka₧dΘm takovΘm ozbrojenΘm ·toku a veÜker²ch opat°enφch p°ijat²ch v d∙sledku tohoto ·toku bude neprodlen∞ uv∞dom∞na Rada bezpeΦnosti. Tato opat°enφ budou ukonΦena, kdy₧ Rada bezpeΦnosti p°ijme opat°enφ nezbytnß k obnovenφ a zachovßnφ mezinßrodnφho mφru a bezpeΦnosti.

╚lßnek 61)

Pro ·Φely Φlßnku 5 se ozbrojen²m ·tokem na jednu nebo vφce stran rozumφ ozbrojen² ·tok:

-   na ·zemφ kterΘkoli strany v Evrop∞ nebo Severnφ Americe, na al₧φrskΘ departementy Francie,2) na ·zemφ Turecka nebo na ostrovy spadajφcφ pod jurisdikci kterΘkoli ze stran v severoatlantickΘ oblasti severn∞ od obratnφku Raka;
-   na ozbrojenΘ sφly, lod∞ Φi letadla kterΘkoli ze stran, je₧ se nachßzejφ na t∞chto ·zemφch Φi nad t∞mito ·zemφmi nebo v jinΘ oblasti v Evrop∞, v nφ₧ byly k datu vstupu vplatnost tΘto smlouvy rozmφst∞ny okupaΦnφ sφly kterΘkoli ze stran, Φi nad touto oblastφ nebo ve St°edozemnφm mo°i Φi nad nφm nebo v severoatlantickΘ oblasti severn∞ od obratnφku Raka Φi nad touto oblastφ.

╚lßnek 7

Touto smlouvou nebudou nikterak dotΦena a nikterak vyklßdßna prßva a povinnosti stran, kterΘ jsou Φleny Organizace spojen²ch nßrod∙, ani prvo°adß odpov∞dnost Rady bezpeΦnosti za udr₧ovßnφ mezinßrodnφho mφru a bezpeΦnosti.

╚lßnek 8

Ka₧dß ze stran prohlaÜuje, ₧e ₧ßdn² z mezinßrodnφch zßvazk∙ v souΦasnΘ dob∞ platn²ch ve vztazφch mezi nφ a kteroukoli jinou stranou nebo kter²mkoli t°etφm stßtem nenφ v rozporu s ustanovenφmi tΘto smlouvy, a zavazuje se nep°ijmout ₧ßdn² mezinßrodnφ zßvazek, kter² by byl s touto smlouvou v rozporu.

╚lßnek 9

Strany tφmto z°izujφ Radu, v nφ₧ bude ka₧dß z nich zastoupena, za ·Φelem projednßnφ zßle₧itostφ souvisejφcφch s provßd∞nφm tΘto smlouvy. Rada bude organizovßna tak, aby se mohla kdykoli okam₧it∞ sejφt. Rada z°φdφ pot°ebnΘ pomocnΘ orgßny, zejmΘna neprodlen∞ z°φdφ V²bor pro obranu, kter² bude doporuΦovat opat°enφ pro provßd∞nφ Φlßnk∙ 3 a 5.

╚lßnek 10

Strany mohou na zßklad∞ jednomyslnΘho souhlasu pozvat kter²koli jin² evropsk² stßt, kter² je schopen podporovat zßsady tΘto smlouvy a p°ispφvat k bezpeΦnosti v severoatlantickΘ oblasti, aby p°istoupil k tΘto smlouv∞. Ka₧d² pozvan² stßt se m∙₧e stßt stranou tΘto smlouvy ulo₧enφm listiny o p°φstupu u vlßdy Spojen²ch stßt∙ americk²ch. Vlßda Spojen²ch stßt∙ americk²ch uv∞domφ ka₧dou ze stran o ulo₧enφ ka₧dΘ takovΘ listiny o p°φstupu.

╚lßnek 11

Tato smlouva bude ratifikovßna a jejφ ustanovenφ budou stranami provßd∞na v souladu s jejich p°φsluÜn²mi ·stavnφmi postupy. RatifikaΦnφ listiny budou co nejd°φve ulo₧eny u vlßdy Spojen²ch stßt∙ americk²ch, kterß uv∞domφ vÜechny ostatnφ signatß°e o ulo₧enφ ka₧dΘ ratifikaΦnφ listiny. Tato smlouva vstoupφ v platnost ve vztazφch mezi stßty, kterΘ ji ratifikovaly, jakmile budou ulo₧eny ratifikaΦnφ listiny v∞tÜiny signatß°∙, vΦetn∞ ratifikaΦnφch listin Belgie, Kanady, Francie, Lucemburska, Nizozemφ, SpojenΘho krßlovstvφ a Spojen²ch stßt∙, a ve vztahu k ostatnφm stßt∙m vstoupφ v platnost dnem ulo₧enφ jejich ratifikaΦnφch listin.

╚lßnek 12

Po uplynutφ deseti let platnosti smlouvy nebo kdykoliv potΘ budou strany, pokud o to n∞kterß z nich po₧ßdß, konzultovat za ·Φelem zm∞n smlouvy, p°iΦem₧ p°ihlΘdnou k faktor∙m, kterΘ v danΘm obdobφ budou mφt vliv na mφr a bezpeΦnost v severoatlantickΘ oblasti, vΦetn∞ rozvoje vÜeobecn²ch i oblastnφch dohod vytvo°en²ch podle Charty Organizace spojen²ch nßrod∙ pro zachovßnφ mezinßrodnφho mφru a bezpeΦnosti.

╚lßnek 13

Po uplynutφ dvaceti let platnosti smlouvy m∙₧e kterßkoli strana p°estat b²t stranou po uplynutφ jednoho roku od podßnφ oznßmenφ o v²pov∞di vlßd∞ Spojen²ch stßt∙ americk²ch, kterß uv∞domφ vlßdy ostatnφch stran o ulo₧enφ tohoto oznßmenφ o v²pov∞di.

╚lßnek 14

Tato smlouva, jejφ₧ anglick² a francouzsk² text je stejn∞ autentick², bude ulo₧ena v archivu vlßdy Spojen²ch stßt∙ americk²ch. Tato vlßda p°edß °ßdn∞ ov∞°enΘ kopie vlßdßm ostatnφch signatß°sk²ch stßt∙.


1)   Definice ·zemφ, na n∞₧ se vztahuje Φlßnek 5, byla pozm∞n∞na Φlßnkem 2 Protokolu k SeveroatlantickΘ smlouv∞ o p°φstupu ╪ecka a Turecka a protokoly o p°φstupu SRN a èpan∞lska.
2)   16. ledna 1963 vyslechla Rada NATO prohlßÜenφ zßstupce Francie, kter² p°ipomenul, ₧e hlasovßnφm o sebeurΦenφ dne 1. Φervence 1962 se al₧φrsk² lid vyslovil pro nezßvislost Al₧φrska ve spoluprßci s Franciφ. V d∙sledku toho prezident FrancouzskΘ republiky dne 3. Φervence 1962 formßln∞ uznal nezßvislost Al₧φrska. Z toho vypl²vß, ₧e "al₧φrskΘ departementy Francie" jako takovΘ nadßle neexistujφ a zmφnka o nich v SeveroatlantickΘ smlouv∞ tedy ji₧ nemß smysl.
Na zßklad∞ tohoto prohlßÜenφ Rada konstatovala, ₧e pokud jde o b²valΘ al₧φrskΘ departementy Francie, pozb²vajφ p°φsluÜnß ustanovenφ smlouvy platnost dnem 3. Φervence 1962.