SB═RKA Z┴KON┘ Φßstka 146
rozeslßna dne 30.12.2000

502

NA╪σZENσ VL┴DY

ze dne 27. listopadu 2000

o ochran∞ zdravφ p°ed nep°φzniv²mi ·Φinky hluku a vibracφ

Vlßda na°izuje podle º 108 odst. 3 zßkona Φ. 258/2000 Sb., o ochran∞ ve°ejnΘho zdravφ a o zm∞n∞ n∞kter²ch souvisejφcφch zßkon∙, k provedenφ º 30, 32 a º 34 odst. 1 a podle º 134c odst. 7 zßkona Φ. 65/1965 Sb., zßkonφk prßce, ve zn∞nφ zßkona Φ. 155/2000 Sb.:

º 1

Zßkladnφ ustanovenφ

(1) Tφmto na°φzenφm se stanovφ nep°ekroΦitelnΘ hygienickΘ imisnφ limity hluku a vibracφ na pracoviÜtφch, ve stavbßch pro bydlenφ, ve stavbßch obΦanskΘho vybavenφ a ve venkovnφm prostoru a zp∙sob jejich m∞°enφ a hodnocenφ. Emisnφ hodnoty hluku stanovφ zvlßÜtnφ prßvnφ p°edpisy.1) Pojmy, jako₧ i definice a oznaΦenφ veliΦin jsou uvedeny v p°φloze Φ. 1 k tomuto na°φzenφ.

(2) Toto na°φzenφ se nevztahuje na hluk z b∞₧nΘho u₧φvßnφ bytu, na hlasovΘ projevy lidφ a zvφ°at, hudebnφ projevy a hluk z Φinnosti osob na ve°ejn²ch prostranstvφch, pokud se nejednß o hluk z ve°ejnΘ produkce hudby nebo o hluk p∙soben² v²robnφ nebo jinou podnikatelskou Φinnostφ osob. Dßle se nevztahuje na ojedin∞le se vyskytujφcφ hlukovΘ udßlosti a na hluk a vibrace uvnit° dopravnφch prost°edk∙, s v²jimkou pracoviÜt∞ jejich obsluhy.

º 2

Zßkladnφ pojmy

Pro ·Φely tohoto na°φzenφ se rozumφ

a)   hlukem ka₧d² zvuk, kter² m∙₧e b²t Ükodliv² pro zdravφ nebo m∙₧e b²t jinak nebezpeΦn²,
b)   vibracemi veÜkerΘ vibrace p°enßÜenΘ pevn²mi t∞lesy na lidskΘ t∞lo, jsou-li ÜkodlivΘ pro zdravφ nebo jinak nebezpeΦnΘ,
c)   nejvyÜÜφ p°φpustnou hodnotou zdravotn∞ zd∙vodn∞nß hodnota stanovenß pro mφsta pobytu osob z hlediska ochrany jejich zdravφ p°ed nep°φzniv²m ·Φinkem hluku nebo vibracφ,
d)   stavbami pro bydlenφ stavby, kterΘ slou₧φ byt' i jen zΦßsti k bydlenφ.
e)   stavbami obΦanskΘho vybavenφ stavby urΦenΘ pro vyu₧φvßnφ ve°ejnostφ pro zdravotnφ, socißlnφ nebo veterinßrnφ pΘΦi, p°echodnΘ ubytovßnφ, Ükolnφ nebo p°edÜkolnφ v²chovu, v∞du a v²zkum, kulturu, sport, slu₧by, obchod, ve°ejnΘ stravovßnφ, ve°ejnou sprßvu a pro cφrkevnφ ·Φely,
f)   venkovnφm prostorem prostor do vzdßlenosti 2 metry od stavby pro bydlenφ nebo stavby obΦanskΘho vybavenφ a prostor, kter² je u₧φvßn k rekreaci, sportu, lΘΦenφ, zßjmovΘ a jinΘ Φinnosti, s v²jimkou komunikacφ a prostor vymezen²ch jako venkovnφ pracoviÜt∞.

º 3

Ustßlen² a prom∞nn² hluk

(1) Hodnoty ustßlenΘho a prom∞nnΘho hluku na pracoviÜtφch se vyjad°ujφ ekvivalentnφmi hladinami akustickΘho tlaku A LAeq,T. Pro ·Φely hodnocenφ se stanovuje normovanß hladina expozice hluku pro b∞₧nou dobu trvßnφ pracovnφho dne 8 h LEX,8h, p°φpadn∞ hladina expozice hluku normovanß na jmenovit² osmihodinov² den pro t²dennφ expozici LEX,w. Hlukovß zßt∞₧ se vyjad°uje expozicφ hluku A EAT.

(2) NejvyÜÜφ p°φpustnß ekvivalentnφ hladina akustickΘho tlaku A pro osmihodinovou pracovnφ dobu LAeq.8h, kterou je nejvyÜÜφ p°φpustnß normovanß hladina expozice hluku pro b∞₧nou dobu trvßnφ pracovnφho dne 8 h LEX,8h, p°φpadn∞ nejvyÜÜφ p°φpustnß hladina expozice hluku normovanß na jmenovit² osmihodinov² pracovnφ den pro t²dennφ expozici LEX,w se stanovφ souΦtem zßkladnφ hladiny akustickΘho tlaku A 85 dB a korekcφ p°ihlφ₧ejφcφch k druhu vykonßvanΘ Φinnosti podle p°φlohy Φ. 2 k tomuto na°φzenφ. NejvyÜÜφ p°φpustnß sm∞novß expozice hluku A EA,8h na pracoviÜti pro druh Φinnosti ve skupin∞ VI podle p°φlohy Φ. 2 k tomuto na°φzenφ je 3 640 Pa2s.

(3) Hodnocenφ podle pr∙m∞rnΘ t²dennφ expozice hluku normovanΘ na jmenovit² osmihodinov² pracovnφ den se m∙₧e pou₧φt pouze na pracoviÜtφch, na kter²ch nenφ pracovnφ doba v pr∙b∞hu pracovnφho t²dne rovnom∞rn∞ rozlo₧ena nebo na kter²ch se hluk na pracoviÜti v pr∙b∞hu t²dne znaΦn∞ m∞nφ.

º 4

Hluk s v²razn²mi t≤nov²mi slo₧kami

(1) Hluk s v²razn²mi t≤nov²mi slo₧kami na pracoviÜtφch se vyjad°uje a hodnotφ jako hluk ustßlen² a prom∞nn².

(2) NejvyÜÜφ p°φpustnΘ hladiny akustickΘho tlaku se vÜak sni₧ujφ o 5 dB, pokud mß hluk t≤nov² charakter, kter² je prokazateln² kmitoΦtovou anal²zou v t°etinooktßvov²ch pßsmech. Pokud lze t≤nov² charakter hluku prokßzat ·zkopßsmovou anal²zou v kmitoΦtov²ch pßsmech 6 procent nebo subjektivn∞, sni₧ujφ se nejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty o 2 dB.

º 5

Impulsnφ hluk

(1) Hodnoty impulsnφho hluku na pracoviÜtφch se vyjad°ujφ ÜpiΦkov²mi hodnotami akustickΘho tlaku C, ÜpiΦkov²mi hladinami akustickΘho tlaku C a ekvivalentnφmi hladinami akustickΘho tlaku p°i ΦasovΘ charakteristice I Aeq,T .

(2) NejvyÜÜφ p°φpustnß ÜpiΦkovß hodnota akustickΘho tlaku C je 200 Pa, nejvyÜÜφ p°φpustnß ÜpiΦkovß hladina akustickΘho tlaku C je 140 dB.

(3) Nenφ-li hluk na pracoviÜti tvo°en v²luΦn∞ impulsnφm hlukem, ale spoΦφvß v kombinaci impulsnφho a ustßlenΘho nebo prom∞nnΘho hluku s prokazateln²mpodφlem slo₧ky impulsnφho hluku na velikosti ekvivalentnφ hladiny akustickΘho tlaku A LAeq,T (tj. LAIeq,T - LAeq,T > 2,0 dB), vyjad°uje se hluk ekvivalentnφ hladinou akustickΘho tlaku A p°i ΦasovΘ charakteristice I LAIeq,T. Hlukovß zßt∞₧ takov²m impulsnφm hlukem se vyjad°uje expozicφ hluku A s Φasovou charakteristikou I EAI,T.

(4) Nenφ-li podφl slo₧ky impulsnφho hluku prokazateln² (tj. LAIeq,T - LAeq,T 2,0 dB), hodnotφ se dan² hluk na pracoviÜti jako hluk prom∞nn². Stejn∞ tak se hodnotφ hlukovß zßt∞₧.

(5) NejvyÜÜφ p°φpustnß ekvivalentnφ hladina akustickΘho tlaku A p°i ΦasovΘ charakteristice I normovanß pro osmihodinovou pracovnφ dobu se stanovφ souΦtem zßkladnφ hladiny akustickΘho tlaku A 85 dB a korekcφ p°ihlφ₧ejφcφch k druhu vykonßvanΘ Φinnosti podle p°φlohy Φ. 2 k tomuto na°φzenφ. NejvyÜÜφ p°φpustnß sm∞novß expozice hluku A EAI,8h na pracoviÜti pro Φinnost ve skupin∞ VI podle p°φlohy Φ. 2 k tomuto na°φzenφ je 3640 Pa2s.

º 6

VysokofrekvenΦnφ hluk

(1) VysokofrekvenΦnφ hluk na pracoviÜtφch se vyjad°uje hladinami akustickΘho tlaku Lt v t°etinooktßvov²ch pßsmech o st°ednφm kmitoΦtu 8 a₧ 16 kHz.

(2) NejvyÜÜφ p°φpustnß ekvivalentnφ hladina akustickΘho tlaku vysokofrekvenΦnφho hluku v t°etinooktßvov²ch pßsmech 8, 10, 12,5 a 16 kHz pro osmihodinovou pracovnφ dobu se u tohoto hluku stanovφ souΦtem zßkladnφ hladiny akustickΘho tlaku v t°etinooktßvovΘm pßsmu Lteq,8h = 70 dB a korekcφ p°ihlφ₧ejφcφch k druhu vykonßvanΘ Φinnosti podle p°φlohy Φ. 2 k tomuto na°φzenφ.

(3) Na pracoviÜtφch s hlukem o dominantnφm kmitoΦtu v pßsmu 16 a₧ 20 kHz se vysokofrekvenΦnφ hluk hodnotφ na zßklad∞ ekvivalentnφch hladin akustickΘho tlaku Lueq,T v kmitoΦtov²ch pßsmech o Üφ°i 6 % (jedna dvanßctina oktßvy). NejvyÜÜφ p°φpustnΘ ekvivalentnφ hladiny akustickΘho tlaku pro osmihodinovou pracovnφ dobu se pro tuto kmitoΦtovou oblast stanovφ souΦtem zßkladnφch hodnot akustickΘho tlaku uveden²ch v p°φloze Φ. 3 k tomuto na°φzenφ a korekcφ p°ihlφ₧ejφcφch k druhu vykonßvanΘ Φinnosti podle p°φlohy Φ. 2 k tomuto na°φzenφ.

º 7

Ultrazvuk

(1) Ultrazvuk se na pracoviÜtφch vyjad°uje hladinami akustickΘho tlaku Lt v t°etinooktßvov²ch pßsmech o st°ednφm kmitoΦtu 20 a₧ 40 kHz.

(2) NejvyÜÜφ p°φpustnß ekvivalentnφ hladina akustickΘho tlaku ultrazvuku pro osmihodinovou pracovnφ dobu v t°etinooktßvov²ch pßsmech 20, 25, 31,5 a 40 kHz se stanovφ souΦtem zßkladnφ hladiny akustickΘhotlaku ultrazvuku v t°etinooktßvov²ch pßsmech Lteq,8h = 105 dB a korekcφ p°ihlφ₧ejφcφch k druhu vykonßvanΘ Φinnosti podle p°φlohy Φ. 2 k tomuto na°φzenφ.

º 8

Infrazvuk a nφzkofrekvenΦnφ hluk

(1) Hodnoty infrazvuku na pracoviÜtφch se vyjad°ujφ hladinami akustickΘho tlaku G infrazvuku LG nebo, je-li t°eba urΦit kmitoΦtovΘ slo₧enφ infrazvuku, hladinami akustickΘho tlaku Lt v t°etinooktßvov²ch pßsmech 1 a₧ 16 Hz. Hodnoty nφzkofrekvenΦnφho hluku se vyjad°ujφ hladinami akustickΘho tlaku Lt v t°etinooktßvov²ch pßsmech o st°ednφm kmitoΦtu 20 a₧ 40 Hz.

(2) NejvyÜÜφ p°φpustnΘ ekvivalentnφ hladiny akustickΘho tlaku G infrazvuku a nφzkofrekvenΦnφho hluku pro osmihodinovou pracovnφ dobu se stanovφ souΦtem zßkladnφ hladiny LGeq,8h = 116 dB a korekcφ p°ihlφ₧ejφcφch k druhu vykonßvanΘ Φinnosti podle p°φlohy Φ. 4 k tomuto na°φzenφ.

(3) NejvyÜÜφ p°φpustnΘ ekvivalentnφ hladiny akustickΘho tlaku infrazvuku pro osmihodinovou pracovnφ dobu v t°etinooktßvov²ch pßsmech 1 a₧ 16 Hz se stanovφ souΦtem zßkladnφ hladiny Lteq,8h = 110 dB a korekcφ p°ihlφ₧ejφcφch k druhu vykonßvanΘ Φinnosti podle p°φlohy Φ. 4 k tomuto na°φzenφ.

(4) NejvyÜÜφ p°φpustnΘ ekvivalentnφ hladiny akustickΘho tlaku nφzkofrekvenΦnφho hluku pro osmihodinovou pracovnφ dobu v t°etinooktßvov²ch pßsmech 20 a₧ 40 Hz se stanovφ souΦtem zßkladnφ hladiny Lteq,8h = 105 dB a korekcφ p°ihlφ₧ejφcφch k druhu vykonßvanΘ Φinnosti podle p°φlohy Φ. 4 k tomuto na°φzenφ.

(5) P°i krßtkodobΘ expozici nesmφ maximßlnφ hladiny akustickΘho tlaku infrazvuku v t°etinooktßvov²ch pßsmech 1 a₧ 16 Hz na pracoviÜtφch p°ekroΦit hodnotu Lt = 137 dB. V t°etinooktßvov²ch pßsmech 20 a₧ 40 Hz nesmφ b²t p°ekroΦena hodnota Lt = 132 dB.

º 9

NejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty hluku
na pracoviÜtφch pro jinou ne₧ osmihodinovou dennφ pracovnφ dobu

NejvyÜÜφ p°φpustnΘ hladiny hluku pro jinou dennφ pracovnφ dobu T se stanovφ tak, ₧e se ke stanoven²m nejvyÜÜφm p°φpustn²m hladinßm pro osmihodinovou pracovnφ dobu v hluku LAeq,8h p°ipoΦte korekce KT, kterß se stanovφ podle vztahu

KT = 10 log (480/T), /dB/,

kde

T je pracovnφ doba v hluku v minutßch za sm∞nu.

º 10

Osobnφ ochrannΘ pracovnφ prost°edky proti hluku

(1) Tam, kde vznikß nebezpeΦφ, ₧e bude p°ekroΦena dennφ osobnφ expozice hluku 85 dB(A), musφ b²t poskytnuty pracujφcφm osobnφ ochrannΘ pracovnφ prost°edky proti hluku.

(2) V p°φpad∞, kdy dennφ osobnφ expozice hluku p°ekraΦuje 90 dB(A) nebo kde ÜpiΦkovß hodnota akustickΘho tlaku C je v∞tÜφ ne₧ 200 Pa, musφ pracujφcφ pou₧φvat osobnφ ochrannΘ pracovnφ prost°edky proti hluku, ·ΦinnΘ v oblasti hladin hluku, kterΘ se p°i prßci vyskytujφ.

º 11

NejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty hluku ve stavbßch pro bydlenφ a ve stavbßch obΦanskΘho vybavenφ

(1) Hodnoty hluku uvnit° staveb pro bydlenφ a staveb obΦanskΘho vybavenφ se vyjad°ujφ ekvivalentnφ hladinou akustickΘho tlaku A LAeq,T a maximßlnφ hladinou akustickΘho tlaku A LpAmax. V dennφ dob∞ se stanovφ pro osm nejhluΦn∞jÜφch hodin, v noΦnφ dob∞ pro nejhluΦn∞jÜφ hodinu. Pro hluk z dopravy na ve°ejn²ch komunikacφch a ₧eleznicφch a pro hluk z leteckΘho provozu se stanovφ pro celou dennφ a noΦnφ dobu.2)

(2) NejvyÜÜφ p°φpustnß ekvivalentnφ hladina akustickΘho tlaku A uvnit° staveb pro bydlenφ a obΦanskΘhovybavenφ se stanovφ pro hluky pronikajφcφ zvenΦφ souΦtem zßkladnφ hladiny akustickΘho tlaku LAeq,T = 40 dB a korekcφ p°ihlφ₧ejφcφch k vyu₧itφ prostor∙ a dennφ dob∞ podle p°φlohy Φ. 5 k tomuto na°φzenφ. Obsahuje-li hluk v²raznΘ t≤novΘ slo₧ky nebo mß-li v²razn² informaΦnφ charakter, jako nap°φklad °eΦ nebo hudba, p°iΦφtß se dalÜφ korekce -5 dB.

(3) NejvyÜÜφ p°φpustnß maximßlnφ hladina akustickΘho tlaku A uvnit° staveb pro bydlenφ a staveb obΦanskΘho vybavenφ se stanovφ pro hluky Üφ°φcφ se ze zdroj∙ uvnit° budovy souΦtem zßkladnφ maximßlnφ hladiny hluku LpAmax = 40 dB a korekcφ p°ihlφ₧ejφcφch k vyu₧itφ prostoru a dennφ dob∞ podle p°φlohy Φ. 5 k tomuto na°φzenφ. Obsahuje-li hluk v²raznΘ t≤novΘ slo₧ky nebo mß v²razn∞ informativnφ charakter, jako nap°φklad °eΦ nebo hudba, p°iΦφtß se dalÜφ korekce -5 dB. Za hluk ze zdroj∙ uvnit° budovy se poklßdß i hluk ze stacionßrnφch zdroj∙, umφst∞n²ch mimo posuzovan² objekt, pronikajφcφ do t∞chto objekt∙ jin²m zp∙sobem ne₧ vzduchem, to znamenß konstrukcemi nebo podlo₧φm. P°i provßd∞nφ povolen²ch stavebnφch ·prav uvnit° budovy je p°φpustnß korekce +15 dB k zßkladnφmaximßlnφ hladin∞ akustickΘho tlaku v dob∞ od 7 do 21 hod.

(4) Doba dozvuku ve Ükolnφch uΦebnßch (vΦetn∞ t∞locviΦen) a ve spoleΦn²ch mφstnostech pro p°edÜkolnφ d∞ti nesmφ p°esßhnout 0,6 s, v halßch a chodbßch Ükolsk²ch a zdravotnick²ch staveb 1,0 s.

(5) NejvyÜÜφ p°φpustnß hodnota ekvivalentnφ hladiny akustickΘho tlaku A pro zvuk elektronicky zesilovanΘ hudby se stanovφ pro hudebnφ produkce p°i spoleΦenskΘ zßbav∞ na hodnotu LAeq,T = 95 dB a pro koncertnφ produkce elektronicky zesilovanΘ hudby hodnotou LAeq,T = 100 dB pro prostor uvnit° hlediÜt∞, pro dobu T = 4 hodiny maximßln∞. Dodr₧enφ limit∙ podle odstavce 5 ve vnit°nφm prostoru zßbavnφch podnik∙ neznamenß automaticky dodr₧enφ hygienick²ch limit∙ v okolnφch chrßn∞n²ch prostorech a ve venkovnφm prostoru.

º 12

NejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty hluku ve venkovnφm prostoru

(1) Hodnoty hluku ve venkovnφm prostoru se vyjad°ujφ ekvivalentnφ hladinou akustickΘho tlaku A LAeq,T. V dennφ dob∞ se stanovφ pro osm nejhluΦn∞jÜφch hodin, v noΦnφ dob∞ pro nejhluΦn∞jÜφ hodinu. Pro hluk z dopravy na ve°ejn²ch komunikacφch a ₧eleznicφch a pro hluk z leteckΘho provozu se stanovφ pro celou dennφ a noΦnφ dobu. Pro ·Φely ·zemnφho plßnovßnφ se vyjad°uje 24hodinovou dlouhodobou ekvivalentnφ hladinou Ldvn a noΦnφ dlouhodobou ekvivalentnφ hladinou Ln.

(2) NejvyÜÜφ p°φpustnß ekvivalentnφ hladina akustickΘho tlaku A ve venkovnφm prostoru (s v²jimkou hluku z leteckΘho provozu) se stanovφ souΦtem zßkladnφ hladiny hluku LAeq,T = 50 dB a p°φsluÜnΘ korekce pro dennφ nebo noΦnφ dobu a mφsto podle p°φlohy Φ. 6 k tomuto na°φzenφ. Pro vysoce impulsnφ hluk se p°ipoΦte dalÜφ korekce -7 dB.

(3) NejvyÜÜφ p°φpustnß ekvivalentnφ hladina akustickΘho tlaku A ve venkovnφm prostoru z leteckΘho provozu se stanovφ souΦtem zßkladnφ hladiny hluku LAeq,T = 65 dB a p°φsluÜnΘ korekce pro dennφ a noΦnφ dobu a mφsto podle p°φlohy Φ. 7 k tomuto na°φzenφ.

(4) NejvyÜÜφ p°φpustnΘ dlouhodobΘ ekvivalentnφ hladiny Ldvn a Ln se Φφseln∞ rovnajφ nejvyÜÜφm p°φpustn²m ekvivalentnφm hladinßm akustickΘho tlaku LAeq,T pro dennφ a noΦnφ dobu.

(5) Pro provßd∞nφ povolen²ch staveb je p°φpustnß korekce +10 dB k zßkladnφ nejvyÜÜφ p°φpustnΘ ekvivalentnφ hladin∞ akustickΘho tlaku A, a to v dob∞ od 7 do 21 hodin stanovenΘ podle odstavce 2. Hluk ze stavebnφ Φinnosti se vypoΦte zp∙sobem uveden²m v p°φloze Φ. 6 k tomuto na°φzenφ.

(6) Pokud by bylo technicky prokßzßno, ₧e ve stßvajφcφ situaci zßstavby po vyΦerpßnφ vÜech prost°edk∙ jejφ ochrany p°ed hlukem, nenφ technicky mo₧nΘ dodr₧et ustanovenφ odstavc∙ 1 a₧ 3, je mo₧nΘ pot°ebnou ochranu p°ed hlukem zajistit izolacφ objektu tak, aby bylo vyhov∞no podmφnkßm podle º 11. P°itom musφ b²t zachovßna mo₧nost pot°ebnΘho v∞trßnφ.

º 13

NejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty vibracφ

(1) Vibrace p∙sobφcφ na Φlov∞ka na pracoviÜtφch, ve stavbßch slou₧φcφch k pobytu osob a celkovΘ vertikßlnφ vibrace o kmitoΦtu ni₧Üφm ne₧ 0,5 Hz se vyjad°ujφ

a)   vß₧enou hladinou zrychlenφ vibracφ Law v dB nebo vß₧enou efektivnφ hodnotou zrychlenφ vibracφ aew v m.s-2,
b)   hladinami zrychlenφ vibracφ v t°etinooktßvov²ch kmitoΦtov²ch pßsmech Lat v dB nebo efektivnφmi hodnotami zrychlenφ vibracφ v t°etinooktßvov²ch kmitoΦtov²ch pßsmech aet v m.s-2,
c)   souhrnnou vß₧enou hladinou zrychlenφ vibracφ Lvw v dB nebo souhrnnou vß₧enou hodnotou zrychlenφ avw v m.s-2 v p°φpad∞ segmentßlnφch vibracφ p°enßÜen²ch na ruce.

(2) V p°φpad∞ celkov²ch vibracφ, vibracφ ve stavbßch, vibracφ p°enßÜen²ch zvlßÜtnφm zp∙sobem a vertikßlnφch vibracφ o kmitoΦtu ni₧Üφm ne₧ 0,5 Hz se nejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty vztahujφ pouze na jeden sm∞r translaΦnφch vibracφ podle sou°adnΘ soustavy Φlov∞ka. U vibracφ p°enßÜen²ch na ruce se nejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty vibracφ vztahujφ k souhrnnΘ hodnot∞ translaΦnφch vibracφ stanovenΘ z vß₧en²ch hodnot zrychlenφ ve t°ech ortogonßlnφch sm∞rech podle sou°adnΘ soustavy ruky.

(3) Pßsmo kmitoΦt∙, ve kterΘm je t°eba hodnotit vibrace z hlediska jejich mo₧nΘho nep°φznivΘho p∙sobenφ na Φlov∞ka (dßle jen "sledovanΘ pßsmo kmitoΦt∙") a pro kterΘ jsou stanoveny nejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty vibracφ, je v zßvislosti na zp∙sobu nebo podmφnkßch p°enosu uvedeno v p°φloze Φ. 8 k tomuto na°φzenφ.

(4) StanovenΘ nejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty se vztahujφ na ustßlenΘ i prom∞nnΘ vibrace a ot°esy (rßzy), pokud hlavnφ Φßst jejich energie je obsa₧ena ve sledovanΘm kmitoΦtovΘm pßsmu.

(5) Hladiny zrychlenφ vibracφ a efektivnφ hodnoty zrychlenφ vibracφ jsou vzßjemn∞ zastupitelnΘ veliΦiny vibracφ.

(6) NejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty vibracφ se vztahujφ na vibrace p°enßÜenΘ z okolnφho prost°edφ na Φlov∞ka. V zßvislosti na zp∙sobu p°enosu a okolnφch podmφnkßch jsou stanoveny nejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty celkov²ch vertikßlnφch a horizontßlnφch vibracφ, nejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty vibracφ p°enßÜen²ch na ruce, nejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty vibracφ p°enßÜen²ch zvlßÜtnφm zp∙sobem, nejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty vibracφ ve stavbßch pro bydlenφ a ve stavbßch obΦanskΘho vybavenφ a nejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty celkov²ch vertikßlnφch vibracφ o kmitoΦtu ni₧Üφm ne₧ 0,5 Hz.

º 14

NejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty celkov²ch vertikßlnφch a horizontßlnφch vibracφ

(1) NejvyÜÜφ p°φpustnΘ hladiny zrychlenφ celkov²ch vertikßlnφch vibracφ v t°etinooktßvov²ch pßsmech Latp platnΘ pro osmihodinovou pracovnφ dobu jsou dßny souΦtem zßkladnφch hodnot Latp uveden²ch v p°φloze Φ. 9 k tomuto na°φzenφ a korekce na druh prßce a povahu vibracφ podle º 15. NejvyÜÜφ efektivnφ hodnoty zrychlenφ aetp platnΘ pro osmihodinovou pracovnφ dobu jsou dßny souΦinem zßkladnφch hodnot aetp uveden²ch v p°φloze Φ. 9 k tomuto na°φzenφ a korekΦnφch Φinitel∙ na druh prßce a povahu vibracφ podle º 15.

(2) NejvyÜÜφ p°φpustnß vß₧enß hladina zrychlenφ celkov²ch vertikßlnφch vibracφ Lawp platnß pro osmihodinovou pracovnφ dobu je dßna souΦtem zßkladnφ hladiny Lawp = 110 dB a korekce na druh prßce a povahu vibracφ podle º 15. NejvyÜÜφ p°φpustnß vß₧enß efektivnφ hodnota zrychlenφ aetp platnß pro osmihodinovou pracovnφ dobu je dßna souΦinem zßkladnφ hodnoty aetp = 0,315 m.s-2 a korekΦnφch Φinitel∙ podle º 15.

(3) NejvyÜÜφ p°φpustnΘ hladiny celkov²ch horizontßlnφch vibracφ v t°etinooktßvov²ch pßsmech Latp platnΘ pro osmihodinovou pracovnφ dobu jsou dßny souΦtem zßkladnφch hodnot Latp uveden²ch v p°φloze Φ. 9 k tomuto na°φzenφ a korekce na druh prßce a povahu vibracφ podle º 15. NejvyÜÜφ efektivnφ hodnotu zrychlenφ aetp platnΘ pro osmihodinovou pracovnφ dobu jsou dßny souΦinem zßkladnφch hodnot aetp uveden²ch v p°φloze Φ. 9 k tomuto na°φzenφ a korekΦnφch Φinitel∙ podle º 15.

(4) NejvyÜÜφ p°φpustnß vß₧enß hladina zrychlenφ celkov²ch horizontßlnφch vibracφ Lawp platnß pro osmihodinovou pracovnφ dobu je dßna souΦtem zßkladnφ hladiny Lawp = 107 dB a korekce na druh prßce a povahu vibracφ podle º 15. NejvyÜÜφ p°φpustnß vß₧enß efektivnφ hodnota zrychlenφ aetp platnß pro osmihodinovou pracovnφ dobu je dßna souΦinem zßkladnφ hodnoty aetp = 0,22 m.s-2 a korekΦnφch Φinitel∙ podle º 15.

º 15

Korekce na druh prßce a povahu vibracφ

(1) Pro pracovnφ mφsta na mobilnφch pracovnφch strojφch platφ korekce na druh prßce a povahu vibracφ Km a korekΦnφ Φinitel km, jφm₧ se nßsobφ zßkladnφ efektivnφ hodnoty zrychlenφ vibracφ. Pro dopravn∞ technologickΘ stroje (nap°φklad je°ßby nebo d∙lnφ kombajny) se uvedenΘ zßkladnφ hladiny zrychlenφ celkov²ch vibracφ na pracovnφch mφstech sni₧ujφ p°iΦtenφm korekce Km = -6 dB a zßkladnφ efektivnφ hodnoty zrychlenφ vibracφ na polovinu (km = 0,5).

(2) U vibracφ p°enßÜen²ch na pracovnφ mφsta u stacionßrnφch stroj∙ nebo na pracovnφ mφsta bez vlastnφho zdroje vibracφ se stanovenΘ zßkladnφ hladiny zrychlenφ celkov²ch vibracφ sni₧ujφ p°iΦtenφm korekce Km = -16 dB, to znamenß, ₧e zßkladnφ efektivnφ hodnoty zrychlenφ vibracφ se sni₧ujφ na 16 procent (km = 0,16).

(3) Pro pracovnφ mφsta se zv²Üen²mi nßroky na soust°ed∞nφ, pop°φpad∞ spojen²mi s velkou zodpov∞dnostφ se stanovenΘ zßkladnφ hodnoty zrychlenφ celkov²ch vibracφ sni₧ujφ p°iΦtenφm korekce Km = -20 dB, to znamenß, ₧e zßkladnφ efektivnφ hodnoty zrychlenφ vibracφ se sni₧ujφ na 10 % (km = 0,1).

º 16

NejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty vibracφ p°enßÜen²ch
na ruce

(1) NejvyÜÜφ p°φpustnΘ souhrnnΘ hladiny zrychlenφ vibracφ p°enßÜen²ch na ruce pro t°etinooktßvovß pßsma Latp, p°φpadn∞ nejvyÜÜφ souhrnnΘ efektivnφ hodnoty zrychlenφ aetp platnΘ pro osmihodinovou pracovnφ dobu jsou uvedeny v p°φloze Φ. 9 k tomuto na°φzenφ.

(2) NejvyÜÜφ p°φpustnß souhrnnß vß₧enß hladina zrychlenφ vibracφ p°enßÜen²ch na ruce Lavwp platnß pro osmihodinovou pracovnφ dobu je 123 dB. NejvyÜÜφ p°φpustnß souhrnnß vß₧enß hodnota zrychlenφ vibracφ p°enßÜen²ch na ruce avwp platnß pro osmihodinovou pracovnφ dobu je 1,4 m.s-2.

º 17

NejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty vibracφ p°enßÜen²ch zvlßÜtnφm zp∙sobem

NejvyÜÜφ p°φpustnß hladina zrychlenφ vibracφ p°enßÜen²ch zvlßÜtnφm zp∙sobem Latp pro vÜechna t°etinooktßvovß pßsma sledovanΘ frekvenΦnφ oblasti a pro osmihodinovou pracovnφ dobu je 100 dB.

º 18

NejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty vibracφ na pracoviÜtφch pro jinou ne₧ osmihodinovou dennφ pracovnφ dobu

(1) NejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty zrychlenφ vibracφ pro jinou dennφ pracovnφ dobu T se stanovφ tak, ₧e se k stanoven²m nejvyÜÜφm p°φpustn²m hodnotßm pro osmihodinovou pracovnφ dobu La,8hp p°ipoΦte korekce KT, kterß se stanovφ podle vztahu

KT = 10 log (480/T), /dB/,
kde

T je pracovnφ doba ve vibracφch v minutßch za sm∞nu.

(2) P°i hodnocenφ je t°eba v²sledky m∞°enφ, to znamenß hodnoty pr∙m∞rn²ch hladin zrychlenφ vibracφ, vyhodnotit rovn∞₧ pro dobu T.

(3) Korekce KT na jinou ne₧ osmihodinovou dobu expozice se nepou₧φvß pro hodnocenφ mφstnφch vibracφ p°enßÜen²ch zvlßÜtnφm zp∙sobem.

(4) Korekce KT pro dobu expozice celkov²m vibracφm kratÜφ ne₧ 10 minut za sm∞nu je stejnß jako korekce pro dobu expozice T = 10 minut.

(5) Korekce KT pro dobu expozice vibracφm p°enßÜen²m na ruce kratÜφ ne₧ 20 minut za sm∞nu je stejnß jako korekce pro dobu expozice T = 20 minut.

º 19

NejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty vibracφ ve stavbßch
pro bydlenφ a ve stavbßch obΦanskΘho vybavenφ

(1) NejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty vibracφ ve stavbßch pro bydlenφ a ve stavbßch obΦanskΘho vybavenφ se vztahujφ na horizontßlnφ a vertikßlnφ vibrace v mφst∞ pobytu osob.

(2) NejvyÜÜφ p°φpustnΘ hladiny zrychlenφ vibracφ v budovßch v t°etinooktßvov²ch pßsmech Latp jsou dßny souΦtem zßkladnφch hodnot zrychlenφ vibracφ uveden²ch v p°φloze Φ. 10 k tomuto na°φzenφ a korekcφ na vyu₧itφ mφstnosti, dennφ dobu a povahu vibracφ podle p°φlohy Φ. 11 k tomuto na°φzenφ. NejvyÜÜφ p°φpustnΘ efektivnφ hodnoty zrychlenφ vibracφ v t°etinooktßvov²ch pßsmech aetp jsou dßny souΦinem zßkladnφch efektivnφch hodnot zrychlenφ vibracφ uveden²ch v p°φloze Φ. 10 k tomuto na°φzenφ a korekcφ podle p°φlohy Φ. 11 k tomuto na°φzenφ.

(3) NejvyÜÜφ p°φpustnß vß₧enß hladina zrychlenφ vibracφ Lawp stavebnφch konstrukcφ pro stavby pro bydlenφ a stavby obΦanskΘho vybavenφ je v zßvislosti na typu prostoru, dennφ dob∞ a povaze vibracφ uvedena v tabulkßch Φ. 1 a 2 p°φlohy Φ. 12 k tomuto na°φzenφ.

(4) Nejv∞tÜφ p°φpustnΘ vß₧enΘ efektivnφ hodnoty zrychlenφ vibracφ aewp ve stavbßch pro bydlenφ a stavbßch obΦanskΘho vybavenφ jsou v zßvislosti na typu prostoru, dennφ dob∞ a povaze vibracφ uvedeny v tabulkßch Φ. 1 a 2 p°φlohy Φ. 12 k tomuto na°φzenφ.

º 20
NejvyÜÜφ p°φpustnΘ hodnoty vertikßlnφch vibracφ o kmitoΦtu ni₧Üφm ne₧ 0,5 Hz

(1) Nejv∞tÜφ p°φpustnΘ hodnoty vibracφ o kmitoΦtu ni₧Üφm ne₧ 0,5 Hz se vztahujφ k mφst∙m pobytu osob, zejmΘna k pracovnφm mφst∙m na samojφzdn²ch strojφch. UdßvanΘ nejv∞tÜφ p°φpustnΘ hodnoty je nutno dodr₧et z hlediska omezenφ vzniku kinet≤z. Tyto hodnoty se net²kajφ hodnocenφ dopravnφch prost°edk∙ z hlediska komfortu.

(2) NejvyÜÜφ p°φpustnΘ hladiny zrychlenφ vibracφ Latp a nejvyÜÜφ p°φpustnΘ efektivnφ hodnoty aetp pro vibrace o kmitoΦtu ni₧Üφm ne₧ 0,5 Hz se stanovφ podle p°φlohy Φ. 13 k tomuto na°φzenφ.

(3) NejvyÜÜφ p°φpustnΘ vß₧enΘ hladiny a hodnoty zrychlenφ vibracφ o kmitoΦtu ni₧Üφm ne₧ 0,5 Hz jsou uvedeny v p°φloze Φ. 14 k tomuto na°φzenφ.

º 21

Zp∙sob m∞°enφ a hodnocenφ hluku a vibracφ

P°i m∞°enφ a hodnocenφ hluku a vibracφ se postupuje podle normov²ch metod, kter²mi se rozumφ metody obsa₧enΘ v ΦeskΘ technickΘ norm∞, jejich₧ dodr₧enφm se v²sledek co do zßchytnosti, p°esnosti a reprodukovatelnosti v²sledk∙ pova₧uje za prokßzan². P°i pou₧itφ jinΘ ne₧ normovΘ metody musφ b²t dolo₧eno, ₧e co do zßchytnosti, p°esnosti a reprodukovatelnosti se v²sledky rovnajφ normovΘ metod∞.

º 22
┌Φinnost

Toto na°φzenφ nab²vß ·Φinnosti dnem 1. ledna 2001.

P°edseda vlßdy:
Ing. Zeman v. r.
Ministr zdravotnictvφ:
prof. MUDr. FiÜer, CSc. v. r.


1)   Nap°φklad na°φzenφ vlßdy Φ. 170/1997 Sb., kter²m se stanovφ technickΘ po₧adavky na strojnφ za°φzenφ, ve zn∞nφ na°φzenφ vlßdy Φ. 15/1999 Sb., zßkon Φ. 49/1997 Sb., o civilnφm letectvφ a o zm∞n∞ a dopln∞nφ zßkona Φ. 455/1991 Sb., o ₧ivnostenskΘm podnikßnφ (₧ivnostensk² zßkon), ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙, ve zn∞nφ zßkona Φ. 189/1999 Sb, zßkon Φ. 38/1995 Sb., o technick²ch podmφnkßch provozu silniΦnφch vozidel po pozemnφch komunikacφch.
2)   º 34 odst. 2 zßkona Φ. 258/2000 Sb., o ochran∞ ve°ejnΘho zdravφ a o zm∞n∞ n∞kter²ch souvisejφcφch zßkon∙.

P°φloha Φ. 1 k na°φzenφ vlßdy Φ. 502/2000 Sb.

(p°φloha nenφ v elektronickΘ podob∞)

P°φloha Φ. 2 k na°φzenφ vlßdy Φ. 502/2000 Sb.

(p°φloha nenφ v elektronickΘ podob∞)

P°φloha Φ. 3 k na°φzenφ vlßdy Φ. 502/2000 Sb.

(p°φloha nenφ v elektronickΘ podob∞)

P°φloha Φ. 4 k na°φzenφ vlßdy Φ. 502/2000 Sb.

(p°φloha nenφ v elektronickΘ podob∞)

P°φloha Φ. 5 k na°φzenφ vlßdy Φ. 502/2000 Sb.

(p°φloha nenφ v elektronickΘ podob∞)

P°φloha Φ. 6 k na°φzenφ vlßdy Φ. 502/2000 Sb.

(p°φloha nenφ v elektronickΘ podob∞)

P°φloha Φ. 7 k na°φzenφ vlßdy Φ. 502/2000 Sb.

(p°φloha nenφ v elektronickΘ podob∞)

P°φloha Φ. 8 k na°φzenφ vlßdy Φ. 502/2000 Sb.

(p°φloha nenφ v elektronickΘ podob∞)

P°φloha Φ. 9 k na°φzenφ vlßdy Φ. 502/2000 Sb.

(p°φloha nenφ v elektronickΘ podob∞)

P°φloha Φ. 10 k na°φzenφ vlßdy Φ. 502/2000 Sb.

(p°φloha nenφ v elektronickΘ podob∞)

P°φloha Φ. 11 k na°φzenφ vlßdy Φ. 502/2000 Sb.

(p°φloha nenφ v elektronickΘ podob∞)

P°φloha Φ. 12 k na°φzenφ vlßdy Φ. 502/2000 Sb.

(p°φloha nenφ v elektronickΘ podob∞)

P°φloha Φ. 13 k na°φzenφ vlßdy Φ. 502/2000 Sb.

(p°φloha nenφ v elektronickΘ podob∞)

P°φloha Φ. 14 k na°φzenφ vlßdy Φ. 502/2000 Sb.

(p°φloha nenφ v elektronickΘ podob∞)