SB═RKA Z┴KON┘ Φßstka 73
rozeslßna dne 9.8.2000
  

247

Z┴KON

ze dne 30. Φervna 2000

o zφskßvßnφ a zdokonalovßnφ odbornΘ zp∙sobilosti k °φzenφ motorov²ch vozidel a o zm∞nßch n∞kter²ch zßkon∙

Parlament se usnesl na tomto zßkon∞ ╚eskΘ republiky:

╚┴ST PRVNσ
┌VODNσ USTANOVENσ

º 1
P°edm∞t ·pravy

Tento zßkon upravuje

a)   podmφnky pro provozovßnφ autoÜkol,
b)   zp∙sob provßd∞nφ v²uky a v²cviku ₧adatel∙ o zφskßnφ odbornΘ zp∙sobilosti k °φzenφ motorovΘho vozidla (dßle jen "zφskßnφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ") a prßva a povinnosti ₧adatel∙ o zφskßnφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ,
c)   podmφnky pro ud∞lovßnφ a odnφmßnφ osv∞dΦenφ pro uΦitele v²uky a v²cviku (dßle jen "profesnφ osv∞dΦenφ") a pr∙kazu zkuÜebnφho komisa°e,
d)   zp∙sob provßd∞nφ zkouÜek k zφskßnφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ,
e)   zp∙sob zdokonalovßnφ odbornΘ zp∙sobilosti °idiΦ∙ motorov²ch vozidel,
f)   p∙sobnost sprßvnφch ·°ad∙ a stßtnφ dozor.

╚┴ST DRUH┴
PROVOZOV┴Nσ AUTOèKOL

Registrace k provozovßnφ autoÜkoly
º 2

(1) Provozovßnφm autoÜkoly se rozumφ poskytovßnφ v²uky a v²cviku k zφskßnφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ. Provozovat autoÜkolu m∙₧e prßvnickß nebo fyzickß osoba na zßklad∞ ₧ivnostenskΘho oprßvn∞nφ vydanΘho podle zvlßÜtnφho zßkona1) a registrace k provozovßnφ autoÜkoly. Registraci k provozovßnφ autoÜkoly vydßvß okresnφ ·°ad. P°φsluÜn² je okresnφ ·°ad, v jeho₧ ·zemnφm obvodu bude autoÜkola provozovßna.

(2) Okresnφ ·°ad vydß registraci k provozovßnφ autoÜkoly na zßklad∞ pφsemnΘ ₧ßdosti, prokß₧e-li ₧adatel

a)   ₧e je dr₧itelem p°φsluÜnΘho ₧ivnostenskΘho oprßvn∞nφ,
b)   ₧e fyzickß osoba a jejφ odpov∞dn² zßstupce, byl-li ustanoven, dosßhli v∞ku 18 let, jsou zp∙sobilφ k prßvnφm ·kon∙m, bez·honnφ a odborn∞ zp∙sobilφ, je-li ₧adatelem fyzickß osoba; nebo ₧e statutßrnφ orgßn nebo Φlen statutßrnφho orgßnu prßvnickΘ osoby dosßhli v∞ku 18 let, jsou zp∙sobilφ k prßvnφm ·kon∙m, bez·honnφ a alespo≥ jeden Φlen statutßrnφho orgßnu je odborn∞ zp∙sobil², je-li ₧adatelem prßvnickß osoba,
c)   spln∞nφ technick²ch podmφnek pro provozovßnφ autoÜkoly podle tohoto zßkona.

(3) Pro vymezenφ bez·honnosti a pro vymezenφ postavenφ odpov∞dnΘho zßstupce platφ zvlßÜtnφ zßkon.1)

(4) Odbornou zp∙sobilost prokß₧e ₧adatel platn²m profesnφm osv∞dΦenφm na skupinu nebo podskupinu °idiΦskΘho oprßvn∞nφ, k jeho₧ zφskßnφ bude provozovatel autoÜkoly provßd∞t v²uku a v²cvik, a dokladem osv∞dΦujφcφm t°φletou praxi ₧adatele v provßd∞nφ v²uky a v²cviku k zφskßnφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ.

(5) P°i spln∞nφ t∞chto podmφnek mß ₧adatel nßrok na vydßnφ registrace k provozovßnφ autoÜkoly.

º 3

(1) Äßdost o vydßnφ registrace k provozovßnφ autoÜkoly musφ obsahovat

a)   obchodnφ jmΘno, sφdlo a prßvnφ formu prßvnickΘ osoby a jejφ identifikaΦnφ Φφslo, je-li ₧adatelem prßvnickß osoba, nebo jmΘno, p°φjmenφ a trval² pobyt, obchodnφ jmΘno a datum narozenφ fyzickΘ osoby, je-li ₧adatelem fyzickß osoba,
b)   rozsah poskytovanΘ v²uky a v²cviku,
c)   jmΘno, p°φjmenφ, trval² pobyt a datum narozenφ fyzick²ch osob, kterΘ budou zajiÜ¥ovat v²uku a v²cvik,
d)   jmΘno, p°φjmenφ, trval² pobyt a datum narozenφ fyzick²ch osob, kterΘ budou zajiÜ¥ovat zdravotnickou p°φpravu,
e)   seznam v²cvikov²ch vozidel s uvedenφm jejich tovßrnφ znaΦky, typu, stßtnφ nebo vojenskΘ poznßvacφ znaΦky a roku jejich v²roby,
f)   popis a umφst∞nφ autocviΦiÜt∞ nebo jinΘ cviΦnΘ plochy s vylouΦenφm provozu jin²ch vozidel (dßle jen "cviΦnß plocha") nebo °idiΦskΘho trena₧Θru a adresu a oznaΦenφ v²ukov²ch a uΦebnφch prostor.

(2) Äßdost o vydßnφ registrace k provozovßnφ autoÜkoly musφ b²t dolo₧ena

a)   v²pisem z obchodnφho rejst°φku ₧adatele nebo dokladem prokazujφcφm zalo₧enφ prßvnickΘ osoby,
b)   v²pisem z evidence Rejst°φku trest∙, kter² nenφ starÜφ ne₧ Üest m∞sφc∙, vÜech fyzick²ch osob, kterΘ jsou statutßrnφm orgßnem ₧adatele nebo Φleny statutßrnφho orgßnu, a odpov∞dnΘho zßstupce, byl-li ustanoven, je-li ₧adatelem prßvnickß osoba, nebo v²pisem z evidence Rejst°φku trest∙, kter² nenφ starÜφ ne₧ Üest m∞sφc∙, fyzickΘ osoby a jejφho odpov∞dnΘho zßstupce, byl-li ustanoven, je-li ₧adatelem fyzickß osoba,
c)   dokladem osv∞dΦujφcφm prßvnφ vztah ₧adatele k autocviΦiÜti nebo k cviΦnΘ ploÜe nebo k °idiΦskΘmu trena₧Θru a k v²ukov²m a uΦebnφm prostorßm,
d)   platn²mi profesnφmi osv∞dΦenφmi osob, kterΘ budou provßd∞t v²uku a v²cvik k zφskßnφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ,
e)   technick²mi pr∙kazy a osv∞dΦenφmi o technick²ch pr∙kazech v²cvikov²ch vozidel,
f)   ₧ivnostensk²m listem.

º 4

(1) V rozhodnutφ o vydßnφ registrace k provozovßnφ autoÜkoly okresnφ ·°ad uvede

a)   obchodnφ jmΘno, vΦetn∞ prßvnφ formy, sφdlo a identifikaΦnφ Φφslo, bylo-li ji₧ p°id∞leno, jmΘno a p°φjmenφ osoby nebo osob, kterΘ jsou statutßrnφm orgßnem nebo jeho Φleny, jednß-li se o prßvnickou osobu, nebo jmΘno a p°φjmenφ provozovatele autoÜkoly, datum narozenφ, obchodnφ jmΘno a jeho trval² pobyt; je-li ustanoven odpov∞dn² zßstupce, tΘ₧ ·daje t²kajφcφ se jeho osoby, jednß-li se o fyzickou osobu,
b)   oznaΦenφ v²ukov²ch a uΦebnφch prostor,
c)   rozsah poskytovanΘ v²uky a v²cviku,
d)   lh∙tu pro zahßjenφ provozovßnφ autoÜkoly,
e)   ·zemnφ obvod, ve kterΘm bude autoÜkola provozovßna,
f)   technickΘ podmφnky provozovßnφ autoÜkoly.

(2) Byla-li ₧ßdost zamφtnuta, okresnφ ·°ad uvede v rozhodnutφ d∙vody, pro kterΘ nebyla vydßna registrace k provozovßnφ autoÜkoly.

º 5

(1) Provozovatel autoÜkoly je povinen oznßmit okresnφmu ·°adu vÜechny zm∞ny t²kajφcφ se ·daj∙ a doklad∙, kterΘ jsou stanoveny jako nßle₧itosti ₧ßdosti vydßnφ registrace k provozovßnφ autoÜkoly podle º 3, a p°edlo₧it o nich doklady do 15 dn∙ od vzniku zm∞n.

(2) Okresnφ ·°ad na zßklad∞ oznßmen²ch zm∞n podle odstavce 1 provede opravu ·daj∙ uveden²ch v rozhodnutφ nebo rozhodne o zm∞n∞ registrace k provozovßnφ autoÜkoly.

º 6
Odn∞tφ registrace k provozovßnφ autoÜkoly

(1) Okresnφ ·°ad rozhodne o odn∞tφ registrace k provozovßnφ autoÜkoly, jestli₧e provozovatel autoÜkoly

a)   opakovan∞ nebo hrub²m zp∙sobem poruÜil povinnosti stanovenΘ tφmto zßkonem nebo na jeho zßklad∞,
b)   neplnφ podmφnky stanovenΘ v registraci k provozovßnφ autoÜkoly,
c)   p°estal spl≥oval podmφnky stanovenΘ v º 2 odst. 2,
d)   po₧ßdal o odn∞tφ registrace k provozovßnφ autoÜkoly.

(2) O registraci k provozovßnφ autoÜkoly m∙₧e provozovatel, kterΘmu byla registrace k provozovßnφ autoÜkoly odejmuta podle odstavce 1 pφsm. a) nebo b), znovu po₧ßdat okresnφ ·°ad nejd°φve po uplynutφ 3 let od rozhodnutφ o odn∞tφ registrace k provozovßnφ autoÜkoly.

º 7

Registrace k provozovßnφ autoÜkoly pozb²vß platnosti

a)   dnem zßniku prßvnickΘ osoby, kterß je dr₧itelem registrace k provozovßnφ autoÜkoly,
b)   dnem ·mrtφ fyzickΘ osoby, kterß je dr₧itelem registrace k provozovßnφ autoÜkoly; pro pokraΦovßnφ provozovßnφ autoÜkoly p°i ·mrtφ provozovatele autoÜkoly platφ zvlßÜtnφ zßkon,1)
c)   rozhodnutφm okresnφho ·°adu o odn∞tφ registrace k provozovßnφ autoÜkoly.

TechnickΘ podmφnky provozovßnφ autoÜkoly
º 8

(1) Technick²mi podmφnkami provozovßnφ autoÜkoly se rozumφ

a)   autocviΦiÜt∞ nebo cviΦnß plocha nebo °idiΦsk² trena₧Θr,
b)   prostory pro v²uku a v²cvik,
c)   uΦebnφ pom∙cky,
d)   v²cvikovΘ vozidlo.

(2) TechnickΘ podmφnky pro autocviΦiÜt∞, cviΦnΘ plochy a uΦebnφ pom∙cky pro v²uku praktickΘ ·dr₧by jsou uvedeny v p°φloze Φ. 1.

º 9

(1) V autoÜkole lze p°i v²uce a v²cviku k zφskßnφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ provozovat v²cvikovΘ vozidlo,

a)   kterΘ svojφ konstrukcφ a technick²m stavem odpovφdß po₧adavk∙m stanoven²m zvlßÜtnφm prßvnφm p°edpisem,2)
b)   kterΘ je vybaveno nejmΘn∞ dvojφm za°φzenφm schvßlenΘho provedenφ podle zvlßÜtnφho prßvnφho p°edpisu2) umo₧≥ujφcφm ovlßdßnφ spojky a provoznφ brzdy vozidla; u vozidla s automatickou p°evodovkou postaΦφ dvojφ za°φzenφ pro ovlßdßnφ provoznφ brzdy vozidla; jednß-li se o traktor, musφ b²t v jeho kabin∞ navφc umφst∞no dalÜφ sedadlo pro uΦitele v²cviku, jeho₧ umφst∞nφ a provedenφ musφ b²t schvßleno podle zvlßÜtnφho prßvnφho p°edpisu,2) jednß-li se o motocykl, musφ b²t krom∞ dvojφho za°φzenφ umo₧≥ujφcφho ovlßdßnφ spojky a provoznφ brzdy vybaven dvojφm °φzenφm podle schvßlenΘho provedenφ podle zvlßÜtnφho prßvnφho p°edpisu,2)
c)   kterΘ je vybaveno dopl≥kov²m vnit°nφm zrcßtkem, pokud je pro dan² typ vozidla p°edepsßno,
d)   kterΘ bylo pro ·Φely v²uky a v²cviku schvßleno okresnφm ·°adem.

(2) Druhy v²cvikov²ch vozidel pro v²uku, v²cvik a zßv∞reΦnΘ zkouÜky k zφskßnφ jednotliv²ch skupin a podskupin °idiΦskΘho oprßvn∞nφ a jejich technickΘ podmφnky jsou uvedeny v p°φloze Φ. 2.

(3) V autoÜkole lze pou₧φt jako v²cvikovΘ vozidlo vozidlo konstrukΦn∞ p°izp∙sobenΘ t∞lesn∞ posti₧enΘ osob∞, kterΘ nenφ v²cvikov²m vozidlem.

º 10

(1) V²cvikovΘ vozidlo schvaluje pro jeho pou₧itφ k v²cviku v autoÜkole okresnφ ·°ad. P°φsluÜn²m je okresnφ ·°ad podle mφsta sφdla nebo trvalΘho pobytu ₧adatele. Okresnφ ·°ad schvßlφ v²cvikovΘ vozidlo na zßklad∞ pφsemnΘ ₧ßdosti.

(2) Äßdost musφ obsahovat

a)   obchodnφ jmΘno, sφdlo a prßvnφ formu prßvnickΘ osoby a jejφ identifikaΦnφ Φφslo, je-li ₧adatelem prßvnickß osoba, nebo jmΘno, p°φjmenφ a trval² pobyt, obchodnφ jmΘno a datum narozenφ fyzickΘ osoby, je-li ₧adatelem fyzickß osoba,
b)   tovßrnφ znaΦku vozidla,
c)   rok v²roby vozidla,
d)   stßtnφ nebo vojenskou poznßvacφ znaΦku vozidla.

(3) Äßdost musφ b²t dolo₧ena

a)   protokolem o platnΘ technickΘ kontrole vozidla,2)
b)   dokladem o prßvnφm vztahu ₧adatele k vozidlu,
c)   pφsemn²m souhlasem vlastnφka vozidla, nenφ-li vlastnφk ₧adatelem.

(4) Okresnφ ·°ad po schvßlenφ vozidla k v²cviku provede ·°ednφ zßznam do technickΘho pr∙kazu vozidla s textem "Schvßleno jako v²cvikovΘ vozidlo", vydß novΘ osv∞dΦenφ o technickΘm pr∙kazu vozidla, ve kterΘm zaznamenß zm∞nu u₧φvßnφ vozidla do Φßsti "JinΘ zßznamy" a na tabulku stßtnφ poznßvacφ znaΦky vozidla vyznaΦφ nßlepkou termφn p°φÜtφ pravidelnΘ technickΘ prohlφdky a m∞°enφ emisφ.2)

(5) Provozovatel autoÜkoly je povinen p°ed vy°azenφm v²cvikovΘho vozidla z v²cviku v autoÜkole pφsemn∞ oznßmit p°φsluÜnΘmu okresnφmu ·°adu zm∞nu u₧φvßnφ vozidla. Oznßmenφ musφ b²t dolo₧eno pφsemn²m souhlasem vlastnφka vozidla, nenφ-li vlastnφk ₧adatelem.

(6) P°i vy°azenφ vozidla z v²cviku zapφÜe okresnφ ·°ad zm∞nu u₧φvßnφ vozidla do technickΘho pr∙kazu vozidla a do osv∞dΦenφ o technickΘm pr∙kazu vozidla zp∙sobem uveden²m v odstavci 4.

º 11

(1) V²cvikovΘ vozidlo s v²jimkou motocyklu a osßdka motocyklu musφ b²t p°i v²cviku v °φzenφ vozidla a p°i zßv∞reΦnΘ zkouÜce °ßdn∞ oznaΦeny. OznaΦenφ v²cvikovΘho vozidla musφ b²t umφst∞no na vozidle tak, aby bylo viditelnΘ ostatnφmi ·Φastnφky provozu vozidel na pozemnφch komunikacφch ze vÜech stran a u osßdky motocyklu zep°edu a zezadu na vzdßlenost nejmΘn∞ 50 metr∙.

(2) Zp∙sob oznaΦenφ v²cvikovΘho vozidla podle druh∙ v²cvikov²ch vozidel, zp∙sob oznaΦenφ osßdky motocyklu a materißl, ze kterΘho musφ b²t oznaΦenφ vyrobeno, stanovφ provßd∞cφ p°edpis.

º 12

Provozovatel autoÜkoly zajistφ, aby °idiΦ v²cvikovΘho vozidla v dob∞, kdy pou₧φvß v²cvikovΘ vozidlo pro vlastnφ pot°eby, sejmul nebo zakryl nepr∙hledn²m krytem oznaΦenφ v²cvikovΘho vozidla.

╚┴ST T╪ETσ
ODBORN┴ ZP┘SOBILOST ╪IDI╚┘
MOTOROV▌CH VOZIDEL

HLAVA PRVNσ
PODMσNKY P╪IJETσ K V▌UCE A V▌CVIKU
K ZσSK┴Nσ ╪IDI╚SK╔HO OPR┴VN╠Nσ
A DRUHY V▌UKY A V▌CVIKU

º 13
Podmφnky p°ijetφ k v²uce a v²cviku

(1) V²uku a v²cvik k zφskßnφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ m∙₧e provßd∞t v²luΦn∞ provozovatel autoÜkoly. Provozovatel autoÜkoly p°ijme k v²uce a v²cviku k zφskßnφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ osobu, kterß

a)   podß pφsemnou ₧ßdost; pokud je ₧adatel mladÜφ 15 let musφ b²t ₧ßdost dolo₧ena pφsemn²m souhlasem jeho zßkonnΘho zßstupce, jeho₧ podpis byl ov∞°en p°φsluÜn²m orgßnem,
b)   ke dni ukonΦenφ v²uky a v²cviku dosßhne v∞ku p°edepsanΘho pro ud∞lenφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ p°φsluÜnΘ skupiny podle zvlßÜtnφho zßkona, p°iΦem₧ od zahßjenφ v²uky a v²cviku k jejich ukonΦenφ nesmφ uplynout doba delÜφ ne₧ 18 m∞sφc∙,
c)   je zp∙sobilß k prßvnφm ·kon∙m,
d)   je zdravotn∞ zp∙sobilß k °φzenφ motorovΘho vozidla podle zvlßÜtnφho zßkona,
e)   je spolehlivß k °φzenφ motorovΘho vozidla podle zvlßÜtnφho zßkona,
f)   splnφ dalÜφ podmφnky, pokud je pro zφskßnφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ vy₧aduje zvlßÜtnφ zßkon.

(2) Äßci Ükoly, kterΘ byla vydßna registrace k provozovßnφ autoÜkoly, u nich₧ je zφskßnφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ souΦßstφ v²uky jako kvalifikaΦnφ p°edpoklad v²konu povolßnφ, na kterΘ se ₧ßci ve Ükole p°ipravujφ, nebo pro n∞₧ je °φzenφ motorov²ch vozidel voliteln²m (nevoliteln²m) p°edm∞tem, mohou b²t za°azeni do v²uky a v²cviku tak, aby v²uka a v²cvik nebyly ukonΦeny d°φve ne₧ Üest m∞sφc∙ p°ed dosa₧enφm p°edepsanΘho v∞ku. Tato v²uka a v²cvik nesm∞jφ trvat dΘle ne₧ dvanßct po sob∞ jdoucφch m∞sφc∙.

(3) Äßdost o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ musφ obsahovat

a)   jmΘno, p°φjmenφ, titul a datum narozenφ ₧adatele,
b)   datum, mφsto a okres narozenφ ₧adatele,
c)   stßtnφ obΦanstvφ ₧adatele,
d)   Φφslo a sΘrii obΦanskΘho pr∙kazu ₧adatele,
e)   adresu trvalΘho a p°echodnΘho pobytu ₧adatele,
f)   skupinu nebo podskupinu °idiΦskΘho oprßvn∞nφ, kterou ₧adatel vlastnφ,
g)   skupinu nebo podskupinu °idiΦskΘho oprßvn∞nφ, k jejφmu₧ zφskßnφ po₧aduje ₧adatel provedenφ v²uky a v²cviku.

(4) Äßdost o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ musφ b²t dolo₧ena dokladem o zdravotnφ zp∙sobilosti ₧adatele, kter² nesmφ b²t starÜφ vφce ne₧ 3 m∞sφce.

(5) Vzor ₧ßdosti o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ stanovφ provßd∞cφ p°edpis.

º 14
Druhy v²uky a v²cviku

(1) Provozovatel autoÜkoly je oprßvn∞n poskytovat v rozsahu stanovenΘm v registraci k provozovßnφ autoÜkoly tyto druhy v²uky a v²cviku:

a)   zßkladnφ v²uku a v²cvik,
b)   sdru₧enou v²uku a v²cvik,
c)   rozÜi°ujφcφ v²uku a v²cvik,
d)   v²uku a v²cvik podle individußlnφho studijnφho plßnu,
e)   kondiΦnφ a zdokonalovacφ v²uku a v²cvik.

(2) Provozovatel autoÜkoly je povinen zajistit, aby ₧adatel o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ zφskal v²ukou a v²cvikem teoretickΘ znalosti a praktickΘ dovednosti tak, aby byl schopen

a)   °φdit vozidlo v souladu s p°edpisy o provozu na pozemnφch komunikacφch,
b)   ovlßdat vozidlo tak, aby nevytvß°el nebezpeΦnΘ situace a p°im∞°en∞ reagovat na jejich vznik,
c)   rozpoznat provoznφ nebezpeΦφ a jeho zßva₧nost a dokßzat na tyto situace vΦas a sprßvn∞ reagovat,
d)   rozpoznßvat u vozidel technickΘ zßvady, kterΘ p°edstavujφ ohro₧enφ bezpeΦnosti,
e)   reagovat na faktory ovliv≥ujφcφ jednßnφ p°i °φzenφ vozidla a uchovat si schopnosti pot°ebnΘ pro bezpeΦnΘ °φzenφ vozidla,
f)   poskytovat ·Φinnou prvnφ pomoc zran∞n²m p°i dopravnφ nehod∞.

º 15
Zßkladnφ v²uka a v²cvik

(1) Zßkladnφ v²ukou a v²cvikem je p°φprava ₧adatele na zφskßnφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ pro p°φsluÜnou skupinu nebo podskupinu °idiΦskΘho oprßvn∞nφ, jejich₧ rozsah stanovφ zvlßÜtnφ zßkon. Äadatel m∙₧e zφskat zßkladnφ v²ukou a v²cvikem °idiΦskΘ oprßvn∞nφ na tyto skupiny nebo podskupiny °idiΦsk²ch oprßvn∞nφ:

a)   skupina AM,
b)   podskupina A1,
c)   skupina A,
d)   podskupina B1,
e)   skupina B,
f)   skupina T.

(2) Minimßlnφ poΦet hodin zßkladnφ v²uky a v²cviku je uveden v p°φloze Φ. 3.

º 16
Sdru₧enß v²uka a v²cvik

(1) Sdru₧enou v²ukou a v²cvikem je p°φprava ₧adatele na zφskßnφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ pro kombinaci skupin a podskupin °idiΦsk²ch oprßvn∞nφ uveden²ch v º 15 odst. 1. Sdru₧enou v²uku a v²cvik lze provßd∞t za p°edpokladu, ₧e ₧adatel splnφ podmφnky stanovenΘ zvlßÜtnφm zßkonem pro jednotlivΘ skupiny nebo podskupiny °idiΦsk²ch oprßvn∞nφ.

(2) Provozovatel autoÜkoly musφ zajistit, aby ₧adatel o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ zφskal sdru₧enou v²ukou a v²cvikem takovΘ teoretickΘ a praktickΘ znalosti, jako by absolvoval v²uku a v²cvik pro ka₧dou skupinu nebo podskupinu °idiΦskΘho oprßvn∞nφ samostatn∞.

(3) Sdru₧enß v²uka a v²cvik, krom∞ v²cviku v °φzenφ vozidla, se provßdφ v rozsahu stanovenΘm uΦebnφ osnovou pro nejvyÜÜφ poΦet vyuΦovacφch hodin u skupiny nebo podskupiny °idiΦskΘho oprßvn∞nφ v danΘ kombinaci sdru₧enΘ v²uky a v²cviku. Tento rozsah vyuΦovacφch hodin se ·m∞rn∞ rozÜi°uje o nezbytn² poΦet vyuΦovacφch hodin nutn²ch pro v²uku a v²cvik tΘmatiky specifickΘ pro ka₧dou dalÜφ skupinu nebo podskupinu °idiΦskΘho oprßvn∞nφ v danΘ kombinaci sdru₧enΘho v²cviku.

(4) V²cvik v °φzenφ vozidla se provßdφ v rozsahu stanovenΘm pro ka₧dou skupinu nebo podskupinu °idiΦskΘho oprßvn∞nφ zßkladnφho v²cviku v danΘ kombinaci sdru₧enΘho v²cviku.

º 17
RozÜi°ujφcφ v²uka a v²cvik

(1) RozÜi°ujφcφ v²uka a v²cvik je p°φprava ₧adatele na rozÜφ°enφ ji₧ zφskanΘho °idiΦskΘho oprßvn∞nφ o dalÜφ skupinu nebo podskupinu °idiΦskΘho oprßvn∞nφ. RozÜi°ujφcφ v²uku a v²cvik nelze poskytnout ₧adateli, kter² zφskal °idiΦskΘ oprßvn∞nφ v²luΦn∞ pro skupinu AM nebo skupinu T a ₧ßdß o zφskßnφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ pro dalÜφ skupinu nebo podskupinu °idiΦskΘho oprßvn∞nφ.

(2) Minimßlnφ poΦet hodin rozÜi°ujφcφ v²uky a v²cviku je uveden v p°φloze Φ. 3.

º 18
V²uka a v²cvik
podle individußlnφho studijnφho plßnu

(1) V²uka a v²cvik podle individußlnφho studijnφho plßnu je p°φprava ₧adatele na zφskßnφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ pro vÜechny skupiny a podskupiny °idiΦsk²ch oprßvn∞nφ s v²jimkou skupin D, D+E a podskupin D1, D1+E.

(2) Teoretickou p°φpravu si ₧adatel o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ osvojφ samostatn²m studiem a povinn²mi konzultacemi v rozsahu stanovenΘm uΦebnφ osnovou.

(3) P°i v²cviku podle individußlnφho studijnφho plßnu musφ b²t provedena nejmΘn∞ jedna vyuΦovacφ hodina konzultacφ na ka₧dΘ Φty°i hodiny v²uky stanovenΘ uΦebnφ osnovou pro danou skupinu nebo podskupinu °idiΦskΘho oprßvn∞nφ.

(4) Rozsah v²cviku nesmφ b²t ni₧Üφ, ne₧ je poΦet vyuΦovacφch hodin stanoven² uΦebnφ osnovou pro danou skupinu nebo podskupinu °idiΦskΘho oprßvn∞nφ.

º 19
KondiΦnφ a zdokonalovacφ v²uka a v²cvik

KondiΦnφ a zdokonalovacφ v²uka a v²cvik je v²uka a v²cvik dr₧itele p°φsluÜnΘho °idiΦskΘho oprßvn∞nφ, kterß slou₧φ k procviΦovßnφ a zdokonalovßnφ jeho znalostφ a dovednostφ.

º 20
UΦebnφ osnova v²uky a v²cviku ₧adatel∙
o °idiΦskß oprßvn∞nφ

(1) P°edm∞tem v²uky a v²cviku ₧adatel∙ o °idiΦskß oprßvn∞nφ je zφskßnφ pot°ebn²ch teoretick²ch a praktick²ch znalostφ, dovednostφ a nßvyk∙ k °φzenφ motorov²ch vozidel v provozu na pozemnφch komunikacφch.

(2) V²uka obsahuje

a)   v²uku p°edpis∙ o provozu vozidel,
b)   v²uku o ovlßdßnφ a ·dr₧b∞ vozidla,
c)   v²uku teorie °φzenφ a zßsad bezpeΦnΘ jφzdy,
d)   v²uku zdravotnickΘ p°φpravy.

(3) V²cvik obsahuje

a)   v²cvik v °φzenφ vozidla,
b)   v²cvik praktickΘ ·dr₧by vozidla,
c)   praktick² v²cvik zdravotnickΘ p°φpravy.

(4) Rozsah v²uky a v²cviku je rozd∞len podle druhu v²uky a v²cviku a podle jednotliv²ch skupin nebo podskupin °idiΦsk²ch oprßvn∞nφ, k jejich₧ zφskßnφ se v²uka a v²cvik provßdφ.

(5) Obsah a rozsah jednotliv²ch druh∙ v²uky a v²cviku k zφskßnφ °idiΦsk²ch oprßvn∞nφ stanovφ provßd∞cφ p°edpis.

HLAVA DRUH┴
OPR┴VN╠Nσ K PROV┴D╠Nσ V▌UKYA V▌CVIKU

º 21

(1) VyuΦovat jednotlivΘ p°edm∞ty, s v²jimkou p°edm∞tu zdravotnickΘ p°φpravy, mohou osoby, kterΘ jsou dr₧iteli profesnφho osv∞dΦenφ. O vydßnφ profesnφho osv∞dΦenφ rozhoduje Ministerstvo dopravy a spoj∙ (dßle jen "ministerstvo"). V profesnφm osv∞dΦenφ uvede ministerstvo p°edm∞ty, kterΘ je uΦitel oprßvn∞n vyuΦovat. Ministerstvo vede evidenci o vydan²ch profesnφch osv∞dΦenφch v rozsahu ·daj∙ v n∞m uvßd∞n²ch. Vzor profesnφho osv∞dΦenφ stanovφ provßd∞cφ p°edpis.

(2) VyuΦovat teorii m∙₧e osoba, kterß

a)   mß ukonΦenΘ ·plnΘ st°ednφ vzd∞lßnφ, nebo jde-li o uΦitele v²cviku v °φzenφ vozidla nebo v²uky praktickΘ ·dr₧by vozidla, ukonΦenΘ st°ednφ vzd∞lßnφ strojnφho nebo dopravnφho oboru,
b)   je spolehlivß k °φzenφ motorov²ch vozidel podle zvlßÜtnφho zßkona,
c)   dosßhla v∞ku 24 let, a
d)   absolvovala zßkladnφ Ükolenφ a zkouÜkou prokßzala znalosti p°edpis∙ o provozu na pozemnφch komunikacφch, o technick²ch podmφnkßch provozu vozidel na pozemnφch komunikacφch, o zφskßnφ a zdokonalovßnφ odbornΘ zp∙sobilosti k °φzenφ motorov²ch vozidel a znalosti ovlßdßnφ a ·dr₧by vozidla, °φzenφ vozidla a bezpeΦnΘ jφzdy vΦetn∞ vozidla konstrukΦn∞ p°izp∙sobenΘho t∞lesn∞ posti₧enΘ osob∞.

Jde-li o v²uku p°edpis∙ o provozu na pozemnφch komunikacφch a teorii °φzenφ a zßsad bezpeΦnΘ jφzdy, musφ mφt osoba °idiΦskΘ oprßvn∞nφ k °φzenφ vozidel tΘ skupiny °idiΦskΘho oprßvn∞nφ, k jejφmu₧ zφskßnφ provßdφ v²uku.

(3) Provßd∞t v²cvik m∙₧e osoba, kterß

a)   spl≥uje podmφnky uvedenΘ v odstavci 2 pφsm. a) a₧ d), a
b)   mß °idiΦskΘ oprßvn∞nφ skupiny nebo podskupiny °idiΦsk²ch oprßvn∞nφ, k jeho₧ zφskßnφ provßdφ v²cvik.

º 22

VyuΦovat zdravotnickou p°φpravu a provßd∞t praktick² v²cvik v poskytovßnφ prvnφ pomoci jsou oprßvn∞ni

a)   lΘka°i,
b)   vyÜÜφ zdravotniΦtφ pracovnφci v oborech Φinnosti diplomovanß vÜeobecnß sestra, diplomovanß d∞tskß sestra a diplomovanß porodnφ asistentka,
c)   st°ednφ zdravotniΦtφ pracovnφci v oborech Φinnosti zdravotnick² zßchranß°, vÜeobecnß sestra, d∞tskß sestra, porodnφ asistentka, zdravotnφ sestra, ₧enskß sestra a sestra pro intenzivnφ pΘΦi,
d)   ni₧Üφ zdravotniΦtφ pracovnφci v oboru Φinnosti oÜet°ovatel, oÜet°ovatelka, °idiΦ vozidla rychlΘ zdravotnickΘ pomoci a °idiΦ vozidla rychlΘ lΘka°skΘ pomoci,
e)   uΦitelΘ odborn²ch p°edm∞t∙ v oboru oÜet°ovatelstvφ na st°ednφch a vyÜÜφch zdravotnick²ch Ükolßch,
f)   absolventi rekvalifikaΦnφch kurs∙ akreditovan²ch Ministerstvem Ükolstvφ, mlßde₧e a t∞lov²chovy s nßzvem "Φlen prvnφ pomoci" v dΘlce minimßln∞ 80 vyuΦovacφch hodin,
g)   instrukto°i ╚eskΘho ΦervenΘho k°φ₧e a absolventi zdravotnickΘ p°φpravy zam∞°enΘ na v²uku v autoÜkolßch, jejφ₧ rozsah byl minimßln∞ 80 vyuΦovacφch hodin.

º 23

(1) Zßkladnφ Ükolenφ a zkouÜky uΦitel∙ v²uky a v²cviku provßdφ ministerstvo. Ministerstvo m∙₧e organizovßnφm zßkladnφho Ükolenφ pov∞°it organizaci z°φzenou ministerstvem. Zßkladnφ Ükolenφ se provßdφ na nßklady ₧adatele.

(2) P°ed zapoΦetφm samostatnΘ uΦitelskΘ Φinnosti musφ budoucφ uΦitel v²uky a v²cviku absolvovat zßcvik pod vedenφm osoby, kterß je nejmΘn∞ p∞t let uΦitelem se stejn²m nebo ÜirÜφm rozsahem oprßvn∞nφ k provßd∞nφ v²uky a v²cviku. Rozsah zßcviku v ka₧dΘm vyuΦovacφm p°edm∞tu musφ b²t nejmΘn∞ 10 vyuΦovacφch hodin.

(3) UΦebnφ osnovu zßkladnφho Ükolenφ, zp∙sob provßd∞nφ a organizovßnφ zkouÜky pro uΦitele v²uky a v²cviku stanovφ provßd∞cφ p°edpis.

º 24

(1) Ministerstvo rozhodne o odn∞tφ profesnφho osv∞dΦenφ, jestli₧e jeho dr₧itel

a)   poruÜil op∞tovn∞ nebo hrub²m zp∙sobem uΦebnφ osnovy, nebo
b)   pozbyl podmφnky, za kter²ch bylo profesnφ osv∞dΦenφ vydßno.

(2) Äßdost o vrßcenφ profesnφho osv∞dΦenφ m∙₧e ₧adatel podat nejd°φve po uplynutφ jednoho roku od prßvnφ moci rozhodnutφ o jeho odn∞tφ. P°ed vydßnφm rozhodnutφ o vrßcenφ profesnφho osv∞dΦenφ ₧adatel musφ zkouÜkou prokßzat znalosti podle º 21 odst. 2 pφsm. d). Pokud ₧adatel po₧ßdß o vrßcenφ profesnφho osv∞dΦenφ po uplynutφ dvou let od jeho odn∞tφ, musφ absolvovat zßkladnφ Ükolenφ podle º 21 odst. 2 pφsm. d).

(3) Jestli₧e dr₧iteli profesnφho osv∞dΦenφ odejme okresnφ ·°ad oprßvn∞nφ k °φzenφ vozidel v d∙sledku ztrßty zdravotnφ zp∙sobilosti, m∙₧e dr₧itel profesnφho osv∞dΦenφ po₧ßdat ministerstvo o ponechßnφ profesnφho osv∞dΦenφ mimo v²cviku v °φzenφ vozidla.

HLAVA T╪ETσ
ZP┘SOB V▌UKY A V▌CVIKU ÄADATEL┘
O ╪IDI╚SK┴ OPR┴VN╠Nσ
A JEJICH UKON╚ENσ

º 25

Provozovatel autoÜkoly je povinen nejmΘn∞ p∞t dn∙ p°ed zahßjenφm v²uky nebo v²cviku zaslat okresnφmu ·°adu podle sφdla nebo mφsta trvalΘho pobytu provozovatele autoÜkoly seznam ₧adatel∙ o °idiΦskß oprßvn∞nφ za°azen²ch do v²uky a v²cviku. V seznamu uvede jmΘno a p°φjmenφ ₧adatele, jeho datum narozenφ, adresu trvalΘho pobytu a Φφslo °idiΦskΘho pr∙kazu, pokud jej vlastnφ. V²uka a v²cvik jsou zahßjeny absolvovßnφm prvnφ vyuΦovacφ hodiny.

º 26

(1) V²cvik musφ navazovat na teoretickou p°φpravu.

(2) ╚ßst v²cviku v °φzenφ vozidla m∙₧e provozovatel autoÜkoly nahradit v²cvikem na °idiΦskΘm trena₧Θru.

(3) Rozsah v²cviku na °idiΦskΘm trena₧Θru podle odstavce 2 a rozd∞lenφ °idiΦsk²ch trena₧Θr∙ do jednotliv²ch skupin v zßvislosti na jejich technickΘm provedenφ a stupni v²voje je uveden v p°φloze Φ. 4.

º 27

(1) Provozovatel autoÜkoly je povinen p°ed zahßjenφm v²cviku v °φzenφ vozidla zajistit, aby ₧adatel o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ byl seznßmen se zßsadami ovlßdßnφ vozidla a teoriφ °φzenφ a zßsadami bezpeΦnΘ jφzdy v²cvikovΘho vozidla.

(2) Provozovatel autoÜkoly je dßle povinen zajistit, aby

a)   vyuΦovacφ hodina trvala 45 minut,
b)   v²cvik v °φzenφ vozidla netrval dΘle ne₧ dv∞ vyuΦovacφ hodiny denn∞,
c)   p°i v²cviku v °φzenφ vozidla nebyla ve vozidle p°φtomna jinß osoba ne₧ uΦitel v²cviku, ₧adatelΘ o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ, kte°φ se podrobujφ v²cviku pro zφskßnφ p°φsluÜnΘ skupiny nebo podskupiny °idiΦsk²ch oprßvn∞nφ, dr₧itel profesnφho osv∞dΦenφ v dob∞ p°φpravy na samostatn² v²kon uΦitele v²uky a v²cviku nebo osoba, kterß provßdφ kontrolu v²cviku.

(3) P°i zahßjenφ v²uky a v²cviku je provozovatel autoÜkoly povinen vydat ₧adateli o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ pr∙kaz ₧adatele a pr∙b∞₧n∞ v n∞m provßd∞t zßznamy o jeho ·Φasti na praktickΘm v²cviku. Äadatel o zφskßnφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ musφ mφt p°i praktickΘm v²cviku pr∙kaz ₧adatele v₧dy u sebe.

(4) O pr∙b∞hu v²uky a v²cviku ₧adatele o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ a jeho ·Φasti na hodinßch v²uky a v²cviku musφ provozovatel autoÜkoly vΘst pr∙kaznou evidenci. Tato evidence m∙₧e b²t vedena i v elektronickΘ podob∞.

(5) Zp∙sob vedenφ evidence v²uky a v²cviku a vedenφ zßznam∙ v pr∙kazu ₧adatele stanovφ provßd∞cφ p°edpis.

º 28

P°ed ukonΦenφm v²cviku v °φzenφ vozidla musφ b²t nejmΘn∞ jedna vyuΦovacφ hodina v∞novßna nßcviku sprßvnΘho jednßnφ v jednotliv²ch rizikov²ch situacφch (nap°φklad intenzivnφ brzd∞nφ, objφ₧d∞nφ p°ekß₧ky nebo nßhlß zm∞na sm∞ru jφzdy spojenß s ovlßdßnφm ostatnφch ovlßdacφch prvk∙ vozidla). Tato Φßst v²cviku musφ b²t provßd∞na tak, aby nemohlo dojφt k naruÜenφ bezpeΦnosti a plynulosti silniΦnφho provozu.

º 29

(1) P°i v²cviku v °φzenφ vozidla na autocviΦiÜti nebo cviΦnΘ ploÜe musφ provozovatel autoÜkoly zajistit, aby na sedadle v²cvikovΘho vozidla, kterΘ je povinn∞ vybaveno bezpeΦnostnφmi pßsy, byl s v²jimkou nßcviku couvßnφ ₧adatel o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ t∞mito pßsy p°ipoutßn a aby ve vozidle byli pouze ₧adatelΘ o zφskßnφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ.

(2) Na autocviΦiÜti vybavenΘm radiopovelov²m za°φzenφm, kterΘ umo₧≥uje uΦiteli v²cviku ze stanoviÜt∞ mimo vozidlo dßvat ₧adatel∙m o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ ve vozidlech akustickΘ povely a zastavit vozidlo, m∙₧e uΦitel v²cviku z tohoto stanoviÜt∞ °φdit v²cvik nejv²Üe t°φ vozidel najednou. Jestli₧e radiopovelovΘ za°φzenφ umo₧≥uje uΦiteli v²cviku dßvat pouze akustickΘ pokyny bez mo₧nosti zastavit vozidlo, m∙₧e ze stanoviÜt∞ mimo vozidlo °φdit nejv²Üe dv∞ v²cvikovß vozidla najednou. V takovΘmto p°φpad∞ nemusφ b²t motocykl vybaven druh²m °φzenφm a dvojφm ovlßdßnφm provoznφ brzdy a spojky. RadiopovelovΘ za°φzenφ m∙₧e b²t pou₧ito pouze na autocviΦiÜti.

º 30

V²uku a v²cvik ₧adatele o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ ukonΦφ provozovatel autoÜkoly za p°edpokladu, ₧e ₧adatel o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ absolvoval minimßlnφ poΦet hodin v²uky a v²cviku stanoven² uΦebnφ osnovou pro p°φsluÜnou skupinu nebo podskupinu °idiΦskΘho oprßvn∞nφ, pop°φpad∞ vyÜÜφ poΦet hodin dohodnut²ch mezi ₧adatelem o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ a provozovatelem autoÜkoly.

º 31

(1) Äadatel o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ, kter² mß ukonΦenΘ odbornΘ vzd∞lßnφ strojnφho nebo dopravnφho nebo autoopravßrenskΘho oboru nebo oboru zem∞d∞lskΘ a lesnickΘ mechanizace na st°ednφ nebo vysokΘ Ükole, se nemusφ ·Φastnit v²cviku v praktickΘ ·dr₧b∞ vozidel.

(2) ZdravotnickΘ p°φpravy se nemusφ ·Φastnit osoby uvedenΘ v º 22.

(3) V p°φpadech uveden²ch v odstavcφch 1 a 2 provede o tΘto skuteΦnosti uΦitel v²cviku urΦen² provozovatelem autoÜkoly zßznam do t°φdnφ knihy a do pr∙kazu ₧adatele. Doklad o spln∞nφ podmφnek podle odstavc∙ 1 a 2 je povinen ₧adatel o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ p°ilo₧it k ₧ßdosti.

╚┴ST ╚TVRT┴
ZKOUèKY ODBORN╔ ZP┘SOBILOSTI
ÄADATEL┘ O ╪IDI╚SK┴ OPR┴VN╠Nσ

º 32

(1) Äadatel o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ se po ukonΦenφ v²uky a v²cviku v autoÜkole podrobφ zkouÜce z odbornΘ zp∙sobilosti k °φzenφ motorovΘho vozidla.

(2) Provozovatel autoÜkoly je povinen nejpozd∞ji do 15 dn∙ ode dne ukonΦenφ v²uky a v²cviku pφsemn∞ p°ihlßsit ₧adatele o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ u okresnφho ·°adu ke zkouÜce z odbornΘ zp∙sobilosti k °φzenφ motorovΘho vozidla pro zφskßnφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ, pro kterΘ ₧adatel absolvoval u provozovatele autoÜkoly v²uku a v²cvik. P°φsluÜn²m je okresnφ ·°ad urΦen² podle mφsta sφdla nebo trvalΘho pobytu provozovatele autoÜkoly.

(3) P°φsluÜn² okresnφ ·°ad neprodlen∞ pφsemn∞ sd∞lφ ₧adateli prost°ednictvφm autoÜkoly mφsto, datum a Φas konßnφ zkouÜky z odbornΘ zp∙sobilosti k °φzenφ motorovΘho vozidla. Okresnφ ·°ad za°adφ ₧adatele k zßv∞reΦnΘ zkouÜce nejpozd∞ji do 15 dn∙ po obdr₧enφ ₧ßdosti provozovatele autoÜkoly o p°ihlßÜenφ ke zkouÜce a bude dbßt, aby po₧adavek autoÜkoly byl uspokojen v jednom termφnu.

º 33

(1) ZkouÜky ₧adatel∙ o °idiΦskß oprßvn∞nφ provßdφ p°φsluÜn² okresnφ ·°ad.

(2) Pro provßd∞nφ zkouÜek urΦφ p°φsluÜn² okresnφ ·°ad zkuÜebnφho komisa°e, kter²m m∙₧e b²t pouze zam∞stnanec okresnφho ·°adu, kter² je souΦasn∞ dr₧itelem platnΘho pr∙kazu zkuÜebnφho komisa°e vydanΘho podle tohoto zßkona.

(3) Pro provßd∞nφ zkouÜek osob, kterΘ jsou vojßky v ΦinnΘ slu₧b∞, urΦφ p°φsluÜn² okresnφ ·°ad vojenskΘho zkuÜebnφho komisa°e.3)

(4) Provßd∞nφ Φinnosti zkuÜebnφho komisa°e je nesluΦitelnΘ s podnikßnφm nebo jin²m druhem v²d∞leΦnΘ Φinnosti v oblasti provozovßnφ autoÜkol.

Pr∙kaz zkuÜebnφho komisa°e
º 34

(1) O vydßnφ pr∙kazu zkuÜebnφho komisa°e rozhoduje ministerstvo. Ministerstvo vydß pr∙kaz zkuÜebnφho komisa°e na zßklad∞ pφsemnΘ ₧ßdosti, prokß₧e-li ₧adatel, ₧e

a)   je starÜφ 25 let,
b)   mß ukonΦeno ·plnΘ st°ednφ vzd∞lßnφ,
c)   je dr₧itelem °idiΦskΘho oprßvn∞nφ skupiny nebo podskupiny, k jejφmu₧ zφskßnφ bude ₧adatele o zφskßnφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ zkouÜet,
d)   absolvoval zßkladnφ Ükolenφ pro zkuÜebnφ komisa°e a zkouÜkou prokßzal znalosti p°edpis∙ o provozu na pozemnφch komunikacφch, o technick²ch podmφnkßch provozu vozidel na pozemnφch komunikacφch, o zφskßnφ a zdokonalovßnφ odbornΘ zp∙sobilosti k °φzenφ motorov²ch vozidel a znalosti ovlßdßnφ a ·dr₧by vozidla, °φzenφ vozidla a bezpeΦnΘ jφzdy.

(2) Zßkladnφ Ükolenφ ₧adatel∙ o vydßnφ pr∙kazu zkuÜebnφho komisa°e a zkouÜky provßdφ ministerstvo. Ministerstvo m∙₧e organizovßnφm zßkladnφho Ükolenφ a zkouÜek pov∞°it organizaci z°φzenou ministerstvem.

(3) UΦebnφ osnovu zßkladnφho Ükolenφ, zp∙sob provßd∞nφ a organizovßnφ zkouÜky stanovφ provßd∞cφ p°edpis.

º 35

(1) Pr∙kaz zkuÜebnφho komisa°e se vydßvß na p∞t let.

(2) Pr∙kaz zkuÜebnφho komisa°e musφ obsahovat jmΘno, p°φjmenφ a datum narozenφ dr₧itele, rozsah oprßvn∞nφ k provßd∞nφ zkouÜek z odbornΘ zp∙sobilosti k °φzenφ motorov²ch vozidel, p°id∞lenΘ osobnφ Φφslo zkuÜebnφho komisa°e a Φφslo p°id∞lenΘho razφtka, sΘrii a Φφslo pr∙kazu, datum vydßnφ (prodlou₧enφ) a dobu jeho platnosti.

(3) Ministerstvo vede evidenci o vydan²ch pr∙kazech zkuÜebnφho komisa°e v rozsahu ·daj∙ uvßd∞n²ch v pr∙kazu.

(4) Vzor pr∙kazu zkuÜebnφho komisa°e stanovφ provßd∞cφ p°edpis.

º 36

(1) Ministerstvo prodlou₧φ platnost pr∙kazu zkuÜebnφho komisa°e na zßklad∞ pφsemnΘ ₧ßdosti dr₧itele o dalÜφ t°i roky, prokß₧e-li ₧adatel, ₧e absolvoval zdokonalovacφ Ükolenφ pro zkuÜebnφ komisa°e a p°ezkouÜenφ.

(2) Zdokonalovacφ Ükolenφ pro zkuÜebnφ komisa°e a jejich p°ezkouÜenφ provßdφ ministerstvo. Ministerstvo m∙₧e organizovßnφm zdokonalovacφho Ükolenφ a p°ezkouÜenφ zkuÜebnφch komisa°∙ pov∞°it organizaci z°φzenou ministerstvem.

(3) Pokud se zkuÜebnφ komisa° nez·Φastnφ zdokonalovacφho Ükolenφ a p°ezkouÜenφ po dobu delÜφ ne₧ jeden rok od ukonΦenφ platnosti pr∙kazu zkuÜebnφho komisa°e, musφ op∞tovn∞ absolvovat zßkladnφ Ükolenφ pro zkuÜebnφ komisa°e a slo₧it zkouÜku.

(4) UΦebnφ osnovu zdokonalovacφho Ükolenφ zkuÜebnφch komisa°∙, rozsah p°ezkouÜenφ a zp∙sob jeho organizovßnφ stanovφ provßd∞cφ p°edpis.

º 37

(1) Ministerstvo rozhodne o odejmutφ pr∙kazu zkuÜebnφho komisa°e, jestli₧e zkuÜebnφ komisa° hrub²m zp∙sobem poruÜil povinnosti zkuÜebnφho komisa°e stanovenΘ tφmto zßkonem nebo pozbyl podmφnky, za kter²ch byl pr∙kaz zkuÜebnφho komisa°e vydßn. V p°φpad∞, ₧e dojde k odn∞tφ pr∙kazu zkuÜebnφho komisa°e vojenskΘmu zkuÜebnφmu komisa°i, oznßmφ tuto skuteΦnost ministerstvo VojenskΘ policii.

(2) Äßdost o op∞tovnΘ vydßnφ pr∙kazu zkuÜebnφho komisa°e m∙₧e ₧adatel podat nejd°φve za t°i roky po odn∞tφ pr∙kazu zkuÜebnφho komisa°e.

Zßkladnφ ustanovenφ o zkouÜkßch
z odbornΘ zp∙sobilosti
º 38

(1) ZkouÜky z odbornΘ zp∙sobilosti ₧adatele o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ, mimo zkouÜky z praktickΘ jφzdy, se provßdφ zpravidla v autoÜkole, kterß zajiÜ¥ovala v²uku a v²cvik ₧adatele.

(2) Provozovatel autoÜkoly, kter² zajiÜ¥oval v²uku a v²cvik ₧adatele, poskytne p°φsluÜnΘmu okresnφmu ·°adu pro ·Φely zkouÜky na svΘ nßklady v²cvikovΘ vozidlo.

(3) Ke zkouÜce doprovßzφ ₧adatele o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ uΦitel v²cviku, kter² zpravidla provßd∞l v²cvik v °φzenφ vozidla.

(4) Rozsah zkouÜek z odbornΘ zp∙sobilosti pro jednotlivΘ skupiny a podskupiny °idiΦsk²ch oprßvn∞nφ a zp∙sob jejich provßd∞nφ je uveden v p°φloze Φ. 5.

º 39

(1) Äadatel o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ se musφ podrobit zkouÜce z odbornΘ zp∙sobilosti k °φzenφ motorov²ch vozidel, kterß se sklßdß ze zkouÜky

a)   z p°edpis∙ o provozu na pozemnφch komunikacφch,
b)   ze znalostφ ovlßdßnφ a ·dr₧by vozidla,
c)   z praktickΘ jφzdy s v²cvikov²m vozidlem,
d)   ze znalostφ zdravotnickΘ p°φpravy.

(2) V²sledek ka₧dΘ zkouÜky se hodnotφ stupn∞m "prosp∞l" nebo "neprosp∞l". Jestli₧e ₧adatel o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ neprosp∞l v n∞kterΘ zkouÜce, m∙₧e zkouÜku opakovat. Ka₧dß opakovanß zkouÜka m∙₧e b²t provedena nejd°φve za p∞t pracovnφch dnφ ode dne konßnφ ne·sp∞ÜnΘ zkouÜky.

(3) ZkouÜky z odbornΘ zp∙sobilosti k °φzenφ motorov²ch vozidel jsou zahßjeny testem z p°edpis∙ o provozu na pozemnφch komunikacφch. Je-li ₧adatel o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ u tΘto zkouÜky hodnocen stupn∞m "neprosp∞l", nesmφ pokraΦovat v dalÜφch zkouÜkßch, a to a₧ do doby, kdy bude hodnocen stupn∞m "prosp∞l".

(4) V²sledek zkouÜek zapφÜe zkuÜebnφ komisa° do ₧ßdosti o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ a do protokolu o zkouÜkßch. Ka₧d² zßpis musφ b²t potvrzen podpisem zkuÜebnφho komisa°e a jeho razφtkem. Po absolvovßnφ zkouÜek opat°φ okresnφ ·°ad ₧ßdost o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ razφtkem okresnφho ·°adu.

(5) Neusp∞l-li ₧adatel o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ p°i zkouÜkßch do doby 6 m∞sφc∙ ode dne zahßjenφ prvnφ zkouÜky, je povinen p°ed dalÜφ zkouÜkou absolvovat novou v²uku a v²cvik v plnΘm rozsahu.

º 40
ZkouÜka z p°edpis∙ o provozu
na pozemnφch komunikacφch

(1) ZkouÜka z p°edpis∙ o provozu na pozemnφch komunikacφch se provßdφ testem pφsemn∞ nebo pomocφ v²poΦetnφ techniky. Test obsahuje otßzky z pravidel provozu na pozemnφch komunikacφch, z p°edpisu o technick²ch podmφnkßch provozu vozidel na pozemnφch komunikacφch a dßle z p°edpis∙ souvisejφcφch s provozem na pozemnφch komunikacφch, kterΘ jsou souΦßstφ v²uky podle uΦebnφch osnov. ZkouÜka provßd∞nß pomocφ v²poΦetnφ techniky je sestavovßna nßhodn²m v²b∞rem jednotliv²ch zkuÜebnφch otßzek. Zn∞nφ vÜech zkuÜebnφch otßzek z p°edpis∙ o provozu na pozemnφch komunikacφch vydßvß ministerstvo ve V∞stnφku dopravy.

(2) Na vykonßnφ zkouÜky se stanovφ doba 30 minut. Äadateli o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ, kter² dolo₧φ lΘka°sk²m vyÜet°enφm, ₧e trpφ poruchou dyslexie nebo dysgrafie, prodlou₧φ zkuÜebnφ komisa° p°edepsanou dobu na dvojnßsobek.

(3) PoΦet otßzek v testu, jejich bodovΘ hodnocenφ, slo₧enφ testu podle bodovΘho hodnocenφ a minimßlnφ poΦet bod∙ nutn²ch k zφskßnφ jednotliv²ch skupin a podskupin °idiΦskΘho oprßvn∞nφ stanovφ provßd∞cφ p°edpis.

º 41
ZkouÜka ze znalosti ovlßdßnφ a ·dr₧by vozidla

(1) ZkouÜka ze znalosti ovlßdßnφ a ·dr₧by vozidla se provßdφ ·stn∞ u model∙ Φi v²cvikovΘho vozidla (ne u obraz∙).

(2) Jestli₧e ₧adatel o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ je osobou sluchov∞ posti₧enou, provede se zkouÜka za p°φtomnosti tlumoΦnφka ve znakovΘ °eΦi. TlumoΦnφka si zajistφ ₧adatel o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ podle zvlßÜtnφho zßkona4) na svΘ nßklady.

(3) Provßd∞cφ p°edpis stanovφ rozsah po₧adovan²ch znalostφ pro zkouÜku z ovlßdanφ a ·dr₧by vozidla.

ZkouÜka z praktickΘ jφzdy
º 42

(1) Äadatel o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ musφ p°i zkouÜce z praktickΘ jφzdy prokßzat znalosti, dovednosti a chovßnφ vΦetn∞ specifick²ch po₧adavk∙ pro jednotlivΘ skupiny a podskupiny °idiΦsk²ch oprßvn∞nφ. ZkouÜka z praktickΘ jφzdy je rozd∞lena do dvou Φßstφ. Äadatel o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ, kter² p°i zkouÜce neprokß₧e zßkladnφ znalosti u ka₧dΘ ze dvou Φßstφ, je hodnocen stupn∞m "neprosp∞l".

(2) V prvnφ Φßsti zkouÜky ₧adatel o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ prokazuje zejmΘna

a)   zßkladnφ znalosti a dovednosti ·kon∙ p°φpravy vozidla p°ed jeho pou₧itφm,
b)   rozjφ₧d∞nφ s r∙zn²m stupn∞m obtφ₧nosti,
c)   zastavenφ vozidla,
d)   couvßnφ a otßΦenφ p°i couvßnφ,
e)   zajφ₧d∞nφ do omezenΘho prostoru a vyjφ₧d∞nφ z n∞j,
f)   podΘlnΘ, ÜikmΘ a kolmΘ zaparkovßnφ vozidla,
g)   zastavenφ a rozjφ₧d∞nφ ve stoupßnφ,
h)   °φzenφ vozidla p°i malΘ rychlosti nejv²Üe do 30 km.h-1.

(3) Ve druhΘ Φßsti zkouÜky ₧adatel o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ prokazuje zejmΘna znalosti

a)   v bezpeΦnΘm °φzenφ vozidla s r∙znou intenzitou provozu na pozemnφch komunikacφch,
b)   °φzenφ vozidla na r∙zn²ch druzφch pozemnφch komunikacφ,
c)   °φzenφ vozidla na k°i₧ovatce, kterß je °φzena sv∞telnou signalizacφ,
d)   °φzenφ vozidla na ·seku, kde je provoz m∞stskΘ hromadnΘ dopravy a kde je dostateΦn² pohyb chodc∙ s vyznaΦen²mi p°echody pro chodce,
e)   °φzenφ vozidla mimo obec a v p°φpad∞ velk²ch m∞st alespo≥ na vφcepruhovΘ komunikaci, kde je dovolena rychlost vyÜÜφ ne₧ 50 km.h-1,
f)   ovlßdßnφ vozidla ve vyÜÜφch rychlostech a p°i r∙zn²ch manΘvrovacφch situacφch,
g)   rychlΘho a bezpeΦnΘho rozhodovßnφ v dopravnφ situaci p°i °φzenφ vozidla,
h)   sprßvnΘ reakce na vzniklou dopravnφ situaci.

(4) V²Φet jednotliv²ch znalostφ, dovednostφ a chovßnφ a podrobnosti o po₧adavcφch na zkouÜku stanovφ provßd∞cφ p°edpis.

º 43

(1) ZkouÜka z praktickΘ jφzdy musφ trvat v prvnφ Φßsti nejmΘn∞ 10 minut a v druhΘ Φßsti nejmΘn∞ 30 minut pro °idiΦskß oprßvn∞nφ skupin AM, A, B, B+E a T a podskupin °idiΦsk²ch oprßvn∞nφ A1 a B1 a nejmΘn∞ 50 minut pro ostatnφ skupiny a podskupiny °idiΦsk²ch oprßvn∞nφ.

(2) P°i ka₧dΘ dopravnφ situaci v rßmci zkouÜky musφ ₧adatel o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ prokßzat bezpeΦnΘ ovlßdßnφ vozidla. Chyby v °φzenφ nebo nebezpeΦnΘ vedenφ bezprost°edn∞ sni₧ujφcφ bezpeΦnost v²cvikovΘho vozidla, jeho osßdky nebo jin²ch ·Φastnφk∙ provozu vozidel na pozemnφch komunikacφch se hodnotφ stupn∞m "neprosp∞l" bez ohledu na to, zda zkuÜebnφ komisa° nebo uΦitel v²cviku zasßhnou (verbßln∞ nebo p°φmo) do ovlßdacφch prvk∙ vozidla.

(3) ZkouÜky se ·Φastnφ uΦitel v²cviku autoÜkoly, kterß ₧adatele p°ihlßsila ke zkouÜce. UΦitel v²cviku sedφ ve vozidle na sedadle pro uΦitele v²cviku. U zkouÜky k zφskßnφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ skupin AM a A nebo podskupiny A1 se uΦitel v²cviku p°φmΘho v²konu zkouÜky ne·Φastnφ. V tomto p°φpad∞ zkuÜebnφ komisa° p°ebφrß povinnosti uΦitele autoÜkoly vypl²vajφcφ ze zvlßÜtnφho zßkona, ale i odpov∞dnost za uchazeΦe o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ a v²cvikovΘ vozidlo.

(4) Pokud je zkouÜka provßd∞na na vozidle, kterΘ je konstrukΦn∞ p°izp∙sobenΘ osob∞ t∞lesn∞ posti₧enΘ, nebo na vozidle, kterΘ je vybavenΘ automatickou p°evodovkou, zapφÜe zkuÜebnφ komisa° tuto skuteΦnost do ₧ßdosti o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ. Tento zßpis pak slou₧φ jako podklad pro omezenφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ podle zvlßÜtnφho zßkona.

º 44
Rozsah zkouÜek z odbornΘ zp∙sobilosti k °φzenφ
motorov²ch vozidel p°i sdru₧enΘ v²uce a v²cviku

(1) ZkouÜka z p°edpis∙ o provozu na pozemnφch komunikacφch se provßdφ jednφm testem.

(2) P°i zkouÜce z p°edm∞tu ovlßdßnφ a ·dr₧ba vozidla se sΦφtajφ otßzky stanovenΘ pro jednotlivΘ skupiny a podskupiny °idiΦskΘho oprßvn∞nφ.

(3) ZkouÜka z praktickΘ jφzdy se provßdφ na vÜech druzφch vozidel stanoven²ch pro jednotlivΘ skupiny a podskupiny °idiΦskΘho oprßvn∞nφ v plnΘm rozsahu.

º 45
P°ezkouÜenφ z odbornΘ zp∙sobilosti k °φzenφ
motorov²ch vozidel

(1) P°ezkouÜenφ z odbornΘ zp∙sobilosti k °φzenφ motorov²ch vozidel podle zvlßÜtnφho zßkona se provßdφ zkouÜkou podle tohoto zßkona. Nßklady zkouÜky hradφ ₧adatel.

(2) Jestli₧e °idiΦ p°i p°ezkouÜenφ z odbornΘ zp∙sobilosti neprosp∞l, m∙₧e zkouÜku opakovat pouze jednou. Opakovanß zkouÜka m∙₧e b²t provedena nejd°φve za p∞t pracovnφch dn∙. Neusp∞je-li °idiΦ p°i opakovanΘ zkouÜce, musφ se podrobit novΘ v²uce nebo v²cviku z p°edm∞tu, ve kterΘm neprosp∞l. Pokud neprosp∞je p°i prvnφ zkouÜce ze vÜech p°edm∞t∙, nemß prßvo na opakovßnφ zkouÜky a musφ se podrobit novΘ v²uce a v²cviku v plnΘm rozsahu.

(3) Opakovacφ dφlΦφ zkouÜky i zkouÜky po ukonΦenφ novΘ v²uky nebo v²cviku z n∞kterΘho p°edm∞tu je °idiΦ povinen slo₧it ve lh∙t∞ Üesti m∞sφc∙ ode dne konßnφ prvnφ zkouÜky p°i p°ezkouÜenφ z odbornΘ zp∙sobilosti; jinak se musφ podrobit novΘ v²uce a v²cviku v plnΘm rozsahu.

╚┴ST P┴T┴
ZDOKONALOV┴Nσ
ODBORN╔ ZP┘SOBILOSTI ╪IDI╚┘

º 46
Odbornß zp∙sobilost °idiΦ∙

Odbornß zp∙sobilost °idiΦ∙ se zdokonaluje Ükolenφm zam∞°en²m na znalost prßvnφch p°edpis∙ na ·seku dopravy, zejmΘna pravidel provozu na pozemnφch komunikacφch, teorie °φzenφ a zßsad bezpeΦnΘ jφzdy, ochrany ₧ivotnφho prost°edφ p°ed Ükodliv²mi d∙sledky provozu vozidel na pozemnφch komunikacφch, zdravotnickΘ p°φpravy, ovlßdßnφ a ·dr₧by vozidla, p°epravy nebezpeΦn²ch lßtek a v∞cφ, dodr₧ovßnφ povinnostφ osßdek vozidel v nßkladnφ p°eprav∞ a na dalÜφ otßzky, jejich₧ znalost ovliv≥uje chovßnφ °idiΦe v provozu na pozemnφch komunikacφch. èkolenφ je ukonΦeno p°ezkouÜenφm. Tφmto ustanovenφm nenφ dotΦena povinnost podrobit se Ükolenφm podle zvlßÜtnφch prßvnφch p°edpis∙.5)

º 47

Zdokonalovacφ Ükolenφ °idiΦ∙ provßdφ provozovatel autoÜkoly v rozsahu vydanΘ registrace k provozovßnφ autoÜkoly.

º 48

(1) Zdokonalovßnφ odbornΘ zp∙sobilosti °idiΦ∙ v rozsahu 16 hodin roΦn∞ a p°ezkouÜenφ je povinna se z·Φastnit osoba, kterß °φdφ

a)   motorovΘ vozidlo vybavenΘ zvlßÜtnφm v²stra₧n²m za°φzenφm se zvlßÜtnφm sv∞teln²m za°φzenφm modrΘ barvy,2)
b)   vozidlo taxislu₧by,6)
c)   vozidlo pro p°epravu vφce jak 9 cestujφcφch vΦetn∞ °idiΦe,
d)   vozidlo pro p°epravu nßklad∙ o celkovΘ hmotnosti vyÜÜφ ne₧ 7 500 kg.

(2) Nßklady na zdokonalovßnφ odbornΘ zp∙sobilosti °idiΦ∙ a p°ezkouÜenφ hradφ ₧adatel.

(3) Obsah zdokonalovßnφ odbornΘ zp∙sobilosti °idiΦ∙ uveden²ch v odstavci 1 je uveden v p°φloze Φ. 6.

(4) Zp∙sob a rozsah p°ezkouÜenφ stanovφ provßd∞cφ p°edpis.

º 49

(1) Zdokonalovßnφ odbornΘ zp∙sobilosti °idiΦ∙ je provßd∞no formou kurz∙.

(2) Zdokonalovßnφ odbornΘ zp∙sobilosti °idiΦ∙ organizuje provozovatel autoÜkoly ve°ejn²m vyhlaÜovßnφm termφnu v jednotliv²ch mφstech provßd∞jφcφch zdokonalovßnφ odbornΘ zp∙sobilosti °idiΦ∙ s uvedenφm, pro jakΘ skupiny °idiΦ∙ je zdokonalovßnφ odbornΘ zp∙sobilosti °idiΦ∙ urΦeno. Ve°ejn²m vyhlßÜenφm pro ·Φely spln∞nφ tΘto podmφnky se rozumφ umφst∞nφ oznßmenφ na ve°ejn∞ p°φstupnΘm mφst∞ provozovny provozovatele autoÜkoly.

º 50

(1) P°ezkuÜovßnφ °idiΦ∙ provßdφ zkuÜebnφ komisa° pro tu skupinu °idiΦsk²ch oprßvn∞nφ, pro kterou je dr₧itelem pr∙kazu zkuÜebnφho komisa°e. Ministerstvo m∙₧e pov∞°it provßd∞nφm p°ezkuÜovßnφ °idiΦ∙ dr₧itele platnΘho profesnφho osv∞dΦenφ, kter² v poslednφch deseti letech byl uΦitelem v autoÜkole nejmΘn∞ p∞t let. Ministerstvo vydß pov∞°enφ na zßklad∞ pφsemnΘ ₧ßdosti dr₧itele platnΘho profesnφho osv∞dΦenφ dolo₧enΘ spln∞nφm podmφnek a pφsemn²m souhlasem provozovatele autoÜkoly, u kterΘho je v pracovn∞prßvnφm vztahu.

(2) Jestli₧e °idiΦ, kter² se z·Φastnil zdokonalovßnφ odbornΘ zp∙sobilosti °idiΦ∙, neprosp∞l u p°ezkouÜenφ, m∙₧e se podrobit opakovanΘmu p°ezkouÜenφ. OpakovanΘ p°ezkouÜenφ m∙₧e b²t provedeno nejd°φve za p∞t pracovnφch dn∙, nejpozd∞ji vÜak do jednoho m∞sφce ode dne konßnφ prvnφho p°ezkouÜenφ.

(3) Nßle₧itosti ₧ßdosti a vzor pov∞°enφ k provßd∞nφ p°ezkouÜenφ stanovφ provßd∞cφ p°edpis.

º 51

(1) ╪idiΦ∙m uveden²m v º 48 odst. 1, kte°φ ·sp∞Ün∞ absolvovali zdokonalovßnφ odbornΘ zp∙sobilosti °idiΦ∙ a p°ezkouÜenφ, vydß okresnφ ·°ad osv∞dΦenφ profesnφ zp∙sobilosti °idiΦe, do kterΘho zapφÜe druh zdokonalovßnφ odbornΘ zp∙sobilosti °idiΦe.

(2) V osv∞dΦenφ profesnφ zp∙sobilosti °idiΦe se uvedou ·daje o jeho dr₧iteli, Φφslo °idiΦskΘho pr∙kazu, rozsah °idiΦskΘho oprßvn∞nφ, datum vydßnφ osv∞dΦenφ profesnφ zp∙sobilosti nebo potvrzenφ a datum absolvovßnφ zdokonalovßnφ odbornΘ zp∙sobilosti °idiΦe.

(3) Jestli₧e dojde k poÜkozenφ, zniΦenφ nebo ztrßt∞ osv∞dΦenφ profesnφ zp∙sobilosti °idiΦe, po₧ßdß jeho dr₧itel o vystavenφ druhopisu p°φsluÜn² okresnφ ·°ad, kter² osv∞dΦenφ vydal.

(4) Vzor osv∞dΦenφ profesnφ zp∙sobilosti °idiΦe stanovφ provßd∞cφ p°edpis.

º 52

(1) Provozovatel autoÜkoly je povinen pro ·Φely vedenφ registru °idiΦ∙ po ukonΦenφ ka₧dΘho kursu zdokonalovßnφ odbornΘ zp∙sobilosti °idiΦ∙ zaslat do p∞ti dn∙ okresnφmu ·°adu seznam ·Φastnφk∙ kursu zdokonalovßnφ odbornΘ zp∙sobilosti °idiΦ∙, ve kterΘm uvede druh provedenΘho Ükolenφ a v²sledky p°ezkouÜenφ.

(2) BezpeΦnostnφ informaΦnφ slu₧ba nep°edklßdß seznam ·Φastnφk∙ zdokonalovacφho Ükolenφ, p°edklßdß pouze jejich poΦet.

╚┴ST èEST┴
ST┴TNσ SPR┴VA A ST┴TNσ DOZOR

º 53

(1) Stßtnφ sprßvu ve v∞cech zφskßvßnφ a zdokonalovßnφ odbornΘ zp∙sobilosti k °φzenφ motorov²ch vozidel podle tohoto zßkona a v rozsahu jφm vymezenΘm vykonßvajφ okresnφ ·°ad a ministerstvo.

(2) Okresnφ ·°ad

a)   rozhoduje o vydßnφ registrace k provozovßnφ autoÜkoly, o jejφ zm∞n∞ a o jejφm odn∞tφ,
b)   schvaluje v²cvikovΘ vozidlo pro jeho pou₧itφ k v²cviku v autoÜkole a zm∞ny jeho u₧φvßnφ,
c)   za°azuje ₧adatele o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ k zßv∞reΦn²m zkouÜkßm,
d)   vydßvß osv∞dΦenφ profesnφ zp∙sobilosti °idiΦe.

(3) Ministerstvo

a)   rozhoduje o ud∞lenφ profesnφho osv∞dΦenφ a o jeho odn∞tφ,
b)   provßdφ zßkladnφ Ükolenφ a zkouÜky uΦitel∙ v²uky a v²cviku,
c)   rozhoduje o vydßnφ pr∙kazu zkuÜebnφho komisa°e, o jeho prodlou₧enφ a o jeho odn∞tφ,
d)   provßdφ zßkladnφ Ükolenφ a provßdφ zkouÜky zkuÜebnφch komisa°∙,
e)   provßdφ zdokonalovacφ Ükolenφ zkuÜebnφch komisa°∙ a p°ezkuÜuje zkuÜebnφ komisa°e.

º 54
Stßtnφ dozor

(1) Stßtnφ dozor ve v∞cech zφskßvßnφ a zdokonalovßnφ odbornΘ zp∙sobilosti k °φzenφ motorov²ch vozidel vykonßvajφ okresnφ ·°ady.

(2) Vrchnφ stßtnφ dozor nad v²konem stßtnφho dozoru ve v∞cech zφskßvßnφ a zdokonalovßnφ odbornΘ zp∙sobilosti k °φzenφ motorov²ch vozidel a dßle ve v∞cech v²konu stßtnφ sprßvy podle º 53 odst. 3 vykonßvß ministerstvo.

(3) P°i v²konu stßtnφho dozoru postupujφ okresnφ ·°ady a ministerstvo podle zßkona o stßtnφ kontrole.7)

º 55

Zjistφ-li pov∞°enß osoba p°i v²konu stßtnφho dozoru a vrchnφho stßtnφho dozoru poruÜenφ povinnostφ stanoven²ch tφmto zßkonem, podle pot°eby a povahy zjiÜt∞n²ch nedostatk∙ ulo₧φ zp∙sob a lh∙tu k odstran∞nφ t∞chto nedostatk∙ a jejich p°φΦin.

Pokuty
º 56

Ministerstvo nebo okresnφ ·°ad v rozsahu svΘ p∙sobnosti podle º 53 ulo₧φ pokutu a₧ do v²Üe 1 000 000 KΦ prßvnickΘ nebo fyzickΘ osob∞, kterß

a)   provozuje autoÜkolu bez registrace k provozovßnφ,
b)   provßdφ v²uku a v²cvik osobami, kterΘ nejsou dr₧iteli platnΘho profesnφho osv∞dΦenφ,
c)   provßdφ v²cvik neschvßlen²m v²cvikov²m vozidlem,
d)   v∞dom∞ p°ijme jako ₧adatele o °idiΦskΘ oprßvn∞nφ osobu, kterß nespl≥uje podmφnky stanovenΘ v º 13 odst. 1,
e)   opakovan∞ nebo zßva₧n²m zp∙sobem poruÜφ zp∙sob v²uky a v²cviku stanoven² tφmto zßkonem.

º 57

Okresnφ ·°ad ulo₧φ pokutu a₧ do v²Üe 50 000 KΦ prßvnickΘ nebo fyzickΘ osob∞, kterß

a)   pφsemn∞ nep°ihlßsφ ₧adatele k zφskßnφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ ke zkouÜce,
b)   nep°edß p°φsluÜnΘmu okresnφmu ·°adu seznamy ₧adatel∙ k zφskßnφ °idiΦskΘho oprßvn∞nφ,
c)   nep°edß p°φsluÜnΘmu okresnφmu ·°adu seznamy ·Φastnφk∙ kursu zdokonalovßnφ odbornΘ zp∙sobilosti k °φzenφ motorov²ch vozidel a v²sledky p°ezkouÜenφ,
d)   nenahlßsφ zm∞ny ·daj∙ a doklad∙, kterΘ jsou stanoveny jako nßle₧itosti ₧ßdosti o vydßnφ registrace k provozovßnφ autoÜkoly.

º 58

(1) Pokutu lze ulo₧it do dvou let ode dne, kdy se orgßn p°φsluÜn² pro rozhodnutφ o protiprßvnφm jednßnφ dozv∞d∞l, nejpozd∞ji vÜak do p∞ti let od doby, kdy k n∞mu doÜlo, nebo do p∞ti let od doby, kdy neoprßvn∞nß Φinnost jeÜt∞ trvala.

(2) P°i stanovenφ v²Üe pokuty se p°ihlφ₧φ k zßva₧nosti, zp∙sobu, dob∞ trvßnφ a nßsledk∙m protiprßvnφho jednßnφ.

(3) Orgßn p°φsluÜn² pro rozhodnutφ pokutu rovn∞₧ vybere. Na vymßhßnφ pokut se vztahujφ p°edpisy o sprßv∞ danφ a poplatk∙.8)

(4) Pokuty ulo₧enΘ a vybranΘ podle tohoto zßkona jsou p°φjmem stßtnφho rozpoΦtu.

╚┴ST SEDM┴
SPOLE╚N┴, P╪ECHODN┴
A Z┴V╠RE╚N┴ USTANOVENσ

º 59
SpoleΦnß ustanovenφ

V °φzenφ ve v∞cech upraven²ch tφmto zßkonem se postupuje podle sprßvnφho °ßdu.9)

P°echodnß ustanovenφ
º 60

(1) Provozovatel autoÜkoly, kter² provozuje autoÜkolu na zßklad∞ ₧ivnostenskΘho oprßvn∞nφ vydanΘho p°ed ·Φinnostφ tohoto zßkona, m∙₧e po₧ßdat do jednoho roku od ·Φinnosti tohoto zßkona okresnφ ·°ad o vydßnφ registrace k provozovßnφ autoÜkoly. Do doby rozhodnutφ okresnφho ·°adu se provozovatel autoÜkoly pova₧uje za provozovatele, kterΘmu byla vydßna registrace podle tohoto zßkona. Nepo₧ßdß-li provozovatel autoÜkoly ve stanovenΘ lh∙t∞ o vydßnφ registrace k provozovßnφ autoÜkoly, dosavadnφ oprßvn∞nφ provozovat autoÜkolu zanikß.

(2) Dr₧itel pr∙kazu zkuÜebnφho komisa°e vydanΘho p°ed ·Φinnostφ tohoto zßkona je povinen nejpozd∞ji do jednoho roku od ·Φinnosti tohoto zßkona sd∞lit ministerstvu ·daje a dolo₧it doklady vy₧adovanΘ pro pr∙kaz zkuÜebnφho komisa°e podle ustanovenφ º 34 tohoto zßkona. Nesplnφ-li tuto povinnost, pozbude dosavadnφ pr∙kaz zkuÜebnφho komisa°e platnosti uplynutφm poslednφho dne lh∙ty stanovenΘ pro sd∞lenφ ·daj∙ a dolo₧enφ doklad∙. Nespl≥uje-li dosavadnφ dr₧itel pr∙kazu zkuÜebnφho komisa°e na zßklad∞ sd∞len²ch ·daj∙ a p°edlo₧en²ch doklad∙ podmφnky stanovenΘ v º 34 tohoto zßkona, zahßjφ ministerstvo °φzenφ o odn∞tφ pr∙kazu zkuÜebnφho komisa°e.

(3) Dr₧itel osv∞dΦenφ pro uΦitele v²cviku vydanΘho p°ed ·Φinnostφ tohoto zßkona (dßle jen "dr₧itel osv∞dΦenφ") je povinen nejpozd∞ji do jednoho roku od ·Φinnosti tohoto zßkona sd∞lit ministerstvu ·daje a dolo₧it doklady vy₧adovanΘ pro profesnφ osv∞dΦenφ v º 21 tohoto zßkona. Nesplnφ-li tuto povinnost, pozbude dosavadnφ osv∞dΦenφ pro uΦitele v²cviku platnosti uplynutφm poslednφho dne lh∙ty stanovenΘ pro sd∞lenφ ·daj∙ a dolo₧enφ doklad∙. Nespl≥uje-li dosavadnφ dr₧itel osv∞dΦenφ na zßklad∞ sd∞len²ch ·daj∙ a p°edlo₧en²ch doklad∙ podmφnky stanovenΘ v º 21 tohoto zßkona, zahßjφ ministerstvo °φzenφ o odn∞tφ osv∞dΦenφ pro uΦitele v²cviku. Nespl≥uje-li dosavadnφ dr₧itel osv∞dΦenφ podmφnku stanovenou v º 21 odst. 2 pφsm. a), ministerstvo potvrdφ platnost dosavadnφho osv∞dΦenφ pro uΦitele v²cviku, pokud mß dr₧itel osv∞dΦenφ nejmΘn∞ patnßctiletou praxi v provßd∞nφ v²uky a v²cviku.

(4) Provozovatel autoÜkoly je povinen oznaΦit v²cvikovß vozidla podle tohoto zßkona do Üesti m∞sφc∙ od ·Φinnosti tohoto zßkona.

(5) Okresnφ ·°ad m∙₧e po dobu Üesti m∞sφc∙ od ·Φinnosti tohoto zßkona pov∞°it provßd∞nφm zkouÜek dr₧itele pr∙kazu zkuÜebnφho komisa°e vydanΘho p°ed ·Φinnostφ tohoto zßkona, kter² nenφ zam∞stnancem okresnφho ·°adu.

º 61

(1) Prßva a povinnosti z pracovn∞prßvnφch vztah∙ zam∞stnanc∙ Ministerstva vnitra a p°φsluÜnφk∙ Policie ╚eskΘ republiky, kte°φ ke dni ·Φinnosti tohoto zßkona vykonßvajφ ty druhy Φinnostφ, kterΘ bude podle º 53 odst. 3 tohoto zßkona vykonßvat ministerstvo, p°echßzejφ z Ministerstva vnitra a Policie ╚eskΘ republiky na ministerstvo.

(2) Prßva a povinnosti z pracovn∞prßvnφch vztah∙ zam∞stnanc∙ Ministerstva vnitra a p°φsluÜnφk∙ Policie ╚eskΘ republiky, kte°φ ke dni ·Φinnosti tohoto zßkona vykonßvajφ ty druhy Φinnostφ, kterΘ bude podle º 53 odst. 2 tohoto zßkona vykonßvat okresnφ ·°ad, p°echßzejφ z Ministerstva vnitra a Policie ╚eskΘ republiky na okresnφ ·°ady.

º 62

Ministerstvo vydß vyhlßÜku k provedenφ º 11 odst. 2, º 13 odst. 5, º 20 odst. 5, º 21 odst. 1, º 23 odst. 3, º 27 odst. 5, º 34 odst. 3, º 35 odst. 4, º 36 odst. 4, º 40 odst. 3, º 41 odst. 3, º 42 odst. 4, º 48 odst. 4, º 50 odst. 3 a º 51 odst. 4.

╚┴ST OSM┴

º 63
Zm∞na zßkona o ₧ivnostenskΘm podnikßnφ

Zßkon Φ. 455/1991 Sb., o ₧ivnostenskΘm podnikßnφ (₧ivnostensk² zßkon), ve zn∞nφ zßkona Φ. 231/1992 Sb., zßkona Φ. 591/1992 Sb., zßkona Φ. 273/1993 Sb., zßkona Φ. 303/1993 Sb., zßkona Φ. 38/1994 Sb., zßkona Φ. 42/1994 Sb., zßkona Φ. 136/1994 Sb., zßkona Φ. 200/1994 Sb., zßkona Φ. 237/1995 Sb., zßkona Φ. 286/1995 Sb., zßkona Φ. 94/1996 Sb., zßkona Φ. 95/1996 Sb., zßkona Φ. 147/1996 Sb., zßkona Φ. 19/1997 Sb., zßkona Φ. 49/1997 Sb., zßkona Φ. 61/1997 Sb., zßkona Φ. 79/1997 Sb., zßkona Φ. 217/1997 Sb., zßkona Φ. 280/1997 Sb., zßkona Φ. 15/1998 Sb., zßkona Φ. 83/1998 Sb., zßkona Φ. 157/1998 Sb., zßkona Φ. 167/1998 Sb., zßkona Φ. 159/1999 Sb., zßkona Φ. 356/1999 Sb., zßkona Φ. 358/1999 Sb., zßkona Φ. 360/1999 Sb., zßkona Φ. 363/1999 Sb., zßkona Φ. 27/2000 Sb., zßkona Φ. 29/2000 Sb., zßkona Φ. 121/2000 Sb., zßkona Φ. 122/2000 Sb., zßkona Φ. 123/2000 Sb., zßkona Φ. 124/2000 Sb., zßkona Φ. 151/2000 Sb., zßkona Φ. 158/2000 Sb. a zßkona Φ. 249/2000 Sb., se m∞nφ takto:

V p°φloze Φ. 2

V┴ZAN╔ ÄIVNOSTI skupina 214: Ostatnφ

a)   dosavadnφ obor ₧ivnosti "VyuΦovßnφ °φzenφ motorov²ch vozidel" ve sloupci 1 nov∞ znφ: "Provozovßnφ autoÜkoly",
b)   text ve sloupci 2 se nahrazuje textem, kter² znφ: "odbornß zp∙sobilost podle º 3 odst. 1 zßkona Φ. 247/2000 Sb., o zφskßvßnφ a zdokonalovßnφ odbornΘ zp∙sobilosti k °φzenφ motorov²ch vozidel a o zm∞nßch n∞kter²ch zßkon∙".

╚┴ST DEV┴T┴

º 64
Zm∞na zßkona o bezpeΦnosti a plynulosti provozu na pozemnφch komunikacφch

Zßkon Φ. 12/1997 Sb., o bezpeΦnosti a plynulosti provozu na pozemnφch komunikacφch, ve zn∞nφ zßkona Φ. 168/1999 Sb., se m∞nφ takto:

1. V º 1 odst. 1 se ve v∞t∞ prvΘ za slovo "vykonßvß" vklßdajφ slova "podle tohoto zßkona".

2. V º 2 odst. 1 se pφsmeno e) zruÜuje.Dosavadnφ pφsmeno f) se oznaΦuje jako pφsmeno e).

3. V º 2 se odstavec 2 zruÜuje.

4. V º 3 pφsm. d) se slova "zkouÜenφ ₧adatel∙ o °idiΦskß oprßvn∞nφ," zruÜujφ.

5. V º 4 se pφsmeno c) zruÜuje.

6. V º 5 odst. 1 se pφsmena f), g) a h) zruÜujφ.Dosavadnφ pφsmena i) a₧ n) se oznaΦujφ jako pφsmena f) a₧ k).

7. V º 5 odst. 1 pφsm. j) se slova "a autoÜkol" zruÜujφ.

8. V º 9 odst. 4 se slova "zp∙sob provßd∞nφ v²uky a v²cviku, rozsah pot°ebn²ch odborn²ch znalostφ, zp∙sob provßd∞nφ zkouÜek z odbornΘ zp∙sobilosti k °φzenφ motorov²ch vozidel," zruÜujφ.

9. º 12 se zruÜuje.

╚┴ST DES┴T┴
┌╚INNOST

º 65

Tento zßkon nab²vß ·Φinnosti dnem 1. ledna 2001.

Klaus v. r.
Havel v. r.
Zeman v. r.


1)   Zßkon Φ. 455/1991 Sb., o ₧ivnostenskΘm podnikßnφ (₧ivnostensk² zßkon), ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙.
2)   Zßkon Φ. 38/1995 Sb., o technick²ch podmφnkßch provozu silniΦnφch vozidel na pozemnφch komunikacφch, ve zn∞nφ zßkona Φ. 355/1999 Sb.
VyhlßÜka Φ. 102/1995 Sb., o schvalovßnφ technickΘ zp∙sobilosti a technick²ch podmφnkßch provozu silniΦnφch vozidel na pozemnφch komunikacφch, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙.
VyhlßÜka Φ. 103/1995 Sb., o pravideln²ch technick²ch prohlφdkßch a m∞°enφ emisφ silniΦnφch vozidel, ve zn∞nφ vyhlßÜky Φ. 322/1997 Sb.
3)   º 37 odst. 7 zßkona Φ. 219/1999 Sb., o ozbrojen²ch silßch ╚eskΘ republiky.
4)   Zßkon Φ. 155/1998 Sb., o znakovΘ °eΦi a o zm∞n∞ dalÜφch zßkon∙.
5)   Nap°φklad º 24 odst. 2 zßkona Φ. 111/1994 Sb., o silniΦnφ doprav∞, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙.
6)   Zßkon Φ. 111/1994 Sb., o silniΦnφ doprav∞, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙.
7)   Zßkon Φ. 552/1991 Sb., o stßtnφ kontrole, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙.
8)   Zßkon Φ. 337/1992 Sb., o sprßv∞ danφ a poplatk∙, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙.
9)   Zßkon Φ. 71/1967 Sb., o sprßvnφm °φzenφ (sprßvnφ °ßd), ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙.

P°φloha Φ. 1 k zßkonu Φ. 247/2000 Sb.

TechnickΘ podmφnky pro autocviΦiÜt∞, cviΦnΘ plochy a druhy uΦebnφch pom∙cek

1. TechnickΘ podmφnky pro autocviΦit∞ a cviΦnΘ plochy

AutocviΦiÜt∞ nebo jinß cviΦnß plocha musφ mφt zpevn∞n² povrch (beton, asfalt nebo dla₧ba). Zpevn∞n² povrch musφ mφt takovΘ rozm∞ry, aby na n∞m bylo mo₧no provßd∞t nßcvik

a)   rozjφ₧d∞nφ a zastavovßnφ vozidla na vyznaΦen²ch mφstech,
b)   p°φmΘ jφzdy vp°ed a vzad s prokluzem spojky,
c)   jφzdy s vozidlem v omezenΘm prostoru,
d)   jφzdy slalomovou tratφ vp°ed a vzad,
e)   jφzdy ve tvaru osmiΦky vp°ed a vzad,
f)   couvßnφ do omezenΘho prostoru,
g)   parkovßnφ vodorovnΘ v °ad∞, ÜikmΘ, kolmΘ a opuÜt∞nφ parkovacφho prostoru vp°ed a vzad,
h)   °φzenφ vozidla v jednotliv²ch rizikov²ch situacφch (intenzivnφ brzd∞nφ z rychlosti nejmΘn∞ 40 km.h-1, objφ₧d∞nφ p°ekß₧ky, nßhlß zm∞na sm∞ru jφzdy spojenß s ovlßdßnφm ostatnφch ovlßdacφch prvk∙ vozidla).

2. UΦebnφ pom∙cky pro v²uky praktickΘ ·dr₧byV²uka praktickΘ ·dr₧by se provßdφ na v²cvikovΘm vozidle.V²uka praktickΘ ·dr₧by m∙₧e b²t provßd∞na takΘ

a)   na modelu palivovΘ, elektrickΘ, brzdovΘ, chladicφ a mazacφ soustavy nßkladnφho automobilu,
b)   na modelu zß₧ehovΘho a vzn∞tovΘho motoru,
c)   na modelu p°evodovky a spojky, nebo
d)   na modelu jednotliv²ch Φßstφ nßkladnφho automobilu se zachovan²mi funkΦnφmi vlastnostmi.

P°φloha Φ. 2 k zßkonu Φ. 247/2000 Sb.

Druhy v²cvikov²ch vozidel pro v²uku a v²cvik k zφskßnφ jednotliv²ch skupin °idiΦskΘho oprßvn∞nφ
a jejich technickΘ podmφnky

Praktick² v²cvik v °φzenφ vozidla a zkouÜka z praktickΘ jφzdy se provßdφ

a)   pro skupinu AM na motocyklu s objemem vßlc∙ spalovacφho motoru nep°evyÜujφcφm 125 cm3, p°iΦem₧ rychlost jφzdy p°i v²cviku v °φzenφ a praktickΘ jφzdy p°i zkouÜce nesmφ p°evyÜovat 45 km.h-1.
b)   pro skupinu A1 na motocyklu bez postrannφho vozφku s objemem vßlc∙ spalovacφho motoru p°evyÜujφcφm 75 cm3 a nep°evyÜujφcφm 125 cm3 a o v²konu nep°evyÜujφcφm 11 kW,
c)   pro skupinu A (s omezenφm na lehkΘ motocykly) na motocyklu bez postrannφho vozφku s objemem vßlc∙ spalovacφho motoru p°evyÜujφcφm 125 cm3, o v²konu p°evyÜujφcφm 11 kW a nep°evyÜujφcφm 25 kW a s pom∞rem v²kon/vßha nep°evyÜujφcφm 0,16 kW/kg,
d)   pro skupinu A (bez omezenφ) na motocyklu bez postrannφho vozφku o v²konu p°evyÜujφcφm 25 kW nebo s pom∞rem v²kon/vßha p°evyÜujφcφm 0,16 kW/kg nebo motocyklu s postrannφm vozφkem s pom∞rem v²kon/hmotnost p°evyÜujφcφm 0,16 kW/kg,
e)   pro skupinu B1 s motorovou t°φkolkou nebo Φty°kolkou, jejφ₧ konstrukΦnφ rychlost je nejmΘn∞ 60 km.h-1, p°iΦem₧ provoznφ hmotnost nesmφ p°evyÜovat 550 kg; pokud je toto vozidlo pohßn∞no elektricky, hmotnost akumulßtor∙ se do tΘto hmotnosti nezapoΦφtßvß,
f)   pro skupinu B s osobnφm automobilem, jeho₧ celkovß hmotnost nep°evyÜuje 3 500 kg a jeho₧ konstrukΦnφ rychlost je nejmΘn∞ 100 km.h-1,
g)   pro skupinu B+E s jφzdnφ soupravou tvo°enou osobnφm automobilem uveden²m v pφsmenu f) a p°φv∞sem o celkovΘ hmotnosti nejmΘn∞ 750 kg a jeho₧ konstrukΦnφ rychlost je nejmΘn∞ 80 km.h-1,
h)   pro skupinu C1 s nßkladnφm automobilem o celkovΘ hmotnosti p°evyÜujφcφ 4 000 kg, avÜak nep°evyÜujφcφ 7 500 kg, a jeho₧ konstrukΦnφ rychlost je nejmΘn∞ 80 km.h-1,
i)   pro skupinu C1+E s jφzdnφ soupravou tvo°enou vozidlem uveden²m v pφsmenu h) a p°φv∞sem o celkovΘ hmotnosti nejmΘn∞ 2 000 kg a jeho₧ konstrukΦnφ rychlost je nejmΘn∞ 80 km.h-1,
j)   pro skupinu C s nßkladnφm automobilem o celkovΘ hmotnosti nejmΘn∞ 10 000 kg a jeho₧ konstrukΦnφ rychlost je nejmΘn∞ 80 km.h-1,
k)   pro skupinu C+E s jφzdnφ soupravou tvo°enou nßkladnφm automobilem a p°φpojn²m vozidlem, p°iΦem₧ celkovß hmotnost soupravy je nejmΘn∞ 18 000 kg a konstrukΦnφ rychlost je nejmΘn∞ 80 km.h-1, nebo s nßkladnφm automobilem uveden²m pod pφsmenem j) a p°φv∞sem, p°iΦem₧ celkovß hmotnost soupravy je nejmΘn∞ 18 000 kg a konstrukΦnφ rychlost je nejmΘn∞ 80 km.h-1,
l)   pro skupinu D1 s motorov²m vozidlem urΦen²m pro p°epravu osob s vφce ne₧ 8 mφsty k sezenφ, krom∞ mφsta °idiΦe, ne vÜak vφce ne₧ 16 mφsty k sezenφ, krom∞ mφsta °idiΦe, jeho₧ konstrukΦnφ rychlost je nejmΘn∞ 80 km.h-1,
m)   pro skupinu D1+E s jφzdnφ soupravou tvo°enou vozidlem uveden²m pod pφsmenem l) a p°φv∞sem o celkovΘ hmotnosti, kterß je nejmΘn∞ 1 250 kg, jeho₧ konstrukΦnφ rychlost je nejmΘn∞ 80 km.h-1,
n)   pro skupinu D s motorov²m vozidlem urΦen²m pro p°epravu osob s vφce ne₧ 16 mφsty k sezenφ krom∞ mφsta °idiΦe a jeho₧ konstrukΦnφ rychlost je nejmΘn∞ 80 km.h-1,
o)   pro skupinu D+E s jφzdnφ soupravou tvo°enou vozidlem uveden²m pod pφsmenem n) a p°φv∞sem o celkovΘ hmotnosti nejmΘn∞ 1 250 kg, jeho₧ konstrukΦnφ rychlost je nejmΘn∞ 80 km.h-1,
p)   pro skupinu T se zem∞d∞lsk²m nebo lesnick²m traktorem s vlastnφm pohonem kol, kter² mß nejmΘn∞ dv∞ osy, k n∞mu₧ je p°ipojen p°φv∞s o celkovΘ hmotnosti nejmΘn∞ 3 500 kg a je nalo₧en nejmΘn∞ na 50 % u₧iteΦnΘho zatφ₧enφ.

P°i praktickΘm v²cviku v °φzenφ vozidel skupiny T je mo₧no polovinu v²cviku provßd∞nΘho na autocviΦiÜti nebo jinΘ cviΦnΘ ploÜe s vylouΦenφm provozu ostatnφch vozidel provΘst bez p°φpojnΘho vozidla.

P°φloha Φ. 3 k zßkonu Φ. 247/2000 Sb.

PoΦty hodin v p°edm∞tech v²uky

(p°φloha nenφ v elektronickΘ podob∞)

P°φloha Φ. 4 k zßkonu Φ. 247/2000 Sb.

Rozd∞lenφ °idiΦsk²ch trena₧Θr∙ a rozsah povolenΘho v²cviku

V zßvislosti na technickΘm provedenφ a stupni v²voje pro ·Φely tohoto zßkona tvo°φ

a)   prvnφ skupinu °idiΦskΘ trena₧Θry s aktivnφm v²hledem vp°ed, simulacφ zßkladnφch jφzdnφch vlastnostφ, zvuk∙ vozidla, kterΘ umo₧≥ujφ nßcvik zßkladnφch °idiΦsk²ch ·kon∙;
°idiΦsk²m trena₧Θrem lze nahradit 30 % 1. etapy v²cviku,
b)   druhou skupinu °idiΦskΘ trena₧Θry °φzenΘ v²poΦetnφ technikou spl≥ujφcφ podmφnky prvnφ skupiny, kterΘ dßle simulujφ jφzdu po komunikacφch s jednφm jφzdnφm pruhem, vodorovn²m a svisl²m dopravnφm znaΦenφm a jφzdu za ztφ₧en²ch sv∞teln²ch podmφnek;
°idiΦsk²m trena₧Θrem lze nahradit 40 % 1. etapy v²cviku, 10 % 2. etapy v²cviku a 5 % 3. etapy v²cviku,
c)   t°etφ skupinu °idiΦskΘ trena₧Θry spl≥ujφcφ podmφnky druhΘ skupiny, kterΘ dßle umo₧≥ujφ nßcvik jφzdy vp°ed i vzad po komunikacφch s vφce jφzdnφmi pruhy v otev°enΘ krajin∞ a ve m∞st∞ v mφrnΘm provozu s jednoduch²mi dopravnφmi interakcemi v r∙znΘm sv∞telnΘm re₧imu a umo₧≥ujφcφ nßcvik rizikov²ch situacφ;
°idiΦsk²m trena₧Θrem lze nahradit 40 % 1. etapy v²cviku, 10 % 2. etapy v²cviku a 5 % 3. etapy v²cviku, vΦetn∞ nßcviku sprßvnΘho jednßnφ v jednotliv²ch rizikov²ch situacφch,
d)   Φtvrtou skupinu °idiΦskΘ trena₧Θry spl≥ujφcφ podmφnky t°etφ skupiny, kterΘ jsou dßle vybaveny panoramatick²m v²hledem vp°ed, zp∞tn²mi v²hledy, pohyblivou zßkladnou a umo₧≥ujφ nßcvik jφzdy v plnΘm provozu za r∙zn²ch klimatick²ch podmφnek;
°idiΦsk²m trena₧Θrem lze nahradit 50 % 1. etapy v²cviku, 30 % 2. etapy v²cviku a 5 % 3. etapy v²cviku, vΦetn∞ nßcviku sprßvnΘho jednßnφ v jednotliv²ch rizikov²ch situacφch.

P°φloha Φ. 5 k zßkonu Φ. 247/2000 Sb.

Rozsah zkouÜek z odbornΘ zp∙sobilosti pro jednotlivΘ skupiny a podskupiny °idiΦsk²ch oprßvn∞nφ a zp∙sob jejich provßd∞nφ

ZkouÜky z odbornΘ zp∙sobilosti pro jednotlivΘ skupiny a podskupiny °idiΦskΘho oprßvn∞nφ se provßd∞jφ v rozsahu a zp∙sobem

a)   °idiΦskΘ oprßvn∞nφ skupiny AM
1.  p°edpis∙ o provozu na pozemnφch komunikacφch 1 test,
2.  praktickΘ jφzdy s v²cvikov²m vozidlem,
b)   °idiΦskΘ oprßvn∞nφ skupiny A a podskupiny A1 nebo B1
1.  p°edpis∙ o provozu na pozemnφch komunikacφch 1 test,
2.  ovlßdßnφ a ·dr₧by vozidla 1 otßzka,
3.  praktickΘ jφzdy s v²cvikov²m vozidlem,
c)   °idiΦskΘ oprßvn∞nφ skupiny T, B nebo B+E
1.  p°edpis∙ o provozu na pozemnφch komunikacφch 1 test,
2.  ovlßdßnφ a ·dr₧by vozidla 2 otßzky,
3.  praktickΘ jφzdy s v²cvikov²m vozidlem,
d)   °idiΦskΘ oprßvn∞nφ skupiny C nebo C+E a podskupiny C1 nebo C1+E
1.  p°edpis∙ o provozu na pozemnφch komunikacφch 1 test,
2.  ovlßdßnφ a ·dr₧by vozidla 3 otßzky,
3.  praktickΘ jφzdy s v²cvikov²m vozidlem,
e)   °idiΦskΘ oprßvn∞nφ skupiny D nebo D+E a podskupiny D1 nebo D1+E
1.  p°edpis∙ o provozu na pozemnφch komunikacφch 1 test,
2.  ovlßdßnφ a ·dr₧by vozidla 4 otßzky,
3.  praktickΘ jφzdy s v²cvikov²m vozidlem.

P°φloha Φ. 6 k zßkonu Φ. 247/2000 Sb.

Obsah zdokonalovßnφ od bornΘ zp∙sobilosti °idiΦ∙

1. Zdokonalovacφ Ükolenφ vÜech °idiΦ∙ je zam∞°eno na

a)   znalost pravidel provozu na pozemnφch komunikacφch, teorie a zßsad bezpeΦnΘ jφzdy,
b)   znalost preventivnφ ·dr₧by vozidel,
c)   znalost ekonomickΘho pou₧φvßnφ vozidel,
d)   znalost postupu p°i dopravnφ nehod∞ nebo obdobnΘ udßlosti v souvislosti s bezpeΦnostφ vozidla,
e)   znalost p°edpis∙ souvisejφcφch s provozem na pozemnφch komunikacφch.

2. Zdokonalovacφ Ükolenφ °idiΦ∙ nßkladnφch vozidel o celkovΘ hmotnosti vyÜÜφ ne₧ 7 500 kg je zam∞°eno krom∞ Ükolenφ urΦenΘho pro vÜechny °idiΦe na

a)   znalost v souvislosti s p°evzetφm, p°epravou a dodßvkou zbo₧φ v souladu s dohodnut²mi podmφnkami,
b)   znalost doklad∙ o vozidle a doprav∞ (p°eprav∞) po₧adovan²ch p°i vnitrostßtnφ p°eprav∞ nßkladu,
c)   znalost metod naklßdky a vyklßdky zbo₧φ a pou₧itφ za°φzenφ pro naklßdku a vyklßdku,
d)   zßkladnφ znalost opat°enφ p°i manipulaci a p°eprav∞ nebezpeΦnΘho zbo₧φ,
e)   znalost doklad∙ o vozidle a doprav∞ nebo p°eprav∞ po₧adovan²ch p°i mezinßrodnφ p°eprav∞ nßkladu,
f)   znalost prßvnφch p°edpis∙ jin²ch stßt∙ t²kajφcφch se p°epravy nßkladu.

3. Zdokonalovacφ Ükolenφ °idiΦ∙ autobus∙ a °idiΦ∙ vozidel taxislu₧by je zam∞°eno krom∞ Ükolenφ urΦenΘho pro vÜechny °idiΦe na

a)   znalost souvisejφcφ s odpov∞dnostφ °idiΦe p°i p°eprav∞ cestujφcφch,
b)   znalost doklad∙ o vozidle a cestujφcφch po₧adovan²ch p°i vnitrostßtnφ p°eprav∞ cestujφcφch,
c)   znalost doklad∙ o vozidle a cestujφcφch po₧adovan²ch p°i zahraniΦnφ p°eprav∞ cestujφcφch,
d)   znalost prßvnφch p°edpis∙ jin²ch stßt∙ t²kajφcφch se p°epravy cestujφcφch.