Windows NT + Windows 95 + Linux + DOS na jednom PC


Ne₧ se pustφte do Φtenφ....
┌vodem musφm poznamenat, ₧e tento dφl Nßvod∙ bude trochu netradiΦnφ - a to jak obsahem, tak formou. Doufßm, ₧e tak alespo≥ trochu vyhovφm t∞m z vßs, kte°φ po m∞ po₧adujφ, abych se v∞noval nßroΦn∞jÜφm tΘmat∙m. Snad je tedy tφmto dφlem pot∞Üφm. Text bude psßn formou autentickΘho sledu akcφ, mφsty se pokusφm o podrobn∞jÜφ vysv∞tlenφ.

Nenφ to tak dßvno, co jsem se rozhodl kompletn∞ reinstalovat sadu operaΦnφch systΘm∙ na mΘm ätipa°skΘmô poΦφtaΦi. Jejich kombinace se vymykala standard∙m - vÜak posu∩te sami: Windows NT 4.0, 2x Windows 95 a Windows 98. VÜe bylo °φzeno prost°ednictvφm System Commandera ve verzi 2.0. Vzhledem k extrΘmnφmu p°esycenφ Windows 9x (vÜak to znßte sami...) a p°edevÜφm po₧adavku instalovat navφc Linux jsem se rozhodl pro reinstalaci od zßklad∙. Jak jsem p°i nφ postupoval a co mne p°i tom potkalo, se dozvφte v nßsledujφcφm textu.

D∞lφm disk
Prvnφ v∞cφ, kterou do kterΘ se pouÜtφm, je d∞lenφ disku. P°ed vlastnφm d∞lenφm je samoz°ejm∞ nutnΘ si rozmyslet, na kolik logick²ch Φßstφ jej rozd∞lφme a jakΘ pou₧ijeme souborovΘ formßty. Jß jsem pro m∙j 6.4 GB disk zvolil nßsledujφcφ rozd∞lenφ:

Screenshot



Toto schΘma se mi ji₧ osv∞dΦilo v minulosti - na prvnφ oddφl (partition) umφstφm Windows NT+95, druh² bude zßlo₧nφ a bude mj. obsahovat instalaΦnφ soubory obou systΘm∙, t°etφ bude v budoucnu pod souborov²m systΘmem NTFS (p°i pou₧itφ klasickΘ FAT16 bych m∞l ädφkyô velikosti cluster∙ obrovskΘ ztrßty), dalÜφch 200 MB jsem vyhradil pro data a zb²vajφcφ dva oddφly jsu urΦeny pro Linux. Na dalÜφ - 160 MB - disk budu instalovat DOS.

SamotnΘ d∞lenφ disku lze provΘst mnoha zp∙soby, mn∞ se nejvφce osv∞dΦil star² dobr² FDISK, kter² se mi potuloval na jednΘ starÜφ systΘmovΘ disket∞ z dob MS DOSu 6.22. Na dalÜφch obrßzcφch vßm p°ibli₧uji jeho nejd∙le₧it∞jÜφ funkce.

Na prvnφm obrßzku vidφte hlavnφ nabφdku FDISKu. Polo₧ka Φφslo 5, pokud v poΦφtaΦi nemßte zapojeno vφce fyzick²ch pevnych disk∙, u vßs nemusφ b²t p°φstupnß.

Screenshot


Pokud chcete vytvo°it diskov² oddφl, dostanete se do nßsledujφcφ nabφdky:

Screenshot


A zde jsou ji₧ informace o disku, tak jak jsem jej rozd∞lil jß:


Screenshot


Stiskem klßvesy äEnterô dojde k zobrazenφ informcφ o logick²ch discφch v rozÜφ°enΘm oddφlu:

Screenshot



P°i pou₧itφ FDISKu samoz°ejm∞ nemohu ₧ßdan² oddφl ihned formßtovat na NTFS, to nechßm na pozd∞ji. VÜechny disky naformßtuji pro zaΦßtek na standardnφ FAT16.

Linux
Jako prvnφ jsem se rozhodl instalovat Linux. P°ed Φasem jsem si zakoupil ·tlou knφ₧ku äLinux 6.2 - Kompletnφ distribuceô, kterou vydalo nakladatelstvφ Computer Press ve spoluprßci se ╚esk²m sdru₧enφm u₧ivatel∙ Linuxu. SouΦßstφ tΘto publikace jsou 2 CD s distribucφ Linuxu, a to RedHat 6.2 CZ. Vzhledem k tomu, ₧e nemßm mo₧nost bootovat z CD ROM, tak je pro m∞ menÜφ problΘm p°enΘst obraz instalaΦnφ diskety z CD. JeÜt∞, ₧e jsem ji₧ v²Üe zmφn∞nou systΘmovou disketu opat°il ovladaΦi pro CD ROM. Pomocφ programu ärawrite.exeô p°enßÜφm obraz bootovacφ diskety z CD, restartuji poΦφtaΦ, bootuji z diskety a spuÜtφm instalaci v grafickΘm m≤du.

Jedin²m trochu nßroΦn∞jÜφm krokem p°i instalaci Linuxu je vytvo°enφ oddφl∙, na kterΘ jej budeme instalovat. V mΘm p°φpad∞ je to vÜak jednoduchΘ, ji₧ p°edem jsem si vyhradil 2 GB volnΘho mφsta a tak pomocφ Disk Druidu (v instalßtoru integrovan² ägrafick² FDISKô) vytvß°φm dva novΘ oddφly - necelΘ 2 GB souborovΘ formßtu äLinux nativô nazvan² ä\ô (ten bude pro Linux ko°enov²) a dle pam∞ti ponechßvßm 64 MB pro Linux Swap. Pak u₧ jen provedu nastavenφ u₧ivatelsk²ch ·Φt∙ (v mΘm p°φpad∞ volφm heslo pro administrßtora) a instalßtor se dßvß do prßce ji₧ sßm. Instalace je ·speÜn∞ u konce a poΦφtaΦ se op∞t restartuje. Tφm mßm prvnφ operaΦnφ systΘm za sebou

Intermezzo - XOSL
Te∩ dle mΘho soudu p°iÜel Φas pro instalaci XOSL - voln∞ Üφ°itelnΘho bootmanagera, kter² jste mohli najφt na Chip CD 8/2000. Jß jsem si vybral verzi pro DOS, a tak bootuji op∞t ze systΘmovΘ diskety DOSu 6.22. XOSL mßm nakopφrovßn na dalÜφ disket∞, tak₧e nßsleduje v²m∞na a spuÜt∞nφ instalßtoru. Volφm instalaci na disk c:. Na disketu jsou ulo₧eny obsahy MBR (master boot sektor∙) jak p°ed instalacφ, tak po nφ.
SystΘm se restartuje a jß dle instrukcφ p°idßvßm Linux do bootovacφ nabφdky (tlaΦφtko äSetupô, tlaΦφtko äAddô a vybφrßm ze seznamu polo₧ku HD0-mbr).

Windows NT 4.0
Op∞t vklßdßm systΘmovou disketu a z disku D:, kde mßm nakopφrovßny instalaΦnφ soubory Windows NT, spuÜtφm instalaci (p°φkazem äwinnt/bô - nenφ tak nutnΘ vytvß°et bootovacφ diskety pro NT). Instalace se rozbφhß, kopφrovßnφ jde op∞t bez problΘm∙. Prvnφ fßze instalace je ukonΦena restartem.
Zde vÜak pozor - vzhledem k tomu, ₧e mßm instalovßn XOSL, tak bude pokraΦovßnφ instalace Windows NT trochu komplikovan∞jÜφ. Klßvesou äEscô p°eruÜuji implicitnφ bootovßnφ Linuxu. Musφm toti₧ pro pokraΦovßnφ instalace nabootovat z prvnφho oddφlu - do toho instalßtor Windows NT zapsal pot°ebnΘ informace. Oddφl p°idßm jednoduÜe - ji₧ znßm²m postupem v hlavnφm okn∞ XOSL stisknu tlaΦφtko äSetupô, dßle v pravΘ Φßsti okna kliknu na äAddô a p°idßm do nabφdky oddφl HD0. Pro orientaci jej pojmenuji jako äWindows NT ô a v nabφdce pro v²b∞r operaΦnφch systΘm∙ jej potΘ samoz°ejm∞ volφm pro bootovßnφ. Instalce Windows NT tak m∙₧e zdßrn∞ pokraΦovat.
Po skonΦenφ instalace nßsleduje op∞t restart poΦφtaΦe. V nabφdce XOSL volφm äNTô a zjiÜ¥uji, ₧e je vÜe v po°ßdku - systΘm najφ₧dφ bez problΘm∙. Probφhß grafickß Φßst instalace.

Windows 95
DalÜφm instalovan²m systΘmem budou Windows 95. Ze zkuÜenosti vφm, ₧e äp∞tadevßdesßtkov²ô instalßtor je velice agresivnφ v∙Φi r∙zn²m bootmana₧er∙m a tak jsem zv∞dav, co mne Φekß tentokrßt.
Instalaci provedu op∞t z disku, proto₧e jsem si na disk D p°ipravil instalaΦnφ soubory Windows 95. Nabootuji op∞t z diskety DOSu 6.22 a z disku spustφm instalaci. Ta probφhß standardnφm zp∙sobem, p°iΦem₧ po restartu vidφm, ₧e se mi jaksi ztratil XOSL.
Tady bych cht∞l potencißlnφ zßjemce o instalaci Windows 95 na Windows NT upozornit na menÜφ zßdrhel. ┌pln∞ prvnφ verze Windows 95, kterou Microsft distribuoval, p°epφÜe bootmanager z Windows NT a vy jej pak musφte op∞tovnou instalacφ NT obnovovat. Od verze OSR2 si vÜak u Microsoftu tuto chybu uv∞domili a instalßtor Windows 95 je na tuto mo₧nost p°ipraven - p°idß se do nabφdky bootmanagera Windows NT jako t°etφ polo₧ka - Microsoft Windows.

Jak se ale navrßtit ke zmizelΘmu äXOSLô a tφm aktivovat volbu Linuxu? ╪eÜenφ nenφ tak slo₧itΘ, jak na prvnφ pohled vypadß. Pokud si dob°e vzpomφnate, tak po skonΦenφ instalaci XOSL doÜlo automaticky k ulo₧enφ obsahu master boot sektoru (MBR) na disketu. Vzhledem k tomu, ₧e jsem Linux instaloval p°ed XOSL, tak tam o n∞m musφ b²t ulo₧ena pot°ebnß informace.
Nabootuji op∞t pod DOS 6.22 a z diskety s instalacφ XOSL zkopφruji soubor äcurr_mbr.xcfô na disk c. Spustφm op∞tovn∞ instalaci XOSL a v nabφdce vyberu volbu äRestore XOSLô. P°i dotazu na umφst∞nφ souboru s archφvem MBR vyberu disk c (proto jsem zßlohu kopφroval na disk, disketa v seznamu nenφ a tak ji odtut nelze nahrßt) a mana₧er je tφm pßdem op∞t aktivnφ. JeÜt∞ musφm op∞tovn∞ v²Üe popsan²m zp∙sobe, p°idat polo₧ku äWindows NTô.

DOS
Poslednφm instalovan²m systΘmem bude MS DOS 6.22. Chci jej instalovat na dalÜφ disk (mßm jej p°ipojen jako master na sekundßrnφm °adiΦi), a tak nejd°φve BIOSu vypφnßm prvnφ disk. Instalace je p°φmo bleskovß - DOS nakopφruji ze systΘmovΘ diskety, z kterΘ jsem zßrove≥ bootoval, p°φkazem äsys a: c:ô.
HorÜφ to u₧ bude se samotnou aktivacφ systΘmu - standardn∞ ze sekundßrnφho disku DOS bootovat nejde. V tomto p°φpad∞ mi vÜak pom∙₧e XOSL. V hlavnφm okne tohoto programu stisknu tlaΦφtko äSetupô a kliknutφm na tlaΦφtko äAddô p°idßm ze seznamu polo₧ku äHD1 - primaryô. V mo₧nostech zaÜkrtßvßm polo₧ky äActivate partitionô a äFix FAT numberô. Prßv∞ posledn∞ zmi≥ovanß volba mi zajistφ, ₧e se mi poda°φ z druhΘho disku nabootovat. Kliknutφm na tlaΦφtko äHidingô jeÜt∞ zakr²vßm zbylΘ oddφly na prvnφm disku.

Tφm je instalace systΘm∙ hotova. Mo₧nß namφtnete, ₧e jsem to s instalacφ XOSL pon∞kud zkomplikoval - stejnou prßci by p°ece odvedla kombinace Lilo+NT Boot manager. Mßte pravdu, ale takhle mßm otev°enß vrßtka pro dalÜφ systΘmy ( t°eba zrovna v²Üe popsan² DOS) a pro rutinnφ prßci na poΦφtaΦi je dle mΘho soudu XOSL p°φjemn∞jÜφ.

Te∩ u₧ jen zb²vß systΘmy nakonfigurovat pro prßci, doinstalovat pot°ebnΘ programy a vyladit v²kon. To u₧ by bylo na dalÜφ, mnohem rozßhlejÜφ Φlßnek...

Zßv∞r
DalÜφ z cyklu Nßvod∙ je za vßmi. Doufßm, ₧e pro vßs byl tento dφl vφtan²m zpest°enφm a v n∞kter²ch sm∞rech takΘ inspiracφ. Budu vßm vd∞Φen, kdy₧ se m²m prost°ednictvφm pod∞lφte s dalÜφmi Φtenß°i o svΘ zkuÜenosti t²kajφcφ se problematiky instalace vφce opraΦnφch systΘm∙.


Petr Vostr²