D┘VODOV┴ ZPR┴VA

OBECN┴ ╚┴ST

  1. ZHODNOCEN═ PLATN╔HO PR┴VN═HO STAVU
  2. Pou₧φvßnφ modernφch telekomunikaΦnφch prost°edk∙, jak²mi jsou elektronickß poÜta, elektronickß v²m∞na dat (EDI), ale i telefaxy a jinΘ prost°edky umo₧≥ujφcφ dßlkov² p°φstup za ·Φelem provßd∞nφ obchodnφch transakcφ se rapidnφm tempem zvyÜuje a lze oΦekßvat, ₧e se bude dßle rozvφjet s tφm, jak se informaΦnφ dßlnice a Internet stanou dostupn∞jÜφmi. Komunikace sd∞lujφcφ zßva₧nΘ informace prßvnφ povahy formou netiÜt∞n²ch zprßv vÜak m∙₧e narazit na p°ekß₧ky v prßvnφ oblasti, kterΘ by zabra≥ovaly jejich pou₧φvßnφ Φi by mohly vyvolat nßmitky ohledn∞ jejich d∙kaznφ hodnoty.

    NedostateΦnß nßrodnφ legislativa vytvß°φ p°ekß₧ky pro mezinßrodnφ obchod, jeho₧ v²raznß Φßst se realizuje prßv∞ prost°ednictvφm modernφch telekomunikaΦnφch prost°edk∙. Rozdφly mezi nßrodnφmi legislativami a rozpory p°i jejich v²kladu ohledn∞ pou₧φvßnφ komunikaΦnφch prost°edk∙ se tak mohou stßt v²razn²m faktorem, omezujφcφm p°φstup na mezinßrodnφ trhy.

    V ΦeskΘm prßvnφm °ßdu neexistuje jednotnß prßvnφ ·prava, kterß by jednoznaΦn∞ p°ipouÜt∞la elektronickou formu dokumentace nebo jednoznaΦn∞ zakazovala elektronickou formu dokumentace ve vÜech p°φpadech lidskΘho konßnφ.

    Zßkladnφ prßvnφ normou, kterß by mohla mφt vztah k elektronickΘmu obchodu, je p°edevÜφm zßkon Φ. 40/1964 Sb., ObΦansk² zßkonφk, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙ (dßle takΘ jen ObΦZ), kter² v º 40 uvßdφ: öNebyl-li prßvnφ ·kon uΦin∞n ve form∞, kterou vy₧aduje zßkon nebo dohoda ·Φastnφk∙, je neplatn². Pφsemn∞ uzav°enß dohoda m∙₧e b²t zm∞n∞na nebo zruÜena pouze pφsemn∞. Pφsemn² prßvnφ ·kon je platn², je-li podepsßn jednajφcφ osobou; Φinφ-li prßvnφ ·kon vφce osob, nemusφ b²t jejich podpisy na tΘ₧e listin∞, leda₧e prßvnφ p°edpis stanovφ jinak. Podpis m∙₧e b²t nahrazen mechanick²mi prost°edky v p°φpadech, kdy je to obvyklΘ. Pφsemnß forma je zachovßna, je-li prßvnφ ·kon uΦin∞n telegraficky, dßlnopisem nebo elektronick²mi prost°edky, je₧ umo₧≥ujφ zachycenφ obsahu prßvnφho ·konu a urΦenφ osoby, kterß prßvnφ ·kon uΦinila.ö

    Zßkon Φ. 99/1963 Sb., ObΦansk² soudnφ °ßd, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙ (dßle takΘ jen OS╪), jako₧to zßkladnφ procesnφ p°edpis ve svΘm º 125 [Druhy d∙kaz∙] uvßdφ: öZa d∙kaz mohou slou₧it vÜechny prost°edky, jimi₧ lze zjistit stav v∞ci, zejmΘna v²slech sv∞dk∙, znaleck² posudek, zprßvy a vyjßd°enφ orgßn∙ a prßvnick²ch osob, listiny, ohledßnφ a v²slech ·Φastnφk∙. Pokud nenφ zp∙sob provedenφ d∙kazu p°edepsßn, urΦφ jej soud.ö

    Nespornost podpisu a jeho uznßvßnφ m∙₧e b²t v obΦanskoprßvnφch (a tedy i obchodnφch) vztazφch zajiÜt∞na dohodou smluvnφch stran, a to podle ust. º 2 odst. 3 ObΦZ: ö┌Φastnφci obΦanskoprßvnφch vztah∙ si mohou vzßjemnß prßva a povinnosti upravit dohodou odchyln∞ od zßkona, jestli₧e to zßkon v²slovn∞ nezakazuje a jestli₧e z povahy ustanovenφ zßkona nevypl²vß, ₧e se od n∞j nelze odch²lit.ö

    Strany si mohou svΘ vzßjemnΘ vztahy upravit tak, jak to odpovφdß jejich souhlasnΘ v∙li podle sv²ch pot°eb. Za spln∞nφ podmφnky identifikace a autentizace (se souΦasn²m po₧adavkem na dodr₧enφ principu neodmφtnutelnosti) lze provΘst elektronickou transakci nap°φklad v prost°edφ Internetu tak, aby spl≥ovala podmφnky ust. º 40, odst. 4 ObΦZ, zejmΘna ö...urΦenφ osoby, kterß prßvnφ ·kon uΦinila.ö

    Po₧adavek zajiÜt∞nφ identifikace a autentizace vznikl v podstat∞ ve stejnΘm okam₧iku, kdy doÜlo k zachycenφ prßvnφho ·konu na n∞jakΘ zßznamovΘ mΘdium. Prßvnφ ·prava i praxe dosp∞ly poslΘze k urΦit²m vÜeobecn∞ uznßvan²m zp∙sob∙m a formßm, na jejich₧ zßklad∞ se toto urΦovßnφ a ov∞°ovßnφ provßd∞jφ v p°φpadech, ₧e je ·kon Φin∞n na papφ°e. K identifikaci zde slou₧φ nejΦast∞ji vlastnoruΦnφ podpis, k n∞mu₧ jsou p°ipojeny n∞kterΘ osobnφ ·daje (nap°. jmΘno, p°φjmenφ a rodnΘ Φφslo), autentizace se uskuteΦ≥uje nap°. legalizacφ, kterou provßdφ notß° nebo p°φsluÜn² orgßn ve°ejnΘ sprßvy.

    Jakmile se vÜak zaΦne uva₧ovat pojem dokument jinak ne₧ pouze v klasickΘ pφsemnΘ form∞, je z°ejmΘ, ₧e se t∞mito tradiΦnφmi nßstroji nevystaΦφ. V souΦasnΘ dob∞ ji₧ neΦinφ potφ₧e provΘst digitalizaci pφsemnΘho dokumentu (jako obrßzku, tj. coby faksimile) a p°itom p°enΘst i podpis, kter² je na dokumentu uΦin∞n. Samoz°ejm∞, ₧e pravost podpisu m∙₧e b²t zpochybn∞na a nßsledn∞ pak prokazovßna (nap°. znalecky). Mimo to m∙₧e b²t rovn∞₧ zpochybn∞no, zda v pr∙b∞hu digitalizace nedoÜlo ke zm∞n∞ obsahu dokumentu - jinak °eΦeno k tomu, ₧e podpis je sice prav², ale digitalizovanß podoba obsahu dokumentu se liÜφ od tΘ, kterß byla p∙vodn∞ identifikovßna a autentizovßna. I tento d∙kaz by bylo pravd∞podobn∞ mo₧nΘ pomocφ bezpeΦnostnφch postup∙ spojen²ch s digitalizacφ opat°it.

    JeÜt∞ slo₧it∞jÜφ situace vznikß tam, kde je dokument vytvß°en p°φmo prost°edky v²poΦetnφ techniky, tedy nikoliv jako digitßlnφ faksimile, ale p°φmo jako digitßlnφ zßznam obsahu dokumentu (p°evedenφm textu do elektronickΘ podoby coby posloupnost jednotliv²ch znak∙ û dßle zpracovateln²ch b∞₧n²m textov²m editorem). V zßsad∞ ani zde nestojφ otßzka tak, ₧e by nebylo mo₧no z technickΘho hlediska opat°it dokument podpisem, ale jde o to, jak zajistit, aby tento podpis byl schopen fungovat jako nßstroj identifikace a mohla jφm b²t na jeho zßklad∞ provedena autentizace.

    Mo₧nosti jsou v podstat∞ dv∞: I. zvlßÜtnφ zßkon o elektronickΘm obchodu; II. zakotvenφ elektronickΘho podpisu v ΦeskΘm prßvnφm °ßdu. V obou p°φpadech jde prakticky o totΘ₧: uΦinit dokumenty a podpisy na papφ°e a elektronickΘ rovnoprßvn²mi.

    S prvnφ cestou ·zce souvisφ jeden z nejv²znamn∞jÜφch v²stup∙ Φinnosti Komise OSN pro mezinßrodnφ obchodnφ prßvo (United Nations Commission on International Trade Law û UNCITRAL), kter²m je Vzorov² zßkon o elektronickΘm obchodu. UNCITRAL, kter² je od roku 1966 Valn²m shromß₧d∞nφm OSN pov∞°en harmonizacφ a unifikacφ v tΘto oblasti prßva, zaujφmß nejd∙le₧it∞jÜφ postavenφ mezi ostatnφmi mezinßrodnφmi organizacemi a orgßny, kterΘ vyvφjejφ obdobnΘ aktivity.

    Rozhodnutφ UNCITRAL vytvo°it vzorovou legislativu ve vztahu k elektronickΘmu obchodu vzniklo jako odezva na skuteΦnost, ₧e v °ad∞ zemφ stßvajφcφ legislativa t²kajφcφ se komunikacφ a uklßdßnφ informacφ nenφ na dostateΦnΘ ·rovni Φi je zastaralß, proto₧e nep°edpoklßdß pou₧φvßnφ elektronickΘho obchodu. V °ad∞ stßt∙ v∞tÜinou takovΘ prßvnφ p°edpisy neexistovaly v∙bec nebo byla tato problematika °eÜena pouze ΦßsteΦn∞, na co₧ m∞la nepochybn∞ sv∙j vliv i tradiΦnφ ned∙v∞ra k informacφm v jinΘ ne₧ pφsemnΘ form∞.V urΦit²ch p°φpadech stßvajφcφ legislativa p°i pou₧φvßnφ modernφch komunikaΦnφch prost°edk∙ uklßdß restriktivnφ opat°enφ, nap°. tφm, ₧e p°edepisuje pou₧φvßnφ öpφsemn²chö, ösignovan²chö Φi öoriginßlnφchö dokument∙. Uvedenß skuteΦnost m∙₧e navodit nejistotu ve vztahu k prßvnφ povaze a v∞rohodnosti informacφ p°edlo₧en²ch v jinΘ form∞, ne₧ je tradiΦnφ dokument vytiÜt∞n² na papφ°e. Jde o nßvrh velmi obecn², kter² mß slou₧it vÜem zemφm, je₧ v souladu s technologick²m pokrokem pot°ebujφ modernizovat svoji legislativu.

    Cφl VzorovΘho zßkona, kter² mß umo₧nit Φi usnadnit provßd∞nφ elektronickΘho obchodu a zajistit stejnΘ zachßzenφ jak u₧ivatel∙m podklad∙ v tiÜt∞nΘ form∞, tak i u₧ivatel∙m informacφ na bßzi poΦφtaΦe, mß d∙le₧it² v²znam p°i podpo°e ekonomiky a efektivnosti mezinßrodnφho obchodu. Za°azenφm procedur p°edepsan²ch ve VzorovΘm zßkon∞ do nßrodnφch legislativ v t∞ch p°φpadech, kdy si strany zvolφ pou₧φvßnφ elektronick²ch prost°edk∙ komunikace, m∙₧e stßt, kter² tyto procedury p°ijal, vytvo°it prost°edφ nezßvislΘ na klasick²ch mΘdiφch.

    KlφΦovß myÜlenka zßkona, ₧e informaci nelze up°φt prßvnφ d∙sledky, platnost nebo vykonatelnost jen proto, ₧e mß formu datovΘ zprßvy, je jist²m p°evratem v doposud omezenΘm chßpßnφ pφsemnostφ a dokumentace jako₧to informacφ v²luΦn∞ spjat²ch s papφrov²m nosiΦem. Zßkladnφm principem je, ₧e datovΘ zprßvy nesmφ b²t diskriminovßny, tj. ₧e nesmφ existovat rozpor v zachßzenφ mezi datov²mi zprßvami a dokumenty na papφ°e. Zßkon se zab²vß zßkladnφmi pojmy pou₧φvan²mi v obchodovßnφ, jako jsou ödokumentö, öpodpisö, övypracovßnφ smluv a jejich platnostö, öuznßnφ datov²ch zprßv stranamiö, öpotvrzenφ p°φjmuö apod. V detailech odkazuji na podrobn² Φlßnek obsahujφcφ i neoficißlnφ p°eklad tohoto VzorovΘho zßkona.

    ZaΦlen∞nφ zßkona o elektronickΘm obchod∞ do naÜeho prßvnφho °ßdu û bu∩ jako₧to zvlßÜtnφho zßkona, nebo v rßmci jinΘho zßkona Φi jeho novely û by vytvo°ilo k²₧enΘ legislativnφ podmφnky pro opravdov², nikoliv jen oΦekßvan² rozvoj elektronickΘho obchodovßnφ. ProblΘmem je, ₧e by si rozsßhl² zßkon vy₧ßdal pom∞rn∞ znaΦnΘ mno₧stvφ legislativnφch pracφ, a to jak na zßkonu samotnΘm, tak na platn²ch prßvnφch normßch souvisejφcφch.

    Druhou mo₧nostφ, kterß neklade tak velkΘ nßroky na legislativnφ proces, p°iΦem₧ podle nßzoru p°edkladatel∙ vytvo°φ dostateΦnΘ podmφnky pro elektronickΘ uzavφrßnφ smluv a tedy pro elektronick² obchod, je zakotvenφ elektronickΘho podpisu v naÜφ legislativ∞.

    Ve vysp∞l²ch zemφch je ji₧ n∞kolik desetiletφ v∞novßna pozornost digitßlnφmu, nynφ elektronickΘmu podpisu. V roce 1998 byl na p∙d∞ UNCITRAL zpracovßn Nßvrh jednotn²ch pravidel o elektronick²ch podpisech a v tΘm₧e roce byl schvßlen Nßvrh sm∞rnice EvropskΘho parlamentu a Rady pro ·Φely systΘmu elektronick²ch podpis∙ /COM/98/297/. PotΘ doÜlo k °ad∞ zm∞n v pojetφ podpis∙ ze strany UNCITRAL û viz zejmΘna materißl UNCITRAL Φj. A/CN.9/WG.IV/WP.80 zpracovan² v roce 1999, kter² m∞nφ p∙vodnφ znaΦn∞ technologicky zßvislou koncepci elektronick²ch podpis∙ (v podstat∞ pouze na bßzi podpis∙ digitßlnφch) na koncepci znaΦn∞ obecnou, umo₧≥ujφcφ pou₧itφ i jin²ch technologiφ a dokumenty nßsledujφcφ (viz materißly WP.81 a WP.82, kterΘ byly projednßvßny na zasedßnφ pracovnφ skupiny UNCITRAL WG.IV ve Vφdni ve dnech 6.-17.9.1999).

    KlφΦov²m je pojem elektronickΘho podpisu. Ve smyslu zßv∞r∙ vypl²vajφcφch z v²Üe zmφn∞n²ch dokument∙ jej m∙₧eme vymezit tak, ₧e jde o ·daje v elektronickΘ podob∞, kterΘ jsou p°ipojenΘ nebo logicky spojenΘ s datovou zprßvou a kterΘ jsou pou₧ity ke zjiÜt∞nφ toto₧nosti oprßvn∞nΘ osoby ve vztahu k datovΘ zprßv∞.

    Pro praxi je v²znamnΘ, aby tento podpis byl tzv. bezpeΦn²m, Φi zaruΦen²m. Tak je tomu tehdy, kdy₧ podpis m∙₧e b²t ov∞°en pomocφ bezpeΦnostnφho postupu nebo jejich kombinacφ, co₧ mß zajistit, ₧e takov² podpis je vzhledem k tomu, kdo jej Φinφ jednoznaΦn², m∙₧e b²t pou₧it k identifikaci osoby, kterß jej vytvo°ila a oprßvn∞n∞ pou₧ila v souvislosti se danou informacφ Φi zprßvou a je p°ipojen k tΘto zprßv∞ bu∩ dr₧itelem podpisu nebo takov²mi zp∙soby, kterΘ jsou pod jeho kontrolou.

    Na rozdφl od elektronickΘho podpisu, kter² je öpouh²m podpisemö, je ·Φelem zaruΦenΘho (bezpeΦnΘho) elektronickΘho podpisu zajistit, ₧e zprßvu podepsala opravdu oprßvn∞nß osoba. Vychßzφ z principu existence öov∞°ovatele informacφö, kter² ov∞°uje vztah mezi zaruΦen²m elektronick²m podpisem a oprßvn∞nou osobou. Pravd∞podobn∞ nejsouΦasn∞jÜφ variantou realizujφcφ zaruΦen² elektronick² podpis je podpis digitßlnφ, vychßzejφcφ z principu existence dvou klφΦ∙ vygenerovan²ch majitelem podpisu: soukromΘho a ve°ejnΘho.

    Zprßva, kterß mß b²t podepsßna, je transformovßna pomocφ signatß°ova soukromΘho klφΦe do posloupnosti znak∙ (tj. °ady pφsmen a Φφslic) p°ipojenΘ k vlastnφ zprßv∞ jako jejφ digitßlnφ podpis. Kdokoliv, kdo mß k dispozici signatß°∙v ve°ejn² klφΦ, m∙₧e si jeho aplikovßnφm na p°ipojen² digitßlnφ podpis ov∞°it, zda skuteΦn∞ je autorem zprßvy signatß° a zda zprßva nebyla po odeslßnφ zm∞n∞na. Digitßlnφ podpis lze tedy vymezit tak, ₧e jde o funkci odeslanΘ zprßvy a tajnΘ informace, kterß je znßma pouze majiteli soukromΘho klφΦe a lze jej ov∞°it pomocφ vÜeobecn∞ znßmΘho ve°ejnΘho klφΦe.

    Propojenφ identifikaΦnφch ·daj∙ vlastnφka s jeho ve°ejn²m klφΦem zajiÜ¥uje certifikßt, kter² obsahuje zejmΘna ·daje, kterΘ vyluΦujφ mo₧nost zßm∞ny subjekt∙ (zejmΘna ve°ejn² klφΦ a identifikaΦnφ ·daje), jmΘno ov∞°ovatele (tzv. certifikaΦnφ autority) a dalÜφ. Certifikßt je ve°ejn² a m∙₧e jej mφt k dispozici ka₧d², s k²m hodlß dotyΦn² komunikovat a pou₧φvat zaruΦenΘho elektronickΘho podpisu. K tomu, aby mohl slou₧it svΘmu ·Φelu, tedy ov∞°ovat, ₧e zprßva odeslanß nap°. e-mailem byla skuteΦn∞ podepsßna jejφm odesφlatelem, musφ b²t certifikßt jeÜt∞ elektronicky podepsßn certifikaΦnφ autoritou (ov∞°ovatelem informacφ); tφmto ov∞°enφm se zaruΦuje, ₧e dan² ve°ejn² klφΦ pat°φ opravdu tomu, kdo je oznaΦen jako jeho vlastnφk. V tomto okam₧iku se pak stßvß tφm, Φφm mß b²t, tedy pr∙kazem toto₧nosti.

    ╚eskß republika prozatφm prßvnφ ·pravu elektronickΘho podpisu nemß, by¥ se ji₧ n∞kterΘ firmy pokouÜejφ jako ov∞°ovatelΘ informacφ p∙sobit. UΦinit v tomto sm∞ru pot°ebnß opat°enφ, se ukazuje b²t zßle₧itostφ velice aktußlnφ, zejmΘna vzhledem ke stßle rostoucφmu objemu a d∙le₧itosti vztah∙, kterΘ se realizujφ prost°ednictvφm Internetu. Existence elektronickΘho podpisu v ΦeskΘ legislativ∞ by umo₧nila i v²kon n∞kter²ch prvk∙ ve°ejnΘ sprßvy dßlkov²m zp∙sobem. P°itom bude t°eba brßt v ·vahu skuteΦnost, ₧e k identifikaci a autentizace se bude v budoucnosti nijak vzdßlenΘ, pou₧φvat i jin²ch prost°edk∙ ne₧ je elektronick² podpis.

    Z tohoto d∙vodu je p°edklßdßn tento nßvrh zßkona o elektronickΘm podpisu, kter² zavede do legislativy pojmy jako öelektronick² podpisö, özaruΦen² elektronick² podpisö, öov∞°ovatel informacφö, vymezφ prßva a povinnosti jednotliv²ch subjekt∙ (oprßvn∞nΘ osoby û signatß°e, ov∞°ovatele informacφ û pro digitßlnφ podpis tzv. certifikaΦnφ autority, ·°adu vykonßvajφcφho dohled nad ov∞°ovateli informacφ apod.) a p°edevÜφm, zaΦlenφ do ust. º 40 ObΦZ alternativnφ mo₧nost k podpisu na papφ°e, a to datovou zprßvu podepsanou elektronicky podle zvlßÜtnφch p°edpis∙. Snaha p°edkladatel∙ je, aby byl co nejobecn∞jÜφ a technologicky nejmΘn∞ zßvisl², nebo¥ p°i ka₧dΘ zm∞n∞ technologie by bylo t°eba m∞nit text zßkona.

    Je t°eba zajistit, aby k vytvß°enφ i ov∞°ovßnφ (zaruΦen²ch) elektronick²ch podpis∙ bylo mo₧no pou₧φvat vÜech dostupn²ch technologiφ - a¥ ji₧ softwarov∞, hardwarov∞ Φi jinak zalo₧en²ch - kterΘ budou obsahovat dostateΦnß bezpeΦnostnφ opat°enφ zabra≥ujφcφ jejich zneu₧itφ. Nebylo by vhodnΘ, aby v p°φpad∞ jakΘkoliv zm∞ny technologie bylo t°eba tuto zm∞nu promφtnout do textu zßkona, resp. aby se zßkonn² rßmec stal brzdou technickΘho v²voje v tΘto oblasti. Po₧adovanΘ technickΘ standardy by m∞ly b²t urΦovßny v prvΘ °ad∞ technick²m v²vojem v oblasti softwaru a hardwaru a nikoliv svazovßny prßvnφ ·pravou. V²Üe uveden² p°φstup je t°eba zohlednit i v provßd∞cφch vyhlßÜkßch Ministerstva dopravy a spoj∙ vydan²ch na zßklad∞ zmocn∞nφ podle º21 tohoto zßkona.

  3. OD┘VODN╠N═ HLAVN═CH PRINCIP┘ N┴VRHU Z┴KONA
  4. Cφlem zßkona je umo₧nit Φi usnadnit provßd∞nφ elektronickΘho obchodu a jin²ch prßvnφch ·kon∙ prost°ednictvφm modernφch informaΦnφch technologiφ a prost°edky dßlkovΘho p°φstupu a zajistit stejnΘ zachßzenφ jak u₧ivatel∙m podklad∙ v tiÜt∞nΘ form∞, tak i u₧ivatel∙m elektronicky ulo₧en²ch informacφ. Hlavnφm principem navrhovanΘho zßkona je ve smyslu öVzorovΘho zßkona o elektronickΘm obchoduö a v souladu s p°ipravovan²mi sm∞rnicemi ES zavΘst tzv. öfunkΦn∞ ekvivalentnφ p°φstupö, kter² zajistφ, ₧e datovΘ zprßvy nesmφ b²t diskriminovßny, tj. ₧e nesmφ existovat rozpor v zachßzenφ mezi datov²mi zprßvami a dokumenty na papφ°e. Forma, kterou je urΦitß informace prezentovßna Φi uchovßvßna, nem∙₧e b²t pova₧ovßn za d∙vod, pro kter² by tato informace pozbyla prßvnφ ·Φinnosti, platnosti Φi uplatnitelnosti.

    Zßkon proto definuje pojmy, postupy a subjekty prßva ·Φastnφcφ se na vyvß°enφ, pou₧φvßnφ a ov∞°ovßnφ elektronick²ch podpis∙ a zaruΦen²ch elektronick²ch podpis∙, jako prost°edk∙ umo₧≥ujφcφch pou₧φvßnφ elektronick²ch dokument∙ (datov²ch zprßv) zp∙sobem, kter² je v souladu s obecn∞ zßvazn²mi prßvnφmi normami. Za tφmto ·Φelem je dopln∞na stßvajφcφ dikce º 40, odstavce 3 zßkona Φ. 40/1964 Sb., obΦansk² zßkonφk, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙, podle kterΘho datovß zprßva (elektronick² dokument) m∙₧e b²t podepsßna elektronicky podle zvlßÜtnφch p°edpis∙, tj. podle tohoto navrhovanΘho zßkona.

    SouΦßstφ nßvrhu je i z°φzenφ orgßnu stßtnφ sprßvy, kter² bude vykonßvat dozor nad ov∞°ovateli informacφ.

  5. VYSV╠TLEN═ NEZBYTNOSTI N┴VRHU Z┴KONA
  6. Vlßda ╚eskΘ republiky sv²m usnesenφm Φ. 525 ze dne 31.kv∞tna 1999 p°ijala strategick² dokument öStßtnφ informaΦnφ politikaö, ve kterΘm vytyΦila elektronick² obchod jako jednu z osmi prioritnφch oblastφ. V materißlu se uvßdφ mj. ₧e öelektronick² obchod znamenß pro ╚esku republiku velkou p°φle₧itost zv²Üit konkurenceschopnost ekonomiky, podpo°enφ exportu a dß mal²m a st°ednφm podnik∙m Üanci uplatnit se v mezinßrodnφ sout∞₧i. Hlavnφm ·kolem stßtu v tΘto oblasti je dßt subjekt∙m, kterΘ cht∞jφ elektronickou formu styk∙ ve sv²ch vztazφch s okolnφm prost°edφm vyu₧φvat, jistotu, ₧e se ji₧ jednß o dostateΦn∞ bezpeΦnou, prakticky i formßln∞ akceptovanou formu jednßnφ.ö Jednφm z prioritnφch ·kol∙ je uzßkonit elektronick² podpis (tedy spolehliv∞ potvrdit identitu u₧ivatele, kter² provßdφ jakoukoli transakci prost°ednictvφm telekomunikaΦnφ sφt∞) a dßt dokument∙m v elektronickΘ podob∞ stejnou prßvnφ vßhu jako dokument∙m klasick²m.

    P°edklßdan² nßvrh zßkona si klade za cφl vytvo°it legislativnφ p°edpoklady pro vyu₧φvßnφ elektronickΘho podpisu a tedy i pro rozvoj elektronickΘho obchodu.

  7. ZHODNOCEN═ SOULADU N┴VRHU Z┴KONA S ┌STAVN═M PO╪┴DKEM ╚R
  8. P°edklßdan² nßvrh zßkona je v souladu s ·stavnφm po°ßdkem ╚R.

  9. ZHODNOCEN═ SOULADU N┴VRHU Z┴KONA S MEZIN┴RODN═MI SMLOUVAMI A PR┴VN═MI AKTY ES
  10. P°edklßdan² nßvrh zßkona nenφ v rozporu s Evropskou dohodou zaklßdajφcφ p°idru₧enφ mezi Evropsk²mi spoleΦenstvφmi a jejich Φlensk²mi stßty na jednΘ stran∞ a ╚eskou republikou na stran∞ druhΘ. JinΘ mezinßrodnφ smlouvy se na tuto oblast nevztahujφ. Prßvnφ akty Evropsk²ch spoleΦenstvφ doposud tuto problematiku neupravujφ.

    P°edklßdan² nßvrh zßkona byl pr∙b∞₧n∞ konzultovßn s p°edstaviteli Evropsk²ch spoleΦenstvφ i UNCITRAL a je v souladu se zßm∞ry, kterΘ jsou ob∞mi mezinßrodnφmi institucemi p°ipravovßny.

  11. P╪EDPOKL┴DAN▌ HOSPOD┴╪SK▌ A FINAN╚N═ DOSAH N┴VRHU Z┴KONA

Navrhovan² zßkon nep°edpoklßdß vyÜÜφ nßroky na stßtnφ rozpoΦet. Nep°edpoklßdß se z°φzenφ novΘho ·°adu stßtnφ sprßvy. Plnit ·koly dozorovΘho orgßnu nad ov∞°ovateli informacφ bude podle p°edklßdanΘho nßvrhu stßvajφcφ ·st°ednφ orgßn stßtnφ sprßvy. nßklady na Φinnost souvisejφcφ s pln∞nφm t∞chto ·kol∙ budou ΦßsteΦn∞ pokryty ze sprßvnφho poplatku p°i ₧ßdosti o povolenφ p∙sobit jako ov∞°ovatel informacφ, ΦßsteΦn∞ z b∞₧nΘho rozpoΦtu pov∞°enΘho stßtnφho orgßnu.

Naopak zakotvenφ elektronickΘho podpisu a oΦekßvan² rozvoj elektronickΘho obchodu v ╚R by m∞l p°inΘst znaΦnΘ efekty pro nßrodnφ hospodß°stvφ stßtu, proto₧e elektronick² obchod bude v²znamn²m motorem r∙stu sv∞tovΘ ekonomiky v 21.stoletφ a klφΦov²m faktorem konkurenceschopnosti.

ZVL┴èTN═ ╚┴ST

K º1

┌Φelem zßkona je vytvo°it legislativnφ p°edpoklady pro vyu₧φvßnφ elektronickΘho podpisu a tedy i pro rozvoj elektronickΘho obchodu.

K º2

Zßkladnφ pojmy souvisejφcφ s elektronick²m podpisem, kterΘ jsou v tomto zßkon∞ definovßny, vychßzejφ z definic ES a UNCITRAL aplikovan²ch do prost°edφ ╚R.

  1. öElektronick² podpisö jsou ·daje v elektronickΘ podob∞, kterΘ jsou jak²mkoliv zp∙sobem p°ipojenΘ nebo logicky spojenΘ s datovou zprßvou a kterΘ jsou pou₧ity ke zjiÜt∞nφ toto₧nosti oprßvn∞nΘ osoby ve vztahu k datovΘ zprßv∞; tφmto elektronick²m podpisem tedy m∙₧e b²t faksimile vlastnoruΦnφho podpisu danΘ osoby, specißlnφ k≤d (PIN, heslo apod.), kter²m osoba disponuje, nebo bezpeΦn∞jÜφ varianta elektronickΘho podpisu, tzv. zaruΦen² elektronick² podpis.
  2. öZaruΦen²m elektronick²m podpisemö je mφn∞n elektronick² podpis, kter² je vzhledem k dr₧iteli podpisu jednoznaΦn², umo₧≥uje  identifikaci oprßvn∞nΘ osoby v souvislosti s datovou zprßvou a byl vytvo°en a p°ipojen k datovΘ zprßv∞ zp∙soby, kterΘ jsou pod kontrolou oprßvn∞nΘ osoby a je k datovΘ zprßv∞, jφ₧ se t²kß, p°ipojen takov²m zp∙sobem, ₧e je mo₧no zjistit jakoukoliv nßslednou zm∞nu dat (zajiÜ¥uje tedy dv∞ funkce: 1. identifikaci a autentizaci odesφlatele, 2. integritu dat).. Tento druh elektronickΘho podpisu p°edstavuje ekvivalent öov∞°enΘho podpisuö na papφru a vyu₧φvß takov²ch technologick²ch postup∙, kterΘ umo₧≥ujφ jednoznaΦnou identifikaci a autentizaci osoby, kterß podpis vytvo°ila. Stßvajφcφ metody vyu₧φvßnφ kryptografick²ch prost°edk∙ na bßzi soukromΘho a ve°ejnΘho klφΦe (tzv. digitßlnφho podpisu), ovÜem technologicky nezßvislß formulace navrhovanΘho zßkona umo₧≥uje vyu₧itφ i jin²ch, doposud pouze teoreticky uva₧ovan²ch metod identifikace osob (nap°. vzorc∙ DNA, snφmk∙ duhovky oka, otisku prst∙ apod.). Proto₧e dostateΦnou prßvnφ platnost poskytuje pouze tento zaruΦen² elektronick² podpis, je nßvrh zßkona zam∞°en p°edevÜφm na jeho pou₧φvßnφ.
  3. öDatovou zprßvouö jsou informace vytvo°enΘ, p°epravovanΘ, p°ijatΘ Φi ulo₧enΘ elektronick²mi, optick²mi nebo jin²mi obdobn²mi prost°edky, jako₧ i jin²mi prost°edky, kterΘ umo₧≥ujφ dßlkov² p°enos informacφ. Tato definice umo₧≥uje pracovat s elektronick²mi dokumenty, kterΘ majφ v₧dy charakter datovΘ zprßvy, p°iΦem₧ se vztahuje na vÜechny technologie vΦetn∞ elektronickΘ v²m∞ny informacφ (EDI), komunikaci telegramem, dßlnopisem nebo faxem, jako₧ i nejmodern∞jÜφmi prost°edky umo₧≥ujφcφ dßlkov² p°φstup û p°edevÜφm prost°ednictvφm sφt∞ Internet.
  4. öOprßvn∞nou osobouö je majitel podpisu, tedy fyzickß osoba, kterß vytvo°ila elektronick² podpis nebo zaruΦen² elektronick² podpis. Obecn²m principem zaruΦen²ch elektronick²ch podpis∙ je, ₧e jsou spojeny s konkrΘtnφ fyzickou osobou. Vzhledem k tomu, ₧e zaruΦen² elektronick² podpis je rovnocennou alternativou k podpisu na papφ°e, nenφ mo₧nΘ aby existoval elektronick² podpis prßvnickΘ osoby podobn∞, jako neexistuje v prßvnφm °ßdu jak²koliv jin² podpis prßvnickΘ osoby; za prßvnickou osobu se podepisujφ statutßrnφ p°edstavitelΘ nebo jinΘ pov∞°enΘ osoby sv²m konkrΘtnφm jmΘnem podle rozsahu pov∞°enφ. Pokud by zaruΦen² elektronick² podpis reprezentoval prßvnickou osobu, doÜlo by k rozÜφ°enφ prßv spojen²ch s prßvnickou osobou nad rßmec prßv realizovan²ch stßvajφcφm klasick²m zp∙sobem. Na rozdφl od n∞kter²ch tuzemsk²ch i zahraniΦnφch nßvrh∙ nepou₧φvß definice formulaci öosoba, kterß mß za°φzenφ na vytvß°enφ podpis∙ö, proto₧e cφlem nenφ ov∞°ovat vlastnictvφ urΦitΘho pr∙kaznφho prost°edku, kter² navφc mohl b²t odcizen Φi jinak nelegßln∞ zφskßn, ale prokazovat, zda urΦitß osoba zprßvu podepsala; jde tedy o plnou analogii s klasickou technologiφ podepisovßnφ.
  5. öOv∞°ovatelem informacφö neboli takΘ certifikaΦnφ autorita je subjekt, kter² vydßvß a vede evidenci osv∞dΦenφ a ov∞°uje vztah mezi zaruΦen²m elektronick²m podpisem a oprßvn∞nou osobou a je k tomu oprßvn∞n ┌°adem. Poskytovatel certifikaΦnφch slu₧eb m∙₧e nabφdnout Üirokou Ükßlu slu₧eb podle toho, o kter² druh elektronickΘho nebo zaruΦenΘho elektronickΘho podpisu p∙jde. T∞₧iÜt∞ bude z°ejm∞ v certifikaΦnφch slu₧bßch spojen²ch s elektronick²mi podpisy, ale obecn∞, v souladu s technologickou nezßvislostφ zßkona, mohou b²t pou₧ity r∙znΘ druhy osv∞dΦenφ k r∙zn²m ·Φel∙m a mohou obsahovat r∙znΘ informace. Informace se mohou sestßvat z obvykl²ch identifikßtor∙, jako je jmΘno, adresa, registraΦnφ Φφslo nebo bezpeΦnostnφ Φφslo (PIN), I╚O nebo DI╚, nebo zvlßÜtnφ znaky signatß°e (heslo), specißlnφ nßstroj (optick² klφΦ) apod. Vzhledem k tomu, ₧e zaruΦenΘ elektronickΘ podpisy spojenΘ s d∙v∞ryhodn²m poskytovatelem certifikaΦnφch slu₧eb, kter² podlΘhß kontrole ze strany dozorovΘho orgßnu (┌°adu) a kter² poskytuje bezpeΦnostnφ zßruky podle tohoto zßkona, lze ·Φinn∞ po₧adovat, aby zaruΦenΘ elektronickΘ podpisy ov∞°enΘ takov²m poskytovatelem ov∞°ovacφch slu₧eb m∞ly mφt stejnΘ prßvnφ nßsledky jako podpisy vlastnoruΦnφ. V tomto po₧adavku je nßvrh zßkona mΘn∞ liberßlnφ, ne₧ nßvrh ES, co₧ vypl²vß z obavy mo₧nΘho zneu₧itφ pozice ov∞°ovatele informacφ. Lze oΦekßvat, ₧e po urΦitΘ dob∞ pou₧φvßnφ systΘmu elektronick²ch podpis∙ v ╚R a fungovßnφ ov∞°ovatel∙ informacφ a v souvislosti s oΦekßvan²m vstupem do ES lze tuto slu₧bu liberalizovat, resp. zm∞nit systΘm akreditace za dobrovoln².
  6. öOsv∞dΦenφmö datovß zprßva nebo jin² zßznam, kter² je vydßn ov∞°ovatelem informacφ a jeho₧ ·Φelem je zjistit identitu osoby, kterß podepsala datovou zprßvu zaruΦen²m elektronick²m podpisem.

K º3

  1. Datovß zprßva je podepsßna, pokud je opat°ena elektronick²m podpisem. Jak²koli jin² zp∙sob elektronickΘho podpisu je podle tohoto ustanoven v souladu s navrhovan²m zßkonem, ani₧ by byl p°edjφmßn jeho v²znam pro identifikaci a autentizaci. To bude d∙le₧itΘ zejmΘna tam, kde dojde ke sporu a takov² podpis bude p°edklßdßn jako d∙kaznφ prost°edek. Jako zßsada souΦasn∞ platφ, ₧e strany se mohou dohodnout i na tom, ₧e pouh² elektronick² podpis (nikoli tedy zaruΦen²) budou pou₧φvat jako zaruΦen².
  2. ZaruΦen² elektronick² podpis zaruΦuje, ₧e datovou zprßvu podepsala oprßvn∞nß osoba. ZaruΦenΘ elektronickΘ podpisy podlo₧enΘ osv∞dΦenφm vydan²m ov∞°ovatelem informacφ (poskytovatelem certifikaΦnφch slu₧eb), budou uznßny jako vlastnoruΦnφ podpis v p°φpadech, kdy takov² vlastnoruΦnφ podpis po₧adujφ prßvnφ p°edpisy nebo dohoda stran.

K º4

Pou₧itφ zaruΦenΘho elektronickΘho podpisu zaruΦuje neporuÜenost obsahu datovΘ zprßvy od chvφle, kdy byla podepsßna, a to tφm zp∙sobem, ₧e dojde-li k poruÜenφ obsahu datovΘ zprßvy, ₧e toto poruÜenφ bude mo₧no zjistit. Jednφm z klφΦov²ch po₧adavk∙ na zßruky, kterΘ pou₧itφ zaruΦenΘho elektronickΘho podpisu p°inese ·Φastnφk∙m komunikace je, ₧e krom∞ identifikace a autentizace odesφlatele je zaruΦena integrita, tj. neporuÜenost obsahu datovΘ zprßvy od okam₧iku, kdy byla podepsßna zaruΦen²m elektronick²m podpisem.

K º5

Podmφnky nezbytnΘ k tomu, aby elektronick² podpis byl zaruΦen²m elektronick²m podpisem, urΦφ Ministerstvo dopravy a spoj∙ vyhlßÜkou. Podmφnkami se rozumφ technickΘ podmφnky. Po₧adavky na zaruΦen² elektronick² podpis musφ b²t stanoveny tak, aby zßruky, kterΘ zaruΦen² elektronick² podpis poskytuje podle tohoto zßkona, byly mo₧nΘ. ZaruΦen² elektronick² podpis musφ zajistit vhodnou technologiφ (technick²mi, programov²mi a procedurßlnφmi prost°edky), ₧e se m∙₧e vyskytnout pouze jednou, je zajiÜt∞no jeho zabezpeΦenφ, nem∙₧e b²t odvozen (deÜifrovßn), je chrßn∞n proti pad∞lßnφ dostupn²mi technologiemi a m∙₧e b²t spolehliv∞ chrßn∞n podepsanou osobou p°ed pou₧itφm jakoukoliv jinou osobou.

K º6

Strany se mohou dohodnout, ₧e elektronick² podpis budou ve vzßjemn²ch vztazφch pova₧ovat za zaruΦen² elektronick² podpis. Ustanovenφ ponechßvß smluvnφ volnost stran, kterß je charakteristickß pro soukromoprßvnφ vztahy. Pro p°φpady, kdy se na tom strany dohodnou, je tedy mo₧nΘ pou₧φvat i prost² elektronick² podpis namφsto zaruΦenΘho a vzßjemn∞ si poskytnout zßruky, kterΘ ze zßkona vypl²vajφ pouze p°i u₧itφ zaruΦenΘho elektronickΘho podpisu.

K º7

  1. Oprßvn∞nß osoba je povinna naklßdat s prost°edky pro vytvo°enφ zaruΦenΘho elektronickΘho podpisu s nßle₧itou pΘΦφ tak, aby nemohlo dojφt k jejich neoprßvn∞nΘmu pou₧itφ; uv∞domit neprodlen∞ ov∞°ovatele informacφ v p°φpad∞, ₧e hrozφ nebezpeΦφ zneu₧itφ jejφho zaruΦenΘho elektronickΘho podpisu; zajistit, aby vÜechny informace, kterΘ se jφ t²kajφ ve vztahu k zaruΦenΘmu elektronickΘmu podpisu, je₧ sd∞lφ ov∞°ovateli informace nebo jin²m subjekt∙m, byly p°esnΘ, pravdivΘ a ·plnΘ.
  2. Povinnosti ulo₧enΘ majiteli podpisu zaklßdajφ odpov∞dnost podle zßk Φ. 40/1964 Sb., obΦansk² zßkonφk, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙.
  3. Za poruÜenφ povinnostφ dle odst. 1 odpovφdß oprßvn∞nß osoba podle zvlßÜtnφch p°edpis∙, kter²m je zßk Φ. 40/1964 Sb., obΦansk² zßkonφk, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙. Odpov∞dnosti se vÜak zprostφ v p°φpad∞, kdy prokß₧e, ₧e ten, komu vznikla Ükoda, neprovedl veÜkerΘ ·kony pot°ebnΘ k tomu, aby si ov∞°il, ₧e zaruΦen² elektronick² podpis je platn² a jeho osv∞dΦenφ nebylo zruÜeno. V ·vahu zde p°ichßzφ re₧im odpov∞dnosti upraven² v º 420 a nßsledujφcφch obΦanskΘho zßkonφku. Nenφ zde zakotvena odpov∞dnost objektivnφ, ale za zavin∞nφ. D∙kaznφ b°emeno bude le₧et na provozovateli, kter² bude muset prokßzat, ₧e ten, komu vznikla Ükoda, poruÜil povinnost uΦinit veÜkerΘ ·kony pot°ebnΘ k tomu, aby si ov∞°il, ₧e je elektronick² podpis platn² a jeho osv∞dΦenφ nebylo zruÜeno.

K º8

  1. Ov∞°ovatel informacφ je povinen podniknout ·kony pot°ebnΘ k urΦenφ toto₧nosti oprßvn∞nΘ osoby a jak²chkoliv jin²ch fakt∙ nebo ·daj∙, kterΘ ov∞°ovatel informacφ ov∞°uje; zajistit, aby se ka₧d² mohl ujistit o toto₧nosti ov∞°ovatele informacφ, metod∞ pou₧itΘ k urΦenφ toto₧nosti oprßvn∞nΘ osoby, podmφnkßch vyluΦujφcφch pou₧itφ zaruΦenΘho elektronickΘho podpisu a o tom, zda osv∞dΦenφ nebylo zruÜeno a zda zaruΦen² elektronick² podpis nebyl zneu₧it. Dßle je povinen sd∞lit oprßvn∞nΘ osob∞ zp∙sob, jak²m mß dßt ov∞°ovateli informacφ zprßvu o hrozb∞ zneu₧itφ jejφho zaruΦenΘho elektronickΘho podpisu, a zajistit, aby vÜechny informace, kterΘ se jφ t²kajφ ve vztahu k zaruΦenΘmu elektronickΘmu podpisu, je₧ sd∞lφ jin²m subjekt∙m, byly p°esnΘ, pravdivΘ a ·plnΘ. Ov∞°ovatel informacφ (poskytovatel certifikaΦnφch slu₧eb) ruΦφ osob∞, kterß se spolehne na osv∞dΦenφ, za sprßvnost vÜech informacφ uveden²ch v osv∞dΦenφ od data vydßnφ osv∞dΦenφ, neuvßdφ-li v osv∞dΦenφ jinak a za jistotu, ₧e osoba urΦenß v osv∞dΦenφ vztahujφcφm se k zaruΦenΘmu elektronickΘmu podpisu byla v dob∞ vydßnφ osv∞dΦenφ vlastnφkem prost°edku pro vytvß°enφ podpis∙ uvedenΘho v osv∞dΦenφ.
  2. Za Ükodu zp∙sobenou poruÜenφm povinnostφ dle odst. 1 odpovφdß ov∞°ovatel informacφ podle zvlßÜtnφch p°edpis∙, kter²m je zßk Φ. 40/1964 Sb., obΦansk² zßkonφk, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙. Ov∞°ovatel informacφ m∙₧e v osv∞dΦenφ urΦit hranice pou₧itφ danΘho osv∞dΦenφ a tak nebude ruΦit za Ükody zp∙sobenΘ u₧itφm osv∞dΦenφ s vyznaΦen²mi hranicemi pou₧itφ mimo tyto hranice. Ov∞°ovatel informacφ nenφ zodpov∞dn² za chyby v informacφch uveden²ch v osv∞dΦenφ, kterΘ byly poskytnuty osobou, kterΘ je osv∞dΦenφ vydßvßno, m∙₧e-li dokßzat, pro ov∞°enφ on∞ch informacφ provedl vÜechna p°im∞°enß proveditelnß opat°enφ.

K º9

Ochrana osobnφch ·daj∙ se °φdφ zvlßÜtnφm zßkonem, kter²m je v souΦasnΘ dob∞ zßkon Φ. 256/1992 Sb. o ochran∞ osobnφch ·daj∙ v informaΦnφch systΘmech. ┌daje, kterΘ poskytne oprßvn∞nß osoba ov∞°ovateli informacφ, jsou osobnφmi ·daji, na kterΘ se vztahuje tento zßkon. ┌daje nesm∞jφ b²t schra≥ovßny nebo postupovßny jin²m ·Φel∙m bez souhlasu jejich p∙vodce. Z hlediska prßva ES je t°eba, aby poskytovatelΘ certifikaΦnφch slu₧eb a stßtnφ orgßny zodpov∞dnΘ za akreditaci nebo dohled vyhov∞ly po₧adavk∙m formulovan²m v na°φzenφch 95/46/EC a 97/66/EC EvropskΘho parlamentu a Rady Evropy. T∞mto na°φzenφm odpovφdß nov∞ p°ipravovan² zßkon o ochran∞ osobnφch ·daj∙, kter² bude projednßvßn ve stejnΘ dob∞, jako navrhovan² zßkon o elektronickΘm podpisu.

K º10

  1. Ud∞lovßnφ povolenφ k p∙sobenφ jako ov∞°ovatel informacφ, jako₧ i dohled nad dodr₧ovßnφm tohoto zßkona nßle₧φ ┌°adu pro elektronickΘ podpisyö (dßle takΘ jen ö┌°adö). Jednß se v²kon stßtnφ sprßvy na danΘm ·seku, kterß je zakotvena v novele zßkona Φ. 2/1969Sb., ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙, je₧ je provedena v º 23 tohoto zßkona. ┌°ad je orgßnem stßtnφ sprßvy pod°φzen²m Ministerstvu dopravy a spoj∙, pov∞°en²m v²konem stßtnφ sprßvy v oblasti elektronick²ch podpis∙ a ov∞°ovatel∙ informacφ podle tohoto zßkona. V Φele ┌°adu stojφ p°edseda, jmenovan² a odvolßvan² ministrem dopravy a spoj∙. Jednß se o tzv. vnit°nφ dekoncentrßt. S ohledem na povahu jeho Φinnostφ nenφ navrhovßno vytvo°it jeÜt∞ dalÜφ stupn∞ na ni₧Üφch ·rovnφch.V procesu pracφ na tomto zßkon∞ byly zva₧ovßny t°i alternativy: Ministerstvo dopravy a spoj∙ (MDS) nebo ┌°ad pro stßtnφ informaΦnφ systΘm (┌SIS) nebo p°ipravovan² ┌°ad pro ochranu osobnφch ·daj∙ (┌OOD). Podle nßzoru p°edkladatel∙ jsou jako vhodnΘ prvnφ a t°etφ alternativa, vzhledem k tomu, ₧e poslßnφm ┌SIS je budovßnφ stßtnφho informaΦnφho systΘmu, zatφmco elektronickΘ podpisy se dot²kajφ ve znaΦnΘ mφ°e takΘ soukromoprßvnφ oblasti a elektronickΘho obchodu. Jako vhodn∞jÜφ by se jevila alternativa ┌°adu pro ochranu osobnφch ·daj∙, ovÜem jeliko₧ v souΦasnΘ dob∞ tento ·°ad neexistuje, je navrhovßna alternativa prvnφ, tj. Ministerstvo dopravy a spoj∙. V rßmci tohoto orgßnu stßtnφ sprßvy se tedy p°edpoklßdß z°φzenφ vnit°nφho dekoncentrßtu Ministerstva v podob∞ ┌°adu pro elektronickΘ podpisy, kter² bude vykonßvat sprßvu v oblasti elektronick²ch podpis∙ a ov∞°ovatel∙ informacφ.
  2. ┌°ad: ud∞luje a odnφmß povolenφ k p∙sobenφ jako ov∞°ovatel informacφ, pokud jde o subjekty p∙sobφcφ na ·zemφ ╚eskΘ republiky; dozφrß nad Φinnostφ ov∞°ovatel∙ informacφ, uklßdß opat°enφ k nßprav∞ a uklßdß pokuty za poruÜenφ povinnosti dr₧itel∙m povolenφ; vede evidenci povolenφ, kterΘ ud∞lil, a jejich zm∞n; pravideln∞ uve°ej≥uje p°ehled ₧ßdostφ o povolenφ a p°ehled ud∞len²ch povolenφ a to i zp∙sobem umo₧≥ujφcφm dßlkov² p°φstup. Zp∙sobem umo₧≥ujφcφm dßlkov² p°φstup se myslφm p°edevÜφm prost°ednictvφm sφt∞ Internet, ale technologicky nezßvislß formulace umo₧nφ p°ejφt i na jinΘ, budoucφ technologie dßlkovΘho p°φstupu.
  3. Za ·Φelem v²konu dozoru je ov∞°ovatel informacφ povinen ┌°adu povolit vstup do obchodnφch a provoznφch prostor, na po₧ßdßnφ p°edlo₧it veÜkerou dokumentaci, zßznamy, doklady, pφsemnosti a jinΘ podklady souvisejφcφ s jeho Φinnostφ ov∞°ovatele,, umo₧nit p°φstup do informaΦnφho systΘmu ov∞°ovatele informacφ a poskytnout informace veÜkerou pot°ebnou souΦinnost. Prßvo ┌°adu kontrolovat Φinnost ov∞°ovatele informacφ je nezbytn²m p°edpokladem pro v²kon dozoru nad Φinnostφ ov∞°ovatel∙ informacφ. Nenφ-li tφmto zßkonem stanoveno jinak, postupuje ┌°ad p°i v²konu dozoru podle zßkona ╚eskΘ nßrodnφ rady Φ. 552/1991 Sb., o stßtnφ kontrole, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙.

K º11

  1. P∙sobit jako ov∞°ovatel informacφ m∙₧e pouze ten, komu bylo vydßno povolenφ ┌°adem. Splnφ-li ₧adatel podmφnky podle tohoto zßkona, jednß se o uplatn∞nφ registraΦnφho principu, tj. zßsady, ₧e po spln∞nφ vÜech stanoven²ch podmφnek je povinnostφ ┌°adu pro elektronickΘ podpisy povolenφ vydat.
  2. V ₧ßdosti o povolenφ podle odstavce 1 musφ ₧adatel dolo₧it: obchodnφ jmΘno a sφdlo ov∞°ovatele informacφ, v²Üi zßkladnφho jm∞nφ, v∞cnΘ, personßlnφ a organizaΦnφ p°edpoklady pro Φinnost ov∞°ovatele informacφ podle tohoto zßkona, listiny prokazujφcφ existenci a postavenφ ov∞°ovatele informacφ (Äivnostensk² list, v²pis z obchodnφho rejst°φku nebo jin² dokument upravujφcφ podnikßnφ ov∞°ovatele podle zvlßÜtnφch p°edpis∙ û nap°. jako advokßta, notß°e nebo znalce), kterß nesmφ b²t starÜφ ne₧ t°i m∞sφce; v²pis z rejst°φku trest∙ podnikatele û fyzickΘ osoby nebo statutßrnφch p°edstavitel∙ prßvnickΘ osoby, je₧ jsou ₧adateli, ne starÜφ ne₧ t°i m∞sφce, bezpeΦnostnφ dokumentaci; doklad o zaplacenφ sprßvnφho poplatku. V²Üe sprßvnφho poplatku je stanovena zßkonem ╚NR Φ. 368/1992 Sb., o sprßvnφch poplatcφch, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙. jeho₧ dopln∞nφ je uvedena v º 24 tohoto zßkona.
  3. Jestli₧e ₧ßdost neobsahuje vÜechny po₧adovanΘ ·daje, vyzve ┌°ad ₧adatele, aby ji ve stanovenΘ lh∙t∞ doplnil. Jestli₧e tak ₧adatel v tΘto lh∙t∞ neuΦinφ, ┌°ad °φzenφ zastavφ. ┌°ad p°i svΘm rozhodovßnφ postupuje podle obecn²ch p°edpis∙ o sprßvnφm °φzenφ tj. zßk. Φ. 71/1967 Sb., o sprßvnφm °φzenφ (sprßvnφ °ßd).
  4. ┌°ad m∙₧e ₧adatele vyzvat, aby svoji ₧ßdost dolo₧il i dalÜφmi ·daji pot°ebn²mi ke zjiÜt∞nφ jeho zp∙sobilosti p∙sobit jako ov∞°ovatel informacφ, pop°φpad∞ provΘst Üet°enφ na mφst∞ samΘm. Oprßvn∞nφ ┌°adu provßd∞t dalÜφ Üet°enφ vypl²vß z po₧adavku na vysokou d∙v∞ryhodnost ov∞°ovatele informacφ, kter² p°i vydßvßnφ osv∞dΦenφ k zaruΦenΘmu elektronickΘmu podpisu bude vytvß°et p°edpoklad k prßvnφm d∙sledk∙m pou₧itφ zaruΦenΘho elektronickΘho podpisu v kombinaci s certifikßtem (osv∞dΦenφm) vydan²m d∙v∞ryhodn²m a akreditovan²m ov∞°ovatelem informacφ.
  5. Ov∞°ovatel informacφ musφ mφt sφdlo na ·zemφ ╚eskΘ republiky. Toto ustanovenφ je na rozdφl od p°ipravovanΘho na°φzenφ ES omezujφcφ, a to vzhledem k nutnosti kontrolovanΘho zavßd∞nφ systΘmu elektronick²ch podpis∙ do prßvnφho °ßdu a praxe ╚R. Lze oΦekßvat, ₧e po urΦitΘ dob∞ pou₧φvßnφ systΘmu elektronick²ch podpis∙ v ╚R a v souvislosti s oΦekßvan²m vstupem do ES lze toto ustanovenφ zcela vypustit nebo zm∞nit na ·zemφ Evropsk²ch spoleΦenstvφ.
  6. Krom∞ Φinnostφ uveden²ch v tomto zßkon∞ m∙₧e ov∞°ovatel informacφ bez souhlasu ┌°adu p∙sobit jen jako advokßt, notß° nebo znalec. Nßvrh zßkona neumo₧≥uje, aby jako ov∞°ovatel informacφ p∙sobily subjekty, kterΘ provßd∞jφ jakoukoliv jinou Φinnost, s v²jimkou advokßt∙, notß°∙ nebo znalc∙. D∙vodem je mo₧n² st°et zßjm∙ nebo potencißlnφ mo₧nost zneu₧itφ mo₧nostφ, kterΘ subjekt p∙sobφcφ jako ov∞°ovatel informacφ bude mφt, pokud by souΦasn∞ ve svΘ Φinnosti vyu₧φval elektronickΘ podpisy ve svΘm vlastnφm zßjmu. Nenφ tedy mo₧nΘ, aby jako ov∞°ovatelΘ informacφ p∙sobily banky, provozovatelΘ informaΦnφch systΘm a jinΘ subjekty. Zßkon na druhou stranu neomezuje tyto subjekty ve vytvß°enφ samostatn²ch subjekt∙, by¥ s majetkovou ·Φastφ, kterΘ by Φinnost ov∞°ovatele informacφ provozovaly, pokud splnφ po₧adavky podle tohoto zßkona. Mo₧nost, aby jako ov∞°ovatel informacφ p∙sobil advokßt, notß° nebo znalec, co₧ jsou osoby podnikajφcφ podle, zvlßÜtnφch p°edpis∙ (zßkon Φ. 85/1996 Sb. o advokacii, zßkon ╚eskΘ nßrodnφ rady Φ. 358/1992 Sb. o notß°φch a jejich Φinnosti (notß°sk² °ßd), ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙, zßkon Φ. 36/1967 Sb. o znalcφch a tlumoΦnφcφch) vypl²vß ze specifickΘho poslßnφ t∞chto osob, kterΘ majφ ov∞°ovßnφ informacφ r∙zn²m zp∙sobem zapracovßno do p°edm∞tu Φinnosti a nelze p°edpoklßdat st°et zßjm∙ vzhledem k postavenφ advokßt∙, notß°∙ nebo znalc∙ s oprßvn∞n²mi osobami v rßmci hospodß°skΘ sout∞₧e.
  7. SouΦßstφ vydanΘho povolenφ je ov∞°enφ prost°edku pro vytvo°enφ zaruΦenΘho elektronickΘho podpisu ov∞°ovatele informacφ ┌°adem. Aby mohl b²t dostateΦn∞ v∞rohodn∞ ov∞°ovßn zaruΦen² elektronick² podpis samotnΘho ov∞°ovatele informacφ, bude jeho prost°edek pro vytvo°enφ zaruΦenΘho elektronickΘho podpisu ov∞°en p°φmo ┌°adem.
  8. Ministerstvo dopravy a spoj∙ vydß vyhlßÜku, v nφ₧ stanovφ podrobnosti t²kajφcφ se v∞cn²ch, personßlnφch a organizaΦnφch p°edpoklad∙ pro Φinnost ov∞°ovatele a k obsahu bezpeΦnostnφ dokumentace. Ministerstvo dopravy a spoj∙ vyhlaÜuje tφmto zp∙sobem zßvaznΘ podmφnky a standardy pro Φinnost ov∞°ovatele informacφ.
  9. Strany se mohou mezi sebou dohodnout, ₧e budou uznßvat elektronick² podpis ov∞°ovatele informacφ, kter² nemß povolenφ p∙sobit jako ov∞°ovatel informacφ podle º 11 odst. 1 tohoto zßkona. V takovΘm p°φpad∞ ustanovenφ tohoto zßkona neplatφ. ╚lßnek 3 nßvrhu Direktivy 1999/ /ES EvropskΘho parlamentu a Rady o spoleΦnΘm rßmci pro elektronickΘ podpisy p°edpoklßdß, ₧e ΦlenskΘ stßty nebudou poskytovßnφ ov∞°ovacφch slu₧eb podmi≥ovat p°edchozφm oprßvn∞nφm. Aby bylo vyhov∞no tomuto po₧adavku, kter² plyne z evropskΘ dohody z °φjna 1993, v n∞m₧ se ╚eskß republika zavßzala p°ibli₧ovat sv∙j prßvnφ °ßd prßvu Evropsk²ch spoleΦenstvφ, vytvß°φ toto ustanovenφ mo₧nost, aby ov∞°ovatelem informacφ byl i ten, kdo k tomu nemß povolenφ ┌°adu podle tohoto zßkona; v takovΘm p°φpad∞ se budou vztahy mezi oprßvn∞nou osobou, ov∞°ovatelem a dalÜφmi stranami plynoucφ z pou₧itφ elektronickΘho podpisu °φdit obecnou ·pravou obsa₧enou zejmΘna v obΦanskΘm zßkonφku a zßk. Φ. 256/1992 Sb., o ochran∞ osobnφch ·daj∙ v informaΦnφch systΘmech, resp. nov²m projednßvan²m zßkonem o ochran∞ osobnφch.

K º12

  1. Ov∞°ovatel informacφ vydßvß oprßvn∞n²m osobßm osv∞dΦenφ o jejich prost°edku pro vytvo°enφ zaruΦenΘho elektronickΘho podpisu. Obsah osv∞dΦenφ je upraven v º 13 zßkona. Zßkon neomezuje oprßvn∞nΘ osoby v poΦtu vydan²ch osv∞dΦenφ, ani nestanovφ podmφnky pro soukromoprßvnφ smluvnφ vztah mezi oprßvn∞nou osobou a ov∞°ovatelem informacφ (tj. nap°. v²Üi ·platy za vydßnφ osv∞dΦenφ).
  2. P°ed vydßnφm osv∞dΦenφ podle odst. 1 musφ ov∞°ovatel informacφ bezpeΦn∞ zjistit identitu oprßvn∞nΘ osoby. Osv∞dΦenφ musφ b²t podepsßno zaruΦen²m elektronick²m podpisem ov∞°ovatele informacφ. Pokud nezajistφ ov∞°ovatel informacφ povinnost ulo₧enou tφmto ustanovenφm, tj. bezpeΦn∞ zjistit identitu oprßvn∞nΘ osoby, vznikß tφm jeho plnß odpov∞dnost za Ükodu, kterß bude v souvislosti se zneu₧itφm zaruΦenΘho elektronickΘho podpisu zp∙sobena.
  3. Ov∞°ovatel informacφ musφ zamezit pou₧itφ nesprßvn²ch ·daj∙ pro vystavenφ osv∞dΦenφ. Je povinen neprodlen∞ ukonΦit platnost osv∞dΦenφ, pokud o to oprßvn∞nß osoba po₧ßdß nebo v p°φpad∞, ₧e bylo osv∞dΦenφ vydßno na zßklad∞ chybn²ch ·daj∙. Rozhodnutφ o ukonΦenφ platnosti osv∞dΦenφ m∙₧e vypl²vat z vlastnφho rozhodnutφ oprßvn∞nΘ osoby nebo v p°φpad∞, ₧e ov∞°ovatel zjistφ, ₧e osv∞dΦenφ bylo vydßno na zßklad∞ nepravdiv²ch nebo chybn²ch ·daj∙.
  4. Ov∞°ovatel informacφ musφ rovn∞₧ ukonΦit platnost osv∞dΦenφ, jestli₧e oprßvn∞nß osoba zem°e (podle º 7 odst. 2 ObΦZ zp∙sobilost fyzickΘ osoby mφt prßva a povinnosti smrtφ zanikne), jestli₧e ji soud zp∙sobilosti k prßvnφm ·kon∙m zbavil nebo omezil (podle º 10 ObΦZ), nebo pokud ·daje, na zßklad∞ kter²ch bylo osv∞dΦenφ vydßno, p°estaly platit (nap°φklad oprßvn∞nß osoba ukonΦila svoje p∙sobenφ jako statutßrnφ p°edstavitel prßvnickΘ osoby).
  5. V p°φpad∞ rozhodnutφ ┌°adu podle º 14 odst. 2 je ov∞°ovatel informacφ povinen p°evzφt evidenci oprßvn∞n²ch osob. ┌°ad m∙₧e na°φdit jakΘmukoliv ov∞°ovateli, aby za ·Φelem zajiÜt∞nφ prßv oprßvn∞n²ch osob p°evzal sprßvu osv∞dΦenφ od ov∞°ovatele, kter² konΦφ svoji Φinnost podle º 14 tohoto zßkona.
  6. Ov∞°ovatel informacφ je povinen p°ijmout takovß opat°enφ, aby oprßvn∞nß osoba mohla kdykoli osv∞dΦenφ zablokovat nebo ukonΦit platnost osv∞dΦenφ. P°itom musφ oprßvn∞nß osoba prokßzat svoji toto₧nost tak aby nemohla b²t mo₧nost zablokovßnφ nebo ukonΦenφ platnosti zneu₧ita neoprßvn∞nou osobou.
  7. O veÜkerΘ Φinnosti ov∞°ovatele informacφ musφ b²t vedena provoznφ dokumentace, kterß musφ obsahovat tyto ·daje: smlouvu o vydßnφ osv∞dΦenφ s oprßvn∞nou osobou; vydanΘ osv∞dΦenφ; kopie p°edlo₧en²ch osobnφch pr∙kaz∙ identity oprßvn∞nΘ osoby; potvrzenφ o p°evzetφ osv∞dΦenφ oprßvn∞nou osobou; p°esnΘ ΦasovΘ urΦenφ doby platnosti vydanΘho osv∞dΦenφ. V²Φet povinn²ch ·daj∙ v dokumentaci neomezuje ov∞°ovatele pro vedenφ v∞tÜφho rozsahu ·daj∙, pokud tφm nejsou naruÜeny zßjmy oprßvn∞nΘ osoby, zejmΘna z hlediska ochrany osobnφch ·daj∙ podle zvlßÜtnφch zßkon∙.
  8. Zßznamy, kterΘ jsou uchovßvanΘ v elektronickΘ podob∞, musφ b²t podepsßny zaruΦen²m elektronick²m podpisem ov∞°ovatele informacφ. Dokumentace musφ b²t uchovßvßna nejmΘn∞ 5 let od ukonΦenφ platnosti osv∞dΦenφ a po celou tuto dobu musφ b²t zabezpeΦena tak, aby k nφ byl p°φstup. Doba p∞ti let byla stanovena per analogiam s ust. º 31 odst. 2 pφsm. c) zßkona Φ. 563/1991 Sb. o ·Φetnictvφ, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙.
  9. Ov∞°ovatel informacφ musφ registrovat vydanß osv∞dΦenφ ve ve°ejn∞ p°φstupnΘm registru, a to i s dßlkov²m p°φstupem. Takov²m registrem m∙₧e b²t v∞stnφk, zpravodaj, WWW strßnka v sφti Internet nebo jinß technologie.
  10. V p°φpad∞ zablokovßnφ nebo ukonΦenφ platnosti osv∞dΦenφ musφ b²t tato skuteΦnost z°eteln∞ vyznaΦena v registru osv∞dΦenφ vΦetn∞ p°esnΘho ΦasovΘho oznaΦenφ (datum, hodina, minuty, sekundy), kdy k n∞mu doÜlo. Toto oznaΦenφ (ΦasovΘ razφtko) zaklßdß zproÜt∞nφ odpov∞dnosti ov∞°ovatele v p°φpad∞, ₧e zjistφ d∙vody, pro kterΘ je t°eba ukonΦit platnost osv∞dΦenφ, od okam₧iku, kdy tak uΦinφ.

K º13

  1. Osv∞dΦenφ podle º 12 musφ obsahovat nßsledujφcφ ·daje:
  1. obchodnφ jmΘno ov∞°ovatele informacφ a jeho sφdlo (º 8 a nßsl. ObchZ, º 2 odst. 3 ObchZ);
  2. jmΘno a p°φjmenφ oprßvn∞nΘ osoby, kterΘ musφ b²t v p°φpad∞ mo₧nosti zßm∞ny opat°eno dodatkem, anebo oprßvn∞nΘ osob∞ p°id∞len², nezam∞niteln² pseudonym, kter² jako takov² musφ b²t patrn² ( zßkon nevyluΦuje mo₧nost pou₧φvßnφ pseudonym∙, ale t°etφ osoby musejφ b²t informovßny o tom, ₧e jde o pseudonym);
  3. datovou zprßvu slou₧φcφ k ov∞°enφ zaruΦenΘho elektronickΘho podpisu (jde o data pro ov∞°enφ podpisu, kterß odpovφdajφ prost°edk∙m pro vytvß°enφ podpis∙, je₧ mß v dr₧enφ oprßvn∞nß osoba);
  4. oznaΦenφ postup∙ , s nimi₧ lze ov∞°ovat zaruΦen² elektronick² podpis oprßvn∞nΘ osoby jako₧ i zaruΦen² elektronick² podpis ov∞°ovatele informacφ;
  5. Φφslo osv∞dΦenφ unikßtnφ u danΘho ov∞°ovatele informacφ (identifikaΦnφ k≤d ov∞°enφ);
  6. poΦßtek a konec platnosti osv∞dΦenφ,
  7. zvlßÜtnφ znaky oprßvn∞nΘ osoby, kterΘ musφ b²t uvedeny, vy₧aduje-li to ·Φel, pro n∞j₧ je ov∞°enφ urΦeno (jednß se p°edevÜφm o oznaΦenφ oprßvn∞nΘ osoby jako statutßrnφho p°edstavitele prßvnickΘ osoby nebo uvedenφ jinΘ charakteristiky oprßvn∞nΘ osoby);
  8. ·daje o tom, zda se pou₧φvßnφ zaruΦenΘho elektronickΘho podpisu omezuje podle povahy a rozsahu jen pro urΦitΘ pou₧itφ (zde mohou b²t uvedena p°φpadnß omezenφ rozsahu pou₧itφ zaruΦenΘho elektronickΘho podpisu a/nebo p°φpadnß omezenφ hodnoty transakcφ, pro n∞₧ lze zaruΦen² elektronick² podpis pou₧φt).
  1. Jednß se o ·daje, kterΘ jsou nezbytnΘ pro pou₧itφ ov∞°enφm ka₧d²m subjektem, kter² chce zjistit (ov∞°it si) toto₧nost odesφlatele datovΘ zprßvy, tj. osoby, kterß datovou zprßvu podepsala zaruΦen²m elektronick²m podpisem.
  2. DalÜφ osobnφ ·daje smφ osv∞dΦenφ obsahovat jen se svolenφm oprßvn∞nΘ osoby. Toto ustanovenφ je v souladu se zßkonem Φ. 256/1992 Sb. o ochran∞ osobnφch ·daj∙ v informaΦnφch systΘmech.

K º14

  1. Ov∞°ovatel informacφ musφ zßm∞r ukonΦit svou Φinnost ohlßsit ┌°adu nejmΘn∞ t°i m∞sφce p°ed plßnovan²m datem ukonΦenφ Φinnosti a musφ vynalo₧it veÜkerΘ mo₧nΘ ·silφ na to, aby platnß osv∞dΦenφ byla p°evzata jin²m ov∞°ovatelem informacφ. ┌Φelem tohoto ustanovenφ je zajistit, aby nedoÜlo k ohro₧enφ elektronickΘho podpisu a nebyly poÜkozeny zßjmy oprßvn∞n²ch osob. Ov∞°ovatel informacφ dßle musφ prokazateln∞ informovat ka₧dou oprßvn∞nou osobu o svΘm zßm∞ru ukonΦit svoji Φinnost nejmΘn∞ dva m∞sφce p°edem. Musφ mu sd∞lit, kter² ov∞°ovatel informacφ p°evezme sprßvu jeho osv∞dΦenφ o zaruΦenΘm elektronickΘm podpisu. V souvislosti s p°edßnφm osv∞dΦenφ jinΘmu ov∞°ovateli informacφ musφ b²t p°edßna takΘ p°φsluÜnß dokumentace podle º 13 zßkona vztahujφcφ se k jednotliv²m oprßvn∞n²m osobßm, jejich₧ osv∞dΦenφ p∙vodnφ ov∞°ovatel vyhotovil.
  2. Nem∙₧e-li ov∞°ovatel informacφ zajistit, aby platnß osv∞dΦenφ p°evzal jin² ov∞°ovatel informacφ, je povinen na to vΦas ┌°ad upozornit. Rovn∞₧ toto ustanovenφ mß chrßnit zejmΘna zßjmy oprßvn∞n²ch osob. Pokud by ov∞°ovatel nesplnil uvedenou povinnost, mohla by se oprßvn∞nß osoba, v p°φpad∞ vzniku Ükody, domßhat jejφ nßhrady podle obΦanskΘho zßkonφku. V takovΘm p°φpad∞ ┌°ad rozhodne, kter² ov∞°ovatel informacφ p°evezme platnß osv∞dΦenφ a oznßmφ to oprßvn∞n²m osobßm. ┌°ad mß prßvo urΦit novΘho ov∞°ovatele informacφ, kter² p°evezme sprßvu t∞chto osv∞dΦenφ a urΦen² ov∞°ovatel mß na zßklad∞ ust. º 12 odst. 5 povinnost p°evzφt evidenci osv∞dΦenφ oprßvn∞n²ch osob.
  3. Ustanovenφ odst. 1 a 2 se pou₧ije p°im∞°en∞ takΘ v p°φpad∞, kdy₧ ov∞°ovatel informacφ zanikne, zem°e nebo p°estane vykonßvat svoji Φinnost, ani₧ splnφ ohlaÜovacφ povinnost podle odst. 1. V p°φpad∞ prßvnickΘ osoby m∙₧e dojφt k zßniku z °ady d∙vod∙, u fyzickΘ osoby navφc m∙₧e b²t p∙sobenφ jako ov∞°ovatele informacφ ukonΦeno smrtφ fyzickΘ osoby; v obou p°φpadech je mo₧nß i varianta, ₧e ov∞°ovatel p°estane vykonßvat tuto Φinnost, ani₧ by splnil zßkonem ulo₧enou ohlaÜovacφ povinnost a zajistil p°echod oprßvn∞n²ch osob k jinΘmu ov∞°ovateli informacφ.

K º15

  1. Zjistφ-li ┌°ad, ₧e ov∞°ovatel informacφ poruÜuje povinnosti stanovenΘ tφmto zßkonem nebo povolenφm podle º 11, ulo₧φ mu, aby ve stanovenΘ lh∙t∞ zjednal nßpravu, a p°φpadn∞ urΦφ, jakß opat°enφ je povinen p°ijmout.
  2. V p°φpad∞ zßva₧n∞jÜφch poruÜenφ povinnostφ m∙₧e ┌°ad zcela nebo zΦßsti zakßzat provoz ov∞°ovateli informacφ na urΦitou dobu nebo odebrat povolenφ p∙sobit jako ov∞°ovatel informacφ.
  3. Rozhodne-li ┌°ad o odn∞tφ povolenφ, je souΦasn∞ povinen zajistit p°evedenφ dosud vykonßvanΘ Φinnosti dotΦenΘho ov∞°ovatele informacφ na jinΘ ov∞°ovatele informacφ nebo jin²m zp∙sobem zajistit pln∞nφ smluv mezi ov∞°ovatelem informacφ, kter² ukonΦil Φinnost, a oprßvn∞nou osobou. Platnost osv∞dΦenφ, vydan²ch ov∞°ovatelem informacφ, kter² ukonΦil Φinnost, z∙stßvß odebrßnφm povolenφ nedotΦena.

K º16

  1. ┌°ad m∙₧e na°φdit ov∞°ovateli informacφ zruÜenφ osv∞dΦenφ o zaruΦenΘm elektronickΘm podpisu, pokud existuje d∙vodnΘ podez°enφ, ₧e byla osv∞dΦenφ pad∞lßna, nebo pokud byla vydßna na zßklad∞ nepravdiv²ch ·daj∙. ZruÜenφ osv∞dΦenφ m∙₧e dojφt takΘ v tom p°φpad∞, kdy osv∞dΦenφ nejsou dostateΦn∞ zabezpeΦena, nebo se pou₧φvajφ technickΘ komponenty, kterΘ vykazujφ bezpeΦnostnφ nedostatky, kterΘ by umo₧nily pad∞lßnφ zaruΦen²ch elektronick²ch podpis∙ nebo zm∞nu podepisovan²ch ·daj∙. V zßjmu zajiÜt∞nφ prßv oprßvn∞n²ch osob i jin²ch subjekt∙, mß zßkon umo₧nit zruÜenφ osv∞dΦenφ ji₧ v p°φpad∞, ₧e existuje d∙vodnΘ podez°enφ, ₧e osv∞dΦenφ bylo pad∞lßno nebo vydßno na podklad∞ nepravdiv²ch ·daj∙. Tuto skuteΦnost zjiÜ¥uje ┌°ad v rßmci svojφ dozorovΘ Φinnosti. Tento p°φsn² re₧im odpovφdß povaze chrßn∞nΘho zßjmu. Za ·Φelem zajiÜt∞nφ vysokΘ bezpeΦnosti vyu₧φvßnφ zaruΦen²ch elektronick²ch podpis∙ se ponechßvß na ·vaze sprßvnφho orgßnu, zda na zßklad∞ poznatk∙, kterΘ mß k dispozici, uΦinφ opat°enφ, kter²mi omezφ nebo zcela zakß₧e Φinnost ov∞°ovatele informacφ, p°φpadn∞ mu ulo₧φ provΘst opat°enφ k nßprav∞. P°itom postupuje podle zßsad pro sprßvnφ °φzenφ.
  2. Evidence osv∞dΦenφ musφ obsahovat p°esnΘ ΦasovΘ oznaΦenφ, od kterΘho bylo osv∞dΦenφ zruÜeno. ZruÜenß osv∞dΦenφ nenφ povoleno op∞tovn∞ zprovoznit a pou₧φvat. ╚asovΘ razφtko, urΦujφcφ p°esn² okam₧ik, od kterΘho bylo osv∞dΦenφ zruÜeno, je podstatnou nßle₧itostφ z hlediska p°φpadn∞ odpov∞dnosti za Ükodu zp∙sobenou v souvislosti se zaruΦen²m elektronick²m podpisem rersp. jeho zneu₧itφm Φi nesprßvn²m pou₧itφm.

K º17

  1. Osv∞dΦenφ vydanß zahraniΦnφmi ov∞°ovateli informacφ mohou b²t pou₧ita pro ·Φely podle tohoto zßkona, jsou-li uznßna ov∞°ovatelem informacφ p∙sobφcφm podle tohoto zßkona, Φφm₧ ov∞°ovatel informacφ zaruΦφ ve stejnΘm rozsahu jako u sv²ch osv∞dΦenφ sprßvnost osv∞dΦenφ stejn∞ jako jeho platnost a prßvoplatnost. Vzhledem k povinnΘ akreditaci ov∞°ovatel∙ informacφ podle tohoto zßkona je t°eba formalizovat proces, kter²m bude umo₧n∞no p∙sobit v rßmci ΦeskΘho prßvnφho °ßdu zahraniΦnφm ov∞°ovatel∙m informacφ. Prvnφ mo₧nostφ je uznßnφ zahraniΦnφho ov∞°ovatele Φesk²m ov∞°ovatelem informacφ p∙sobφcφm podle tohoto zßkona, p°iΦem₧ tento Φesk² ov∞°ovatel informacφ zaruΦuje sprßvnost a prßvoplatnost osv∞dΦenφ vydan²ch v zahraniΦφ. Jde tedy o uznßnφ na zßklad∞ bilaterßlnφ dohody mezi dv∞ma ov∞°ovateli informacφ.
  2. Osv∞dΦenφ vydanß zahraniΦnφm ov∞°ovatelem informacφ jsou uznanß jako osv∞dΦenφ vydanß ov∞°ovateli informacφ p∙sobφcφmi podle tohoto zßkona, pokud obvyklΘ metody zahraniΦnφch ov∞°ovatel∙ informacφ zajiÜ¥ujφ ·rove≥ spolehlivosti alespo≥ ekvivalentnφ tΘ, kterß je po₧adovßna po ov∞°ovatelφch informacφ podle tohoto zßkona, a vypl²vß to z rozhodnutφ ┌°adu nebo z mezinßrodnφch smluv nebo pokud bude mezi p°φsluÜn²m zahraniΦnφm orgßnem nebo zahraniΦnφm ov∞°ovatelem informacφ a Ministerstvem dopravy a spoj∙ uzav°ena dohoda o vzßjemnΘm uznßvßnφ osv∞dΦenφ. Podmφnkou pro uznßnφ osv∞dΦenφ je pou₧itφ dostateΦn∞ bezpeΦn²ch metod a technologiφ, p°iΦem₧ uznßnφ ·rovn∞ spolehlivosti t∞chto metod vypl²vß z rozhodnutφ ┌°adu, mezinßrodnφ smlouvy nebo dohody mezi zahraniΦnφm ov∞°ovatelem informacφ resp. p°φsluÜn²m zahraniΦnφm ┌°adem a ┌°adem ╚R o vzßjemnΘm uznßvßnφ osv∞dΦenφ. V p°φpad∞ vstupu ╚R do ES bude toto ustanovenφ p°ehodnoceno a rozÜφ°eno tak, ₧e jsou reciproΦn∞ uznßvßni ov∞°ovatelΘ p∙sobφcφ ve stßtech ES podle p°φsluÜn²ch sm∞rnic ES. Obdobn² proces p°edpoklßdß i nßvrh sm∞rnice ES, podle kterΘho za ·Φelem usnadn∞nφ zahraniΦnφch certifikaΦnφch slu₧eb se t°etφmi zem∞mi a prßvnφho uznßnφ elektronick²ch podpis∙ pochßzejφcφch ze t°etφch zemφ vytvo°φ Komise ES nßvrhy, kterΘ vyhradφ dosa₧enφ efektivnφ realizace norem a mezinßrodnφch dohod p°φsluÜejφcφch certifikaΦnφm slu₧bßm. P°edevÜφm p°edlo₧φ Rad∞ ES nßvrhy p°φsluÜn²ch mandßt∙ ohledn∞ jednßnφ o bilaterßlnφch a multilaterßlnφch dohod se t°etφmi zem∞mi a mezinßrodnφmi organizacemi.

K º18

  1. P°i pou₧φvßnφ zaruΦen²ch elektronick²ch podpis∙ se mohou pou₧φvat pouze takovΘ technickΘ a programovΘ komponenty, kterΘ spolehliv∞ zjistφ neoprßvn∞nou zm∞nu zaruΦenΘho elektronickΘho podpisu nebo datovΘ zprßvy a p°ispφvajφ k ochran∞ p°ed neoprßvn∞n²m pou₧φvßnφm zaruΦen²ch elektronick²ch podpis∙. Tyto komponenty musφ jednoznaΦn∞ rozpoznat, k jak²m ·daj∙m a ke kterΘ oprßvn∞nΘ osob∞ se zaruΦen² elektronick² podpis vztahuje. Smyslem tohoto ustanovenφ je zajistit pot°ebnou ochranu zßjm∙ jak oprßvn∞n²ch osob, tak i dalÜφch subjekt∙. KterΘ komponenty bude moci pou₧φvat, stanovφ vyhlßÜka Ministerstva dopravy a spoj∙.
  2. Pro zajiÜt∞nφ spolehlivosti p°i pou₧φvßnφ komponent musφ b²t zajiÜt∞na jejich dostateΦnß kontrola. TechnickΘ a programovΘ komponenty, kterΘ byly vytvo°eny v zahraniΦφ, jsou pro pot°eby tohoto zßkona postaveny na rove≥ a uznßvßny tehdy, pokud jejich technickΘ parametry spl≥ujφ stejnou mφru spolehlivosti jako technickΘ a programovΘ komponenty stanovenΘ tφmto zßkonem a provßd∞cφmi p°edpisy.
  3. TechnickΘ a programovΘ komponenty, kterΘ umo₧nφ ov∞°ovat nebo vytvo°it zaruΦen² elektronick² podpis, musφ v sob∞ zahrnovat takovß bezpeΦnostnφ opat°enφ, aby nemohlo dojφt k jeho zneu₧itφ.
  4. TechnickΘ a programovΘ komponenty stanovφ Ministerstvo dopravy a spoj∙ vyhlßÜkou.

K º19

V²Üe pokut je stanovena s p°ihlΘdnutφm k tomu, ₧e poruÜenφ povinnostφ ov∞°ovatele informacφ by mohlo vΘst k zpochybn∞nφ celΘho systΘmu zaruΦen²ch elektronick²ch podpis∙ v ╚R.

K º21

Zßkon obsahuje zmoc≥ovacφ ustanovenφ pro Ministerstvo dopravy a spoj∙, kterΘ v nßvaznosti na tento zßkon stanovφ vyhlßÜkou: podmφnky, kterΘ musφ elektronick² podpis spl≥ovat, aby mohl b²t zaruΦen²m elektronick²m podpisem podle º 5 zßkona; podrobnosti t²kajφcφ se v∞cn²ch, personßlnφch a organizaΦnφch p°edpoklad∙ pro Φinnost ov∞°ovatele a k obsahu bezpeΦnostnφ dokumentace podle º 11 odst. 2 zßkona; technickΘ a programovΘ komponenty uvedenΘ v º 18 zßkona.

K º22

Novela obΦanskΘho zßkonφku, zßk. Φ. 40/1964 Sb., ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙, º 40, odstavec 3 zrovnoprßv≥uje pφsemn² prßvnφ ·kon provßd∞n² klasick²m zp∙sobem, tj. na papφ°e a elektronickou formou podle zßsad, obsa₧en²ch v citovan²ch zahraniΦnφch dokumentech UNCITRAL a ES. Jeho podstatou je umo₧n∞nφ, aby datovΘ zprßvy (tj. elektronickΘ dokumenty) byly podepisovßny elektronicky podle zvlßÜtnφch p°edpis∙, co₧ podle navrhovanΘho zßkona umo₧nφ zaruΦenΘmu elektronickΘmu podpisu p°iznat charakter vlastnoruΦnφho podpisu.

K º23

Viz komentß° k º 10 odst. 1.

K º24

Novelou zßkona ╚NR Φ. 368/1992 Sb., ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙ se Sazebnφk sprßvnφch poplatk∙ dopl≥uje v Φßsti XI o polo₧ku 154, kterou je stanovena v²Üe sprßvnφho poplatku za povolenφ p∙sobit jako ov∞°ovatel informacφ podle zvlßÜtnφho zßkona ve v²Üi 100 000 KΦ. V²Üe sprßvnφho poplatku je stanovena s p°ihlΘdnutφm k po₧adovanΘ vysokΘ d∙v∞ryhodnosti ov∞°ovatele informacφ a jeho podnikatelskΘ stability, jako₧ i vzhledem ke slo₧itosti povolovacφho °φzenφ.

K º25

┌Φinnost zßkona je navrhovßna k 1. Φervenci 2000