PryΦ se softwarov²m monopolem ! P°φb∞h z kroniky 3. tisφciletφ

Software

Tento p°φb∞h spadß hluboko do ekonomick²ch d∞jin 3. tisφciletφ. Najdeme ho snad v ka₧dΘ modernφ ekonomickΘ knize Φi historickΘ publikaci, mapujφcφ nedßvnou souΦasnost. NejzvlßÜtn∞jÜφ ale je, to, ₧e v dob∞, kdy se zmφn∞n² d∞j odehrßval, mu nikdo nep°iklßdal v²znam tak gigantick²ch rozm∞r∙, kter²ch nakonec dosßhl ...
Absolutnφm fenomΘnem tehdy byla poΦφtaΦovß spoleΦnost Interglobe. Jejφ v²roba zasahovala do nejrozmanit∞jÜφch Φßstφ, jakΘ jen mohl softwarov² obor znßt a nejpozoruhodn∞jÜφ byl fakt, ₧e vÜude Interglobe pat°ila ke ÜpiΦce. Dominovala hlavn∞ na poli operaΦnφch systΘm∙ a tuto skuteΦnost vyu₧φvala ve sv∙j prosp∞ch jak jen to bylo mo₧nΘ. A bylo to mo₧nΘ hodn∞. :-) Samoz°ejm∞, ₧e za to sklφzela od sv²ch odp∙rc∙ kritickΘ a jedovatΘ poznßmky, ale na stßle se zvyÜujφcφ zisky jako by to m∞lo p°esn∞ opaΦn² efekt. Brzy se jejφ OS IGLight stal standardem skupiny PC. Nemalou mφrou k tomu p°isp∞l i fakt, ₧e IG sama vyvφjela pro tuto platformu nespoΦet aplikacφ, kterΘ byly skuteΦn∞ dobrΘ a kterΘ zpravidla nikde jinde nechodily. Naz²vali jφ proto monopolem, su₧ovatelem, brzditelem pokroku, ale jejφ ÜΘfovΘ byli stßle bohatÜφ, akcie se neustßle zhodnocovaly a produkty, s rozÜi°ovßnφm poΦφtaΦ∙ do zemφ t°etφho sv∞ta, pou₧φvalo neustßle vφce lidφ.
A pak p°iÜla technologie, kterß zm∞nila zp∙sob dosavadnφ komunikace. NaneÜt∞stφ pro Interglobe to bylo pod hlaviΦkou malΘ spoleΦnosti WebEnter. Tato technologie zaznamenßvala stßle masivn∞jÜφ podporu, ale IG, jako by o nφ ani nev∞d∞la. Kdy₧ se koneΦn∞ probudila, zjistila, ₧e obor se za dobu jejφho spßnku pon∞kud zm∞nil a ubφrß se te∩ ·pln∞ jinudy. Necht∞la se smφ°it s postavenφm mimo h°iÜt∞, zvlßÜ¥, kdy₧ to vypadalo, ₧e p∙jde nejen o nov² nßpad, Φi technologii, ale p°φmo o novou cestu, novou budoucnost celΘho IT. A tak zaΦala vyu₧φvat vÜeho, co jφ jen bylo dostupnΘ, aby se i p°es neuv∞°itelnΘ zpo₧d∞nφ dostala do Φela. Penφze na v²voj m∞la, tam problΘm nebyl. Ale co ud∞lat s tφm, ₧e lidΘ prost∞ pou₧φvajφ produkty od WebEntru ? A tak (zne)u₧ila svΘho v²sadnφho postavenφ mezi v²robci OS a zaΦlenila program pro novou technologii do p°ipravovanΘ verze IGLightu. P°i marketingovΘ kampani na uvedenφ tohoto systΘmu vyu₧ila tento fakt jeÜt∞ jednou a pomocφ hesel "zadarmo" a "nepla¥te" zφskalo tento program mili≤ny lidφ. WebEnter pomalu ztrßcel sv∙j podφl na trhu a to hlavn∞ kv∙li tomu, ₧e nemohl sv∙j program dßvat zadarmo tak, jako jeho v∞tÜφ konkurence.
JistΘ je, ₧e kdyby tento krok Interglobe neuΦinila, nßskok WebEntru by z°ejm∞ nikdy nedohonila. Ale jeÜt∞ jist∞jÜφ si m∙₧eme b²t tφm, ₧e aΦ jφ tento krok opravdu vymrÜtil mezi top pokroku, znamenal pro nφ v p°φÜtφch letech tolik problΘm∙, jejich₧ nßsledky byly daleko markantn∞jÜφ ne₧ p°φpadnΘ postavenφ mimo hru.
Prßv∞ tato implementace toti₧ rozpoutala bou°livou diskusi, jak to teda s IG je. Monopol, zn∞l zßv∞r. Äßdnß jinß spoleΦnost by si to dovolit nemohla. Interglobe je monopol a monopoly nezdrav∞ p∙sobφ na trh. PryΦ s nimi ! ProblΘm byl sice slo₧it∞jÜφ, ale v²sledek byl stejn². Interglobe se zaΦala soudit s vlßdou. U₧ jen pouh² soud m∞l na spoleΦnost negativnφ dopad. Jakmile se sv∞t dozv∞d∞l p°edb∞₧n² nßvrh vlßdy, kterß cht∞la IG p°inejmenÜφm rozp∙lit, zaΦali se vÜichni bßt. A strach se podepsal nejvφce na akciφch spoleΦnosti, kterΘ klesly o neuv∞°iteln²ch 42% za necelΘ dva m∞sφce. Ka₧dΘ dalÜφ stßnφ u soudu pak p°inßÜelo jen a jen negativnφ vlivy. Pro Interglobe, samoz°ejm∞. Rozbφt na dv∞ Φßsti ! Zn∞l v²rok soudu, kter² p°es znaΦnΘ ·silφ IG trval pouhΘ t°i roky. Ale rozbita nebyla jen znaΦn∞ oslabenß IG. VÜechny hi-tech firmy, nad∞je budoucnosti a st∞₧ejnφ lod∞ novΘ ekonomiky, zaΦaly ztrßcet na popularit∞ a hlavn∞ - na hodnot∞. A₧ doposud byla IG snad jedinou opravdovou jistotou v dynamickΘm a nep°edvφdatelnΘm oboru, ale kdy₧ ani s nφ si nem∙₧eme b²t jistφ, proΦ v∞°it menÜφm a slabÜφm ?? Hi-tech firmy pro₧φvaly kruÜnß lΘta. B∞hem roku jich na digitßlnφch tabulφch Nasdaqu dozß°ilo zhruba 15%.
HorÜφ situace nastala s operaΦnφmi systΘmy. Teprve po rozd∞lenφ firmy se ukßzalo, jak straÜn∞ moc byla propojena vÜechna st°ediska v²voje. Aplikace a operaΦnφ systΘm. Jedno bez druhΘho viditeln∞ upadalo. P°φle₧itost pro zm∞nu star²ch konvencφ, °eknete si. Jist∞, byla to p°φle₧itost pro novΘ operaΦnφ systΘmy. Hlavn∞ pro ty, kterΘ jeÜt∞ za Φas∙ stability IG zaznamenßvaly nßr∙st popularity. Te∩ p°iÜla jejich chvφle. Tuto Üanci vid∞li tΘm∞° vÜichni a tak nenφ divu, ₧e ka₧d² m∞sφc p°iÜla n∞jakß spoleΦnost se "skv∞l²m OS novΘ generace". IGLight tak pomalu ztrßcel podφl na trhu a n∞kterΘ jinΘ spoleΦnosti, na znamenφ, kde stojφ jejich nßzor, p°estaly vyvφjet pro tuto platformu ·pln∞ a zam∞°ily se na jejφ konkuretny. T∞ch bylo po₧ehnan∞. Ka₧dß spoleΦnost, kterß n∞jak² propagovala, cht∞la, aby prßv∞ a jedin∞ ten jejφ byl No. 1 a tak se sna₧ila o to, co p°edtφm provozovala Interglobe. Vytvß°ela vlastnφ aplikace, kterΘ chodily jen na jejφm operaΦnφm systΘmu. P°esv∞dΦovala ostatnφ, aby tvo°ily jen pro jejφ platformu a zßm∞rn∞ Φinila tuto platformu nekompatibilnφ s konkurenΦnφ. Brzy se trh neuv∞°iteln∞ rozt°φÜtil. Pokud n∞kdo vyvφjel n∞jak² program a pokud z n∞j cht∞l mφt opravdu n∞co p°evratnΘho, musel ho napsat nejmΘn∞ pro 6 platforem, aby ho mohla po₧φvat alespo≥ polovina u₧ivatel∙. To samoz°ejm∞ bylo daleko nßkladn∞jÜφ ne₧ d°φve. A tak se stalo opravdu to, co v²robci nov²ch operaΦnφch systΘm∙ cht∞li. Spousta firem d∞lala sv∙j software jen pro jednu platformu. Bohu₧el ka₧d² pro jinou. V²sledkem byla totßlnφ nekompatibilita operaΦnφch systΘm∙ a logicky i program∙ a jejich formßt∙ soubor∙. Ale to u₧ nebyla ta starß "nekompatibilita" verzφ, jako za Φas∙ slßvy IG. Tohle bylo daleko horÜφ a Ütvalo to ·pln∞ vÜechny. P°φpady, kdy dva lidΘ nenaÜly ani jeden jedin² spoleΦn² formßt, ve kterΘm si p°edat data, nebyly nikterak ojedin∞lΘ. Ale jak to vy°eÜit ? Kdyby existoval n∞kdo, kdo dosßhne na poli OS alespo≥ 30% podφlu, byl by to p°inejmenÜφm signßl, ₧e "pro tuto platformu ano". Ka₧d² jφm cht∞l b²t, ale v²kyvy ze souΦasn²ch zhruba 6% pozic byly nepatrnΘ.
A to u₧ jsme v souΦasnosti. Nemßme tu ₧ßdn² monopol, kter² by nßm diktoval co a jak. Nikdo nßm nevnucuje standarty. Nikdo nßm neurΦuje, co pou₧φvat. Mßme tu rozmanit² trh bez gigant∙. Mßme na v²b∞r mezi 18 skv∞l²mi operaΦnφmi systΘmy ... kdepak, nenφ nad to zbavit se monopolu. ObzvlßÜt∞ v oboru IT je to velmi zßsadnφ ...

 

Katka OpoΦenskß
kat.opoc@post.cz