Na zaΦßtek kapitoly
UrΦenφ souΦinitele p°i°azenφ jisticφho prvku k vedenφ K


Jak se p°esn∞ urΦen² souΦinitel K vyu₧φvß?

UrΦenφ souΦinitele:
SouΦinitel p°i°azenφ jisticφho prvku proti p°etφ₧enφ k vedenφ K se urΦφ tak, aby jak²koliv nadproud ve vedenφ byl jisticφm prvkem p°eruÜen d°φve, ne₧ teplota jßdra jiÜt∞nΘho vodiΦe nebo kabelu p°ekroΦφ dovolenou teplotu p°i p°etφ₧enφ.


Postup je takov²:
1) Pro zvolen² jisticφ prvek, jeho₧ jmenovit² proud je ni₧Üφ ne₧ dovolenΘ proudovΘ zatφ₧enφ vedenφ, se z jeho ampΘrsekundovΘ charakteristiky odeΦtou pro n∞kolik zvolen²ch nadproud∙ jim odpovφdajφcφ vypφnacφ Φasy. To jsou Φasy, po jejich₧ uplynutφ bude zvolen² nadproud v chrßn∞nΘm vedenφ vypnut.


2) Pro ka₧d² vypφnacφ Φas odeΦten² pro zvolenΘ nadproudy se z oteplovacφch charakteristik jiÜt∞nΘho vedenφ urΦφ teplota v okam₧iku, kdy je nadproud jisticφm prvkem p°eruÜen.


a) Pokud dovolenß teplota p°i p°etφ₧enφ nenφ p°i ₧ßdnΘm nadproudu p°ekroΦena (tj. jisticφ prvek p°eruÜφ nadproud v₧dy d°φve, ne₧ vodiΦ dosßhne tΘto dovolenΘ teploty), je jisticφ prvek °ßdn∞ zvolen.


b) Jestli₧e je dovolenß teplota p°i p°etφ₧enφ p°i n∞kterΘm nadproudu p°ekroΦena (tj. jisticφ prvek p°eruÜφ nadproud a₧ po p°ekroΦenφ tΘto dovolenΘ teploty), jisticφ prvek nevyhovuje a postup se musφ opakovat s jisticφm prvkem, jeho₧ jmenovit² proud je o stupe≥ ni₧Üφ.


3) K p°esnΘmu urΦenφ souΦinitele K se vyu₧ijφ tzv. teoretickΘ charakteristiky jisticφho prvku danΘho typu. To jsou um∞le zkonstruovanΘ charakteristiky danΘho typu jisticφho prvku pro teoretickΘ jmenovitΘ proudy le₧φcφ mezi jmenovit²mi hodnotami ze °ady skuteΦn²ch jmenovit²ch hodnot danΘho typu jisticφho prvku. Tyto teoretickΘ charakteristiky jsou interpolaΦn∞ vΦlen∞ny mezi chatakteristikami pro skuteΦnΘ jmenovitΘ hodnoty jisticφho prvku. Pro p°esnΘ urΦenφ souΦinitele K p°i°azenφ danΘho typu jisticφho prvku k danΘmu vedenφ se postupuje obdobn²m zp∙sobem jako podle bodu 2), avÜak s tφm rozdφlem, ₧e je snaha na zßklad∞ teoretick²ch charakteristik urΦit, pro jak² teoretick² jmenovit² proud dosßhne v nejnep°φzniv∞jÜφm p°φpad∞ chrßn∞nΘ vedenφ teplotu, kterß je nejbli₧Üφ ni₧Üφ k dovolenΘ teplot∞ vedenφ p°i p°etφ₧enφ. SouΦinitel K zφskßme z definiΦnφho vztahu
        In  < K ╫ Iz
tj. jako podφl teoretickΘho jmenovitΘho proudu jisticφho prvku In a dovolenΘho proudovΘho zatφ₧enφ jiÜt∞nΘho vedenφ Iz:
        K = In / Iz
(Metody lineßrnφ interpolace je mo₧no vyu₧φt rovn∞₧ p°i koneΦnΘm up°es≥ovßnφ hodnoty souΦinitele K.)